Wymijanie autobusu na wysepce

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez kainRWD » niedziela 18 czerwca 2017, 11:32

Witam mam pytanie. Jezeli jest taka sytuacja ze autobus stoi na wysepce jednak przy omijaniu nie zachowalbym bezpiecznej odleglosci a pasy dzieli podwojna ciagla to mam czekac az autobusy pojada czy co? Z gory dziekuje za pomoc
kainRWD
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 20:05

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez rpa » sobota 24 czerwca 2017, 01:17

Jeśli się zmieścisz bez utraty lusterka, to jest to wystarczająco bezpieczna odległość.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez oskbelfer » sobota 24 czerwca 2017, 16:18

kainRWD napisał(a):Witam mam pytanie. Jezeli jest taka sytuacja ze autobus stoi na wysepce jednak przy omijaniu nie zachowalbym bezpiecznej odleglosci a pasy dzieli podwojna ciagla to mam czekac az autobusy pojada czy co? Z gory dziekuje za pomoc



Decyduj się o czym piszesz.

W temacie "Wymijanie autobusu na wysepce" w treści omijanie ?
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez sankila » niedziela 25 czerwca 2017, 00:26

kainRWD napisał(a):autobus stoi na wysepce jednak przy omijaniu nie zachowalbym bezpiecznej odleglosci a pasy dzieli podwojna ciagla to mam czekac az autobusy pojada czy co?
Przepisy o omijaniu nie dotyczą pojazdów stojących na części jezdni, przeznaczonej dla przeciwnego kierunku, więc jedziesz, byleś go nie zawadził ...
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez Henq » niedziela 25 czerwca 2017, 01:29

kainRWD napisał(a):Witam mam pytanie. Jezeli jest taka sytuacja ze autobus stoi na wysepce jednak przy omijaniu nie zachowalbym bezpiecznej odleglosci a pasy dzieli podwojna ciagla to mam czekac az autobusy pojada czy co? Z gory dziekuje za pomoc

kodeks drogowy definiuje trzy zależności między pojazdami na drodze:
wymijanie
omijanie
wyprzedzanie
w swoim pytaniu zawarłeś dwa z powyższych i otrzymałeś różne odpowiedzi, więc musisz sprecyzować co robisz na drodze, oraz kogo na drodze manewr dotyczy.
takie szczegóły, a potrafią umiejscowić pojazd w kierunku przeciwnym do poruszania się :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez klebek » środa 28 czerwca 2017, 13:16

Sprecyzuj o co chodzi albo zamykamy.
klebek
 
Posty: 224
Dołączył(a): wtorek 27 grudnia 2016, 13:12
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez sampater » środa 28 czerwca 2017, 13:28

Jak autobus jest na wysepce to go wymijasz po prostu. Jeśli sygnalizuje, że zamierza skręcać to masz obowiązek mu ustąpić. O to chodziło?
Pzdr.
Avatar użytkownika
sampater
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 28 czerwca 2017, 13:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez Henq » środa 28 czerwca 2017, 20:05

sampater napisał(a):Jak autobus jest na wysepce to go wymijasz po prostu. Jeśli sygnalizuje, że zamierza skręcać to masz obowiązek mu ustąpić. O to chodziło?

Jeżeli wymijam autobus to mam tylko zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu, a w razie potrzeby zjechać na prawo i zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się;
Jeżeli autobus sygnalizuje że zamierza skręcić to jadąc prosto mam nad nim pierwszeństwo i to on ma mi ustąpić.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez szoferemeryt » środa 28 czerwca 2017, 20:27

sampater napisał(a):Jak autobus jest na wysepce to go wymijasz po prostu. Jeśli sygnalizuje, że zamierza skręcać to masz obowiązek mu ustąpić. O to chodziło?

Chodzi Ci o omijanie czy wymijanie a to wielka różnica. Z twojej wypowiedzi wnioskuje że chodzi Ci o omijanie. Wydaje mi sie że Henq specjalnie nie wyprowadza Cie z błędy aby ....
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez mp0011 » środa 28 czerwca 2017, 20:32

A ja dalej nie wiem po co autobus "stoi na wysepce"...

Jakiej wysepce? Obszarze wyłączonym z ruchu? Wydzielonym azylu dla pieszych między pasami?
On tam po coś wjechał? Wypadł z drogi?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez szoferemeryt » środa 28 czerwca 2017, 20:45

Po co sie droczyć z człowiekiem, przecież wiecie że chodzi o zatokę autobusową.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Wymijanie autobusu na wysepce

Postprzez Cyryl » środa 28 czerwca 2017, 21:20

no tak, ale jeżeli ktoś oczekuje na precyzyjną odpowiedź, to pytanie musi być zadane precyzyjnie.
co z tego jeżeli napiszemy tutaj obowiązki podczas np. omijania, jeżeli zadający pytanie nie rozróżnia omijania od wymijania? cóż z naszego wysiłku jeżeli zadający nie rozróżnia wysepki od zatoki?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości