Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez Agemlon » środa 14 czerwca 2017, 23:50

Patrzcie jaka ciekawa sytuacja:
https://moto.wp.pl/kursant-pedzil-103-k ... 645825665a
Prawo jazdy nie zostało zabrane kierującemu, ale pasażerowi :lol:
Agemlon
 
Posty: 35
Dołączył(a): środa 20 lutego 2013, 22:07

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez LeszkoII » czwartek 15 czerwca 2017, 09:21

Instruktor jest współkierującym pojazdem (choćby z uwagi na to, że m. in. może/powinien kontrolować prędkość), więc słusznie zatrzymano mu PJ na 3 m-ce. Trochę dziwi natomiast, dlaczego również kursant nie dostał mandatu za przekroczenie prędkości. Może policjanci uznali, że na kursanta został wywarty nacisk psychiczny czyli presja przez instruktora, wobec czego wystarczyło poprzestać na pouczeniu.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez JAKUB » czwartek 15 czerwca 2017, 09:35

Po okresie 'zaćmienia" do /zawodu/fuchy instruktora wchodzi ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
Brawo dla policji.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez Cyryl » czwartek 15 czerwca 2017, 15:25

Agemlon napisał(a):Patrzcie jaka ciekawa sytuacja:
https://moto.wp.pl/kursant-pedzil-103-k ... 645825665a
Prawo jazdy nie zostało zabrane kierującemu, ale pasażerowi :lol:


od kiedy to instruktor podczas szkolenia jest pasażerem?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez sankila » poniedziałek 19 czerwca 2017, 21:55

Cyryl napisał(a):od kiedy to instruktor podczas szkolenia jest pasażerem?
od wtedy, kiedy kursant jest kierującym ...
BTW - zdarzenia z winy pasażera nie są wcale rzadkością, chociaż zwykle dotyczą jego zachowania. A tu - instruktor każe, kursant wykonuje. Policja ukarała prawdziwego winowajcę.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez Cyryl » poniedziałek 19 czerwca 2017, 22:32

nie bardzo rozumiem, instruktor (tak mi się wydaje) szkoli i nadzoruje jazdę uczącego się. ma, dzięki wyposażeniu pojazdu do nauki jazdy, możliwości ingerencji.
jeżeli podczas szkolenia jestem pasażerem mogę siąść sobie na przykład na tylnym siedzeniu, bo jestem tylko pasażerem. szkoląc na kat. D tych siedzeń do wyboru mam sporo.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez sankila » środa 21 czerwca 2017, 01:18

Cyryl napisał(a):jeżeli podczas szkolenia jestem pasażerem mogę siąść sobie na przykład na tylnym siedzeniu, bo jestem tylko pasażerem. szkoląc na kat. D tych siedzeń do wyboru mam sporo.
pasażerem jest każda osoba, która przebywa w pojeździe, ale nim nie kieruje. Zatem określone jest, czego pasażer nie robi, a nie - co pasażerowi wolno robić.
Agemlon miał pełne prawo użyć takiego zwrotu.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez mp0011 » środa 21 czerwca 2017, 02:08

Obowiązujące przepisy nie rozstrzygają jednoznacznie, kto ponosi odpowiedzialność za wypadek drogowy spowodowany przez kandydata na prawo jazdy. O winie kierującego ostatecznie rozstrzyga na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd. Podstawowe znaczenie mają tutaj okoliczności zdarzenia i zachowanie instruktora. Jeżeli instruktor miał możliwość i czas zareagować na manewr ucznia, to zazwyczaj będzie odpowiadał za konsekwencje błędów podopiecznego. Z kolei w razie nagłej, nieprzewidywalnej reakcji ze strony kandydata na kierowcę winę za spowodowanie kolizji drogowej można przypisać prowadzącemu tzw. elkę.

– Kierującym, zgodnie z art. 87 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, może być zarówno osoba odbywająca naukę jazdy pod nadzorem instruktora, jak i zdająca egzamin państwowy pod nadzorem egzaminatora. Osoba taka może więc ponosić odpowiedzialność z art. 86 kodeksu wykroczeń. Przewiduje on karę grzywny dla osoby, która nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Osoba przygotowująca się do egzaminu na prawo jazdy może odpowiadać też z art. 177 kodeksu karnego za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odnosi obrażenia – mówi Barbara Duchińska, prawnik z kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/367272,kierujacy-autem-nauki-jazdy-odpowie-jak-kierowca.html
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez Cyryl » środa 21 czerwca 2017, 05:46

niby przebywam w pojeździe, niby nie kieruję, ale moim zdaniem pasażerem nie jestem. muszę być trzeźwy, nie mogę spać, ale muszę być gotowy do ingerencji podczas jazdy, odbywam nadzór i jestem odpowiedzialny za uczącego się.
równie dobrze autor mógłby napisać, że za alkohol zabrano prawko pasażerowi i to niby będzie prawdą, ale jak mi wiadomo trzeźwość dotyczy kierującego, a nie pasażera.
nie wiem czy to określenie jest odpowiednie czy nie, ale moim zdaniem pomniejsza odpowiedzialność instruktora, bo wygląda na to z tekstu, że uczący się przekroczył dozwoloną prędkość nie przez niedopatrzenie, przypadek, ale na polecenie instruktora.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez jasper1 » środa 21 czerwca 2017, 08:38

Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez Cyryl » środa 21 czerwca 2017, 19:51

bardzo ładnie: "nie można karać kogoś jeżeli on nie ma na to wpływu", ale jeżeli uczący się przekracza prędkość na polecenie instruktora, to już ten "pasażer" chyba miał wpływ na przebieg zdarzeń, bo był jego sprawcą.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zabrali prawo jazdy na 3 miesiące pasażerowi

Postprzez sankila » środa 21 czerwca 2017, 20:31

Cyryl napisał(a): muszę być trzeźwy, nie mogę spać, ale muszę być gotowy do ingerencji podczas jazdy, odbywam nadzór i jestem odpowiedzialny za uczącego się.
Zgadza się, ale to nie przepisy ruchu nakazują Ci bycie trzeźwym i odpowiedzialnym, tylko zakres obowiązków służbowych.
Utożsamiasz pojęcie "pasażer" ze schematem, stosowanym w transporcie publicznym: kapitan - kieruje; załoga - pracuje; pasażer - zawadza :wink:

równie dobrze autor mógłby napisać, że za alkohol zabrano prawko pasażerowi
Ooo, taki tytuł jeszcze bardziej by zaintrygował czytelników i skłonił do przeczytania artykułu - a czyż nie o to chodzi?
Zamordowanieee!!! muchy na ścianie
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości