Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Postprzez Obelix321 » środa 14 czerwca 2017, 15:52

Cześć, mam pytanie do poniższego skrzyżowania:
https://www.google.pl/maps/@50.2862659, ... 312!8i6656

Zatrzymuje mnie czerwone światło na pasie prawym (do jazdy prosto) i zapala mi się warunkowa strzałka do skrętu w prawo.
Na skrzyżowaniu nie ma pasa do jazdy w prawo, więc rozumiem że strzałka dotyczy tutaj jazdy "prosto" ponieważ w praktyce droga biegnie w prawo?
Przepraszam jeżeli zamotałem pytanie :)
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Postprzez RossoneriDevil » środa 14 czerwca 2017, 16:24

a działa ta strzałka?
Bo jeżeli tak, to ciekawe czy można z niej skorzystać, a jeśli można, to czy lewy pas również może z niej skorzystać i pojechać niby prosto w prawo? :D
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Postprzez waw » środa 14 czerwca 2017, 17:13

Strzałka P-8a zabrania jazdy w kierunku innym niż prosto. :D Nie można więc pojechać nibywprawo.
Ciekawy bubel.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Postprzez szoferemeryt » środa 14 czerwca 2017, 18:59

Mam pytanie.
Jakie ma znaczenie znak P-8a przy czynnym sygnalizatorze S-2 i geometrii skrzyżowania jak w załączonym linku?
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Postprzez waw » środa 14 czerwca 2017, 19:24

Intencją autora oznakowania było zapewne zalegalizowanie przejazdu z prawego pasa prosto tak jak na strzałce warunkowej. A ponieważ nie ma czegoś takiego jak warunkowa strzałka do jazdy prosto, a droga odbija lekko w prawo to dano warunkową strzałkę w prawo.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Postprzez Obelix321 » środa 14 czerwca 2017, 19:36

RossoneriDevil napisał(a):a działa ta strzałka?
Bo jeżeli tak, to ciekawe czy można z niej skorzystać, a jeśli można, to czy lewy pas również może z niej skorzystać i pojechać niby prosto w prawo? :D

Strzałka jest działająca. :)
Z lewego pasa tutaj można jechać tylko w lewo, brakuje oznakowania poziomego na lewym pasie, ale trochę wcześniej widziałem ten znak uzupełniający:
https://www.google.pl/maps/@50.2862738, ... 312!8i6656
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Postprzez sankila » środa 14 czerwca 2017, 21:34

szoferemeryt napisał(a):Jakie ma znaczenie znak P-8a przy czynnym sygnalizatorze S-2 i geometrii skrzyżowania jak w załączonym linku?
Pozwala zawczasu wybrać właściwy pas ruchu. Jeśli chcesz jechać pod wiadukt (który masz po lewej stronie), to wiesz, że z P-8a w lewo nie skręcisz i zjedziesz na wewnętrzny.

waw napisał(a):Strzałka P-8a zabrania jazdy w kierunku innym niż prosto.
Ta strzałka zabrania przejechania przez skrzyżowanie w kierunku innym niż prosto (zgodnie z kierunkiem ruchu na drodze), ale nie gwarantuje, że za skrzyżowaniem droga będzie biegła w linii prostej ...
Oznakowanie jest widoczne i zrozumiałe dla kierowców, a o to przecież chodzi. Jadący na wprost dostają kilka dodatkowych sekund na przejazd przez skrzyżowanie i wszyscy są zadowoleni.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Postprzez oskbelfer » czwartek 15 czerwca 2017, 00:22

sankila napisał(a):Ta strzałka zabrania przejechania przez skrzyżowanie w kierunku innym niż prosto (zgodnie z kierunkiem ruchu na drodze), ale nie gwarantuje, że za skrzyżowaniem droga będzie biegła w linii prostej ...



A gdyby była namalowana strzałka w prawo - to czy oznacza to, że droga nie może biegnąć w linii prostej - może to będzie zakręt ? :lol: :lol: :lol: :lol:
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Postprzez szoferemeryt » piątek 16 czerwca 2017, 09:00

Przy oznakowaniu jak pokazują google mogę jechać prosto z obu pasów ruchu?
Przypuśćmy że prawy pas jest zajęty a lewy jest wolny.
Dlaczego lewy pas jak wielu twierdzi uprawnia do jazdy tylko w lewo?
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Strzałka warunkowa a brak pasa do skrętu w prawo

Postprzez mp0011 » piątek 16 czerwca 2017, 11:16

Możesz. Zawsze się wytłumaczysz, że wyjechałeś , tej dogi po prawej prawej i tablicy nie minąłeś...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości