Bezkolizyjny skręt czy może nie?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Bezkolizyjny skręt czy może nie?

Postprzez Obelix321 » czwartek 01 czerwca 2017, 20:00

Cześć, mam pytanie do poniższego typu skrzyżowania:
https://www.google.pl/maps/@50.253646,1 ... 312!8i6656

Zamierzam skręcić w prawo zgodnie z nakazem, a z na przeciwka ktoś skręca w lewo.
Wykonujemy manewr równolegle, ponieważ każdy z nas ma swój pas po skręceniu. Pasy są rozdzielone linią ciągła aż za przejście dla pieszych (tego nie widać akurat na zdjęciu bo jest dość stare).
Co w przypadku gdyby osoba z naprzeciwka przejechała przez linię ciągłą i doszłoby do kolizji?
Czy to ja jestem winny kolizji, jako że miałem znak ustąp pierwszeństwa?

Tego typu wjazdów jest kilka w okół tego rynku:
https://www.google.pl/maps/@50.2547135, ... a=!3m1!1e3
Pasem wewnętrznym można krążyć do okola, a zewnętrzny służy jako pas do wjazdu/zjazdu.

Wydaje mi się że możemy skręcić równolegle, a później gdy chcemy się "wymienić pasami" to musimy się dogadać między sobą kto przed kim pojedzie.
W praktyce gdy tamtędy przejeżdżam to wolę zwolnić przed ustąp pierwszeństwa i dać przejechać jak najszybciej temu z naprzeciwka.
Zaobserwowałem że duża większość pojazdów z naprzeciwka i tak zmienia pas na zewnętrzny, a jako że odcinek do zmiany pasa jest krótki to nie ma się co pchać.
Osoba z naprzeciwka wygodnie sobie zmieni pas, no i ja będę mieć zaraz pusto więc bez problemu także sobie wykonam manewr zmiany pasa.

Co jednak w przypadku gdy po skręcie w prawo nie chcę zmieniać pasa tylko chcę się go trzymać aż do zjazdu?
Czy mogę traktować taki wjazd jako bezkolizyjny?
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Bezkolizyjny skręt czy może nie?

Postprzez Henq » niedziela 04 czerwca 2017, 12:11

Obelix321 napisał(a):Cześć, mam pytanie do poniższego typu skrzyżowania:

znak A-7 obowiązuje do skrzyżowania i na nim, za skrzyżowaniem normalna zmiana pasa, pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się swoim pasem.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Bezkolizyjny skręt czy może nie?

Postprzez Obelix321 » niedziela 04 czerwca 2017, 14:25

@Henq dzięki za odpowiedź. Pewnie zadam głupie pytanie: w którym miejscu kończy się skrzyżowanie? a w którym miejscu już jestem za skrzyżowaniem? chodzi mi o ten przykład z pierwszego postu.

Ostatnio przejeżdżałem w takim miejscu i spotkałem się z podobną sytuacją:
https://www.google.pl/maps/@50.3015156, ... 312!8i6656
Skręcałem w prawo, więc zająłem prawy pas zgodnie ze znakami poziomymi.
Na widoku z góry widać ładnie odmalowaną linię ciągłą pomiędzy pasami:
https://www.google.pl/maps/@50.30059,18 ... a=!3m1!1e3
Zwolniłem przez znakiem A-7, rozglądnąłem się czy nikt znajdujący się na rondzie nie chce zjechać na mój pas (pomimo linii ciągłej) i dopiero pojechałem dalej. Na końcu i tak trzeba zmienić pas na lewy, no to już sytuacja jasna dla mnie, że muszę ustąpić jadącemu po swoim pasie.
Nie jestem jednak pewien komu mam ustąpić pierwszeństwa przed samym znakiem A-7? Zakładając że linia ciągła jest dobrze widoczna, nie ma śniegu itp. Czy jeżeli pojazd jadący po rondzie zignoruje linie ciągłą i dojdzie do kolizji zaraz za znakiem A-7 to wina będzie moja?

Przepraszam jeżeli zadaję głupie pytania. W niektórych miejscach te znaki A-7 wydaja mi się jakby nie potrzebne.
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Bezkolizyjny skręt czy może nie?

Postprzez Henq » niedziela 04 czerwca 2017, 18:39

Obelix321 napisał(a):@Henq dzięki za odpowiedź. Pewnie zadam głupie pytanie: w którym miejscu kończy się skrzyżowanie? a w którym miejscu już jestem za skrzyżowaniem? chodzi mi o ten przykład z pierwszego postu.

jeżeli uznać przejście dla pieszych jeszcze jako powierzchnię skrzyzowania to za przejściem dla pieszych, ale ja raczej bym się skłaniał do miejsca gdzie znajduje się koniec tej wysepki z kostki.

Obelix321 napisał(a):Ostatnio przejeżdżałem w takim miejscu i spotkałem się z podobną sytuacją:
https://www.google.pl/maps/@50.3015156, ... 312!8i6656

całkowicie inna sytuacja, wjeżdżasz na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, cała powierzchnia SoRO to skrzyżowanie, więc obowiązywanie znaku A-7 mniej więcej do drzewa za tablicą, jeżeli dobrze widzę zjazd z SoRO

Obelix321 napisał(a):Skręcałem w prawo, więc zająłem prawy pas zgodnie ze znakami poziomymi.
Na widoku z góry widać ładnie odmalowaną linię ciągłą pomiędzy pasami:
https://www.google.pl/maps/@50.30059,18 ... a=!3m1!1e3
Zwolniłem przez znakiem A-7, rozglądnąłem się czy nikt znajdujący się na rondzie nie chce zjechać na mój pas (pomimo linii ciągłej) i dopiero pojechałem dalej. Na końcu i tak trzeba zmienić pas na lewy, no to już sytuacja jasna dla mnie, że muszę ustąpić jadącemu po swoim pasie.
Nie jestem jednak pewien komu mam ustąpić pierwszeństwa przed samym znakiem A-7? Zakładając że linia ciągła jest dobrze widoczna, nie ma śniegu itp. Czy jeżeli pojazd jadący po rondzie zignoruje linie ciągłą i dojdzie do kolizji zaraz za znakiem A-7 to wina będzie moja?

No i dobre zachowanie, co do pierwszeństwa przed A-7 to masz je ustąpić wszystkim pojazdom poruszającym się po SoRO, niestety tym olewającym linię ciągłą również, nie ma wyjątku w definicji ustąpienia pierwszeństwa.

Obelix321 napisał(a):Przepraszam jeżeli zadaję głupie pytania. W niektórych miejscach te znaki A-7 wydaja mi się jakby nie potrzebne.

jeżeli wjeżdżasz na SoRO i z każdego wlotu jest C-12 i A-7 to nawet w takiej sytuacji gdzie pas wyprowadza tylko w jednym kierunku przez SoRO i teoretycznie nie pozwala na objazd wyspy w kierunku wskazanym na znaku :eek2: musi być C-12 i A-7 bo prowadzi przez SoRO. Co innego gdyby jezdnie były oddzielone np pasem zieleni.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Bezkolizyjny skręt czy może nie?

Postprzez LeszkoII » niedziela 04 czerwca 2017, 19:00

Obelix321 napisał(a):Wykonujemy manewr równolegle, ponieważ każdy z nas ma swój pas po skręceniu. Pasy są rozdzielone linią ciągła aż za przejście dla pieszych (tego nie widać akurat na zdjęciu bo jest dość stare).
Co w przypadku gdyby osoba z naprzeciwka przejechała przez linię ciągłą i doszłoby do kolizji?
Skoro nie ma widocznej linii ciągłej, to pierwszeństwo ma skręcający w prawo i może od razu zajmować lewy pas.

W ogóle dziwnie oznakowane skrzyżowanie. Z perspektywy skręcającego w prawo ci nadjeżdżający z naprzeciwka mają znak D-1, więc coś tutaj nie gra (powinno być łamane pierwszeństwo).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Bezkolizyjny skręt czy może nie?

Postprzez Henq » niedziela 04 czerwca 2017, 19:14

LeszkoII napisał(a):Z perspektywy skręcającego w prawo ci nadjeżdżający z naprzeciwka mają znak D-1, więc coś tutaj nie gra (powinno być łamane pierwszeństwo).

też mi coś nie pasowało, oglądałem to skrzyżowanie z każdej strony i z jednej jest A-7 z drugiej D-1 (powtórzony w obrębie) a z trzeciej B-20 :eek2:
pierwszeństwo łamane w Radoszewską jednokierunkową ale tabliczek T-6a brak
@LeszkoII trafiłeś gdzieś/kiedyś na takie oznakowanie z racji jednokierunkowej? albo jakikolwiek zapis, że skoro kontynuacja to jednokierunkowa to tabliczka T-6a zbędna?

hahaha i jeszcze taka droga:
https://www.google.pl/maps/@50.2536609, ... 312!8i6656
jak się tam dostać po przejściu trzeba jechać :lol:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Bezkolizyjny skręt czy może nie?

Postprzez LeszkoII » niedziela 04 czerwca 2017, 19:29

Henq napisał(a):@LeszkoII trafiłeś gdzieś/kiedyś na takie oznakowanie z racji jednokierunkowej? albo jakikolwiek zapis, że skoro kontynuacja to jednokierunkowa to tabliczka T-6a zbędna?
Przyjrzyj się skrzyżowaniu Długosza z Kościuszki w naszej rodzimej "wsi".
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Bezkolizyjny skręt czy może nie?

Postprzez Henq » niedziela 04 czerwca 2017, 19:36

LeszkoII napisał(a):Przyjrzyj się skrzyżowaniu Długosza z Kościuszki w naszej rodzimej "wsi".

to jest "T" nie "X" za dużego wyboru nie ma, nie kojarzę by jakikolwiek przepis zezwalał na takowe oznakowanie więc ewidentnie braki w oznakowaniu

a nie wróć jest tabliczka:
https://www.google.pl/maps/@49.6220906, ... 312!8i6656
hahaha
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 44 gości