Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez mp0011 » poniedziałek 22 maja 2017, 19:05

https://goo.gl/maps/7vUyye5kxuQ2

Czy poruszając się rowerem tak, jak to szary kombi, zamierzając zjechać na następnym zjeździe, mam obowiązek:

- jechać prawą krawędzią pasa (bo droga przebiega po łuku - jak wynika z tabliczki pod znakiem);
- środkiem pasa (do tego zawsze mam prawo na skrzyżowaniu, jeżeli pas pozwala na opuszczenie skrzyżowania w wielu kierunkach - ale nie obowiązek);
- lewą krawędzią pasa (bo skręcam w lewo)
- którymś z lewych pasów.

Na tym skrajnym pasie domalowano ostatnio strzałkę nakazującą jazdę w lewo lub prawo.
Czy Art 27.1a obowiązuje w tym miejscu?

Czyja wina podczas stłuczki? Jakać babcia mnie tam dziś trąciła... ;)
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 22 maja 2017, 19:09

A co mówi "prd" w tej sprawie ?
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez mp0011 » poniedziałek 22 maja 2017, 19:24

Zależy który przepis. Rowerzystę obowiązuje nakaz jazdy możliwie blisko prawej krawędzi i tego się trzymam.
Zaraz za torowiskiem zjeżdżałem na prawy pas do skrętu, więc jazda lewą krawędzią, a potem zjazd do prawej i zmiana pasa byłyby niebezpieczne...

Niby jest nakaz jazdy przy osi jezdni przy skręcie w lewo, ale czy to był skręt (tabliczka wskazuje zakręt)?

Pytam tylko dlatego, żę jakiś taryfiarz z tyłu się pultał że moja wina :/
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 22 maja 2017, 19:27

mp0011 napisał(a):Zależy który przepis. Rowerzystę obowiązuje nakaz jazdy możliwie blisko prawej krawędzi i tego się trzymam.


No ale są jeszcze inne przepisy dot. rowerzystów ("jak mają jechać"). Poczytaj dokładnie, bo temat wcale nie jest prosty. :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez mp0011 » poniedziałek 22 maja 2017, 20:24

Nie wiem czy do tego zmierzasz, (podeślij numer artykułu jeżeli nie), ale przepis o MOŻLIWOŚCI (a nie obowiązku) jazdy środkiem pasa ruchu znam... Ale nie muszę jechać środkiem (ani tym bardziej po lewej stronie), jeżeli zamierzam za chwilę (10m) zmienić pas na nowopowstający po prawej stronie...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez waw » poniedziałek 22 maja 2017, 20:42

mp0011 napisał(a):Jakać babcia mnie tam dziś trąciła... ;)

W jakiej sytuacji? Przy przejeżdżaniu obok wlotu, wymusiła pierwszeństwo, czy przy zmianie pasa, wyprzedzaniu samochodu sygnalizującego skręt w prawo z prawej strony?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez mp0011 » poniedziałek 22 maja 2017, 20:48

waw napisał(a):W jakiej sytuacji? Przy przejeżdżaniu obok wlotu, wymusiła pierwszeństwo, czy przy zmianie pasa, wyprzedzaniu samochodu sygnalizującego skręt w prawo z prawej strony?


Wyprzedziła mnie jak przejeżdżałem rowerem koło tego wylotu. Ona przeprosiła, ja machnąłem ręką bo nic się nie stało.
Ale taryfiarz się czepiał że niby moja wina, stąd pytanie...

phpBB [media]
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez waw » poniedziałek 22 maja 2017, 21:25

Odważna. Wyprzedzała z lewej mając zamiar skrętu w prawo. Ryzykowny manewr. Ja w takich sytuacjach dojeżdżam maksymalnie do prawej żeby mi jakiś rowerzysta nie wjechał w martwe pole. Mam mały samochód to mogę sobie na to pozwolić. Ona jak widać też.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 22 maja 2017, 22:09

Tak na szybko - nim wydam wyrok :lol: to kilka pytań i kilka dygresji :D

1. Co mówi prd o wyborze pasa ruchu czy "ustawieniu" się rowerzysty na pasie ruchu przed skrzyżowaniem ? Który to artykuł prd ?


mp0011 napisał(a):Zależy który przepis. Rowerzystę obowiązuje nakaz jazdy możliwie blisko prawej krawędzi i tego się trzymam.
Zaraz za torowiskiem zjeżdżałem na prawy pas do skrętu, więc jazda lewą krawędzią, a potem zjazd do prawej i zmiana pasa byłyby niebezpieczne...


Tylko takiego przepisu się trzymasz ? Nie ma innych artykułów w prd ?

Na tym skrajnym pasie domalowano ostatnio strzałkę nakazującą jazdę w lewo lub prawo.
Czy Art 27.1a obowiązuje w tym miejscu?


Moim zdaniem 27.1a nie obowiązuje w tym miejscu gdyż mówi on że:
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

Ty jechałeś prosto czy w lewo ?


Niby jest nakaz jazdy przy osi jezdni przy skręcie w lewo, ale czy to był skręt (tabliczka wskazuje zakręt)?


A to był skręt - co to w ogóle jest skręt - jest w prd jakaś definicja skrętu ?

Czy to były wyznaczone pasy ruchu ?

Pytam tylko dlatego, żę jakiś taryfiarz z tyłu się pultał że moja wina :/
[/quote]

Wrzuć mapkę z googla, bo ten filmik "do wyroku" to trochę mało :D , a nie chciałbym Cię skrzywdzić zbyt surowym wyrokiem :D

Osobiście nie pojechałbym na rowerze tak jak Ty, w obawie że spotka mnie coś takiego co Ciebie spotkało.

Pomyśl - może to drastyczny przykład - ale jakby Cię tir "dmuchnął" to nie pisalibyśmy teraz kto ma rację. Wrzuć mapkę z googla.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 22 maja 2017, 22:32 przez oskbelfer, łącznie zmieniany 1 raz
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez szerszon » poniedziałek 22 maja 2017, 22:18

Trzeba pojechać tak, aby skręcający nie dał rady tak zajechać. Mało rozsądna kierowczyni.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez mp0011 » poniedziałek 22 maja 2017, 22:27

Link do GSV jest w pierwszym poście, widać na nim aktualne oznakowanie pionowe. Aktualne poziome jest tu (swoją drogą - polecam te mapy dla Warszawy, dużo dokładniejsze i aktualniejsze + widać obowiązującą infrastrukturę rowerową...): https://goo.gl/m7rbw0
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 22 maja 2017, 22:43

No teraz mam czytelność bo:

1. Pierwszy link był sprzeczny z fimikiem (chodzi mi o strzałki wymalowane na jezdni)

2. Drugi link OK.

Jeśli poczytałeś moje dygresje w poprzednim poście, to przeczytaj jeszcze raz - gdyż trochę edytowałem i zmieniałem.

Odpowiedz sobie sam na pytania które Ci zadałem.

Moja odpowiedź jest taka - współwina.

Pani pojechała nie zachowując szczególnej ostrożności.
Ty pojechałeś też niezbyt prawidłowo. Ja pojechałbym środkiem pasa (zresztą chyba Szerszon tak napisał).
Generalnie (do skrętu w lewo) staram się motorem i rowerem ustawiać w taki sposób w jaki ustawia się moje przednie lewo koło samochodu.

Do skrętu w prawo jednośladem staję tam gdzie miałbym prawe przednie kółko samochodu.

Jazda na wprost - ze środka lub przy prawej stronie.

A i jeszcze jedno pytanie i to KLUCZOWE :mrgreen:

Czy Ty wystawiłeś LEWĄ LAPKĘ aby sygnalizować manewr skrętu w lewo na skrzyżowaniu ?

Jeśli wystawiłeś - to Pani nie jest zbyt myśląca, jeśli nie wystawiłeś łapki (a myślę że nie sygnalizowałeś rączką) to niestety Twój duży błąd.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 22 maja 2017, 22:47 przez oskbelfer, łącznie zmieniany 1 raz
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez szerszon » poniedziałek 22 maja 2017, 22:44

Środkowym.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez mp0011 » poniedziałek 22 maja 2017, 22:51

O strzałce na pasie pisałem, patrz pierwszy post.
Pisałem też, że jechałem przy prawej krawędzi, ponieważ za niecałe 10 metrów zamierzałem zmienić pas na ten do skrętu w prawo (zamiar ostatecznie zmieniłem). Chyba żadne prawo nie zabrania zbliżyć się do prawej krawędzi pasa jeżeli zamierza się go za chwilę opuścić...?

@Szerszonie - Środkowym pasem...? Patrz poprzednia uwaga nt. planowanej zmiany pasa.

oskbelfer napisał(a):A i jeszcze jedno pytanie i to KLUCZOWE :mrgreen:
Czy Ty wystawiłeś LEWĄ LAPKĘ aby sygnalizować manewr skrętu w lewo na skrzyżowaniu ?


I tu jest właśnie ważka kwestia - czy widoczny na GSV znak "przebieg drogi z pierwszeństwem", którą się poruszam i której nie opuszczam, nie oznacza że jazda nią zmianą kierunku nie jest?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Tabliczka T-6x a zmiana kierunku

Postprzez oskbelfer » wtorek 23 maja 2017, 01:03

mp0011 napisał(a):O strzałce na pasie pisałem, patrz pierwszy post.


Masz pas przeznaczony do jazdy wprawo i lewo. Nie masz pasa do jazdy na wprost (mówimy o tym na którym Ty się znajdowałeś.

Pisałem też, że jechałem przy prawej krawędzi, ponieważ za niecałe 10 metrów zamierzałem zmienić pas na ten do skrętu w prawo (zamiar ostatecznie zmieniłem).


Jechałeś w końcu gdzie ? W prawo na skrzyżowaniu czy w lewo ?

Chyba żadne prawo nie zabrania zbliżyć się do prawej krawędzi pasa jeżeli zamierza się go za chwilę opuścić...?


Pokaż na grafice, gdzie chciałeś jechać - bo zaczynasz tu strasznie mataczyć.



oskbelfer napisał(a):A i jeszcze jedno pytanie i to KLUCZOWE :mrgreen:
Czy Ty wystawiłeś LEWĄ LAPKĘ aby sygnalizować manewr skrętu w lewo na skrzyżowaniu ?


I tu jest właśnie ważka kwestia - czy widoczny na GSV znak "przebieg drogi z pierwszeństwem", którą się poruszam i której nie opuszczam, nie oznacza że jazda nią zmianą kierunku nie jest?[/quote]

A co - według Ciebie to ten znak mówi że jedziesz prosto ?

Masz strzałki wymalowane na jezdni ? Czy one są prosto ?

Rozumiem że reki nie wystawiłeś ?

Obowiązuje Cię ten przepis

art 16.
7. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 1.
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 104 gości