kiedy moge zawracac i nie moge wyprzedzic po prawej stronie?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

kiedy moge zawracac i nie moge wyprzedzic po prawej stronie?

Postprzez karlanka » poniedziałek 22 maja 2017, 11:52

Witam
mam problem z pytaniami, a mianowicie:
1. czy w tej sytuacji moge zatrzymac sie bezposrednio za pzesciem dla pieszych przy prawej krawedzi jezdni? (tak bo mam linie przerywana o to kaman?)
a poza tym: 10m - parkowanie przed i za przejściem dla pieszych jest zabronione przepisami, jednak na drodze dwujezdniowej (jednokierunkowej) dozwolone jest zatrzymanie pojazdu tuż za wyznaczonym przejściem dla pieszych ponieważ nie utrudnia to obserwacji przejścia nadjeżdżającym pojazdom, czy o to kaman?

2. foto pytanie: dlaczego mozna zawrocic na tym skrzyzwaniu, jesli nie mam znaku zawrania pionowego ani poziomego?
Kiedy mam znak na moim pasie skretu w lewo i jazdy na wprost to moge ZAWSZE zawracac (o ile nie mam zakazu nawracania), czy jednak sa sytuacje gdy ten znak na drodze jest ale NIE MOZNA ZAWRACAC a jechac tylko w lewo i na wprost. prosze o wytlumaczenie.

3.na tej drodze poza obszarem zabudowanym NIE moge wyprzedzac pojazdu silnikowego z prawej strony, dlaczeho???
zawsze poza obszarem zabudowanym nie moge wyprzedzac z prawej str?
Załączniki
1.jpg
karlanka
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 22 maja 2017, 10:53

Re: kiedy moge zawracac i nie moge wyprzedzic po prawej stro

Postprzez eragon » poniedziałek 22 maja 2017, 13:07

Ad.1 - nie, droga jest dwukierunkowa czyli 10m.
Ad.2 - jeśli nie ma zakazu to strzałka "w lewo " zezwala także na zawracanie
Ad.3 - bo muszą być 3 pasy ruchu, jeśli nie jest to droga jednokierunkowa
Twój instruktor nie umie wytłumaczyć?
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: kiedy moge zawracac i nie moge wyprzedzic po prawej stro

Postprzez gumik » poniedziałek 22 maja 2017, 14:01

eragon napisał(a):Ad.2 - jeśli nie ma zakazu to strzałka "w lewo " zezwala także na zawracanie
Należy przy tym pamiętać, że zabrania się zawracania "w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić."
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: kiedy moge zawracac i nie moge wyprzedzic po prawej stro

Postprzez Henq » poniedziałek 22 maja 2017, 22:26

eragon napisał(a):Ad.1 - nie, droga jest dwukierunkowa czyli 10m.

Ad1. tak

Fragment posta narusza regulamin. /klebek
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: kiedy moge zawracac i nie moge wyprzedzic po prawej stro

Postprzez karlanka » wtorek 23 maja 2017, 09:21

pyt1. w testach mam, ze poprawna jest odp TAK, wiec tym bardziej nie rozumiem, mzoe mam tak interpetowac ze jest linia przerywana i jakies male pobocze i dlatego mozna bezposrednio za przejsciem?

Mam jeszcze 2pyt:
4.czy kierujac pojazdem mam obowiazek stale zachowywac szczegolna ostroznosc? odp/ NIE, now alsnie dlaczego? bo nie pasow, przystankow, jest teren niezabudowany i glownie chodzi o barierki?
5.Na znaku jest narysowany samochod ciezarowy o masie całkowitej: 2,5 tony ze nie może przekraczac.
A pytaja o sam. osobowy o dopuszczalnej masie całkowitej 3ton czy mogę skręcić w prawo, odp: TAK, bo pytaja o osobowke, a nie o ciezarowy, o to chodzi?
Załączniki
1B101.jpg
1B101.jpg (73.5 KiB) Przeglądane 3502 razy
karlanka
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 22 maja 2017, 10:53

Re: kiedy moge zawracac i nie moge wyprzedzic po prawej stro

Postprzez Henq » wtorek 23 maja 2017, 13:01

karlanka napisał(a):pyt1. w testach mam, ze poprawna jest odp TAK, wiec tym bardziej nie rozumiem, mzoe mam tak interpetowac ze jest linia przerywana i jakies male pobocze i dlatego mozna bezposrednio za przejsciem?

na drodze dwukierunkowej o czterech pasach ruchu można za przejściem dla pieszych w odległości mniejszej niż 10m, dlatego poprawna jest odpowiedź TAK
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: kiedy moge zawracac i nie moge wyprzedzic po prawej stro

Postprzez eragon » wtorek 23 maja 2017, 13:16

Henq napisał(a):Ad1. tak

Tak.. masz rację. Musze kupić sobie telefon jak TV. :lol:
viewtopic.php?f=3&t=39549
Henq napisał(a): nie umiesz wytłumaczyć

Umiem, ale ciulatą fotkę nie bardzo. Jak dojdziesz do mojego wieku to zrozumiesz.. za 30-40 lat. :wow:
Ad. 4 - NIE, bo SO masz zachować tylko w niektórych przypadkach, wymienione w PoRD są..
Ad. 5 - TAK, bo na znaku jest RMC a auto o DMC 3 tony może przecież ważyć 2 tony..
H. czemu nie odpowiedziałes koleżance ? :hmm:
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: kiedy moge zawracac i nie moge wyprzedzic po prawej stro

Postprzez alex4845 » sobota 27 maja 2017, 20:28

Witam, całkiem niedawno miałem styczność z tymi testami tylko że ja akurat zdawałem na ciężarowe. Testy pamiętam, przyznaje że niektóre pytania są podchwytliwe nawet dla doświadczonych kierowców więc się nie stresuj że nie wiesz czasami dlaczego jest tak a nie inaczej. Nie polecam uczyć się na pamięć bo na drodze trzeba myśleć i ma się czasami do czynienia z nietypowymi sytuacjami ale pewne rzeczy trzeba po prostu zapamiętać. W każdym razie, odnośnie:
Pyt. nr. 1 to jest tak jak piszesz, można się zatrzymać bezpośrednio za pasami i NIE jest to droga jednokierunkowa jak niektórzy twierdzą, co zresztą widać bardzo wyraźnie. Wydaje mi się że można zaparkować ponieważ są wyznaczone ku temu miejsca postojowe.
Pyt. 2 jeśli masz znak poziomy namalowany na jezdni dopuszczający skręt w lewo, a znaki pionowe czyli zakaz zawracania a także zakaz skrętu w lewo ( ten znak także zabrania zawracania ) nie występują to wtedy można zawrócić po ustąpieniu pierwszeństwa jadącym z naprzeciwka.
Pyt. 3 generalnie jeśli są dwa pasy ruchu i są one oddzielone linią przerywaną na jezdni to można wyprzedzać zarówno z lewej jak i prawej strony. W tej sytuacji, jeśli zdjęcie nie zostało ucięte i nie występuje zakaz wyprzedzania oznaczony znakiem drogowym pionowym to być może chodzi o warunki atmosferyczne. Tego pytania akurat nie miałem ale pamiętam że w niektórych pytaniach odpowiedź była uzależniona tylko od panujących warunków atmosferycznych.
alex4845
 
Posty: 3
Dołączył(a): środa 24 maja 2017, 22:25


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 128 gości