Holowianie bez uprawnień

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Holowianie bez uprawnień

Postprzez Sebastian12 » wtorek 16 maja 2017, 17:47

Czy mogę kierować samochodem kiedy ktoś mnie "holuje" bez uprawnień, silnik jest wyłączony?!

edit: holowanie piszemy przez H.
Sebastian12
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 16 maja 2017, 17:15

Re: Holowianie bez uprawnień

Postprzez mp0011 » wtorek 16 maja 2017, 19:13

Nie.

UPRD Art31.1.3 napisał(a):w pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim;


Przy czym druga część nie oznacza, że w takim pojeździe może się znajdować osoba bez uprawnień - nie musi się znajdować żadna osoba.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Holowianie bez uprawnień

Postprzez LeszkoII » wtorek 16 maja 2017, 19:31

Sebastian12 napisał(a):Czy mogę kierować samochodem kiedy ktoś mnie "holuje" bez uprawnień, silnik jest wyłączony?!
To pytanie jest równoznaczne do takiego: czy możesz być pasażerem w pojeździe kierowanym przez osobę bez uprawnień i co ewentualnie za taką przejażdżkę grozi? Nic.

Wyłączony silnik pojazdu holowanego może być przeszkodą, ze względu na układ hamulcowy i kierowniczy. Wiele zależy od rodzaju holowania.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości