Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez kolezankafilizanka » poniedziałek 15 maja 2017, 12:16

Były trzy pasy ruchu. Ja byłam na prawym skrajnym, a miałam wjechać na lewy skrajny, do skrętu w lewo. Jak rozumiem, zrobiłam to za szybko i jednym manewrem ścięłam dwa pasy, i od razu stanęłam na lewym. Na środkowym ktoś z tyłu hamował. Ten kierowca, jak zapaliło się czerwone, podszedł do mnie i spokojnie wytłumaczył, że nie można zmieniać 2 pasów przed samym skrzyżowaniem. Rozumiem, mój błąd, przypomniałam sobie kurs, ten kierowca ma rację. Tutaj mam pytanie, o co chodziło konkretnie z dwoma pasami. Ja wjechałam z prawego na środkowy pas temu kierowcy przed nosem, więc wymusiłam, ale zaraz uciekłam z tego pasa zaraz na lewy. Jego zarzut dotyczył zmiany dwóch pasów (a na lewym skrajnym nikogo wtedy nie było). Czy chodzi o to, że on nie mógłby w razie zagrożenia uciec na ten lewy???
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 15 maja 2017, 12:54

Chodzi o to, że każdy manewr sygnalizujemy zawczasu i wyraźnie. Jednoczesna zmiana 2 pasów ruchu, to brak sygnalizowania drugiego manewru zmiany pasa ruchu (ze środkowego na lewy). Należy najpierw zmienić z prawego na środkowy, wyłączyć kierunkowskaz, w miarę możliwości odczekać zmniejszając prędkość, włączyć lewy kierunkowskaz i finalnie zmienić pas na lewy.

Prawo nie przewiduje jednoczesnej zmiany kilku pasów ruchu.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez kolezankafilizanka » poniedziałek 15 maja 2017, 18:18

LeszkoII napisał(a):Chodzi o to, że każdy manewr sygnalizujemy zawczasu i wyraźnie. Jednoczesna zmiana 2 pasów ruchu, to brak sygnalizowania drugiego manewru zmiany pasa ruchu (ze środkowego na lewy). Należy najpierw zmienić z prawego na środkowy, wyłączyć kierunkowskaz, w miarę możliwości odczekać zmniejszając prędkość, włączyć lewy kierunkowskaz i finalnie zmienić pas na lewy.

Prawo nie przewiduje jednoczesnej zmiany kilku pasów ruchu.


Dzięki :) Bardzo mi jasno wytłumaczyłeś. Miałam taką sytuację na kursie, oczywiście Instruktor nie dopuścił do akcji, i teraz jak nabroiłam, to mi się przypomniało. Będę pamiętac :)
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 15 maja 2017, 20:12

Polecam się na przyszłość :)
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez szerszon » poniedziałek 15 maja 2017, 22:37

LeszkoII napisał(a):Należy najpierw zmienić z prawego na środkowy, wyłączyć kierunkowskaz, w miarę możliwości odczekać zmniejszając prędkość, włączyć lewy kierunkowskaz i finalnie zmienić pas na lewy.

Że co ? Można "zaschodkować' ale po co wyłączać kierunkowskaz ? Jak odczyta to jacy z tyłu, a do skrzyżowania masz ze 100 metrów? Wyłączysz, z tyłu przyspieszy, a ty mu znowu ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez mp0011 » poniedziałek 15 maja 2017, 23:00

Chętnie bym zobaczył podstawę prawną zakazującą zmiany pasa bezpośrednio z 1. na 3...
Często tak robię, oczywiście upewniwszy się, że nic nie jedzie czemu mógłbym utrudnić itp.

No, chyba że mówimy o jeździe w korku, ale tam także nie ma nakazu pozostania na pasie i wyłączenia kierunkowskazu. Jedynie nakaz upewnienia się że pasem który chcę zająć nic nie jedzie, niemożliwy do wykonania "przez dwa pasy" powoduje, że manewr ten wykonuje się na raty - ale kierunkowskaz bym zostawił.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez oskbelfer » wtorek 16 maja 2017, 09:19

kolezankafilizanka napisał(a):
LeszkoII napisał(a):Chodzi o to, że każdy manewr sygnalizujemy zawczasu i wyraźnie. Jednoczesna zmiana 2 pasów ruchu, to brak sygnalizowania drugiego manewru zmiany pasa ruchu (ze środkowego na lewy). Należy najpierw zmienić z prawego na środkowy, wyłączyć kierunkowskaz, w miarę możliwości odczekać zmniejszając prędkość, włączyć lewy kierunkowskaz i finalnie zmienić pas na lewy.

Prawo nie przewiduje jednoczesnej zmiany kilku pasów ruchu.


Dzięki :) Bardzo mi jasno wytłumaczyłeś. Miałam taką sytuację na kursie, oczywiście Instruktor nie dopuścił do akcji, i teraz jak nabroiłam, to mi się przypomniało. Będę pamiętac :)



Ten forumowicz, nic Ci jasno nie wytłumaczył. Sytuację na kursie może i miałaś i oczywiście instruktor reagował ale nie z powodu zmiany X pasów, lecz z innych.

Dla jasności jak pojedziesz do Moskwy, w okolice Placu Czerwonego - to tam jest chyba z 8 (osiem) pasów do jazdy w jednym kierunku.

Ze skrajnego prawego możesz przejechać skośnie przez 53 pasy na skrajny lewy pas - nie jest to zabronione, lecz należy spełnić albo nie złamać pewnych warunków - najogólniej na chłopski rozum to:

1. jeśli pasy ruchu są wyznaczone linią przerywaną (można zmieniać pas) , jeśli zaś ciągłą - zmiana pasa jest zabroniona.

2. nie można zajechać drogi tym uczestnikom ruchu, którzy znajdują się na tym pasie ruchu na który w danej chwili chcesz wjechać.

3. manewr zmiany pasa ruchu musi być zawczasu i wyraźnie sygnalizowany, tak aby był czytelny dla innych uczestników ruchu.

Innymi słowy, Pan zwrócił Ci uwagę, bo zrobiłaś to nagle, zaskoczyłaś go, kierunkowskaz właczyłaś w ostatniej chwili albo i nie a na dodatek pewnie na pasach były już wymalowane "strzałki" które określają kierunki w których należy z danego pasa jechać.

Wrzuć mapkę z google, to zobaczymy dokładnie jak to mogło wyglądać.
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez LeszkoII » wtorek 16 maja 2017, 19:01

mp0011 napisał(a):Chętnie bym zobaczył podstawę prawną zakazującą zmiany pasa bezpośrednio z 1. na 3...
Art. 3 ust. 1 w związku z art. 22 ust 5. (uPoRD).
Środkowy wolny, skrajne zajęte. Ten po prawej chce "zmienić bezpośrednio" na lewy, a ten po lewej na środkowy. Dochodzi do kolizji. Co teraz?
mp0011 napisał(a):Często tak robię, oczywiście upewniwszy się, że nic nie jedzie czemu mógłbym utrudnić itp.
Niektórzy wyprzedzają na PdP upewniwszy się, że...
szerszon napisał(a):Że co ? Można "zaschodkować' ale po co wyłączać kierunkowskaz ? Jak odczyta to jacy z tyłu, a do skrzyżowania masz ze 100 metrów? Wyłączysz, z tyłu przyspieszy, a ty mu znowu ?
Wyłączam kierunkowskaz bezpośrednio po ukończeniu manewru, co w tym dziwnego?
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez szerszon » wtorek 16 maja 2017, 20:18

LeszkoII napisał(a):Wyłączam kierunkowskaz bezpośrednio po ukończeniu manewru, co w tym dziwnego?

Przecież kierunkowskaz .."działa-nie działa-działa- nie działa" :mrgreen: to po co wyłączasz ? Na krótkim odcinku drogi nie ma na to czasu i może zaskoczyć jadącego za Tobą sąsiednim pasem.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez LeszkoII » wtorek 16 maja 2017, 21:02

szerszon napisał(a): i może zaskoczyć jadącego za Tobą sąsiednim pasem
Wyłączenie kierunkowskazu na pewno go nie zaskoczy. Po prostu każdy manewr wykonuję starannie.
A tak w ogóle, przesunięcie manetki kierunkowskazu do pozycji neutralnej zawsze daje zwłokę 1 sekundy nadawania tego "sygnału".

Skoro zakończyłeś manewr zmiany pasa ruchu, to MUSISZ wyłączyć kierunkowskaz. PoRD przewiduje zmianę pasa ruchu a nie pasów ruchu.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez szerszon » wtorek 16 maja 2017, 21:08

Musze zrobić większą przerwę w sygnalizowaniu pomiędzy poszczególnymi zmianami pasa ruchu ?
Przy tak pojętej staranności grozi Ci zmiana kierunku jazdy w ww sytuacji dopiero na następnym skrzyżowaniu.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez kolezankafilizanka » środa 17 maja 2017, 17:42

OSKBelfrze :)
Skrzyżowanie Klecińskiej ze Szkocką we Wrocku, lewoskręt. Mapa:
https://www.google.com/maps/@51.109289, ... qGAX3A!2e0

Generalnie, zajechałam drogę panu tuż przed skrzyżowaniem, a że lewy był wolny (upewniłam się!), to zaraz wskoczyłam na lewy. ALE wygląda na to, że przez ciągłą. Może wystarczy, że ciągła :oops:
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez oskbelfer » środa 17 maja 2017, 20:30

No to sama sobie odpowiedziałaś - ciągłych linii nie powinno się przekraczać :lol: :D
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Ścięcie dwóch pasów przed skrzyżowaniem

Postprzez kolezankafilizanka » czwartek 18 maja 2017, 08:31

oskbelfer napisał(a):No to sama sobie odpowiedziałaś - ciągłych linii nie powinno się przekraczać :lol: :D


Zdecydowanie nie powinno :) Ale myślisz, że kierowca, który nie jest instruktorem elki, miał zastrzeżenia właśnie o linię ciągłą? :) A to by była niespodzianka... Dotąd sądziłam, że takie rzeczy widzą tylko pracownicy sekcji szkoleń :) Ja teraz myślę, że panu z czarnego audi chodziło o zamieszanie, kiedy w deszczu dojeżdżał do świateł i nagle coś mu śmignęło przed maską.
--
Kat. B od X 2016. Uczyłam się w clio, a teraz wio!
kolezankafilizanka
 
Posty: 251
Dołączył(a): wtorek 25 października 2016, 11:21
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 71 gości