Światła do jazdy dziennej

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Światła do jazdy dziennej

Postprzez Baranek » sobota 06 maja 2017, 12:08

Mamy do czynienia z kolejną patologią na naszych drogach. Coraz więcej samochodów na wyposażeniu ma światła do jazdy dziennej. Wielu kierowców - szczególnie tych, którzy prawko mają od dawna - nie bardzo się orientuje kiedy należy ich używać, a kiedy świateł mijania.
Dla niektórych wystarczy, że po prostu jest dzień i jadą na... dziennych. Niezależnie od tego czy jest bardzo pochmurno, czy pada deszcz.
Ostatnio miałem ciekawe zdarzenie:
Jechał przede mną pan oplem astra. Było pochmurno, była mżawka. Zatrzymaliśmy się na światłach obok siebie. Pokazałem, żeby uchylił szybę i mówię mu:
- Proszę Pana - z tyłu nie ma pan świateł (sądząc, ze w mig zrozumie moją delikatną aluzję, że ma właczone światła dzienne zamiast mijania).
Na co Pan odpowiedział:
- Proszę pana, ja mam włączone światła dzienne i one świecą tylko z przodu (Pan powiedział to z nieskrywaną dumą, ze ma mega nowoczesny samochód, który takie światła ma)
Odparłem Panu - proszę Pana - wiem o tym, ale przy takiej pogodzie nie jeździ się na światłach dziennych.

Niestety ostatnia moja uwaga już do pana chyba nie dotarła, bo zaczęły zmieniać się światła na skrzyżowaniu.

Słowem drogie Panie i drodzy Panowie: Trzeba ŁOPATĄ tłumaczyć delikwentom o co chodzi. Że mają włączać światła mijania, gdy pogoda jest pod psem.
Druga sprawa - czy nasz kochany ustawodawca nie mógłby zarządzić, że przez całą dobę należy jeździć na światłach mijania? Problem rozwiązałby się sam. A tek - te pożal się Boże - światła dzienne zaczynają wprowadzać coraz większe niebezpieczeństwo na drogach.
Z moich obserwacji wynika, że ok. 30-40% ludzi w złych warunkach pogodowych na nich jeździ.

Co o tym sądzicie? Czy jestem przewrażliwiony?
Avatar użytkownika
Baranek
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 23 stycznia 2009, 13:28

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez eragon » sobota 06 maja 2017, 14:45

Nie jesteś przewrażliwiony, to faktycznie patologia..
W PoRD jest zapisany obowiązek jazdy na św. mijania przez całą dobę. DRL to opcja, ale nie do ogarnięcia dla plebsu.
Część jeszcze sądzi, że skoro jest włącznik na AUTO to same się przełączą. A tu nie...
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez waw » sobota 06 maja 2017, 21:24

Mnie dziwi jedno. Skoro dopuszcza się jazdę na światłach dziennych to czemu jak ich nie ma to obowiązkowo trzeba jeździć na światłach mijania a nie na postojowych skoro mają podobny skutek jak światła dzienne?

To też wyjawiło patologię związaną obowiązkową jazdą na światłach. Gdy jej nie było, nie było świateł do jazdy dziennej i przy złej widoczności nie było opcji jak używać świateł mijania.
A teraz to niektórzy potrafią jeździć i po zmroku na światłach dziennych...
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez oskbelfer » niedziela 07 maja 2017, 00:15

waw napisał(a):Mnie dziwi jedno. Skoro dopuszcza się jazdę na światłach dziennych to czemu jak ich nie ma to obowiązkowo trzeba jeździć na światłach mijania a nie na postojowych skoro mają podobny skutek jak światła dzienne?


po:
1. Jasność świateł postojowych a dziennych jest jednak inna.
2. PRD jasno określa na jakich światłach należy się poruszać po drodze.

To też wyjawiło patologię związaną obowiązkową jazdą na światłach. Gdy jej nie było, nie było świateł do jazdy dziennej i przy złej widoczności nie było opcji jak używać świateł mijania.
A teraz to niektórzy potrafią jeździć i po zmroku na światłach dziennych...


No niestety - ale nie jest to wina przepisów lecz kierowców.

Nie dam ręki odciąć, ale albo już są zapisy albo niedługo się pojawią w warynkach technicznych, gdzie prawo dopuści że podczas używania świateł do jazdy dziennej ( z przodu) z tyłu będą mogły się palic swiatła postojowe.
Część pojazdów w "koputerach" ma opcję takiej właśnie konfiguracji.
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez Baranek » niedziela 07 maja 2017, 14:53

No dobrze. Ale jak reagować na tych co w pochmurne dni jeżdżą na dziennych? A rola policji?
Avatar użytkownika
Baranek
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 23 stycznia 2009, 13:28

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez Borys_q » niedziela 07 maja 2017, 17:51

Jak dla mnie to na dziennych tył powinien się świecić, nie wiem co za kretyn wymyślił inaczej. Już raz osiwiałem widząc we mgle jak mleko, durnia na dziennych.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez LeszkoII » niedziela 07 maja 2017, 19:27

Borys_q napisał(a):nie wiem co za kretyn wymyślił
A po co w ogóle światła do jazdy dziennej? Oszczędzanie na żarówkach/paliwie? :roll:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez Cyryl » niedziela 07 maja 2017, 20:17

gdy wprowadzono nakaz jazdy na światłach mijania cały dzień, w mediach przetoczyła się kampania mająca przekonać nas o bardzo niewielkich kosztach tego przepisu. jednak rzeczywistość jest inna. światła mijania to: 2x 55W (mijania) + 2x10W (pozycyjne przednie) + 2x10W (pozycyjne tylne) + 1 lub 2 x5W (oświetlenie tablicy) = 160W.
światła do jazdy dziennej te nowoczesne LED-y to 5W jedna.
wygenerowanie 150W dodatkowej mocy nie jest za darmo, choć nie są to wielkie sumy - około dodatkowych 10 litrów paliwa, czyli 40zł dla przeciętnego kierowcy rocznie.
w UE jest około 300 mln pojazdów, więc dzięki temu przepisowi zużywamy teoretycznie rocznie więcej 3 mld litrów paliwa, jeżeli odejmiemy od tego warunki w których i tak trzeba jeździć na światłach mijania powiedzmy 70%, to i tak ilość tego paliwa jest imponująca 900 mln litrów rocznie, a to nie koniec, bo to są również spaliny, zużyty tlen i ciepło wyrzucone przez pojazdy.

natomiast sposób używania tych świateł, to osobna bajka.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez Baranek » poniedziałek 08 maja 2017, 10:02

No dobrze, ale kiedy ktoś za to się wezmie? Odpowiem wam: jak będzie znów jakaś mega kolizja i okaże się że stado baranów jechało na dziennych przy pochmurnej pogodzie.

A można by prosto: policja wlepi raz mandacik, drugi raz, w telewizji o tym powiedzą/przypomną - i może coś zacznie się zmieniać?

Dziś znów - pochmurno, a 1/3 kierowców na .... dziennych.
Avatar użytkownika
Baranek
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 23 stycznia 2009, 13:28

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 08 maja 2017, 21:05

Borys_q napisał(a):Jak dla mnie to na dziennych tył powinien się świecić, nie wiem co za kretyn wymyślił inaczej. Już raz osiwiałem widząc we mgle jak mleko, durnia na dziennych.


UE ponoć to wymyśliła, ale "teraz" się "otrzepali" i chcą poprawić :mrgreen: Jest to informacja z ministerstwa infrastruktury.
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez waw » piątek 12 maja 2017, 19:59

oskbelfer napisał(a):
waw napisał(a):Mnie dziwi jedno. Skoro dopuszcza się jazdę na światłach dziennych to czemu jak ich nie ma to obowiązkowo trzeba jeździć na światłach mijania a nie na postojowych skoro mają podobny skutek jak światła dzienne?


po:
1. Jasność świateł postojowych a dziennych jest jednak inna.
2. PRD jasno określa na jakich światłach należy się poruszać po drodze.
Różnica w jasności jest, ale nie ma ona znaczenia. Oba typy świateł mogą spełniać swoją funkcję przy dobrej pogodzie, zważywszy że przy dobrej widoczności najpierw zauważony będzie pojazd a dopiero później jego światła dzienne. Ja nie widzę przeszkód żeby PoRD do art. 51. 2 istniał dopisek "lub świateł postojowych".
Cyryl napisał(a):wygenerowanie 150W dodatkowej mocy nie jest za darmo, choć nie są to wielkie sumy - około dodatkowych 10 litrów paliwa, czyli 40zł dla przeciętnego kierowcy rocznie.

Poza kosztami żarówek i zużytego paliwa jest też problematyka wymiany żarówek. Paradoksalnie im nowszy samochód tym gorzej. Dawniej wymianę żarówek w samochodzie można było dokonać na poboczu w kilkanaście minut, w nowych samochodach to bardzo kłopotliwe i niekiedy wymaga skorzystania z serwisu bo trzeba np. wymontować filtr powietrza.

Nie jestem zwolennikiem zniesienia obowiązku jazdy na światłach mijania, ale warto nadmienić, że w krajach przedstawianych nam jako kraje o dużo lepszym poziomie bezpieczeństwa ruchu drogowego taki obowiązek nie istnieje. Tam też nie ma problemu ze światłami dziennymi we mgle bo takich świateł nikt nie montuje.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez Borys_q » sobota 13 maja 2017, 08:45

Z tą oszczędnością żarówek bym nie przesadzał diody od dziennych też nie są wieczne.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 15 maja 2017, 01:11

waw napisał(a):Oba typy świateł mogą spełniać swoją funkcję przy dobrej pogodzie, zważywszy że przy dobrej widoczności najpierw zauważony będzie pojazd a dopiero później jego światła dzienne. Ja nie widzę przeszkód żeby PoRD do art. 51. 2 istniał dopisek "lub świateł postojowych".


Po:

1. W mojej ocenie przy normalnej przejrzystości powietrza to zdecydowanie lepiej widać auto na światłach dziennych (fabryczne ledy) niż auto bez świateł, tym samym twierdzenie że zauważamy pojazd a potem jego światła dzienne jest bardzo dziwaczny. Proponuję obserwację....

2. Dopisek "lub postojowych" wyklucza idee stosowania zarówno swiateł do jazdy dziennej jak i postojowych. Homologowane ledy świecą jednak inaczej niż homologowane postojowe. Ja widzę różnicę, zaś idea jest taka: palisz postojowe tzn. że stoisz, palisz dzienne tzn. że jedziesz. Jest to informacja dla innych uczestników ruchu.

3. Postojowe służą do sygnalizowania postoju (tzn. oświetlania - wyznaczania pozycji pojazdu na drodze gdy pojazd "parkuje")
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez mariusz79 » poniedziałek 15 maja 2017, 18:09

Ja ogólnie jestem wielkim przeciwnikiem jazdy na światłach mijania w biały dzień. Uważam, że więcej z tego szkody niż pożytku, ale ja nie o tym chciałem.
oskbelfer
Napisałeś:
2. Dopisek "lub postojowych" wyklucza idee stosowania zarówno swiateł do jazdy dziennej jak i postojowych.

Pisząc postojowe, nie miałeś przypadkiem na myśli świateł pozycyjnych?
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez oskbelfer » poniedziałek 15 maja 2017, 23:02

chodziło mi o funkcjonalność tych świateł.
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości