Światła do jazdy dziennej

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez mariusz79 » wtorek 16 maja 2017, 14:37

oskbelfer napisał(a):chodziło mi o funkcjonalność tych świateł.

Trochę dziwnie zabrzmiało- jazda na światłach postojowych.
Świateł postojowych i pozycyjnych generalnie możemy używać w tych samych okolicznościach, jeśli chodzi o zatrzymanie lub postój , natomiast jest różnica miedzy jednymi a drugimi i na postojowych jeździć raczej nie wolno ;-)
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez oskbelfer » wtorek 16 maja 2017, 17:44

Oczywiście - zresztą warunki techniczne dokładnie precyzują i rozróżniają pozycyjne/postojowe.

Tak czy siak, ani na pozycyjnych ani na postojowych jeździć nie wolno. :mrgreen:
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez mariusz79 » środa 17 maja 2017, 10:17

oskbelfer napisał(a):Oczywiście - zresztą warunki techniczne dokładnie precyzują i rozróżniają pozycyjne/postojowe.

Tak czy siak, ani na pozycyjnych ani na postojowych jeździć nie wolno. :mrgreen:

W pewnych sytuacjach wolno jechać z włączonymi światłami pozycyjnymi, a nawet trzeba, jest prawny obowiązek ;-)
Cieszę się jednak, że znasz różnicę między światłami pozycyjnymi, a postojowymi, bo już się bałem że jesteś jednym z tych egzaminatorów, którzy uważają, że światła pozycyjne i postojowe to te same światła :mrgreen:
Na szczęście Ty jesteś z tych egzaminatorów, którzy dobrze znają przepisy :wink:
Z resztą nigdy w to nie wątpiłem, z wyjątkiem tego wpisu z tymi światłami postojowymi :mrgreen: ale jest ok :thumb2:

Nie dam ręki odciąć, ale albo już są zapisy albo niedługo się pojawią w warynkach technicznych, gdzie prawo dopuści że podczas używania świateł do jazdy dziennej ( z przodu) z tyłu będą mogły się palic swiatła postojowe.

Tak już przecież kiedyś było. Mam nadzieję, że to opcjonalnie będą mogły być jednocześnie włączone światła pozycyjne ze światłami do jazdy dziennej. Na stałe jak dla mnie to bezsens.
Borys_q
Jak dla mnie to na dziennych tył powinien się świecić, nie wiem co za kretyn wymyślił inaczej

W jakim celu i po co? Do czego są Ci potrzebne światła pozycyjne w pogodny dzień w warunkach normalnej przejrzystości powietrza? Światła do jazdy dziennej nie wystarczą Ci? Tak kiedyś było i na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i zostało to zmienione.
Już raz osiwiałem widząc we mgle jak mleko, durnia na dziennych.

To jest patologia, ale co do tego mają przepisy, do których ktoś się nie stosuje? W takiej sytuacji ma mieć włączone co najmniej światła mijania, może nawet przeciwmgłowe tylne ( zmniejszona przejrzystość powietrza na odległość mniejszą niż 50 m).
Leszko II
A po co w ogóle światła do jazdy dziennej? Oszczędzanie na żarówkach/paliwie?

W ogóle światła "w biały dzień" nie są potrzebne. Światła mijania mają za zadanie oświetlać drogę, a nie sygnalizować obecność na drodze jadącego pojazdu. Ten cel spełniają właśnie światła do jazdy dziennej.
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez oskbelfer » środa 17 maja 2017, 20:45

mariusz79 napisał(a):
oskbelfer napisał(a):Oczywiście - zresztą warunki techniczne dokładnie precyzują i rozróżniają pozycyjne/postojowe.

Tak czy siak, ani na pozycyjnych ani na postojowych jeździć nie wolno. :mrgreen:


W pewnych sytuacjach wolno jechać z włączonymi światłami pozycyjnymi, a nawet trzeba, jest prawny obowiązek


Zapewne myślisz o holowaniu ? - ale co to za jazda :lol:



Nie dam ręki odciąć, ale albo już są zapisy albo niedługo się pojawią w warynkach technicznych, gdzie prawo dopuści że podczas używania świateł do jazdy dziennej ( z przodu) z tyłu będą mogły się palic swiatła postojowe.

Tak już przecież kiedyś było. Mam nadzieję, że to opcjonalnie będą mogły być jednocześnie włączone światła pozycyjne ze światłami do jazdy dziennej. Na stałe jak dla mnie to bezsens.


Sprawdziłem - znowelizowane rozporządzenie dopuszcza światła pozycyjne z tyłu pojazdu i przednie do jazdy dziennej (ale uwaga, są również inne zapisy dopuszczające "różne konfiguracje" w tym temacie - każdy zainteresowany może sobie doczytać :mrgreen:

Borys_q
Jak dla mnie to na dziennych tył powinien się świecić, nie wiem co za kretyn wymyślił inaczej

W jakim celu i po co? Do czego są Ci potrzebne światła pozycyjne w pogodny dzień w warunkach normalnej przejrzystości powietrza? Światła do jazdy dziennej nie wystarczą Ci? Tak kiedyś było i na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i zostało to zmienione.


No teraz jest tak: albo światła dzienne tylko z przodu i tył "ślepy", albo inne konfiguracje o których można przeczytać w rozporządzeniu :lol:

Już raz osiwiałem widząc we mgle jak mleko, durnia na dziennych.

To jest patologia, ale co do tego mają przepisy, do których ktoś się nie stosuje? W takiej sytuacji ma mieć włączone co najmniej światła mijania, może nawet przeciwmgłowe tylne ( zmniejszona przejrzystość powietrza na odległość mniejszą niż 50 m).


No ja może nie siwiałem - ale adrenalina się podnosi widząc gdy coś majaczy na drodze, a powinien jechać na mijania.

Leszko II
A po co w ogóle światła do jazdy dziennej? Oszczędzanie na żarówkach/paliwie?

W ogóle światła "w biały dzień" nie są potrzebne. Światła mijania mają za zadanie oświetlać drogę, a nie sygnalizować obecność na drodze jadącego pojazdu. Ten cel spełniają właśnie światła do jazdy dziennej.


Osobiście uważam, że jednak mijania czy dzienne podnoszą bezpieczeństwo ponieważ lepiej widać pojazdy. Kiedy jadę gdzieś za granicę do kraju w którym ten obowiązek nie występuje czuję się mniej pewnie.
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez szerszon » środa 17 maja 2017, 22:45

oskbelfer napisał(a):
Osobiście uważam, że jednak mijania czy dzienne podnoszą bezpieczeństwo ponieważ lepiej widać pojazdy.
Bardzo niechętnie się z Tobą zgodzę :wink: Szczególnie jak taki pojazd nadjeżdża od strony słońca.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez mp0011 » czwartek 18 maja 2017, 03:39

Ostatnio bym wjechał pod jednego takiego, który stał na skrzyżowaniu, przy krawężniku (gdzie swoją drogą wszyscy parkują) bez świateł, po mojej prawej. Stał, bo puszczał tego ze swojej prawej. Ale, pomimo że go widziałem, byłem pewien że jest zaparkowany i mogę jechać :/
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez mariusz79 » czwartek 18 maja 2017, 09:43

szerszon napisał(a):
oskbelfer napisał(a):
Osobiście uważam, że jednak mijania czy dzienne podnoszą bezpieczeństwo ponieważ lepiej widać pojazdy.
Bardzo niechętnie się z Tobą zgodzę :wink: Szczególnie jak taki pojazd nadjeżdża od strony słońca.

Dokładnie tak. Kierunkowskazów przy skręcaniu też nie widać, bo w jednej lamie wszystko się zlewa. Zamiast widzieć kierunkowskaz widzę światła mijania.
oskbelfer
Osobiście uważam, że jednak mijania czy dzienne podnoszą bezpieczeństwo ponieważ lepiej widać pojazdy.

Czyje bezpieczeństwo podnoszą?
Kiedy jadę gdzieś za granicę do kraju w którym ten obowiązek nie występuje czuję się mniej pewnie.

Bo jesteś przyzwyczajony do jazdy na światłach. Ja się czasem łapię na tym, że na własnej posesji wjeżdżając do garażu odruchowo włączam światła mijania. Taki już po prostu nawyk.
Sprawdziłem - znowelizowane rozporządzenie dopuszcza światła pozycyjne z tyłu pojazdu i przednie do jazdy dziennej (ale uwaga, są również inne zapisy dopuszczające "różne konfiguracje" w tym temacie - każdy zainteresowany może sobie doczytać

Wrzucisz link do poczytania? ;-)
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez szerszon » czwartek 18 maja 2017, 21:23

mariusz79 napisał(a):Dokładnie tak. Kierunkowskazów przy skręcaniu też nie widać, bo w jednej lamie wszystko się zlewa. Zamiast widzieć kierunkowskaz widzę światła mijania.

E tam...mi się nie zlewa. Chyba że na drogowych pomyka. Nie mam w jednym kloszu i co mi zrobisz ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez gumik » piątek 19 maja 2017, 13:04

mariusz79 napisał(a):Czyje bezpieczeństwo podnoszą?
Lektura do poczytania: http://www.dot.state.mn.us/trafficeng/s ... thesis.pdf
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Światła do jazdy dziennej

Postprzez oskbelfer » piątek 19 maja 2017, 22:33

mariusz79 napisał(a):Wrzucisz link do poczytania? ;-)



Czytam na www.lex.pl
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości