Kręcenie kierownica

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kręcenie kierownica

Postprzez Megi12005 » niedziela 30 kwietnia 2017, 10:39

Parkuje prostopadle przodem.I potem oczywiscie musze wyjechac tylem z parkingu.I tu mam problem bo nie wiem czy kierownice mam prosto odkrecona juz czy skrecona i ze jak bede wyjedzac to samochod mi skreci i zahacze o kogos z boku.Jak mam sprawdzic czy mam prosto odkrecona kierownice i wyjezdzac tylem zeby dobrze wyjechac? :help:
Megi12005
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 30 kwietnia 2017, 10:14

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez JAKUB » niedziela 30 kwietnia 2017, 19:10

Skręć do oporu, następnie odkręć 2 obroty i uchwyć dwoma kciukami w poziomie, na belce poprzecznej kierownicy.
Wtedy koła (każde auto) są do jazdy prosto.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez eragon » niedziela 30 kwietnia 2017, 20:23

Nie pisz, że "każde auto".. To bzdura, sprawdź w swoim i dopiero doradzaj.
@megi, nie prostujesz kół w ostatniej fazie parkowania? To się tego naucz.
Potrafisz podnieść lekko sprzęgło aby stwierdzić czy auto skręca?? Jak nie to też poćwicz.
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez Megi12005 » niedziela 30 kwietnia 2017, 22:35

Wlasnie chce prostowac w ostaniej fazie parkowania ale czasem troszke nie do prostuje do konca .moze bede patrzec na kolo czy sa prosto ustawione ? Nie umiem z tym sprzeglem...chodzi o to zeby troszke podniesc sprzeglo i spojrzec w lusterka czy skreca auto?
Megi12005
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 30 kwietnia 2017, 10:14

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez eragon » poniedziałek 01 maja 2017, 08:38

Przecież nie będziesz wyglądać przez okno na koła. Chyba, że na koło kierownicy..
Stań gdzieś z boku i pokreć kierownicą. Od oporu do oporu. Policz obroty, w połowie koła będą prosto..
P.S. Podpowiem ci - obrotów jest trzy.. A koła są prosto gdy znaczek na kierownicy jest też prosto.
To powodzenia..
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez szerszon » poniedziałek 01 maja 2017, 08:48

eragon napisał(a): A koła są prosto gdy znaczek na kierownicy jest też prosto.
Znaczek też jest prosto, gdy są skręcone w lewo lub w prawo. Przy robieniu łuku na małpę też robią obrót, aby znaczek był prosto... :wink:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez Megi12005 » poniedziałek 01 maja 2017, 13:50

No wlasnie patrzylam na znaczek i myslam ze wtedy bedzie prosta kierownica jak znaczek jest prosto ale okazalo sie ze moze byc skrecona jednak
Megi12005
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 30 kwietnia 2017, 10:14

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez eragon » poniedziałek 01 maja 2017, 14:21

eragon napisał(a):Podpowiem ci - obrotów jest trzy.. A koła są prosto gdy znaczek na kierownicy jest też prosto.

szerszon napisał(a):Znaczek też jest prosto, gdy są skręcone w lewo lub w prawo

Wszystkiego się nie da po kabelkach wyjaśnic, a czasem nie warto. Jeśli @megi sama w końcu dojdzie do tego to zapamięta..
Megi12005 napisał(a): znaczek jest prosto ale okazalo sie ze moze byc skrecona jednak

... jednak.
Potrenuj sobie na sucho kręcenie kierą to w końcu zauważysz kiedy jest w końcu "prosto"..
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez Megi12005 » poniedziałek 01 maja 2017, 14:32

Popatrze na sucho jak mowisz i zobacze jak z ta kierownica.zeby miec pewnosc ze bede miec prosto za nim zaczne wyjezdzac.najpierw mam wyjezdac na prostych a dopiero przy koncowce skrecic kierownica tak ?
Megi12005
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 30 kwietnia 2017, 10:14

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez Cyryl » wtorek 02 maja 2017, 21:33

JAKUB napisał(a):...TAK MA KAŻDE AUTO W RUCHU DROGOWYM.
Również z kat C i D.. - technologia produkcji aut...


dzisiaj masz rację, ale do niedawna nie było to takie oczywiste.

było takie auto jak STAR 66, miało to napęd na wszystkie koła, było terenową ciężarówką dla wojska, ale nie miało wspomagania kierownicy, więc kierowca aby skręcić w terenie obciążonym pojazdem na balonowych kołach (12.0X18) musiałby mieć zamiast rąk siłowniki hydrauliczne. znaleziono więc inne rozwiązanie - zmieniono przełożenie w układzie kierowniczym i wyszło, żeby skręcić z pozycji na wprost w skrajne położenie, trzeba było przekręcić kierownicą cztery lub pięć razy (nie pamiętam). skutkiem tego było to, że kierowca nie wiedział w jakiej pozycji są koła. ale i na to znalazł się sposób - nad kolumną kierowniczą w zasięgu wzroku kierowcy był półokrągły wskaźnik z białą wskazówką pokazującą położenie kół przednich.

dzisiaj oczywiście nie wyobrażamy sobie samochodu bez wspomagania, szczególnie ciężarowego. jednak z ilością obrotów kierownicy bywało różnie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez papadrive » wtorek 02 maja 2017, 21:58

Cyryl napisał(a):...było takie auto jak STAR 66,... trzeba było przekręcić kierownicą cztery lub pięć razy (nie pamiętam).

Jeśli dobrze pamiętam to 4 i pół.
...nad kolumną kierowniczą w zasięgu wzroku kierowcy był półokrągły wskaźnik z białą wskazówką pokazującą położenie kół przednich.

Tylko przełożenie z wału kierownicy na oś strzałki, po jakimś czasie wysiadało i wskazówkę można było sobie dowolnie przestawiać :lol:
Trochę przesadziłeś z tymi siłownikami w rękach. Ja, niewielkiej postury, nie miałem problemu kręcić kołem, nawet na postoju. :wink:
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez Cyryl » środa 03 maja 2017, 05:22

papadrive napisał(a):...Trochę przesadziłeś z tymi siłownikami w rękach. Ja, niewielkiej postury, nie miałem problemu kręcić kołem, nawet na postoju. :wink:

masz rację, ale jakby to wyglądało gdyby w tym układzie kierowniczym było normalne przełożenie?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez eragon » środa 03 maja 2017, 11:32

JAKUB napisał(a):3.5-3.8 czyli po dwóch obrotach łapie opór max skrętu. Powrót to 1.8 obrotu w odwrotną stone.
TAK MA KAŻDE AUTO W RUCHU DROGOWYM.

Nie świruj, kolego. W taki sposób chcesz początkującemu tłumaczyć jak kręcic kierownicą ?? To powodzenia, nigdy nikogo niczego nie nauczysz.
@megi - rozumiesz co napisał ?? Czy bardziej przemawia moje ?
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez LeszkoII » środa 03 maja 2017, 13:45

JAKUB dobrze wytłumaczył, dopiero później uzasadnił dlaczego tak się dzieje a nie inaczej.

Autorowi wątku chodziło o to, jak rozeznać minimalny promień skrętu. Banalnie łatwo - wystarczy posiadać (lub wyćwiczyć) umiejętność bardzo łagodnego ruszenia. Wtedy wystarczy 10 cm przejechania, by zauważyć gdzie w który bok ucieka przód pojazdu w zależności czy cofamy czy jedziemy do przodu. Można też spróbować cofnąć na hamulcu ręcznym.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Kręcenie kierownica

Postprzez eragon » środa 03 maja 2017, 14:08

Leszko, czytaj cały wątek. W pierwszym poście już o tym napisałem, Kolumbie.
A co takiego Kubuś dobrze napisał? 1,8 ??
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 58 gości