Jazda noca

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jazda noca

Postprzez MATRIX266 » środa 26 kwietnia 2017, 15:01

Witam chciałem poruszyć temat jazdy w nocy a konkretnie oślepiających reflektorów aut z przeciwka, w jakim stopniu was oślepiają auta z przeciwka.
Dla mnie noc jest bardzo cięzka do jazdy auto jadące z przeciwka już mnie oślepia gdzieś pewnie z 200m nie tylko w czasie mijania.
Co prawda mam wadę wzroku i krótkowzroczność ale skorygowaną więc nie powinno być problemy.Generalnie jestem dobrym kierowcą, ale jak jadę nocą to całkowicie tracę pewność siebie przez to że mam dyskomfort widzenia.Jak sprawa wygląda u was, nie macie problemów z jazdą w nocy?
MATRIX266
 
Posty: 40
Dołączył(a): środa 28 września 2016, 18:18

Re: Jazda noca

Postprzez mp0011 » czwartek 27 kwietnia 2017, 08:51

Ujmę to w ten sposób...

Jechałem kiedyś nocą, rowerem, między dwoma miasteczkami. Droga nie była mocno uczęszczana, ale parę tirów na godzinę się trafiło.
Oświetlenie miałem dobre, widziałem odblaski słupów w świetle moich lampek na kilometr na przód i pół kilometra w tył, + swoje odblaski dodatkowe, czułem się więc bezpiecznie.

Do czasu, aż za mną nie pojawił się tir, a przede mną Janusz na długich. Momentalnie przestałem widzieć cokolwiek - ani gdzie są słupki (zniknęły w blasku), ani gdzie jest pobocze.

A skoro ja nie widzę, to co widzi kierowca tira za mną, akurat zajęty pokazywaniem Januszowi co sądzi o jego długich przy pomocy swoich?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Jazda noca

Postprzez waw » czwartek 27 kwietnia 2017, 22:26

TIRowiec miał ten komfort że siedział wyżej, nie świeciło mu prosto na oczy i coś widział. Ale sytuacja groźna.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Jazda noca

Postprzez Cyryl » piątek 28 kwietnia 2017, 07:01

MATRIX266 napisał(a):Witam chciałem poruszyć temat jazdy w nocy a konkretnie oślepiających reflektorów aut z przeciwka, w jakim stopniu was oślepiają auta z przeciwka...


tutaj mamy dwa problemy:
1. oślepianie,
2. rozpraszanie światła na szybie przedniej.
z pierwszym problemem niewiele możemy zrobić, ale to rozpraszanie światła jest równie uciążliwe i może być przyczyną zagrożenia.
powinno się czyścić szybę przednią od środka co najmniej raz w tygodniu, jeżeli się jeździ nocą, w czasie krótkich dni i jeżeli jest to uciążliwe dla kierowcy.
jeżeli kierowca nie pali, to po tygodniu papierowy ręcznik z użyciem płynu do szyb po umyciu szyby jest lekko brązowy, a jeżeli kierowca jest palący, to ten ręcznik jest czarny. szyba przednia na oko wygląda czysta, ale wszędzie tam gdzie dotykaliśmy paluchami, gdzie są zabrudzenia i smugi prawie niewidoczne, światło nadjeżdżających aut z przeciwka rozprasza się na nich utrudniając obserwowanie drogi.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jazda noca

Postprzez problem » czwartek 04 maja 2017, 12:23

MATRIX266 napisał(a):Co prawda mam wadę wzroku i krótkowzroczność ale skorygowaną więc nie powinno być problemy

Wręcz przeciwnie, okulary to dobra okazja aby poprawić sobie komfort widzenia w takich sytuacjach. Następne szkła wyrób sobie z antyrefleksem. Będzie pan zadowolony.
problem
 
Posty: 95
Dołączył(a): środa 12 sierpnia 2015, 10:33

Re: Jazda noca

Postprzez gumik » czwartek 04 maja 2017, 12:28

Sugerujesz, że okulary z powłoką anty-refleksową poprawiają jakość widzenia w nocy w stosunku do jazdy bez okularów? (przy założeniu, że osoba widzi równie dobrze w okularach jak i bez)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Jazda noca

Postprzez rpa » czwartek 04 maja 2017, 17:59

Niestety, na strumień swiatła prosto w oczy nie pomaga nic. Pal licho długie, wystarczy włączyć swoje, mocniejsze :) Gorszym, bo notorycznym problemem są źle ustawione światła mijania. Jedynym ratunkiem jest wyższy samochód, ale przecież nie każdy chce takim jeździć.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Jazda noca

Postprzez problem » piątek 05 maja 2017, 09:00

gumik napisał(a):Sugerujesz, że okulary z powłoką anty-refleksową poprawiają jakość widzenia w nocy w stosunku do jazdy bez okularów? (przy założeniu, że osoba widzi równie dobrze w okularach jak i bez)

Uwzględniając założenie: nie, nic podobnego.
Mówimy o sytuacji w której kierowca ma okulary. I nie mam na myśli jakości widzenia w każdej sytuacji nocą, tylko sytuację o których pisze autor.
problem
 
Posty: 95
Dołączył(a): środa 12 sierpnia 2015, 10:33

Re: Jazda noca

Postprzez gumik » piątek 05 maja 2017, 09:16

A no to zgadzam się. Szkła z powłoką anty-refleksową do jazdy nocą w porównaniu do szkieł bez takiej powłoki, to niebo, a ziemia. Polecam również spróbować soczewki kontaktowe. Zdecydowanie do jazdy samochodem są najwygodniejsze, bo oprócz tego, że korygują wadę i nie powodują żadnych dodatkowych refleksów, to jeszcze nie zawężają Ci pola widzenia tak jak okulary oraz nie powodują zniekształceń widzianego obrazu (przy dużych wadach wzroku).
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Jazda noca

Postprzez oskbelfer » piątek 05 maja 2017, 17:12

MATRIX266 napisał(a):Witam chciałem poruszyć temat jazdy w nocy a konkretnie oślepiających reflektorów aut z przeciwka, w jakim stopniu was oślepiają auta z przeciwka.
Dla mnie noc jest bardzo cięzka do jazdy auto jadące z przeciwka już mnie oślepia gdzieś pewnie z 200m nie tylko w czasie mijania.
Co prawda mam wadę wzroku i krótkowzroczność ale skorygowaną więc nie powinno być problemy.Generalnie jestem dobrym kierowcą, ale jak jadę nocą to całkowicie tracę pewność siebie przez to że mam dyskomfort widzenia.Jak sprawa wygląda u was, nie macie problemów z jazdą w nocy?


W nocy generalnie cieżko się jeździ - chodzi o to oślepianie, jednak zrób sobie badanie wzroku w ciemni, na tzw. olśnienie.
Jeżeli wyjdzie dobrze - to wiesz że inni mają podobnie, jeśli wyjdzie jakaś wada, może trzeba będzie zrezygnować z jazdy w nocy (dla własnego i innych bezpieczeństwa).
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Jazda noca

Postprzez Borys_q » piątek 05 maja 2017, 21:53

ciemnia jak ciemnia zrób sobie ogólne badanie okulistyczne, często nieskorygowana wada utrudnia jazdę w nocy.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 38 gości