Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeństwo]

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeństwo]

Postprzez VintagE25 » sobota 22 kwietnia 2017, 19:54

Cześć.

Specjalnie założyłem konto na tym forum, żeby ostatecznie wyjaśnić sprawę pierwszeństwa na skrzyżowaniu, przez które wręcz pokłóciłem się z przyjaciółmi. Poniżej zamieszczam schemat w Paint'cie, Google Maps nie wchodzi w grę, gdyż zdjęcie satelitarne jest już nieaktualne (skrzyżowanie zostało przebudowane od czasu zrobienia zdjęcia).

Edit: Wcześniej BBCode nie wszedł, poniżej normalny link.
http://imgur.com/a/KXr9Q

Sprawa wygląda następująco:

Poruszaliśmy się pojazdem osobowym nr 2, zamierzając skręcić w lewo na skrzyżowaniu. Po zmianie nadawanego sygnału na zielony kierujący kolega, który nota bene był pierwszy na światłach, ruszył, a następnie dostrzegając tramwaj z prawej strony zatrzymał się przed torami. Powiedziałem mu żeby jechał dalej, bo ma zielone, a tramwaj i tak stał , bądź podjeżdżał do skrzyżowania z przystanku, na co ten mnie zwyzywał i wręcz zaczął toczyć pianę z pyska. Z przeciwka jechał także pojazd osobowy nr 1, a za nim jeszcze zdaje się parę aut (niedużo), za nami było również parę aut osobowych wjeżdżających na skrzyżowanie. Koniec końców zauważając, że tramwaj i tak nie wjeżdża na skrzyżowanie, przejechał przez tory i skręcił w lewo przepuszczając wszystko z przeciwka. Inny kolega, który mianuje się mistrzem kierownicy, bo nigdy nie pije i jest zawsze kierowcą, wtóruje mojemu kierowcy agresorowi z pamiętnego zajścia, twierdząc, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo, i że na sygnalizacji nie było zielonej strzałki (bądź strzałek) tylko zwykłe zielone.

Pytałem o sytuację instruktora jazdy, który przyznał mi rację, że tramwaj musiał stać, bo nie mógł prostopadle wjechać na skrzyżowanie kierowane sygnalizacją świetlną, podczas, gdy kierunek prostopadły do tramwaju miał zielone, oraz w tym przypadku nie było to skrzyżowanie równorzędne (co innego bez świateł). Rację przyznał mi również kierowca MZK, twierdząć, że ruch musiał być prostopadle zamknięty z naszej perspektywy, zarówno dla samochodów jak i tramwaju, potwierdził również ojciec, który ma prawo jazdy na wszystko włącznie z czołgiem.

Proszę o wytłumaczenie tej sytuacji i jakich mam użyć argumentów, żeby im przetłumaczyć ich błąd. Być może to ja się mylę? Dla mnie to sprawa honoru.
VintagE25
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota 22 kwietnia 2017, 18:44

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez LeszkoII » sobota 22 kwietnia 2017, 21:20

Na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnalizacją świetlną, każdy strumień ruchu (piesi, samochody, tramwaje, autobusy, rowerzyści na przejazdach) musi być objęty sygnalizacją świetlną. To że w trakcie nadawania sygnału zielonego, ruch poprzeczny jest zatrzymany (lub wyjątkowo dopuszczony przez strzałkę na sygnalizatorze S-2) jest tak oczywiste, że nawet nie ma przepisu prawnego potwierdzającego tą oczywistość.

Nie udowadniaj, że nie jesteś wielbłądem.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez VintagE25 » sobota 22 kwietnia 2017, 21:40

@Leszkoll

Dziękuję za odpowiedź.

~
Proszę o więcej wpisów i wypowiedzi. W momencie, gdy sprawa będzie solidnie wytłumaczona i udokumentowana argumentami z kilku perspektyw użytkowników, mam nadzieję również instruktorskich, to na koniec wyślę tym cymbałom ten temat. Szkoda, że można się pokłócić z dobrymi znajomymi przez skrzyżowanie, ale zostałem wielokrotnie przez ten temat wyśmiany i obrażony, uważam niesłusznie.
VintagE25
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota 22 kwietnia 2017, 18:44

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez papadrive » sobota 22 kwietnia 2017, 22:38

A cóż tu jeszcze po Leszku II wyjaśniać? 8) Na prostym skrzyżowaniu z S-1, ruch otwierany jest dla jednej z dróg, a na poprzecznej jest zamknięty dla wjeżdżających na skrzyżowanie. Nie mają wtedy żadnego znaczenia znaki regulujące PP, łącznie z T-6x (łamane), a jeśli skręcasz w lewo, pierwszeństwa masz ustąpić tylko jadącym z naprzeciwka. Z art. 25.1 ma zastosowanie tylko jego druga część... "a jeżeli skręca w lewo...".
Coś ten niepijący kolega ma problemy z przepisami. Może by tak golnął sobie, to mu się przypomni co było na kursie. :wink:
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez VintagE25 » sobota 22 kwietnia 2017, 22:44

Poczekam jeszcze parę dni, bez względu na to, czy ktoś się jeszcze dopisze, czy nie, wyślę im ten temat i jeżeli dalej będą idiotami i chrzanili swoje "tramwaj zawsze ma pierwszeństwo" to niestety czas będzie sobie dobrać nowych znajomych. Nie mogę zadawać się z ludźmi, przebywanie z którymi zaniża moje IQ i jeszcze obrażają innych i nie chcą przyznać się do błędu, nie wspominając o tym,że stwarzają zagrżenie w ruchu drogowym.
VintagE25
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota 22 kwietnia 2017, 18:44

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez Henq » niedziela 23 kwietnia 2017, 08:09

Na skrzyżowaniu ze światłami, tramwaj nie może wjechać za sygnalizator, na którym jest czerwone światło

pierwszy lepszy link na googlach

Tramwaj na skrzyżowaniu ze światłami

wydrukuj daj koledze i powiedz by oddał prawo jazdy :spoko:
tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu z sygnalizacja jeżeli ma zielone światło i nie przecina toru jazdy pojazdom jadącym prosto.
Trzeba zapytać kolegę czy jak ma zielone to pojazdom stojącym na czerwonym też ustępuje?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez szerszon » niedziela 23 kwietnia 2017, 08:50

Poczekajcie na sankilę...zaraz napisze,że tramwaj pojedzie za sygnalizator mimo zakazu i Art 25.2 :lol: :lol: :lol:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez JAKUB » niedziela 23 kwietnia 2017, 11:42

Jadąc z kolegą, który będąc na drodze z pierwszeństwem zwalniał i patrzył w drogi podporządkowane zapytałem.
- co robisz, masz przecież pierwszeństwo.
On mi na to
- szwagier tak jeździ już 20 lat i to bez wypadku.
Jedziemy na skrzyżowanie z sygnalizacją, a kolega mając sygnał zielony, zatrzymuje się.
- No jedź, masz przecież światło zielone.
- A jak szwagier pojedzie?
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez RossoneriDevil » niedziela 23 kwietnia 2017, 14:18

Korzystając z okazji, chcę zapytać o sytuację, gdzie mamy po prawej stronie równolegle do kierunku jazdy torowisko, na skrzyżowaniu chcemy skręcić w prawo.
Tramwaj stoi na przystanku wpuszcza/wypuszcza ludzi, samochód ciężarowy w tym czasie skręcając w prawo, wjeżdża na torowisko, ale zatrzymuje się ponieważ pojawili się piesi na przejściu dla pieszych.
Tramwaj rusza z przystanku i uderza w samochód ciężarowy.

Tłumaczenie policjanta jest takie, że tramwaj jest cały czas w ruchu, winny samochód ciężarowy....

Słusznie czy nie?

Nie ja byłem kierowca ciężarowego :)
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez LeszkoII » niedziela 23 kwietnia 2017, 14:53

RossoneriDevil napisał(a):Korzystając z okazji, chcę zapytać o sytuację
Jest już założony temat: http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=37356
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez VintagE25 » niedziela 23 kwietnia 2017, 19:02

Zapomniałem domalować na schemacie przejścia dla pieszych po bokach, ale to nie ma znaczenia dla sedna sprawy.
VintagE25
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota 22 kwietnia 2017, 18:44

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez eragon » wtorek 25 kwietnia 2017, 21:20

Nie zawsze tramwaj ma pierwszeństwo.. Czas zmienić towarzystwo.. :P
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez VintagE25 » środa 26 kwietnia 2017, 07:45

Pewnie na torach kolejowych jak się podnosi szlaban i znika czerwone światło to stoją dalej przed torami i patrzą, czy nie jedzie pociąg, bo pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Oficjalnie nominuję moich kolegów, skończonych cymbałów do przyznania im nagrody "znalazłem prawko w czipsach".

Proszę o akceptację nominacji i potwierdzenie komentarzem w tym temacie kogoś z moderatorów lub instruktorów jazdy obecnych na forum.

Temat zostanie wysłany osobom zainteresowanym na dniach, mam nadzieję, że zwrócą dokument i nie będą więcej zagrożeniem na drodze.
VintagE25
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota 22 kwietnia 2017, 18:44

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez Henq » czwartek 27 kwietnia 2017, 21:39

VintagE25 napisał(a):Pewnie na torach kolejowych jak się podnosi szlaban i znika czerwone światło to stoją dalej przed torami i patrzą, czy nie jedzie pociąg, bo pociąg ma zawsze pierwszeństwo. Oficjalnie nominuję moich kolegów, skończonych cymbałów do przyznania im nagrody "znalazłem prawko w czipsach".

Proszę o akceptację nominacji i potwierdzenie komentarzem w tym temacie kogoś z moderatorów lub instruktorów jazdy obecnych na forum.

Temat zostanie wysłany osobom zainteresowanym na dniach, mam nadzieję, że zwrócą dokument i nie będą więcej zagrożeniem na drodze.

Daj link kolegom do tematu, mogą się zarejestrować na forum i wypowiedzieć w temacie, ciekaw jestem ich linii obrony dlaczego tramwaj może wjechać na skrzyżowanie skoro ma sygnał w kształcie kreski poziomej – zakaz wjazdu za sygnalizator?
Każda sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu jest zsynchronizowana również ta tramwajowa, więc skoro dla samochodów pali się zielone to dal tramwajarza musi być kreska pozioma.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Sygnalizacja świetlna + tramwaj prostopadle [pierwszeńst

Postprzez VintagE25 » piątek 28 kwietnia 2017, 11:52

Temat wysłany osobom zainteresowanym.
VintagE25
 
Posty: 6
Dołączył(a): sobota 22 kwietnia 2017, 18:44

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 35 gości