Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez br0neck » czwartek 20 kwietnia 2017, 17:49

Witam, Mialem ostatnio w Gdańsku przypadek jak na fotografii (ja strzałka czerwona) drugi kierowca (niebieska)
Jadąc ul Havla, skręcam w płocką na osiedle, a z osiedla wyjeżdża auto pakując mi się przed maskę i twierdzi, że mój znak "ustap pierw" tyczy sie jego auta, ale nie zauważył chyba, że przy wyjeździe z osiedla jest również znak UST PIER.
zgłupiałem, kto ma pierwszeństwo??
Załączniki
skrzyżowanie 2.jpg
skrzyżowanie 1.jpg
br0neck
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 20 kwietnia 2017, 17:42

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez gumik » czwartek 20 kwietnia 2017, 19:18

Oboje macie "ustąp pierwszeństwa", więc decydują zasady ogólne. Niebieski skręca w lewo, więc musi ustąpić pierwszeństwa tym jadącym z naprzeciwka prosto lub skrecajacym w prawo. Moim zdaniem miałeś pierwszeństwo.

A tam nie ma sygnalizacji świetlnej? Ale w takim przypadku też miałeś pierwszeństwo.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez br0neck » czwartek 20 kwietnia 2017, 19:34

Świateł nie ma, jak dla mnie sprawa oczywista. zmyłką dla "niebieskiego" mogło być to, że jego wyjazd z osiedla jest lekko z boku.. więc w momencie gdy wyjechałby szybciej czyni go użytkownikiem drogi głównej - poprzecznej w tym przypadku.
br0neck
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 20 kwietnia 2017, 17:42

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez LeszkoII » czwartek 20 kwietnia 2017, 22:25

Niektórzy kierowcy i policjanci po prostu tak mają - że wiedzą najlepiej.

Sytuacja trywialna, pierwszeństwo czerwonego.

P.S. Odnośnie 2 zdjęcia, ile widzicie na nim dróg w profilu poziomym? Jestem w stanie się założyć, że na Geoportalu zobaczymy jeden wydzielony pas, ale czy to rzutuje na obecność jednej drogi? Oczywiście nie!
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez mp0011 » czwartek 20 kwietnia 2017, 23:21

br0neck napisał(a):Świateł nie ma, jak dla mnie sprawa oczywista.


Zdjęli je? BO na GSV są...

https://goo.gl/maps/F2SUsi26W192
https://goo.gl/maps/BE7DuyiQCUG2
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez gumik » czwartek 20 kwietnia 2017, 23:59

LeszkoII napisał(a):Jestem w stanie się założyć, że na Geoportalu zobaczymy jeden wydzielony pas
Lepiej się nie zakładaj!
Screenshot_20170420-235308.jpg
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez br0neck » piątek 21 kwietnia 2017, 06:32

Oświetlenie jest ale nie reguluje ruchu-caly czas pomaranczowe
br0neck
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 20 kwietnia 2017, 17:42

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez LeszkoII » piątek 21 kwietnia 2017, 09:06

gumik napisał(a):Lepiej się nie zakładaj!
Tu akurat bym przegrał bitwę, ale wciąż byłbym in plus. Dwupasmówka powstała niedawno, stąd wydzielono nowy pas i wybudowano na nim drogę.
https://goo.gl/maps/JwonLNTARv12 //przy okazji fajne ujęcie samochodu Google
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez sankila » sobota 22 kwietnia 2017, 01:24

br0neck napisał(a):zgłupiałem, kto ma pierwszeństwo??
Na pewno nie ten, kto ma znak USTĄP pierwszeństwa.
Skoro miałeś A7, to pierwszeństwa nie miałeś - to wszystko co musisz wiedzieć. Jego A7 Cię nie obchodzi, bo - w razie kolizji - policja nie będzie Cię pytała, jaki on miał znak, tylko jaki Ty miałeś.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez szerszon » sobota 22 kwietnia 2017, 07:59

sankila napisał(a): Na pewno nie ten, kto ma znak USTĄP pierwszeństwa.
Obaj mają ustąp. :wink:
Jego A7 Cię nie obchodzi, bo - w razie kolizji - policja nie będzie Cię pytała, jaki on miał znak, tylko jaki Ty miałeś.
Znowu dwa skrzyżowania typu T ? Była tabliczka T-6c ? Jak się droga z pierwszeństwem przecina z podporządkowaną bez tabliczki T-6x to jaki jest układ dróg na skrzyżowaniu ?
Obrazek Może autobus ma ustąpić rowerzyście, bo autobus ma A-7 ? Kosmos.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez gumik » sobota 22 kwietnia 2017, 11:13

sankila napisał(a):Jego A7 Cię nie obchodzi
Oczywiście, że go obchodzi. Trzeba obserwować co się dzieje na skrzyżowaniu i kto jakie ma znaki. Ten z przeciwka mógłby mieć strefę zamieszkania, czy drogę wewnętrzną. Wtedy wiesz ,że to on ma Tobie ustąpić nawet jeśli ty skręcasz w lewo, a on w prawo.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez br0neck » sobota 22 kwietnia 2017, 11:38

Jak to "jegoA7" mnie nie obchodzi? On i ja mam ustap pierwszenstwa. Skoro on przecina mi droge to cos nie tak.. rozumiem o zachowaniu ostroznosci.
br0neck
 
Posty: 4
Dołączył(a): czwartek 20 kwietnia 2017, 17:42

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez szerszon » sobota 22 kwietnia 2017, 17:00

Ponieważ , cytuję
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".

nie jest prawdą.
To jest zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu i prowokacja.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez sankila » sobota 22 kwietnia 2017, 21:55

br0neck napisał(a):Jak to "jegoA7" mnie nie obchodzi? On i ja mam ustap pierwszenstwa. Skoro on przecina mi droge to cos nie tak.. rozumiem o zachowaniu ostroznosci.
A tak to, że pilnujesz SWOJEGO znaku. A ten znak nakazuje Ci powstrzymanie się od ruchu, gdyby ruch ten mógł zmusić INNEGO KIEROWCĘ do zmiany prędkości/kierunku.
Chcesz powiedzieć, że on nie jest "innym kierowcą"?

gumik napisał(a):Ten z przeciwka mógłby mieć strefę zamieszkania, czy drogę wewnętrzną. Wtedy wiesz ,że to on ma Tobie ustąpić nawet jeśli ty skręcasz w lewo, a on w prawo.
Jaka jest różnica między ustąpieniem pierwszeństwa z art 17 i ze znaku A7, skoro definicja ustąpienia pierwszeństwa jest jedna?
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sytuacja na drodze... kto pierwszy, ten lepszy...?

Postprzez papadrive » sobota 22 kwietnia 2017, 22:43

Sankila, nie wprowadzaj w błąd. Czy Ty nigdy nie zrozumiesz, że jeżeli obaj mają takie same znaki regulujące PP, to trzeba się wspomóc przepisem ogólnym? :help:
Jaka jest różnica między ustąpieniem pierwszeństwa z art 17 i ze znaku A7, skoro definicja ustąpienia pierwszeństwa jest jedna?

Definicja jest jedna, ale znaki określają inaczej. :!:
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości