Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez LeszkoII » piątek 07 kwietnia 2017, 20:04

eragon napisał(a):To już w końcu wiesz.. Przecież nie wyznacza pasa lecz jego krawędź.. Leszko, ty takie teksty ??
A jak nie ma linii krawędziowej, tylko sam krawężnik, to krawężnik Ci wyznacza pas ruchu wyznaczony? Linia krawędziowa nie wyznacza pasów ruchu!!!
eragon napisał(a):A co by było ?? Co ma P-17 do istnienia zatoki ?
W zatoce przystankowej nie stosuje się P-17. Poczytaj trochę o tym znaku.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez RossoneriDevil » piątek 07 kwietnia 2017, 23:38

Niech ktoś mnie poprawi jeżeli się mylę, ale na pierwszym filmiku autobus jechał prawidłowo, wiec jeśli tak, to o co chodzi?

Reszta filmików masakra, dlatego nie jeżdżę rowerem po Warszawie, bo nie zamierzam zostać kaleką, co z tego że miałbym np. pierwszeństwo albo ktoś powinien zachować metr odstępu...
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez mp0011 » sobota 08 kwietnia 2017, 16:23

RossoneriDevil napisał(a):Niech ktoś mnie poprawi jeżeli się mylę, ale na pierwszym filmiku autobus jechał prawidłowo, więc jeśli tak, to o co chodzi?


Niniejszym poprawiam Cię. Gdybym nie odskoczył, autobus zahaczył by mnie rogiem, albo wyprzedził na gazetę. Ewentualnie ostro zahamował.
Kierowca autobusu podjął się manewru wyprzedzania zakładając że pojadę przez przystanek i nie wpadł na to, że pojadę swoim pasem ruchu. Nie miał możliwości zmieszczenia się w bezpieczny sposób między mną a rowerzystą na przeciwnym pasie.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez RossoneriDevil » sobota 08 kwietnia 2017, 19:16

Niniejszym poprawiam Cię.



Tak, teraz jasne.
Trochę źle spojrzałem na ten filmik :)

Masz rację...

Tak tylko zapytam, czy poruszając się na rowerze, w większości nie utrudniasz ruchu innym uczestnikom?
Np. mocno ich spowalniając, ponieważ nie powinni cię wyprzedzać jeżeli nie zachowają metra odległości, no i jeszcze podwójna ciągła...
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez PraktykRuchu » niedziela 09 kwietnia 2017, 00:24

RossoneriDevil napisał(a):Tak tylko zapytam, czy poruszając się na rowerze, w większości nie utrudniasz ruchu innym uczestnikom?


Równie dobrze można powiedzieć, że to inni uczestnicy ruchu utrudniają ruch mu... :mrgreen: Albo że szkolenie kierowców na drogach publicznych jest utrudnianiem ruchu, bo elki się wloką i wszystkich wkurzają. :spoko: Nie wspominam już o gliniarzach drogówki - jak się pojawiają na ulicy, to zaraz wszyscy jeżdżą przepisowo. To dopiero utrudnianie ruchu!

Leszkoll napisał(a):Gdyby wymalowani tam P-17, to nie byłoby zatoki.

Gdyby szafa miała sznurek, to by była windą... Sytuacja drogowa, jaka jest, każdy widzi.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez eragon » niedziela 09 kwietnia 2017, 17:51

LeszkoII napisał(a): krawężnik Ci wyznacza pas ruchu wyznaczony? Linia krawędziowa nie wyznacza pasów ruchu!!!

Nie wierzę, ze to ty piszesz.. co bierzesz ? :wow:
Wyraźnie chyba napisałem - linia krawędziowa to brzeg pasa ruchu - także krawężnik, linia segregacyjna lub cokolwiek ograniczajace jego szerokość. Co w tym takiego dziwnego i niezrozumiałego ? Krawędź jezdni też ci nie wyznacza pasa ruchu ? Jak jest koniec asfaltu to poza nim nie jest przypadkiem pobocze ? Czyba w innych światach żyjemy, ledru..
LeszkoII napisał(a):nie stosuje się P-17. Poczytaj trochę o tym znaku.

Ja o niebie ty o chlebie - nie dogadamy się nigdy.. Zacznij nadawać na podobnych falach to może wtedy..
Znak P-17 „linia przystankowa” (rys. 5.2.3.1) stosuje się w celu wyznaczenia odcinka jezdni przeznaczonego na przystanek autobusowy lub trolejbusowy bez zatoki.

Podejrzewam, że źle interpretujesz zapis "bez zatoki" - zgoda, w zatoce poza jezdnią nie ma sensu malować P-17, ale w zatoce na jezdni jak najbardziej. Nic nie napisano, że zakazane jest.
RossoneriDevil napisał(a): czy poruszając się na rowerze, w większości nie utrudniasz ruchu innym uczestnikom?

Idąc tym tokiem myslenia, utrudnia ruch także pojazd wolnobieżny i np. kondukt żałobny lub kolumna pieszych.. Dla wszystkich mandaty ?? :wow:
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez szerszon » niedziela 09 kwietnia 2017, 18:43

eragon napisał(a):
Znak P-17 „linia przystankowa” (rys. 5.2.3.1) stosuje się w celu wyznaczenia odcinka jezdni przeznaczonego na przystanek autobusowy lub trolejbusowy bez zatoki.

Podejrzewam, że źle interpretujesz zapis "bez zatoki" - zgoda, w zatoce poza jezdnią nie ma sensu malować P-17, ale w zatoce na jezdni jak najbardziej.
Przecież są przystanki na pasie ruchu bez żadnych zatok ...fizycznych czy wymalowanych. Tam P-17 ma sens.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez waw » niedziela 09 kwietnia 2017, 19:24

RossoneriDevil napisał(a):ktoś powinien zachować metr odstępu...
Problem jest.
Czasami jest to niemożliwe bo wymagałoby najechania na linię ciągłą, a nie zawsze rowerzyści stosują się do obowiązku poruszania się możliwie blisko prawej, czy umożliwienia wyprzedzania.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez eragon » niedziela 09 kwietnia 2017, 19:51

szerszon napisał(a):są przystanki na pasie ruchu bez żadnych zatok ...fizycznych czy wymalowanych. Tam P-17 ma sens

Przecież dokładnie to samo piszę - są na pasie ruchu. Są też poza pasem ruchu - w zatoce lub nie. Czy cos się dzieje gdy P-17 jest wymalowana na jezdni ? Owszem, w zatoce poza jezdnią to może bez sensu, ale skoro to może w minimalny nawet sposób wpłynąć na bezpieczeństwo i pozytywnie na organizację ruchu, to czemu nie malować ?? Mnie nie przeszkadza.
waw napisał(a): niemożliwe bo wymagałoby najechania na linię ciągłą, a nie zawsze rowerzyści stosują się do obowiązku poruszania się możliwie blisko prawej

Jak nie kijem, to pałą.. Wszyscy winni, kto ustąpi ? Podejrzewam, że nikt.
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez PraktykRuchu » niedziela 09 kwietnia 2017, 20:03

waw napisał(a):Czasami jest to niemożliwe bo wymagałoby najechania na linię ciągłą, a nie zawsze rowerzyści stosują się do obowiązku poruszania się możliwie blisko prawej, czy umożliwienia wyprzedzania.


Wtedy noga z gazu i spokojniutko jedziemy za rowerzystą aż pojawi się możliwość wyprzedzania. Innego sposobu nie ma. Korona nam z głowy nie spadnie, jak na chwilę zwolnimy... Świat się też nie zawali, jak przez te dwie, trzy minuty zwolnimy do 20 km/h.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez waw » niedziela 09 kwietnia 2017, 20:17

PraktykRuchu napisał(a):Wtedy noga z gazu i spokojniutko jedziemy za rowerzystą aż pojawi się możliwość wyprzedzania. Innego sposobu nie ma. Korona nam z głowy nie spadnie, jak na chwilę zwolnimy... Świat się też nie zawali, jak przez te dwie, trzy minuty zwolnimy do 20 km/h.

A może lepiej zmobilizować rowerzystów do poznania i zastosowania obowiązujących ich przepisów a nie robienie ze wszystkich idiotów...
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez mp0011 » niedziela 09 kwietnia 2017, 20:26

Pytałem się kiedyś drogówki (jakiś naczelnik wydziału) na temat obowiązku jazdy rowerem prawym pasem na Grochowskiej. Są tam długie pasy, 200-300m, oddzielone linią krawędziową od reszty jezdni, są na nich wydzielone przystanki z P-17, a najczęściej kończą się strzałką ukośną w lewo, lub przechodzą w pas do skrętu w prawo.

Uzyskałem odpowiedź, że moim obowiązkiem jest jazda jazda najbliżej krawędzi jezdni, wyznaczonej linią krawędziową - czyli skrajem pasa środkowego. Skrajny prawy pas NIE jest przeznaczony do normalnej jazdy, ani nie jest też poboczem - więc nie mam obowiązku nim jechać rowerem. Jest on przeznaczony do wjazdy na miejsca postojowe i włączanie się do ruchu.

Co do wyprzedzania rowerzysty przez linię ciągłą - nie spotkałem się jeszcze by kierowcy, z drogówką włącznie, mieli z tym problem. Zazwyczaj wjeżdżają na przeciwny pas kiedy mają miejsce by to bezpiecznie zrobić, zachowując metr. https://goo.gl/maps/Bum2UVkNh5L2. Problem jest kiedy tego miejsca nie mają, bo jest np. wyspa - wtedy się wciskają.

WAW, przypominam tylko, że przepis nakazujący zjechanie rowerem z jedni i zatrzymanie się w celu ułatwienia wyprzedzania został wykreślony z UPRD.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez szerszon » niedziela 09 kwietnia 2017, 20:32

mp0011 napisał(a):Pytałem się kiedyś drogówki
Polecam zmienić źródło na jakieś wiarygodne. Jak widać dowcipy o policjantach nie są z kosmosu.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez waw » niedziela 09 kwietnia 2017, 21:00

mp0011 napisał(a):
Co do wyprzedzania rowerzysty przez linię ciągłą - nie spotkałem się jeszcze by kierowcy, z drogówką włącznie, mieli z tym problem. Zazwyczaj wjeżdżają na przeciwny pas kiedy mają miejsce by to bezpiecznie zrobić, zachowując metr. https://goo.gl/maps/Bum2UVkNh5L2. Problem jest kiedy tego miejsca nie mają, bo jest np. wyspa - wtedy się wciskają.
Rowerzyści czasem mają z tym problem. Ale po takich "akcjach" http://www.tvn24.pl/pomorze,42/policja- ... 15766.html kierowca może woleć nie zachować metra i nie dostać mandatu, szczególnie widząc "obcisłe rajtuzki".
mp0011 napisał(a):WAW, przypominam tylko, że przepis nakazujący zjechanie rowerem z jedni i zatrzymanie się w celu ułatwienia wyprzedzania został wykreślony z UPRD.

Wykreślono sam obowiązek zatrzymania bo godził w chore ego rowerowych aktywistów, ale jest art. 24 pkt. 6, który znaczy to samo - masz obowiązek zjechać maksymalnie w prawo (niekoniecznie w granicach jezdni) w celu ułatwienia wyprzedzania. A czy się zatrzymasz czy wywalisz to już twój problem.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy mam obowiązek jechać przez przystanek?

Postprzez mp0011 » niedziela 09 kwietnia 2017, 21:14

waw napisał(a):kierowca może woleć nie zachować metra i nie dostać mandatu.


Za takie wyprzedzanie grozi większy mandat niż za przekroczenie ciągłej.

waw napisał(a):Wykreślono sam obowiązek zatrzymania bo godził w chore ego rowerowych aktywistów, ale jest art. 24 pkt. 6, który znaczy to samo - masz obowiązek zjechać maksymalnie w prawo (niekoniecznie w granicach jezdni) w celu ułatwienia wyprzedzania. A czy się zatrzymasz czy wywalisz to już twój problem.


Pozwolę sobie nie komentować powyższych bredni potencjalnego mordercy. Napiszę tylko, że mam obowiązek zaniechania wszelkiego działania mogącego spowodować zagrożenie na w ruchu, a takim działaniem jest zjechanie z drogi przez krawężnik, lub na pobocze nie nadające się do jazdy.

I właśnie przez wypowiedzi takich imbecyli w sytuacjach w których wyprzedzanie z zachowaniem metra jest niemożłiwe, rowerzyści jadą środkiem pasa i zjeżdżają do krawędzi dopiero kiedy kierowcy mają miejsce po lewej...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 86 gości