Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez Akane » poniedziałek 20 marca 2017, 13:11

Jeżdżę krótko, bo raptem półtora roku, ale na Boga, nie zliczę sytuacji, w których kierowcy nie są uprzejmi zasygnalizować chęci zmiany pasa i ładują mi się prosto pod maskę. Bezmyślność? Chęć "oszczędzenia żarówek"? Doprawdy, głowię się nad tym od dawna, a z takimi akcjami mam do czynienia niemal każdego dnia, bo często poruszam się po jedniach mających kilka pasów. Może ktoś jest mi to w stanie wytłumaczyć? Jakaś nowa moda, o której nie mam pojęcia? ;)
Prawo jazdy kategorii B: od 07.12.2015
Avatar użytkownika
Akane
 
Posty: 135
Dołączył(a): piątek 27 listopada 2015, 20:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez gumik » poniedziałek 20 marca 2017, 15:16

Nie jestem w stanie zrozumieć takich zachowań. Sam też takie często widuję. Obstawiałbym raczej wysoko rozwinięte lenistwo. Ale to już naprawdę - poziom expert! :-D
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 20 marca 2017, 19:02

Akane napisał(a):Bezmyślność?
Raczej deficyt myślowy, ale nie zawsze (czytaj niżej)
Akane napisał(a):Chęć "oszczędzenia żarówek"?
8 zł na 5 lat to bardzo duży wydatek!

Nie zawsze ma sens włączanie kierunkowskazu. Sygnalizujemy manewry KOMUŚ. Jeżeli mamy absolutna pewność, że nie ma żadnego odbiorcy tego komunikatu, to nie musimy migać (podobnie gdy jak mamy pewność, że w okolicy PdP nie znajduje się żaden pieszy, to nie musimy zmniejszać prędkości "w celu nie narażania...").
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez Cyryl » poniedziałek 20 marca 2017, 19:52

tutaj nie do końca się zgodzę, bo w dziale zmian pasa i kierunku jazdy jest obowiązek sygnalizowania zamiaru zawczasu i wyraźnie, natomiast nie ma ani słowa na temat dla kogo czy w tym czasie są inni użytkownicy w pobliżu. poza tym po to sygnalizujemy między innymi, bo jacyś użytkownicy inni nam umknąć uwagi.
natomiast przed PdP mamy: "obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych" czyli w tym, zapisie jest z jakiego powodu zmniejszamy prędkość, więc jeżeli tego powodu nie ma - nie ma obowiązku zwalniania.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez Henq » poniedziałek 20 marca 2017, 21:00

Cyryl napisał(a):tutaj nie do końca się zgodzę, bo w dziale zmian pasa i kierunku jazdy jest obowiązek sygnalizowania zamiaru zawczasu i wyraźnie,

zamiaru czego? :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez gumik » poniedziałek 20 marca 2017, 21:40

Zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez Henq » wtorek 21 marca 2017, 07:53

gumik napisał(a):Zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

czyli cały manewr od zamiaru wykonania aż po jego zakończenie czy tylko zamiar? :hmm:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez gumik » wtorek 21 marca 2017, 08:55

Cały manewr. Jak nie zasygnalizujesz zamiaru, to potem kierunkowskaz jest i tak bezużyteczny.
https://youtu.be/JDgk9J-IwL0
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez Akane » wtorek 21 marca 2017, 10:07

LeszkoII napisał(a):Nie zawsze ma sens włączanie kierunkowskazu. Sygnalizujemy manewry KOMUŚ. Jeżeli mamy absolutna pewność, że nie ma żadnego odbiorcy tego komunikatu, to nie musimy migać

Pisałam o zmianie pasa ruchu i pchaniu mi się tych "niemigających" pod maskę. Więc odbiorca jednak jest, w mojej osobie ;) Poza tym zmiana pasa, jak już ktoś tam dodał, wymaga zasygnalizowania, że taki manewr ma się zamiar wykonać.
Prawo jazdy kategorii B: od 07.12.2015
Avatar użytkownika
Akane
 
Posty: 135
Dołączył(a): piątek 27 listopada 2015, 20:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez eragon » wtorek 21 marca 2017, 17:37

Akane napisał(a):zmianie pasa ruchu i pchaniu mi się tych "niemigających"

Jak widzisz dwa posty wczesniej, nie każdy jest geniuszem i rozumie istotę sygnalizowania swoich zamiarów i manewrów.. :wow:
A czy skojarzyłaś tę niemoc z jakąś marką samochodów lub typem kierujących ? :lol:
W pewnych kręgach mowi się, że do niektórych marek przełącznik kierunkowskazów był w opcji i montaz był drogi.. Reszty się domyśl.. :spoko:
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez LeszkoII » wtorek 21 marca 2017, 17:53

Cyryl napisał(a):tutaj nie do końca się zgodzę, bo w dziale zmian pasa i kierunku jazdy jest obowiązek sygnalizowania zamiaru zawczasu i wyraźnie, natomiast nie ma ani słowa na temat dla kogo czy w tym czasie są inni użytkownicy w pobliżu
To oczywiste, że sygnalizujemy zamiar manewru KOMUŚ (osobie znajdującej się na drodze) - bo raczej nie sobie samemu, skoro wiemy co zamierzamy zrobić. Świadczy o tym określenie "zawczasu i wyraźnie". Dlaczego akurat tak? Ano dlatego żeby inni mogli poznać zamiary np. kierowcy podejmującego skręcenie w lewo.

Nie widzę sensu używania kierunkowskazu na pustej autostradzie, jeśli zmieniamy pas ruchu tylko po to, żeby ominąć odcinek o gorszej nawierzchni. Ba! Możemy nawet jechać lewym pasem ruchu i nie będzie to wykroczenie.

Istnieje nawet teoria, zgodnie z którą zamiar wykonania manewru zmiany kierunku jazdy sygnalizujemy również światłem hamowania, ale ja się nie zaliczam do zwolenników tej koncepcji.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez JAKUB » wtorek 21 marca 2017, 18:26

LeszkoII napisał(a):
Cyryl napisał(a):tutaj nie do końca się zgodzę, bo w dziale zmian pasa i kierunku jazdy jest obowiązek sygnalizowania zamiaru zawczasu i wyraźnie, natomiast nie ma ani słowa na temat dla kogo czy w tym czasie są inni użytkownicy w pobliżu
To oczywiste, że sygnalizujemy zamiar manewru KOMUŚ (osobie znajdującej się na drodze) - bo raczej nie sobie samemu, skoro wiemy co zamierzamy zrobić. Świadczy o tym określenie "zawczasu i wyraźnie". Dlaczego akurat tak? Ano dlatego żeby inni mogli poznać zamiary np. kierowcy podejmującego skręcenie w lewo.(...)
Przy takim toku myślenia można wyciągnąć wniosek, że kolizje drogowe są przez kierowców celowo robione, ponieważ zawsze się wzajemnie widzą.
Ja uważam, że po tym jak kto używa kierunkowskaz można wnosić z jakim to uczestnikiem ruchu spotkaliśmy się na drodze.
Dla przykładu: użycie kierunkowskazu w nocy dla ominięcia pieszego stojącego (maszerującego) na poboczu, mimo braku zmiany pasa ruchu, wpływa bezpośrednio na BRD wobec tego pieszego. Inni kierowcy widząc to, nawet z 1 km, w tym miejscu wzmagają z zaciekawieniem swoją uwagę na zagrożenie, które tam oznaczył kierowca.

Dobrych kierowców,...?
- po czytelnym używaniu kierunkowskazów poznacie!
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez gumik » wtorek 21 marca 2017, 19:12

LeszkoII napisał(a):Nie widzę sensu używania kierunkowskazu na pustej autostradzie,
Może i masz racje. Ale stąd już bardzo blisko do nie używania kierunkowskazów, bo "wydaje mi się, że nikogo nie ma", "tym kierowcom i tak na nic moje sygnalizowane". Nie mówiąc o sytuacjach, że można zwyczajnie kogoś nie zauważyć. Zresztą... Ja lubię proste zasady. Im prostsze zasady, tym można je skuteczniej stosować. Skręcasz - włączasz "migacz" zawsze i wszędzie. Nie trzeba się zastanawiać "a czy teraz są inne pojazdy i mam sygnalizować, czy może na pewno mnie nikt nie widzi i cichaczem zmienię pas".
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez Henq » wtorek 21 marca 2017, 20:10

gumik napisał(a):Cały manewr. Jak nie zasygnalizujesz zamiaru, to potem kierunkowskaz jest i tak bezużyteczny.
https://youtu.be/JDgk9J-IwL0

to moze czas skończyć pisać głupoty o sygnalizowaniu zamiaru :eek2:
wyjeżdżam z Gdańska i jadę do Katowice, jeżeli w Łodzi mam "zamiar" zmienić kierunek jazdy to zgodnie z propagującymi "sygnalizować zamiar" muszę to zrobić w Gdańsku skoro już wiem co zamierzam :eek2:
aż dziwi że co niektórzy uczący takie wywody tu snują :wow:

gumik napisał(a):Ja lubię proste zasady. Im prostsze zasady, tym można je skuteczniej stosować. Skręcasz - włączasz "migacz" zawsze i wszędzie.

dziwne że na SoRO skręcasz a twierdzisz że nie trzeba migać :mrgreen:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skąd niechęć u kierowców do kierunkowskazów?

Postprzez gumik » wtorek 21 marca 2017, 20:29

Henq napisał(a):to moze czas skończyć pisać głupoty o sygnalizowaniu zamiaru :eek2:
wyjeżdżam z Gdańska i jadę do Katowice, jeżeli w Łodzi mam "zamiar" zmienić kierunek jazdy to zgodnie z propagującymi "sygnalizować zamiar" muszę to zrobić w Gdańsku skoro już wiem co zamierzam :eek2:
aż dziwi że co niektórzy uczący takie wywody tu snują :wow:
Może po prostu trzeba przeczytać Kodeks Drogowy: "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru."
Sygnalizujesz zamiar, bo jak już zaczniesz skręcać/zmieniać pas, to jest "po ptokach". Co widać pięknie na filmie, który podesłałem. Po drugie masz sygnalizować wyraźnie, więc zasygnalizowanie zamiaru skręcenia w Łodzi już w Gdańsku nie będzie wyraźne.
gumik napisał(a):dziwne że na SoRO skręcasz a twierdzisz że nie trzeba migać :mrgreen:
Nic takiego nie twierdzę. Jak chcesz znowu pogadać o rondach to idź do odpowiedniego wątku, żeby tu nie robić śmietniku: viewtopic.php?f=3&t=35676
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości