Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez gumik » środa 08 marca 2017, 11:24

Witam wszystkich. Jest to kontynuacja wątku o pasach ruchu zaczęta tutaj: viewtopic.php?f=3&t=39819&start=45#p405894
Tamten temat został zamknięty z powodu zbyt dużego offtopicu, dlatego zakładam nowy w którym wszystko na temat wyznaczonych pasów ruchu zostanie wyjaśnione.

Poniżej ostatnie posty, które dadzą początek dyskusji tutaj.

Obrazek
szerszon napisał(a):
gumik napisał(a):Czyli na takim skrzyżowaniu pojazd zielony może wyprzedzić pojazd niebieski?
tak


Czyli można w takim miejscu jak na rysunku wyprzedzic z prawej strony? Ale przeciez tam nie ma wyznaczonych pasów ruchu. No bo w definicji linii P-3b, która jest tam zastosowana nie ma nic o wyznaczeniu.

2.2.1. Linie segregacyjne
Linie segregacyjne stosuje się w celu:
* oddzielenia od siebie pasów prowadzących ruch w tych samych albo przeciwnych kierunkach,
* wskazania kierującym, w którym miejscu zmiana pasa ruchu jest zabroniona lub dozwolona.
Rozróżnia się następujące odmiany linii segregacyjnych:
(...)
* P-3b .linia jednostronnie przekraczalna - krotka

2.2.1.9. Linia jednostronnie przekraczalna — krótka
Znak P-3b „linia jednostronnie przekraczalna — krótka” (rys. 2.2.1.9) stosuje się, jeżeli zabroniony jest przejazd na sąsiedni pas ruchu (sąsiednią cześć drogi) od strony linii ciągłej. W szczególności stosowany jest na skrzyżowaniach i wlotach skrzyżowań oraz oznaczeniach krawędzi jezdni przy wyjazdach z obiektów przydrożnych lub przejazdach przez pasy dzielące jezdnie. Znak ten stosuje się niezależnie od dopuszczalnej prędkości na drodze. Znak P-3b może być poprzedzony znakami: P-2a, P-4, P-7a, P-7b, P-7c i P-7d, a następować po nim mogą znaki: P-1b, P-2a, P-1d, P-4, P-7a, P-7b, P-7c i P-7d.


Ani słowa o wyznaczaniu pasów ruchu. A przecież wcześniej pisałeś, ze musza być wyznaczone pasy ruchu. I pisałes, że na przykład na skrzyżowaniu z pierwszego postu nie można wyprzedzać z prawej strony, bo nie ma tam wyznaczonych pasów ruchu.
Obrazek
szerszon napisał(a):Linie p-1d i e nie wyznaczają pasów ruchu.

gumik napisał(a):Czyli na skrzyżowaniu, gdzie są namalowane P1-d/e nie można wyprzedzać z prawej strony, bo nie ma tam wyznaczonych pasów ruchu?

szerszon napisał(a):nie.


To linie P-3b to jakiś wyjątek, że nie wyznaczają pasów ruchu, ale można tam wyprzedzać z prawej strony? Jakis przepis szczególny może jest?

szerszon napisał(a):A teraz konkretnie...wskaż mi gdziekolwiek przy P-3 coś o wyznaczaniu czy oddzielaniu.
Przy P-1d i e jest coś napisane.

Proszę bardzo:
Linie segregacyjne stosuje się w celu:
* oddzielenia od siebie pasów prowadzących ruch w tych samych albo przeciwnych kierunkach,
(...)
Rozróżnia się następujące odmiany linii segregacyjnych:
(...)
* P-3b .linia jednostronnie przekraczalna - krotka

To gdzie jest napisane, że linia P-3b wyznacza pasy ruchu?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez eragon » środa 08 marca 2017, 12:26

Jak się czyta niektóre wątki to mozna oczopląsu, wstrząsu mózgu, zawału serca i innych przypadłości się nabawić. Czemu wy sobie utrudniacie życie zamiast dążyć do prostoty. Nie łatwiej i prościej byłoby przyjąc, że każda linia i inna przeszkadzajka na drodze wyznacza pas ruchu ?? Jakie życie by się stało łatwiejsze..
gumik napisał(a):gdzie jest napisane, że linia P-3b wyznacza pasy ruchu?

A tutaj..
gumik napisał(a):Znak P-3b (..) stosuje się, jeżeli zabroniony jest przejazd na sąsiedni pas ruchu

No qrde, czy nie jest logiczne wyznaczenie pasów ruchu tą linią ??
Za słownikiem synonimów..
WYZNACZYĆ - wytyczyc, określić, ustanowic, usytuować,wskazać, wyodrębnic..
ODDZIELIC - odseparować, odgraniczyć, wydzielic, wyodrębnić, odgraniczyć..
Taki wielki problem jest w stosowaniu reguł języka polskiego w naszych wypowiedziach ?? Chyba wiecie, że polonista nie zaleca powtarzanie jednego słowa w nieskończoność - zaleca użwanie synonimów.. A język mamy tak barwny i bogaty, że warto korzystać z tej reguły..
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez gumik » środa 08 marca 2017, 12:44

eragon napisał(a):Jak się czyta niektóre wątki to mozna oczopląsu, wstrząsu mózgu, zawału serca i innych przypadłości się nabawić. Czemu wy sobie utrudniacie życie zamiast dążyć do prostoty. Nie łatwiej i prościej byłoby przyjąc, że każda linia i inna przeszkadzajka na drodze wyznacza pas ruchu ?? Jakie życie by się stało łatwiejsze..
Zgadzam się.
gumik napisał(a):gdzie jest napisane, że linia P-3b wyznacza pasy ruchu?

A tutaj..
gumik napisał(a):Znak P-3b (..) stosuje się, jeżeli zabroniony jest przejazd na sąsiedni pas ruchu

No qrde, czy nie jest logiczne wyznaczenie pasów ruchu tą linią ??

Dla mnie tak. Ale szerszon twierdzi, że jeśli jest napisane w definicji, ze oddziela, to nie wyznacza. A tutaj wyraźnie jest napisane, że oddziela pasy ruchu. I na taki oddzielony pas ruchu taka linia oddzielająca zabrania Ci wjechać od strony linii ciągłej. Też się chętnie dowiem jaka jest różnica i dlaczego linie P-1d/e oddzielają pasy ruchu, ale już linie P-3b nie oddzielają, mimo że w rozporządzeniu jest napisane, ze oddzielają. :hmm:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez szerszon » środa 08 marca 2017, 23:11

gumik napisał(a): Też się chętnie dowiem jaka jest różnica i dlaczego linie P-1d/e oddzielają pasy ruchu, ale już linie P-3b nie oddzielają, mimo że w rozporządzeniu jest napisane, ze oddzielają. :hmm:
Kłamiesz, a raczej masz problem ze zrozumieniem tekstu pisanego.
Znak P-3b „linia jednostronnie przekraczalna —
krótka” (rys. 2.2.1.9) stosuje się, jeżeli zabroniony
jest przejazd na sąsiedni pas ruchu (sąsiednią część
drogi) od strony linii ciągłej.

Wskaż, gdzie jest napisane,że ODDZIELA ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez gumik » czwartek 09 marca 2017, 10:00

Linie segregacyjne stosuje się w celu:
* oddzielenia od siebie pasów prowadzących ruch w tych samych albo przeciwnych kierunkach,
(...)
Rozróżnia się następujące odmiany linii segregacyjnych:
(...)
* P-3b .linia jednostronnie przekraczalna - krotka

A gdzie jest napisane, że wyznaczają?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez szerszon » czwartek 09 marca 2017, 10:56

Podałem konkretny przepis dotyczący konkretnej linii..czy juz zapomniałeś co się pisało o przepisach ogólnych i szczególnych ? Po co wklejasz opis ogólny ? Nie rozumiesz co się do ciebie pisze ?
Znowu zaczynamy zabawę ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez eragon » czwartek 09 marca 2017, 11:10

szerszon napisał(a): gdzie jest napisane,że ODDZIELA ?

gumik napisał(a):A gdzie jest napisane, że wyznaczają?

gumik napisał(a):Linie segregacyjne stosuje się w celu:
* oddzielenia od siebie pasów(...)

Jakbym was złapał za fraki...
phpBB [media]

co za róznica która linia ?? Wszystkie segregacyjne "oddzielają pasy".. Ale szukacie problemów sobie sami.
Odzielić ->wyodrębnić->wyznaczyć (synonimy). Co jeszcze jest trudne ?? :hmm:
szerszon napisał(a):Znowu zaczynamy zabawę ?

Raczej kończymy - zaraz klebek zamknie wątek, bo robi sie przepychanka jak w większości innych.
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez klebek » czwartek 09 marca 2017, 11:17

Eragon, nie wiem po co te komentarze w moim kierunku po raz kolejny :D Założyliście ten wątek i chcecie o tym dyskutować - proszę bardzo. Tamten zamknąłem bo został założony przez użytkownika, który uzyskał odpowiedź na swoje pytanie i według mnie w tamtym wątku temat został wyczerpany. Pojawiła się chęć żeby go kontynuować, ja nie mam nic przeciwko.
klebek
 
Posty: 224
Dołączył(a): wtorek 27 grudnia 2016, 13:12
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez szerszon » czwartek 09 marca 2017, 11:26

eragon napisał(a):co za róznica która linia ?? Wszystkie segregacyjne "oddzielają pasy".. Ale szukacie problemów sobie sami.
Odzielić ->wyodrębnić->wyznaczyć (synonimy). Co jeszcze jest trudne ?? :hmm:
Synonimy to sobie w wierszach stosuj, a nie w akcie prawnym. Co to za różnica..kierunek ruchu czy kierunek jazdy...rusza sie to pewnie jedzie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez eragon » czwartek 09 marca 2017, 11:53

klebek napisał(a):komentarze w moim kierunku

Przesadzasz.. :spoko:
szerszon napisał(a):a nie w akcie prawnym

Hmmm, i kto to mówi.. magister, nie wstyd ci ?
Znaczy sie - nie wolno ? Zakazujesz ? :hmm:
Poza tym nie stosuję niczego w "akcie prawnym", nie wciskaj mi kitu. Jeśli już to w rozwinieciu takiego aktu, w interpretacji. Masz przecież nie takie blade, ani zielone pojęcie o tym. Uważasz, że opierając się tylko na suchym zdaniu z artykułu wszyscy będą jeździc wzorowo ?? Chyba ciężko bez wytłumaczenia istoty przepisu, zasad których dotyczy, pokazania pewnych rzeczy na drodze - nie byłoby OSK i egzaminów bo wystarczyłoby przeczytać ustawę. A nie wystarcza, no nie ? To tłumaczmy sobie nawazajem bez obrzucania blotem i kursantom też, bo oni nie są w stanie pewnych regulacji wyczytac "między wierszami".
Czyli w/g ciebie - oddzielony pas nie jest wyznaczony ?
Nie zgadzasz sie, że "każda linia" wyznacza pas ruchu ?? Wiem, zaraz się przyczepisz bo jak "linia zatrzymania" lub "warunkowego zatrzymania" (tuturutu itd).. Nie bawmy się w kotka i myszkę, ułatwiajmy sobie życie.
Pomagaj ludziom zrozumieć zasady na drodze a nie gmatwaj.
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez szerszon » czwartek 09 marca 2017, 12:13

Cała zabawa ma drugie dno. Tu chodzi o to,że linie P-1d i e wyznaczają pasy ruchu. Skoro wyznaczają to jadąc po łamanym pierwszeństwie nie zmieniasz kierunku jazdy, bo przecież jedziesz wyznaczonym pasem ruchu na drodze, a pas ruchu z definicji to każdy z podłużnych itp... nie sygnalizujesz..jadąc na wprost w takim układzie powinieneś zasygnalizować...tylko co ?Skręt w drogę poprzeczną ? Tylko dochodzimy do ściany, gdy z łamanego jedziemy w faktycznie poprzeczną.
Na przepisy patrzymy kompleksowo.
Znaczy sie - nie wolno ? Zakazujesz ?
Słyszałeś może gdzieś o takiej wykładni prawa,że nie stosuje się różnych określeń do opisania jednego zdarzenia ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez gumik » piątek 10 marca 2017, 10:02

szerszon napisał(a):Podałem konkretny przepis dotyczący konkretnej linii..czy juz zapomniałeś co się pisało o przepisach ogólnych i szczególnych ? Po co wklejasz opis ogólny ? Nie rozumiesz co się do ciebie pisze ?
Znowu zaczynamy zabawę ?

Tak. Podałeś przepis szczególny. W przepisie ogólnym jest napisane, że linie P-3b oddzielają pasy ruchu. A gdzie jest to zmienione w przepisie szczególnym? Gdzie przepis szczególny mówi, że jednak ta linia P-3b nie odddziela tylko wyznacza pas ruchu? Nie ma tego nigdzie napisane.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez eragon » piątek 10 marca 2017, 12:50

szerszon napisał(a):linie P-1d i e wyznaczają pasy ruchu. Skoro wyznaczają to jadąc po łamanym pierwszeństwie

Wiesz co ? Twoją wiedzę szanuję, bo fakt - jest szeroka, dogłębna. Ale, że mieszasz wątki to mnie wkurza.. Tutaj jest konkretne pytanie, konkretnie odpowiedz. Skoro mamy konkretne skrzyzowanie to tego się trzymajmy. :spoko:
szerszon napisał(a):Na przepisy patrzymy kompleksowo.

Tak, ale czemu mam na skrzyzowaniu z wymalowanymi liniami zastanawiac się "co by było gdybym teraz był na łamanym" ?? Jak przyjade na "łamane" to wtedy postaram sie odpowiednio przejechac (aby przeżyć..) :lol:
szerszon napisał(a):nie stosuje się różnych określeń do opisania jednego zdarzenia

Czyli opisując zdarzenie nie wolno używać synonimów ? W sądzie, na policji czy gdzie ? Mówimy bez przerwy "wydzielone" do znudzenia.. Jakoś to do mnie nie trafia..
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez sankila » piątek 10 marca 2017, 19:05

eragon napisał(a):Chyba ciężko bez wytłumaczenia istoty przepisu, zasad których dotyczy, pokazania pewnych rzeczy na drodze - nie byłoby OSK i egzaminów bo wystarczyłoby przeczytać ustawę. A nie wystarcza, no nie ? To tłumaczmy sobie nawazajem bez obrzucania blotem i kursantom też, bo oni nie są w stanie pewnych regulacji wyczytac "między wierszami".
Eragon,
ja Ci bardzo dziękuję za troskę, chociaż nie jestem pewna, czy @gumik będzie zachwycony potraktowaniem go jak przygłupa, który "nie jest w stanie pewnych regulacji wyczytać między wierszami". Przy okazji zwracam uwagę, że w przepisie jest mowa o pasach wyznaczonych, bez precyzowania - co ma je wyznaczać. Natomiast linia - niezależnie od rodzaju - może wyznaczać, co najwyżej, krawędź pasa, ale nie sam pas.

Wracając do faktów, to przypominam, że to "znający się" szerszon palnął babola (przy którym skrzyżowania na autostradzie to mały pikuś) o pasach ruchu, co to ich nie ma, bo linie nie takie..., a sprowokowany przez @gumika - dał pełen pokaz szerszonizmu "bo nie zapisali, że nie ma, bo nie zapisali, że jest," że nie wspomnę o przepisach szczególnych i ogólnych, a wszystko to w oparciu o rozp. 220, które kierowców nie dotyczy. To jakby sędzia kodeksu karnego od cywilnego nie odróżniał.

Może więc weź popcorn i usiądź wygodnie ...

klebek napisał(a):Tamten zamknąłem bo został założony przez użytkownika, który uzyskał odpowiedź na swoje pytanie i według mnie w tamtym wątku temat został wyczerpany
Uzyskał - tylko nie odpowiedź a dwie odpowiedzi - wzajemnie się wykluczające, więc nie bardzo przydatne.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyznaczone vs oddzielone pasy ruchu

Postprzez eragon » piątek 10 marca 2017, 19:33

sankila napisał(a):weź popcorn i usiądź wygodnie

Luzik.. Ja sie często denerwuje, ale mimo to staram sie być wyluzowany.. :yes: :dumb:
sankila napisał(a): linia - niezależnie od rodzaju - może wyznaczać, co najwyżej, krawędź pasa, ale nie sam pas.

Tak, ja to rozumiem, nie wiem jak inni - pas to przestrzen pomiedzy liniami, linią a krawężnikiem lub linią a krawędzią drogi.. To jasne.. :wink:
sankila napisał(a):bardzo dziękuję za troskę

Spoko, ze mną jak z dzieckiem - za rękę i do baru..
sankila napisał(a):czy @gumik będzie zachwycony potraktowaniem go jak przygłupa

Absolutnie błędny wniosek, mam nadzieję, że gumik tak tego nie odbierze. Pisałem ogólnie, bez kierowania takich wniosków w czyjąkolwiek stronę.. :hmm:
sankila napisał(a):dwie odpowiedzi - wzajemnie się wykluczające

Moderator ma zawsze rację... Jeśli nie ma racji - patrz punkt pierwszy.. :spoko:
Pozdrowienia z prawego fotela L-ki..
Obrazek
Avatar użytkownika
eragon
 
Posty: 884
Dołączył(a): niedziela 31 sierpnia 2014, 12:50

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 235 gości