Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez mp0011 » czwartek 09 lipca 2020, 23:21

Henq napisał(a):to że winny skręcający w lewo a nie wyprzedzający to akurat żadna kontrowersja czy farsa.


Jeżeli wyprzedzający jedzie pasem pod prąd jakiś czas, to owszem, można to jeszcze zrozumieć. Były takie wyroki. W końcu skręcający może go widzieć w lusterku.

Ale jeżeli skręcam i w tym samym momencie ktoś zza mnie, z mojego pasa ruchu, wyjeżdża z dużą prędkością, to niestety, ale nie mam na to wpływu...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez szerszon » piątek 10 lipca 2020, 00:31

Henq napisał(a):ale w którym wyroku?
W tym, którego nie mogłeś kompletnie pojąć. Brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 4bNacSFpYP
Pisałem ci , matole, nie odzywaj się bez sensu...śmiecisz tylko na tym forum.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez Henq » piątek 10 lipca 2020, 01:53

mp0011 napisał(a):
Henq napisał(a):to że winny skręcający w lewo a nie wyprzedzający to akurat żadna kontrowersja czy farsa.


Jeżeli wyprzedzający jedzie pasem pod prąd jakiś czas, to owszem, można to jeszcze zrozumieć. Były takie wyroki. W końcu skręcający może go widzieć w lusterku.

Ale jeżeli skręcam i w tym samym momencie ktoś zza mnie, z mojego pasa ruchu, wyjeżdża z dużą prędkością, to niestety, ale nie mam na to wpływu...
skoro minął go jeden pojazd uprzywilejowany i rozpoczął zmianę kierunku jazdy i dostał bum od kolejnego w kolumnie, to raczej nie upewnił się czy może bezpiecznie wykonać manewr zmiany kierunku jazdy. zaciekawiły go światełka z przodu nie patrzył co się dzieje z tyłu.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez mp0011 » piątek 10 lipca 2020, 22:19

PiSałem generalnie o skręcaniu i wyprzedzaniu. Ale po tym, co dziś wyczytałem, nie mam już złudzeń... ;)

W dniu 30.03.2019 roku około godziny 14:47 w Gdańsku na skrzyżowaniu ul. Al. Grunwaldzka z ul. Żołnierzy Wyklętych spowodował zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ten sposób, że kierując tramwajem marki Kessel nr boczny 1162, jadąc torowiskiem ul. Al. Grunwaldzka w kierunku ul. Jaśkowa Dolina na skrzyżowaniu z ul. Żołnierzy Wyklętych nie zachował szczególnej uwagi oraz nie dostosował prędkości jazdy do warunków ruchu, w wyniku czego wjeżdżając na skrzyżowanie uderzył w cofający na skrzyżowaniu pojazd marki BMW o nr rej. WD 98068 uszkadzając go, czym spowodował straty w mieniu
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez Autobusiarz » środa 15 lipca 2020, 23:05

Tak jak myślałem.Kierowca Seicento jest winny spowodowania wypadku i jest to najbardziej logiczny wyrok.

Śmieszy mnie argument obrony,że nie widział drugiego pojazdu-skoro widział pierwszy pojazd,to MUSIAŁ widzieć też drugi i trzeci.Nie wyprzedzał go jeden pojazd tylko 3 jadące gęsiego.Chyba,że drugi pojazd jechał zupełnie po ciemku,bez włączonych jakichkolwiek świateł co jest bzdurą.

Gość wpieprzył się w wyprzedzające go 3 pojazdy.Gdyby skręcił ZANIM rozpoczęły wyprzedzanie to wtedy byłby niewinny.Nie wiem co tu rozkminiać?

Adwokat pakuje go na minę składając apelację.Sędzia zrobił mu GIGANTYCZNĄ przysługę umarzając sprawę,zwalniając z jakichkolwiek kosztów i zasądzając śmieszne 1000 zł nawiązki.W wyższej instancji na pewno go nie uniewinnią,a dodatkowo zasądzą wysoką grzywnę+bardzo wysoką nawiązkę+zabiorą prawko.

Fajny ten sędzia.Od jutra nie puszczam żadnej karetki na sygnałach dźwiękowych i świetlnych jeżeli jedzie na światłach dziennych.A większość karetek u mnie w mieście jeździ w ten sposób.Radiowozu jadącego w ten sposób też nie przepuszczę przysięgam! A jeżeli zacznie mnie wyprzedzać to zajadę mu drogę i zgłoszę się do tego sędziego-umorzy sprawę i zasądzi śmieszne tysiąc złotych.
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez mp0011 » środa 15 lipca 2020, 23:32

Kolumny (rządowe zwłaszcza) jeżdżą jak im się podoba. Mógł pierwszy lecieć lewym pasem, a kolejne prawym i zmienić go dopiero w ostatniej chwili. W końcu po coś magicznie wyparowały wszelkie nagrania...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez MarcinLDK » czwartek 16 lipca 2020, 00:12

Autobusiarz napisał(a):Adwokat pakuje go na minę składając apelację.Sędzia zrobił mu GIGANTYCZNĄ przysługę umarzając sprawę,zwalniając z jakichkolwiek kosztów i zasądzając śmieszne 1000 zł nawiązki.W wyższej instancji na pewno go nie uniewinnią,a dodatkowo zasądzą wysoką grzywnę+bardzo wysoką nawiązkę+zabiorą prawko.

Adwokat dobrze wie, co robi. W polskim prawie karnym obowiązuje zakaz reformationis in peius. Sąd odwoławczy nie może orzec na niekorzyść oskarżonego, jeśli środek odwoławczy został wniesiony na jego korzyść (art. 343 KPK). Dla oskarżonego może być już tylko lepiej.
MarcinLDK
 
Posty: 247
Dołączył(a): czwartek 18 lipca 2019, 12:05

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez Henq » czwartek 16 lipca 2020, 00:27

może nie tyle lepiej co tak samo, mało to wyroków SA odmiennych od I. instancji a sankcje zaostrzene?
albo wyroków SN odmiennennych od I. instancji oraz SA a pomimo wyroku skazującego odstąpienie od kary.
U nas dziwnie te sądy działają :) :)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez Autobusiarz » czwartek 16 lipca 2020, 00:47

mp0011 napisał(a):Kolumny (rządowe zwłaszcza) jeżdżą jak im się podoba. Mógł pierwszy lecieć lewym pasem, a kolejne prawym i zmienić go dopiero w ostatniej chwili. W końcu po coś magicznie wyparowały wszelkie nagrania...


Ale oni nie wyprzedzali pojedynczo.Jadąc w kolumnie niedopuszczalne jest aby znalazł się między samochodami jakiś obcy pojazd.

Za namową adwokata,gościu po prostu kłamie,że nie zauważył 2 pojazdu i na tym opiera linię obrony.To,że była podwójna ciągła,że kolumna nie była uprzywilejowana nie ma znaczenia.Wjechał w wyprzedzający pojazd i koniec tematu.

Oczywiście kierowca BOR jest też winny.Winny wyprzedzania w miejscu niedozwolonym.Powinien dostać mandat karny i koniec tematu.Jego współwinna jest dyskusyjna/żadna.

A tak szczerze-jak widzicie radiowóz w nocy jadący na kogutach ale bez sygnałów dźwiękowych to zachowujecie ostrożność i ustępuje cię czy macie go ostentacyjnie w dupie jak kierowca Seicento?
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez Henq » czwartek 16 lipca 2020, 01:24

Pojazd uprzywilejowany:
Przepisy jasno określają, że karetka, radiowóz lub pojazd innych służb jest uprzywilejowany tylko wtedy, gdy jednocześnie wysyła niebieskie sygnały świetlne i sygnały dźwiękowe o różnych tonach. ... Warto jednak pamiętać, że pojazd uprzywilejowany nie ma bezwzględnego pierwszeństwa w każdej sytuacji

Jego kierowca musi zachować tzw. szczególną ostrożność.

Ustalmy na przykładzie sygnalizacji świetlnej::
według ciebie to jadący prawidłowo pojazd na "zielonym" będzie winny kolizji bo na "czerwonym" wjechał rozpędzony uprzywilejowany ignorując wszystkie przepisy co można zignorować?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez szerszon » czwartek 16 lipca 2020, 07:58

Autobusiarz napisał(a):.To,że była podwójna ciągła,że kolumna nie była uprzywilejowana nie ma znaczenia.Wjechał w wyprzedzający pojazd i koniec tematu.

Jak czytam takie "przemyślenia" to z miejsca zbiera mi sie na...w których czipsach znalazłeś prawo jazdy???
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez Autobusiarz » czwartek 16 lipca 2020, 19:24

Henq napisał(a):Pojazd uprzywilejowany:
Przepisy jasno określają, że karetka, radiowóz lub pojazd innych służb jest uprzywilejowany tylko wtedy, gdy jednocześnie wysyła niebieskie sygnały świetlne i sygnały dźwiękowe o różnych tonach. ... Warto jednak pamiętać, że pojazd uprzywilejowany nie ma bezwzględnego pierwszeństwa w każdej sytuacji

Jego kierowca musi zachować tzw. szczególną ostrożność.

Ustalmy na przykładzie sygnalizacji świetlnej::
według ciebie to jadący prawidłowo pojazd na "zielonym" będzie winny kolizji bo na "czerwonym" wjechał rozpędzony uprzywilejowany ignorując wszystkie przepisy co można zignorować?


Jeżeli widzę kolumnę uprzywilejowaną jadącą 300 km/h i już ustąpiłem pierwszemu pojazdowi po czym-totalnie bez sensu-wjeżdżam w drugi jak kierowca seicento to jest to moja wina i nie ma co do tego wątpliwości.

Tutaj chodzi jak zawsze o pieniądze.Czytałem artykuł o tym kierowcy w polityce.Szkody,które spowodował wynoszą ok.4 milionów złotych a jego OC pokryje tylko 2 miliony 200 tys.Resztę będą ściągać z niego na drodze cywilnej.Chłopak ma dożywotnio komornika i nigdy tego nie spłaci,dlatego jedynym ratunkiem dla niego jest uznanie,że BOR jest wyłącznym sprawcą wypadku a on jest zupełnie niewinny.

Cóż-nie uda mu się.A mimo to jeszcze się szarpie-adwokaci,apelacje,odwołania,pisma,opłaty sądowe,koszty ekspertyz.....to są tysiące złotych,które będzie musiał zapłacić.Sądy nie są dla biednych ludzi.
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez Cyryl » czwartek 16 lipca 2020, 21:53

Autobusiarz napisał(a):...Jeżeli widzę kolumnę uprzywilejowaną jadącą 300 km/h...


niepotrzebnie wjeżdżasz na pas startowy dla samolotów.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez szerszon » piątek 17 lipca 2020, 00:35

Autobusiarz napisał(a):
Jeżeli widzę kolumnę uprzywilejowaną
A była tam kolumna uprzywilejowana ? Nie zauważyłem.
38) pojazd uprzywilejowany – pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci
niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym
tonie,
jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to
obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie
, na której początku i na końcu
znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne
w postaci czerwonego światła błyskowego;

Które to czipsy ??? Znajomy szuka prawa jazdy...
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wypadek p. Premier Beaty Szydło - odpowiedzialność karna

Postprzez Autobusiarz » piątek 17 lipca 2020, 01:49

Ty nadal nie rozumiesz,że to czy jest uprzywilejowaną czy nie ma znaczenie marginalne.Jak można grzecznie zjechać do prawej krawędzi jezdni i przepuścić jakikolwiek wyprzedzający pojazd po czym za przeproszeniem <&%#$@> się w kolejny jadący tuż za nim i mówić,że się nic nie widziało?????

Identyczna sytuacja i IDENTYCZNY WYROK:
https://czasopismo.legeartis.org/2018/10/zajechanie-drogi-nieprawidlowo-wyprzedzajacemu.html
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości