Łamane pierwszeństwo

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez gumik » środa 08 lutego 2017, 10:31

No to mamy tak.
Linie z grupy P-1 wyznaczają pasy, ruchu. W szczególności linia P-1e jest używana do oddzielenia przeciwnych kierunków ruchu. To jest wprost z definicji, które tu wklejałem.
§ 86. 1. Znak P-1 „linia pojedyncza przerywana”, w którym kreski są krótsze od przerw lub równe przerwom, wyznacza pasy ruchu.

Znak P-1e „linia pojedyncza przerywana — prowadząca szeroka” (rys. 2.2.1.5) stosuje się do oddzielenia przeciwnych kierunków ruchu w ciągu linii
podwójnych P-4 lub P-3a na skrzyżowaniach lub
włączeniach do jezdni oraz do umożliwienia przejazdów poprzecznych na zjazdach w ciągu linii
P-2b wydzielającej pas ruchu dla autobusów i rowerów.

To jeśli mam nie korzystać z tych definicji, to z czego?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez Henq » środa 08 lutego 2017, 20:31

https://www.google.com/maps/@50.0066567 ... 312!8i6656
zgodnie z oznakowanie skrzyżowania i PoRD ten czerwony bus skręcając w lewo w uliczkę ma pierwszeństwo nad jadącymi z naprzeciwka :eek2:
tak jak @Dylek pisze tak ciężko łuk drogi tu oznaczyć a nie łamane pierwszeństwo :hmm:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez gumik » środa 08 lutego 2017, 21:12

Henq napisał(a):... ma pierwszeństwo nad jadącymi z naprzeciwka ...
Gdzie w PoRD jest napisanie, że skręcający w lewo ma pierwszeństwo nad tym jadącym z naprzeciwka?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez Henq » środa 08 lutego 2017, 22:14

gumik napisał(a):
Henq napisał(a):... ma pierwszeństwo nad jadącymi z naprzeciwka ...
Gdzie w PoRD jest napisanie, że skręcający w lewo ma pierwszeństwo nad tym jadącym z naprzeciwka?

A tutaj:
art 25.1 napisał(a):Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony

Widzisz już różnice pomiędzy pierwszeństwem łamanym a łukiem drogi? czy jeszcze nie?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez gumik » środa 08 lutego 2017, 22:25

Szczerze, to wiem co masz na myśli, ale nie mogę znaleźć na to uzasadnienia w przepisach. Nie mówiąc o tym, że "pierwszeństwo łamane" nie występuje nigdzie w ustawie czy rozporządzeniach. Przynajmniej nie znalazłem. Także przeglądając "220" i patrząc na przykłady z T-6a i T-6b mogę powiedzieć ,że nie znalazłem nic o "łuku drogi". T-6a zawsze występuje w kontekście jednego skrzyżowania, a T-6b zawsze w kontekście kilku skrzyzowan. Oprócz tego droga na T-6b jest zawsze prosta jak strzala.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez dylek » środa 08 lutego 2017, 22:35

gumik napisał(a):T-6a zawsze występuje w kontekście jednego skrzyżowania, a T-6b zawsze w kontekście kilku skrzyzowan. Oprócz tego droga na T-6b jest zawsze prosta jak strzala.

Było już tu podawane...
T-6a - jeśli w ciągu pierwszeństwa występuje zmiana kierunku jazdy
T-6b - tego warunku nie wymaga... pokazuje rzeczywisty przebieg pierwszeństwa, a nie, że prosta droga... Łuk drogi np. nie jest prosty, ale jazda po nim nie jest zmianą kierunku jazdy ..... czyli dokładnie tak jak na tym skrzyżowaniu.

A jeśli uważasz, że tu jest wszystko OK to odpowiedz mi na jedno pytanie :
Ze Skotnickiej w Skotnicką na tym skrzyżowaniu jedzie się prosto czy skręca w lewo ?
Inna forma tego pytania to ta, w której zapytamy jaki manewr należy wykonać, aby ze Skotnickiej pojechać w Babińskiego... pojechać prosto czy skręcić w lewo ? .... Pamiętaj, że jest T-6a i oznaczenie poziome, więc z odpowiedzią nie powinno być chyba problemu :D
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez Henq » środa 08 lutego 2017, 22:38

gumik napisał(a):Szczerze, to wiem co masz na myśli, ale nie mogę znaleźć na to uzasadnienia w przepisach. Nie mówiąc o tym, że "pierwszeństwo łamane" nie występuje nigdzie w ustawie czy rozporządzeniach. Przynajmniej nie znalazłem. Także przeglądając "220" i patrząc na przykłady z T-6a i T-6b mogę powiedzieć ,że nie znalazłem nic o "łuku drogi". T-6a zawsze występuje w kontekście jednego skrzyżowania, a T-6b zawsze w kontekście kilku skrzyzowan. Oprócz tego droga na T-6b jest zawsze prosta jak strzala.

no to może tak: T-6a przebieg drogi głównej przez skrzyżowanie, czyli nie prosto :eek2:
a T-6b układ dróg podporządkowanych do głównej -> czyli główna "prosto" nie zmienia kierunku.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez szerszon » środa 08 lutego 2017, 22:47

gumik napisał(a):No to mamy tak.
Linie z grupy P-1 wyznaczają pasy, ruchu. W szczególności linia P-1e jest używana do oddzielenia przeciwnych kierunków ruchu.?
Dalej nie widzisz różnicy pomiędzy wyznaczeniem a oddzieleniem ?
No dobra, powiedzmy ,że przyjmiemy twój punkt widzenia i linia P-1e wyznacza pas ruchu.
Obrazek
Jedziesz tą drogą z pierwszeństwem, cały czas tym samym pasem ruchu... sygnalizujesz skręt w prawo ? Chyba nie..przecież jedziesz cały czas drogą z pierwszeństwem i nie zmieniasz pasa ruchu, nie zajmujesz innego.
To teraz jak sygnalizujesz jazdę w tę podporządkowaną naprzeciwko ?
Jak sygnalizujesz jazdę w podporządkowaną po lewej stronie ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez papadrive » środa 08 lutego 2017, 23:10

gumik napisał(a): Nie mówiąc o tym, że "pierwszeństwo łamane" nie występuje nigdzie w ustawie czy rozporządzeniach. Przynajmniej nie znalazłem.

I nie znajdziesz. To określenie potoczne tak, jak np. "rondo" czy "ruch okrężny", "światła na skrzyżowaniu" (czyt. sygnalizacja świetlna itp.
Także przeglądając "220" i patrząc na przykłady z T-6a i T-6b mogę powiedzieć ,że nie znalazłem nic o "łuku drogi".

To, akurat, jest przy innym znaku (A -6x), gdzie jest napisane, że droga z PP może przebiegać łukiem, a gruba krecha zawsze jest prosta.
T-6a zawsze występuje w kontekście jednego skrzyżowania, a T-6b zawsze w kontekście kilku skrzyzowan.

Nie tak do końca. Rzeczywiście T-6a dotyczy jednego skrzyżowania (typowego X, T) gdzie pierwszeństwo przejazdu nie jest na wprost, a ustalone jest dla dwóch sąsiadujących wlotów.
Ale T-6b nie musi dotyczyć kilku skrzyżowań. Może odzwierciedlać układ wlotów odbiegających od typowych rozwiązań.
Mogą to być wloty o przesuniętych osiach lub przecinających się pod różnymi kątami. Na wzorze znaku z rozp. gruba kreska, oznaczająca drogę z PP jest prosta, ale gdy droga będzie przebiegać łukiem (inaczej niż typowo), będzie zakrzywiona.
PS. Widziałem gdzieś oznakowanie skrzyżowania na łuku przez postawienie znaków A-6b(c) + A-1(2). Może to jakieś rozwiązanie. :wink:
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez gumik » środa 08 lutego 2017, 23:15

szerszon napisał(a):Dalej nie widzisz różnicy pomiędzy wyznaczeniem a oddzieleniem ?
A jak się wyznacza pasy ruchu? Czy przypadkiem nie przez oddzielenie ich linią od siebie? Tak/nie? Jeśli nie, to dlaczego?
Po co jest definicja P-1? Czy nie tyczy się ona wszystkich rodzajów linii P-1 (w tym P-1e)? Tak/nie? Jeśli nie, to dlaczego?
No dobra, powiedzmy ,że przyjmiemy twój punkt widzenia i linia P-1e wyznacza pas ruchu.
Jedziesz tą drogą z pierwszeństwem, cały czas tym samym pasem ruchu... sygnalizujesz skręt w prawo ? Chyba nie..przecież jedziesz cały czas drogą z pierwszeństwem i nie zmieniasz pasa ruchu, nie zajmujesz innego.
To teraz jak sygnalizujesz jazdę w tę podporządkowaną naprzeciwko ?
Jak sygnalizujesz jazdę w podporządkowaną po lewej stronie ?

Sygnalizowane to nie problem i jest jasne. Prosto - nic. W prawo - prawy. W lewo - lewy. Zależy też od konstrukcji konkretnego skrzyżowania. Jak główna skręca w lewo, a na wprost jest podporządkowana, po prawej nic, to moim zdaniem warto mrugnąć prawym, żeby ci z podporządkowanej mieli pewność. W innych przypadkach może być jeszcze inaczej. Nie mówiąc już o jakiś egzotycznych skrzyżowaniach z więcej niż 4 odnogami. Ale takich na szczęście mało. Najważniejsze żeby sygnalizacja była czytelna.
Temat jest o pierwszeństwie. Dla mnie jest zadziwiające, że jadąc cały czas drogą z pierwszenstwem, miałbym ustępować pierwszeństwa komuś kto przecina mój pas.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez szerszon » środa 08 lutego 2017, 23:20

gumik napisał(a):Sygnalizowane to nie problem i jest jasne. Prosto - nic. W prawo - prawy. W lewo - lewy..

Moment moment. Dlaczego jadąc cały czas tą samą drogą z pierwszeństwem cały czas wyznaczonym pasem ruchu sygnalizujesz prawym kierunkowskazem ?
Przecież nie zmieniasz ani kierunku jazdy ani pasa ruchu..no to jak ?
I kierunek jazdy zależy od ilości wlotów ? Inaczej jedziemy na X a inaczej na T ?
=======================
Oddzielić można np dwa pasy w jednym kierunku od dwóch pasów w przeciwnym kierunku...dalej wyznacza pas ruchu ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez gumik » środa 08 lutego 2017, 23:55

Jasne, że tak sygnalizuję. Chcę, żeby wszyscy wiedzieli gdzie jadę. Jeśli akurat droga biegnie pod kątem 90 stopni, to warto zasygnalizować gdzie się jedzie. Ale nie o sygnalizowaniu mowa.

=========

A dwóch pasów w tym samym kierunku nie można oddzielić?

Odpowiesz na moje pytania z poprzedniego postu? Plisssss. :roll:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez szerszon » czwartek 09 lutego 2017, 07:59

gumik napisał(a):Jasne, że tak sygnalizuję. Chcę, żeby wszyscy wiedzieli gdzie jadę. Jeśli akurat droga biegnie pod kątem 90 stopni, to warto zasygnalizować gdzie się jedzie. Ale nie o sygnalizowaniu mowa.

Cieszę się ,że chcesz wszystkich poinformować, ale co to ma wspólnego z PoRD ?
Oczywiście,że mowa o sygnalizacji jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ pokazuje brak spójności w twoim punkcie widzenia. Może jeszcze na zakrętach będziesz sygnalizował aby wszyscy wiedzieli ? Jedziesz cały czas tą sama drogą tym samym pasem ruchu, a sygnalizujesz...jak to sie ma do Art 22 i zmiany kierunku jazdy ?
A dwóch pasów w tym samym kierunku nie można oddzielić?
Jak widać oddzielenie nie zawsze pasuje do wyznaczania. Będziesz udawał,że wszystko w porządku, skoro twoje "oddzielenie sprawdza się tylko w jednym przypadku na ileś tam ?
Przepis jest ok, gdy pasuje do twego punktu widzenia, a ogólnie już nie ?
Masz już odpowiedzi na swoje pytania ?
Twój punkt widzenia i niefrasobliwe i nieprofesjonalne podejście do tematu można scharakteryzować takim przykładem...
Jadą sobie dwa pojazdy jeden za drugim..pasażer tego drugiego..
-ale się wlecze..WYMIŃ go :wink:
Tak samo ty podchodzisz do sprawy wyznaczania vs oddzielania, Nadajesz to samo znaczenie dwóm różnym określeniom-nie jest to zgodne z wykładnią prawa jakiej powinny odpowiadać akty prawne.
Tak samo jest z kierunkiem ruchu vs kierunek jazdy..jedzie to się rusza :lol: :lol: :lol: przecież widać.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez gumik » czwartek 09 lutego 2017, 11:55

szerszon napisał(a):Cieszę się ,że chcesz wszystkich poinformować, ale co to ma wspólnego z PoRD ?
Oczywiście,że mowa o sygnalizacji jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ pokazuje brak spójności w twoim punkcie widzenia. Może jeszcze na zakrętach będziesz sygnalizował aby wszyscy wiedzieli ? Jedziesz cały czas tą sama drogą tym samym pasem ruchu, a sygnalizujesz...jak to sie ma do Art 22 i zmiany kierunku jazdy ?

Na zakręcie nie sygnalizuję, bo tam nie ma przecież skrzyżowania.
Jadę tą samą drogą. która zmienia kierunek, a na dodatek możliwa jest jazda w innym kierunku. Sygnalizuję, żeby moje zamiary były jasne.

Jak widać oddzielenie nie zawsze pasuje do wyznaczania. Będziesz udawał,że wszystko w porządku, skoro twoje "oddzielenie sprawdza się tylko w jednym przypadku na ileś tam ?

Nie rozumiem o co chodzi z udawaniem. Nie rozumiem też o jakim jednym przypadku mówisz. To są przykłady użycia linii P-1d oraz P-1e, które cyt. "nie wyznaczają pasów ruchu. (autor: szerszon)". Rysunki wyciągnięte wprost z "220".
3.png
1.png

Czy na tych rysunkach te linie nie wyznaczają pasów ruchu?

Przepis jest ok, gdy pasuje do twego punktu widzenia, a ogólnie już nie ?
Ale o którym przepisie mówisz?
Masz już odpowiedzi na swoje pytania ?
Nie. Chciałbym żebyś odpowiedział wprost na pytania zadane w poprzednim poście. Dla ułatwienia skopiowałem je tutaj:

A jak się wyznacza pasy ruchu? Czy przypadkiem nie przez oddzielenie ich linią od siebie? Tak/nie? Jeśli nie, to dlaczego?
Po co jest definicja P-1? Czy nie tyczy się ona wszystkich rodzajów linii P-1 (w tym P-1e)? Tak/nie? Jeśli nie, to dlaczego?

Twój punkt widzenia i niefrasobliwe i nieprofesjonalne podejście do tematu można scharakteryzować takim przykładem...
Jadą sobie dwa pojazdy jeden za drugim..pasażer tego drugiego..
-ale się wlecze..WYMIŃ go :wink:
Tak samo ty podchodzisz do sprawy wyznaczania vs oddzielania, Nadajesz to samo znaczenie dwóm różnym określeniom-nie jest to zgodne z wykładnią prawa jakiej powinny odpowiadać akty prawne.
Chętnie się dowiem jakie jest to profesjonalne podejście do tematu i prawidłowa wykładnia. Ale to pewnie więcej będzie wiadomo jak się odniesiesz do rysunków i pytań wyżej.
Tak samo jest z kierunkiem ruchu vs kierunek jazdy..jedzie to się rusza :lol: :lol: :lol: przecież widać.
A właśnie o co chodzi z tym "kierunek jazdy vs kierunek ruchu"? Często jest to podawane jako przykład. Szukałem na tym forum, ale nie znalazłem nic ciekawego.

===============

Może podejdźmy do tematu z innej strony.
Na poniższym rysunku przedstawione są oznakowania różnych skrzyżowań z pierwszeństwem łamanym. Pojazdy (a) i (b) zbliżają się do skrzyżowania i spotykają na nim. Oba pojazdy skręcają w drogę (c). Proszę wskazać który pojazd ma pierwszeństwo skręcając w zaznaczoną drogę (c).

lamane.png
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Łamane pierwszeństwo

Postprzez Henq » czwartek 09 lutego 2017, 14:22

gumik napisał(a):Może podejdźmy do tematu z innej strony.
Na poniższym rysunku przedstawione są oznakowania różnych skrzyżowań z pierwszeństwem łamanym. Pojazdy (a) i (b) zbliżają się do skrzyżowania i spotykają na nim. Oba pojazdy skręcają w drogę (c). Proszę wskazać który pojazd ma pierwszeństwo skręcając w zaznaczoną drogę (c).

znaki 2-5 nie powinny mieć prawa bytu jako pierwszeństwo łamane a właśnie jako droga prosto łukiem i może tu leży problem z rozróżnianiem łuku drogi od pierwszeństwa łamanego.
Na wszystkich 5 znakach z pierwszeństwem łamanym obowiązuje art 25.1 więc nadjeżdżający główna z prawej strony ma pierwszeństwo.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 109 gości