Bytom - kto pierwszy?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Bytom - kto pierwszy?

Postprzez erszesc » wtorek 30 sierpnia 2016, 15:25

Dzień dobry!
Zwracam się z pytanie, dotyczącym skrzyżowania w Bytomiu (ul. Piekarska / Żeromskiego / Legionów). Jeżdżę tamtędy dość często i w wielu przypadkach widzę kompletnie wykluczające się zachowania kierujących. Przyznam, że sam nie jestem w 100% pewien i przeważnie jadę zachowawczo;)
Ale do rzeczy!
Skrzyżowanie wygląda tak:
https://goo.gl/maps/dgDHkm6Xa3w

Każda z ulic jest dwukierunkowa, ul. Piekarska jest z pierwszeństwem.
W moim odczuciu to nieco rozciągnięte, ale jednak jedno skrzyżowanie. Dla mnie oczywiste, że jadąc al. Legionów i skręcając w lewo w ul. Piekarską ustępuję tym, którzy wyjeżdżają z ul. Żeromskiego i chcą jechać "prosto" (w al. Legionów). Widzę natomiast, że część kierowców jest zaskoczona, że czekam na swoją kolej: oni czekają, ja czekam, jest konsternacja:)
Mam rację?
erszesc
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek 30 sierpnia 2016, 15:00

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez sankila » środa 31 sierpnia 2016, 02:00

erszesc napisał(a):Dla mnie oczywiste, że jadąc al. Legionów i skręcając w lewo w ul. Piekarską ustępuję tym, którzy wyjeżdżają z ul. Żeromskiego i chcą jechać "prosto" (w al. Legionów).Mam rację?
Nie masz - dlatego wzbudzasz konsternację.
Wyjeżdżający z Żeromskiego mają przed sobą skrzyżowanie i znak A7, który mówi: stoisz przed drogą z pierwszeństwem, no to się do tego znaku stosują. I za diabła nie rozumieją, dlaczego pojazd, jadący drogą z pierwszeństwem zatrzymuje się przed nimi.
Nie ma znaczenia, czy to jest jedno skrzyżowanie, czy dziesięć, bo pierwszeństwo regulują znaki, a nie art 25. A znaki mówią, że Piekarska jest drogą z pierwszeństwem, natomiast pozostałe są podporządkowane. Skoro JUŻ jesteś na nią "wjechany" - ten z Żeromskiego musi Ci ustąpić. Gdyby on wjechał pierwszy, Ty musiałbyś mu ustąpić.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez LeszkoII » środa 31 sierpnia 2016, 15:41

Sankila, sorry że Ci to napiszę, ale wypisujesz banialuki i to konkretnie.

Pierwszeństwo wygląda klarownie dla zbliżających się do skrzyżowania wlotami podporządkowanymi - ustalone jest w oparciu o art. 25 ust. 1. Jeżeli pojazd skręca w lewo, kierujący nim obowiązany jest ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku na wprost bądź skręcającym w prawo.

@erszesc pojechał poprawnie. Wyobrażam sobie, że w godzinach szczytowania stojąc przed wlotem można doznać frustracji gdy chce się wjechać a nie ma warunków ruchowo-drożnych. Innymi słowy, trudno skręcić w lewo ;)

P.S. Cytując klasyka: "zawsze się trochę gwałci" :hmm:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez sankila » środa 31 sierpnia 2016, 21:04

LeszkoII napisał(a):Pierwszeństwo wygląda klarownie dla zbliżających się do skrzyżowania wlotami podporządkowanymi - ustalone jest w oparciu o art. 25 ust.
Bardzo logiczne - wjeżdżam na skrzyżowanie, na którym pp jest ustalone znakami, ale mam się stosować do art 25, który nie obowiązuje, bo pp jest ustalone znakami.

Dla stojącego pod A7 - pierwszeństwo jest klarowne. Ma znak i się do niego stosuje. Znak mówi "ustąp pierwszeństwa", a z definicji ustąpienia: "powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego.
To kim jest "inny kierujący"?

Art. 5 mówi: stosuj się do znaków [...] nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania. Masz tam gdzieś zastrzeżenie, że "nie dotyczy A7"?
A może A7 nie jest znakiem drogowym?
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez Henq » środa 31 sierpnia 2016, 21:55

erszesc napisał(a):Dzień dobry!

Witaj
erszesc napisał(a):... i w wielu przypadkach widzę kompletnie wykluczające się zachowania kierujących

nie dziwne, zresztą sam widzisz jak różne masz odpowiedzi w temacie :eek2:

erszesc napisał(a):W moim odczuciu to nieco rozciągnięte, ale jednak jedno skrzyżowanie.

Dobre masz odczucie, to jest jedno skrzyżowanie z przesuniętymi wlotami, o dwóch skrzyżowaniach powinna świadczyć tabliczka T-6x np:
Obrazek
niestety takowej brak.
erszesc napisał(a):Dla mnie oczywiste, że jadąc al. Legionów i skręcając w lewo w ul. Piekarską ustępuję tym, którzy wyjeżdżają z ul. Żeromskiego i chcą jechać "prosto" (w al. Legionów). Widzę natomiast, że część kierowców jest zaskoczona, że czekam na swoją kolej: oni czekają, ja czekam, jest konsternacja:)
Mam rację?

Kierowcy z Legionów i Żeromskiego mają A-7 więc są w sytuacji równorzędnej, pomiędzy nimi pierwszeństwo reguluje art 25.1
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez papadrive » środa 31 sierpnia 2016, 22:03

@erszesc, nie słuchaj sankili. :no: Nasza perełka od zawsze ma problem z ustalaniem PP na skrzyżowaniach, które dodatkowo mnożą jej się jak, nie przymierzając, króliki. :wink:
Masz rację, to jest jedno skrzyżowanie. Tylko nie tyle rozciągnięte, co z przesuniętymi wlotami dróg podporządkowanych.
Nic nadzwyczajnego. Przejazd ciągiem ul.Legionów - ul. Żeromskiego, traktowany jest jak na wprost i o PP decyduje art. 25.1., gdyż obaj mają te same znaki - A7. A pierwszeństwo ustala się przed, a nie na skrzyżowaniu.
Dodać należy, że kiedy obaj (z Legionów i Żeromskiego) zechcą równocześnie skręcać w lewo w ul. Piekarską, robią to kolizyjnie, czyli "na zakładkę", wymijając się lewymi bokami.

PS. Henq mnie ubiegł. :?
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez sankila » czwartek 01 września 2016, 19:31

papadrive napisał(a):o PP decyduje art. 25.1., gdyż obaj mają te same znaki - A7. A pierwszeństwo ustala się przed, a nie na skrzyżowaniu.
Hmm, interesujące ...
- Dlaczego nie zastosował się pan do znaku A7?
- Bo PP ustala się przed skrzyżowaniem ...
- Ja nie pytam, gdzie się ustala pierwszeństwo, tylko dlaczego nie zastosował się pan do znaku pionowego A7?
- Bo on tez miał znak A7 ...
- Ja nie pytam, jaki on miał znak, tylko dlaczego nie zastosował się pan do znaku pionowego A7?
- Bo byliśmy w sytuacji równorzędnej ...
- No to już nie jesteście, bo on na wjeździe w nikogo nie pizgnął ... Przyczyną kolizji było niezastosowanie się kierującego @papadrive do znaku A7.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez Henq » czwartek 01 września 2016, 20:07

sankila napisał(a):- No to już nie jesteście, bo on na wjeździe w nikogo nie pizgnął ... Przyczyną kolizji było niezastosowanie się kierującego @papadrive do znaku A7.

ale "pizgnął" nie ten co jechał prosto a ten co skręcał w lewo, a dlaczego? bo art 25.1 ;)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez mp0011 » czwartek 01 września 2016, 20:15

Obaj kierowcy zachowali się w tej sytuacji prawidłowo, tzn. zachowawczo, zgodnie z prawem i bezpiecznie.
Obaj wzięli pod uwagę że drugi z kierowców może mieć inne zdanie na temat zasad panujących w tym miejscu.

O ile skłaniam się do tego, że jest to jedno skrzyżowanie i jadąc "na wprost" kierunkowskazów bym nie użył, a skręcając w lewo puścił bym tego z naprzeciwka, uważam że brakuje tam odpowiedniej tabliczki T-6, która wyjaśniła by wątpliwości jednoznacznie.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez papadrive » czwartek 01 września 2016, 21:14

sankila napisał(a):Hmm, interesujące ...

Dla Ciebie, nie wątpię. Dla mnie i dla innych, normalna rzecz. 8) A-7, bez T-6c, odnosi się do drogi poprzecznej, więc jakakolwiek droga przecinająca (dochodząca do niej) na jednym skrzyżowaniu, jest jej podporządkowana. Zbliżający się tymi drogami są na równych prawach. Nieważne jakie mają znaki, A-7 czy B-20. Jeśli znaki nie rozstrzygają o PP pomiędzy nimi, to stosuje się przepis ogólny, czyli art.25.1. Wcale nie muszę wiedzieć, jaki znak ma nadjeżdżający z naprzeciwka. Jeśli skręcam w lewo, ustępuję mu, jeśli jadę na wprost, mam nad nim pierwszeństwo.
Ty nigdy nie mogłaś tego pojąć i dziwię się, bo jesteś w tym osamotniona. :wow:
===
Na tym skrzyżowaniu nie potrzeba żadnych tabliczek. Wloty są na tyle nieznacznie przesunięte, że nie ulega wątpliwości, że to jest zwykłe skrzyżowanie typu "X".
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez sankila » czwartek 01 września 2016, 21:15

mp0011 napisał(a):Obaj kierowcy zachowali się w tej sytuacji prawidłowo, tzn. zachowawczo [...]Obaj wzięli pod uwagę że drugi z kierowców może mieć inne zdanie na temat zasad panujących w tym miejscu.
NIe po to są znaki i przepisy, żeby kierowcy "zachowywali się zachowawczo", czyli stali na środku skrzyżowania jak ostatnie cioty. I jakież to "inne zdanie" na temat zasad? "Znaki albo Ustawa - wybór należy do ciebie"? Jak mi pasuje, to A7, jak mi nie pasuje, to art 25?
jest to jedno skrzyżowanie [...] brakuje tam odpowiedniej tabliczki T-6, która wyjaśniła by wątpliwości.
Że się zapytam z ciekawości - jakie wątpliwości? Nie wiesz, czy masz się stosować do znaku A7, czy nie masz się stosować do znaku A7?
Co ma do tego tabliczka T6, która mówi o przebiegu drogi z pierwszeństwem? Co ma skrzyżowanie do dyspozycji znaku A7? Podaj JEDEN przepis, który pozwala olać nakaz ustąpienia pierwszeństwa i wjechać na drogę przed jadący pojazd.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez papadrive » czwartek 01 września 2016, 21:30

sankila napisał(a):... czyli stali na środku skrzyżowania jak ostatnie cioty.

Aby nie stali jak... to dlatego PP ustala się przed wjazdem na skrzyżowanie, a nie na nim. Ten skręcający w lewo, zanim wjechał na skrzyżowanie, tez miał A-7, To, które A-7, wg. Ciebie jest ważniejsze? To, które miał jadący na wprost, czy to, które miał skręcający w lewo? :roll:
Znaki albo Ustawa - wybór należy do ciebie"? Jak mi pasuje, to A7, jak mi nie pasuje, to art 25?

To rozstrzygnij wg. znaków PP, skoro mają jednakowe. :help:
Co ma do tego tabliczka T6, która mówi o przebiegu drogi z pierwszeństwem?

Jest tablica, o której piszesz, ale jest też inna. T-6b(d), która pokazuje rzeczywisty układ dróg (wlotów) na skrzyżowaniu. I taką mieli na myśli Hemq i mp011. Ale o tym też trzeba wiedzieć. :idea:
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez mp0011 » czwartek 01 września 2016, 22:03

Obrazek

Sankila, gdyby przed tym skrzyżowaniem było takie oznakowanie, miała byś rację.
Jego brak świadczy jednak o tym, że skrzyżowanie należy traktować tak, jak każde inne skrzyżowanie tylu X.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez kg1956 » piątek 02 września 2016, 00:11

Cóż się dziwić różnym interpretacjom kierowców, jeśli fachowcy z WORD-ów nie mogą dojść do porozumienia! Warszawa i może jeszcze kilka ośrodków stoją w opozycji do pozostałych (lub na odwrót).
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Bytom - kto pierwszy?

Postprzez kg1956 » piątek 02 września 2016, 17:27

Zastanawiam się w jaki sposób wykorzystać tu art. 25.1, jeśli obaj kierujący zamierzają skręcić w lewo.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości