zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez szymon1977 » piątek 06 maja 2016, 06:37

Czegos mi tu brakuje:
1. Jak nazywa sie czynnosc wykonywana przez drogowke polegajaca na skonfiskowaniu papierka?
2. Jak nazywa sie stan polegajacy na przechowywaniu papierka do czasu podjecia decyzji?
3. Jak to sie dzieje, ze gdy papierek trafia do starosty nie zostaje on oddany kierujacemu choc starosta nie podejmuje decyzji?
4. Skad wiec sie bierze i jak sie nazywa zwloka 3 m-ce skoro starosta o niej nie podejmuje decyzji?
Cos musi tu jeszcze byc!
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez jasper1 » piątek 06 maja 2016, 08:56

W UoKP istnieje zapis o wydaniu decyzji o zatrzymaniu dla przekraczających prędkość - na 3 miesiące. Nie ma możliwości wydania decyzji o zatrzymaniu dla tych którzy przekroczyli 24 punkty, tu jest luka wynikająca ze stosowania jednocześnie starych przepisów z PoRD o zatrzymaniu PJ przez policję i postępowaniu z takimi osobami z rozporządzenia, ale nowych z UoKP o dalszym postępowaniu starosty.
Czynność wykonana przez drogówkę nazywa się więc zatrzymaniem, ale nie kończy się decyzją o zatrzymaniu, a jedynie skierowaniem na badania i egzamin kontrolny o, które to skierowanie na egzamin wnioskuje policja. Coś jeszcze być powinno w przepisach i było (art.138 PoRD), ale nie ma, bo w UoKP jest przewidziany inny tryb postępowania w przypadku przekroczenia 24 punktów niż obecnie stosowany, który ciągle nie obowiązuje.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez szymon1977 » piątek 06 maja 2016, 09:11

Czyli PJ zostaje zatrzymane na 3m-ce choc nie ma ku temu podstawy prawnej? W jaki wiecspodob te 3 m-ce staja sie faktem? W ktoryms momencie musza sie pojawiac. Drogowka zatrzymuje na 3 m-ce? Starosta okresla okres jako 3 m-ce? A moze WORD ustala termin nie najblizszy ale minimum za 3m-ce? Nadal w Twoich postach jest dziura.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez LeszkoII » piątek 06 maja 2016, 10:17

UoKP napisał(a):Art. 12. 1. Prawo jazdy nie może być wydane osobie:
(...)
2) w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu;
(...)
2. Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się także wobec osoby ubiegającej się o wydanie lub zwrot zatrzymanego prawa jazdy(...)
Zacytowałem ten przepis z UoKP, bo pominąwszy ówcześnie treść przytoczonego wcześniej przez Jasper art. 50, wyciągnąłem mylne wnioski. Jak się okazuje, w przedmiocie naszej dyskusji ustawodawca zabezpieczył się podwójnie: raz poprzez "selekcję" dopuszczającą do egzaminu a dwa poprzez "warunki" konieczne do wydania (a także zwrotu) prawa jazdy.

I tutaj dla Szymona uwaga, że takie czynności jak wydanie, zatrzymanie czy zwrot prawa jazdy odbywają się w toku decyzji administracyjnej. Przy czym zatrzymanie PJ można również postrzegać jako czynność fizyczną kontrolującego ruch drogowy (rekwirowanie 'plastiku') - czyli w oparciu o art. 135 ustawy PoRD. To doskonały przykład, że tak samo brzmiące zwroty mogą znaczyć zupełnie coś innego. Bardziej popularny przykład to zatrzymanie do kontroli, które wcale nie musi mieć(i na ogół nie ma) zbiegu z zatrzymaniem w sensie KpK.
jasper1 napisał(a):Tutaj nie ma określonego okresu obowiązywania decyzji, jest za to do spełnienia warunek. Taka osoba przystępuje do egzaminu ze skierowaniem jako osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnień.
Nie do końca się zgodzę, bo w przypadku "bezterminowego cofnięcia" uprawnień, okres cofnięcia uprawnień trwa do momentu aż uprawnienia zostaną przywrócone. Podczas egzaminu nie są one jeszcze przywrócone.
UoKP napisał(a):Starosta wydaje decyzję administracyjną o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami po ustaniu przyczyn, które spowodowały jego cofnięcie, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej.
Inaczej mówiąc czas wydania decyzji o przywrócenie uprawnień zamyka okres cofnięcia uprawnień.
jasper1 napisał(a):Tutaj nie ma określonego okresu obowiązywania decyzji, jest za to do spełnienia warunek.
Ty zapewne rozumujesz w ten sposób, że okres cofnięcia uprawnień musi być określony w konkretnych, ustalonych wcześniej datach.
jasper1 napisał(a):Starosta w takiej sytuacji wydawał decyzję o zatrzymaniu na podstawie art.138 PoRD, a ten artykuł został uchylony. UoKP takiej sytuacji nie przewiduje, bo odnosi się już do mającej nastąpić, a wiecznie odwlekanej, zmiany w kwestii nadzoru nad kierującymi.
Cenna uwaga. Tutaj powstał jakiś mega bubel :hmm: Dlaczego? Starosta wyznacza termin egzaminu na wniosek policji, która zatrzymała PJ za przekroczenie 24 pkt. Jeżeli osoba nie stawi się na egz., traci uprawnienia na podstawie art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. d UoKP. Ale co jeżeli się stawi i nie zda? Czy wtedy starosta wyznacza kolejny termin czy ta osoba musi to zainicjować? W myśl art. 103 ust. 1 pkt 1 lit c nie znajduję podstawy do cofnięcia uprawnień, bo nie zostają spełnione przesłanki z art. 49.
UokP napisał(a):Art. 49. 1. Sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega:
1) osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem;
2) osoba posiadająca prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem w razie uzasadnionych zastrzeżeń co do jej kwalifikacji;
3) osoba ubiegająca się o:
a) przywrócenie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem cofniętego na okres przekraczający rok lub cofniętego w związku z utratą kwalifikacji,
b) zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok.
To co pogrubiłem, nie zostało spełnione i teoretycznie ktoś kto przekroczył 24 pkt., może sobie jeździć nabijając nawet 500 pkt karnych z konsekwencją zapłacenia mandatu 50zł za brak dokumentu zatrzymanego fizycznie nie zaś w toku decyzji administracyjnej :hmm: :hmm: :hmm:

Gdzie mój błąd rozumowania?
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez jasper1 » piątek 06 maja 2016, 10:37

LeszkoII napisał(a):
jasper1 napisał(a):Tutaj nie ma określonego okresu obowiązywania decyzji, jest za to do spełnienia warunek.
Ty zapewne rozumujesz w ten sposób, że okres cofnięcia uprawnień musi być określony w konkretnych, ustalonych wcześniej datach:

Myślę, że w art. 50 o takie właśnie terminowe cofnięcie/zatrzymanie chodzi.
W innym razie osoba, dla której jedynym sposobem odzyskania uprawnień jest zdanie egzaminu nie miałaby szans na odzyskanie uprawnień. Uważam, że artykuł 50 jest przede wszystkim po to, by uniemożliwić uczestniczenie w procesie nabycie uprawnień w okresie terminowego cofnięcia/zatrzymania uprawnień.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez szymon1977 » piątek 06 maja 2016, 12:43

LeszkoII napisał(a):To doskonały przykład, że tak samo brzmiące zwroty mogą znaczyć zupełnie coś innego.
I tutaj uwaga dla Lesia: omawianymi tutaj zdarzeniami sa okreslane za pomoca dwuwyrazowych zwrotow "zatrzymanie prawa jazdy" i "zatrzymanie do kobtroli". Wiec nie ma mowy o dwoch znaczeniach jednego zwrotu, a o dwoch roznych zwrotach o odmiennych znaczeniach. Wiec nie sil sie na pouczanie, sam lepiej sie poucz zanim wtracisz sie do dyskusji.
.....
Pozwole sobie powtorzyc:
szymon1977 napisał(a):Czyli PJ zostaje zatrzymane na 3m-ce choc nie ma ku temu podstawy prawnej? W jaki wiec spodob te 3 m-ce staja sie faktem? W ktoryms momencie musza sie pojawiac. Drogowka zatrzymuje na 3 m-ce? Starosta okresla okres jako 3 m-ce? A moze WORD ustala termin nie najblizszy ale minimum za 3m-ce? Nadal w Twoich postach jest dziura.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez LeszkoII » piątek 06 maja 2016, 12:46

Wszystko rozbija się o karność kierowania pojazdem po zatrzymaniu PJ. To że istnieją odrębne kwalifikacje tych zatrzymań, już ustaliliśmy (notabene taki pogląd naszkicował już R.A. Stefański w książce Zatrzymanie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego / Ryszard A. Stefański. - Warszawa : Wyd. Komunikacji i Łączności, 1990.).

Rygorowi nałożenia mandatu 50 zł podlega czyn polegający na braku posiadania dokumentu PRZY SOBIE i/lub nieokazania tego dokumentu na żądanie organów kontroli ruchu drogowego. Zatem odnośnie sankcji, taryfikator grzywien nie rozróżnia "typu" zatrzymania dokumentu(czy przez f-sza czy przez starostę).
W przypadku decyzji starosty o zatrzymaniu prawka na 3 m-ce, za kierowanie pojazdem w okresie tego zakazu przewiduje się w ostateczności cofnięcie uprawnień "z bonusem". "Bonus" polega na potraktowaniu osoby ubiegającej się o przywrócenie uprawnień jako osobę, która po raz pierwszy stara się o uzyskanie uprawnień.
jasper1 napisał(a):Uważam, że artykuł 50 jest przede wszystkim po to, by uniemożliwić uczestniczenie w procesie nabycie uprawnień w okresie terminowego cofnięcia/zatrzymania uprawnień.
Ale po co? Ja bym dopuścił delikwenta do egzaminu (o ile jest zdrowy), natomiast to kiedy zostanie mu oddane PJ, wynikałoby z ustania przyczyny zatrzymania PJ (tj. np. po 3 m-cach). Jak wspomniałem, konsekwencje karne za jazdę z zabranym PJ są znikome w stosunku do konsekwencji jazdy po cofnięciu uprawnień. Gra niewarta świeczki.

Moim zdaniem uchylony art. 138 z uPoRD był słusznym rozwiązaniem. Nie rozwiązałem jeszcze zagadki z początku mojego poprzedniego postu :help:
========================
szymon1977 napisał(a):Wiec nie ma mowy o dwoch znaczeniach jednego zwrotu, a o dwoch roznych zwrotach o odmiennych znaczeniach.
Najpierw czytasz wypowiedzi po łebkach, a później starasz się być złośliwy. Cudownie. Pisałem o frazie "zatrzymanie prawa jazdy", która posiada różne znaczenia, tak więc nie wysilaj się, bo żyłka pęknie.
szymon1977 napisał(a):sam lepiej sie poucz zanim wtracisz sie do dyskusji.
Jedyną osobą, która tutaj się wtrąciła do DYSKUSJI, jesteś Ty poza nią. Dostajesz wyjaśnienie a później zadajesz pytanie jasper :lol: I zdziwko, odpowiedź się powtarza. Skończ już robić burdel w temacie. Wiem, że lubisz pogadać o dupie maryny, ale to nie ten wątek
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez szymon1977 » piątek 06 maja 2016, 23:28

LeszkoII napisał(a):Ale po co?
Żeby nie kierowała pojazdem osoba, której za dokonania zabroniono kierować pojazdem.
.....
jasper1 napisał(a):W UoKP istnieje zapis o wydaniu decyzji o zatrzymaniu dla przekraczających prędkość - na 3 miesiące. Nie ma możliwości wydania decyzji o zatrzymaniu dla tych którzy przekroczyli 24 punkty, tu jest luka wynikająca ze stosowania jednocześnie starych przepisów z PoRD o zatrzymaniu PJ przez policję i postępowaniu z takimi osobami z rozporządzenia, ale nowych z UoKP o dalszym postępowaniu starosty.
Jeszcze raz, bo czegoś nie kapuje. Jak wygląda przebieg zdarzeń - łopatologicznie poproszę:

Opcja A:
101. Radarowcy łapią przekraczającego prędkość o ponad 50 km/h.
102. Zabierają mu papiery.
103. Przekazują papiery staroście.
104. I co dalej i na jakiej podstawie?

Opcja B.
201. Radarowcy łapią przekraczającego prędkość o 15 km/h.
202. Okazuje się, że odpowiednio wynagrodzony przekracza 24 pkt., więc zabierają mu papiery.
203. Przekazują papiery staroście.
204. I co dalej i na jakiej podstawie?

W jaki sposób pojawiają się te niesławne 3 m-ce pojawiają w opcji A i w opcji B? Bo z tego co tu piszecie wynika, że w opcji B pojawiają się same z siebie i nie wiadomo kiedy.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez LeszkoII » sobota 07 maja 2016, 20:25

Jasper, jednak bubla nie ma 8)
starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem w przypadku przekroczenia liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 4;
No i co teraz z dopuszczeniem do egzaminu?
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez jasper1 » sobota 07 maja 2016, 21:36

Jeśli nie ma luki, to cieszy mnie to niezmiernie. Możesz podać źródło?
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez LeszkoII » sobota 07 maja 2016, 21:48

Przepis z grupy przepisów "przejściowych" ustawy //strona 4, punkt 6

Ale co zmienia, że "nie ma luki"? Luki by nie było, gdyby kierowca tracił uprawnienia po roku czasu spędzonego na nieskutecznych próbach zaliczenia egzaminu. A tak "może sobie" jeździć bez sankcji wyższych niż 50 zł za brak dokumentu plus koszty za egzaminy i opłaty.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez LeszkoII » niedziela 05 czerwca 2016, 10:50

^^tutaj też nie ma luki, po oblaniu pierwszego egzaminu sprawdzającego kwalifikacje, cofane są uprawnienia
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: zabrane prawo jazdy na 3 miesiące

Postprzez kaziokazik1998 » wtorek 16 lipca 2019, 12:33

Witam w dniu 28 grudnia 2018 roku zatrzymano mi prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu oraz nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu na okres 6 miesiecy .Aby odzyskać uprawnienia zostałem skierowany na kurs redukacyjny oraz badania lekarskie i psychologiczne.Po zrobieniu tych badan jak i kursu odzyskałem uprawnienia.Po odebraniu prawa jazdy nie minęło 2 tygodnie i otrzymałem list że w poprzednim roku zostały przekroczone punkty i uprawnienia znów zostaną cofniete w załączniku wysyłam zdjęcie listu jaki otrzymałem i moje pytanie brzmi czy moge się do tego w jakiś sposób odwołać aby prawo jazdy nie zostało ponownie zabrane.
kaziokazik1998
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 16 lipca 2019, 11:59

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 102 gości