Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez mp0011 » wtorek 07 czerwca 2016, 22:23

Wystarczy powołać biegłego, który na podstawie zdjęć uszkodzeń wyprostuje zarówno zeznania świadka jak i opinię policji.
Dla mnie trochę dziwne jest też to, że kierowca TIRa który jechał za tobą i widział zdarzenie, nie miał rejestratora (lub zataił że ma nagranie) - sądziłem, że teraz firmy montują takie zabawki w swoich samochodach...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez waw » środa 08 czerwca 2016, 21:28

Jedna rzecz jest dla autora wątku groźna:
wojtek2009 napisał(a):Dodano, że Ford nie chciał uniknąć kolizji a kierowca wręcz dążył do zwiększenia uszkodzeń i zrobił to celowo.

jeśli się z tego nie wybroni to ubezpieczyciel OC będzie miał prawo nie wypłacać odszkodowań (uznając że spowodowanie wypadku to działanie umyślne) i za wszystkie szkody będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez rpa » czwartek 16 czerwca 2016, 06:27

waw napisał(a):Przydałby się w tym momencie jakiś cień dowodu typu nagranie pokazujące że autor wątku jechał swoim pasem, ale go nie zmieniał. To by rozstrzygało sprawę...

Nie nie - my zakładamy, że jest tak, jak autor napisał. W innym wypadku nie byłoby o czym dyskutować.
Chętnie zobaczę - jeśli można - fotki uszkodzeń. Skoro bezpośrednio wynika z nich, że jesteś zarysowany "do przodu", z ubezpieczalnią nie będzie problemów. A że ubezpieczalnia, znana pewnie jako spora, skrupulatna firma jest wiarygodna, ich ekspertyza przekona również sąd.
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez sankila » sobota 18 czerwca 2016, 00:55

rpa napisał(a): Skoro bezpośrednio wynika z nich, że jesteś zarysowany "do przodu", z ubezpieczalnią nie będzie problemów. A że ubezpieczalnia, znana pewnie jako spora, skrupulatna firma jest wiarygodna, ich ekspertyza przekona również sąd.

To mi raczej nie wygląda na taranowanie fordem ciężarówki ...
Świadek mocno przefajnował z tym "celowym dążeniem do zwiększenia uszkodzeń" :)

Obrazek
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez rpa » sobota 18 czerwca 2016, 14:10

Teoretycznie da się tak uszkodzić samochód zmieniając pas bez ustąpienia pierwszeństwa. Jednak znamion premedytacji nie doszukałby się tu nawet Columbo... chyba że sąd założy, iż kierowca osobówki chciał strzelić samobója ;)
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez wojtek2009 » wtorek 21 czerwca 2016, 07:17

rpa napisał(a):Chętnie zobaczę - jeśli można - fotki uszkodzeń. Skoro bezpośrednio wynika z nich, że jesteś zarysowany "do przodu", z ubezpieczalnią nie będzie problemów. A że ubezpieczalnia, znana pewnie jako spora, skrupulatna firma jest wiarygodna, ich ekspertyza przekona również sąd.


Co do ekspertyzy ubezpieczalni :) Otrzymałem odpowiedź, że sprawca nie przyznaje się i nie potwierdza okoliczności a Policja nie zakończyła dochodzenia. Dziękuję, do widzenia.

Co do uszkodzeń, adwokat zalecił stanowczą obronę, szczególnie na podstawie tego zdjęcia, które załaczam (mamy nadzieję, że chociaż podobne znajduje się w policyjnych zdjęciach bo nie mam narazie dostępu).

Jeśli trafię dobrego biegłego to bez problemu wykaże, że notatka policjanta i zeznanie świadka to stek bzdur bo obydwoje wyraźnie zeznali, że uderzyłem w lewy tylny narożnik TIRa i wciskając gaz dotknąłem jego tylnego koła.
Fotka wyraźnie pokazuje, że ściągnął mi lusterko do przodu mojego pojazdu. Z resztą ślady na moim aucie też na to wskazują, bo obudowa uderzyła w przedni słupek i wyraźnie mocowanie złamało się "do przodu".

A to oznacza nie mniej nie więcej, że kiedy mnie zahaczył to ja już mocno hamowałem (ślad jest nisko) a moja maska była zaraz za jego kabiną.

Tyle teorii, bo niestety w praktyce różnie może być a zeznanie świadka Sąd może przyjąć jako bardziej wiarygodne niż opinia biegłego.
Najciekawsze jest dla mnie to, że policjant prowadzący dochodzenie pomimo ogromnego zdziwienia rozbieżnością między zdjęciami, które mu pokazałem a notatką swojego kolegi nie miał żadnych oporów przedstawić mi zarzut. Na nic prośby o skierowaniu do Sądu sprawy o ustalenie sprawcy a nie ze wskazaniem mnie jako sprawcy.

Także chyba pozostaje tylko czekać na termin rozprawy.
Załączniki
20160418_102903 (Kopiowanie) (Kopiowanie).jpg
wojtek2009
 
Posty: 12
Dołączył(a): poniedziałek 18 kwietnia 2016, 23:30

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez szymon1977 » wtorek 21 czerwca 2016, 11:26

wojtek2009 napisał(a):Co do ekspertyzy ubezpieczalni Otrzymałem odpowiedź, że sprawca nie przyznaje się i nie potwierdza okoliczności a Policja nie zakończyła dochodzenia.
Ktos sie tu nieco zamotal. A Ty jak myslisz: ubezpieczalnia wyplaca na podst. orzeczenia Sądu, czy Sąd orzeka na podstawie wyplaty ubezpieczenia?
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez wojtek2009 » wtorek 21 czerwca 2016, 14:40

Padło pytanie o ubezpieczalnię więc odpowiedziałem. Może nieco lakonicznie.
Chodziło o to, że zgłosiłem zdarzenie u ubezpieczyciela TIRa tylko po to żeby odbyły się oględziny i zabezpieczona dokumentacja fotograficzna nie tylko przeze mnie.
Oczywiście wiem, że nie wypłacą niczego bez wyroku Sądu.
Mam nadzieję, że sprostowałem poprzednią wypowiedź.
wojtek2009
 
Posty: 12
Dołączył(a): poniedziałek 18 kwietnia 2016, 23:30

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez szymon1977 » wtorek 21 czerwca 2016, 14:50

Rpa sie zamotal, nie Ty.
rpa napisał(a):A że ubezpieczalnia, znana pewnie jako spora, skrupulatna firma jest wiarygodna, ich ekspertyza przekona również sąd.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez rpa » wtorek 21 czerwca 2016, 16:07

chodziło mi o ni mniej, ni więcej niż to, że opinia rzeczoznawcy z ubezpieczalni może być solidnym dowodem w sprawie - chyba że pomyliłem kolejność zdarzeń ;)
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez szymon1977 » wtorek 21 czerwca 2016, 16:44

Pomyliles.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez wojtek2009 » wtorek 29 listopada 2016, 15:30

Odgrzeję trochę temat. Zgodnie z tym jak zapowiadałem odwołałem się od wyroku nakazowego.
Sędzia nawet bez rozprawy powołał biegłego. Otrzymałem właśnie tą opinię i termin pierwszej rozprawy.

Ogólnie bez zaskoczenia - biegły uznał, że to ja jestem winien zdarzenie. Całość to kalka notatki policyjnej w rozszerzonej wersji.
Cała opinia ma kilkanaście stron. Zacytuję Wam kilka ciekawych fragmentów, które mi wydają się co najmniej niedorzeczne.
Od razu zaznaczę, że uzyskałem dostęp do zdjęć wykonanych przez Policję na miejscu zdarzenia - jest ich około 12 i widać na nich to samo co na moich prywatnych - czyli kluczowy dla mnie ślad na błotniku ciężarówki.

Na samym początku rozdział pierwszy - przyjęto założenie, że to Ford zderzył się z zespołem pojazdów a nie odwrotnie.
Rozdział trzeci - informacja, że nie ujawniono żadnych śladów na jezdni i jedynie uszkodzenia pojazdów.
Zastosowano tylko dwa zdjęcia obrazujące uszkodzenia - sugestywnie i w przybliżeniu widok mojego pojazdu od tyłu do przodu i taki sam widok tylnej części naczepy. Kąt wykonania zdjęć to jakieś 75 stopni. (inne zdjęcia niż załaczałem w wątku)
Rozdział czwarty - przytoczono zeznania moje i świadka. Szczególnie z moich wyrwano z kontekstu zdanie opisujące zdarzenie i przyjęto, że oświadczyłem iż cieżarówka zajechała mi drogę, odbiła i dopiero wtedy zahaczyła mnie końcówką naczepy.

Kolejne rozdziały to analiza oparta na niczym - jeśli ktoś miałby chęć się zapoznać z całością to wrzucę całą tą opinię - może ktoś znajdzie więcej nieścisłości.

Najlepsza jest konkluzja biegłego. Tutaj zacytuję.
- "w chwili kolizji kierujący samochodem FORD realizował manewr wyprzedzania"
- "charakter śladów kontaktu wskazuje, że kierujacy pojazdem FORD najechał na tył zespołu pojazdów"
- " przyczyną kolizji było nieprawidłowe zachowanie kierującego pojazdem FORD, który podjął manewr wyprzedzania zespołu pojazdów zmieniającego pas ruchu i doprowadził do zderzenia z tym zespołem..."
- "Ponadto w tym przypadku rozpoczęcie przez kierującego zespołem pojazdów zjazdu z pasa prawego na pas lewy było łatwo dostrzegalne (...) niezależnie od tego czy w zespole pojazdów był włączony kierunkowskaz czy też nie."
- "Manewr zjazdu na lewo z pasa prawego na lewy zespołu pojazdów, który poruszał się z przodu jednoznacznie wskazywały, że manewr zmiany pasa ruchu musi nastąpić."
- " Dlatego zmiana pasa ruchu zespołu pojazdów nie mogła stanowić dla kierującego Fordem zaskoczenia i gdyby obserwował on prawidłowo drogę i zaniechał manewru wyprzedzania to uniknąłby kolizji"
- "nie można wyznaczyć prędkości pojazdów"
- "Uwzględniając powyższe zachowanie kierującego zespołem pojazdów nie miało wpływu na powstanie kolizji."

I teraz pojawia mi się cała masa pytań i wątpliwości. Według mnie nawet jeśli przyjąć wersję przedstawioną przez biegłego za prawdziwą to wydaje mi się że i tak nie byłbym sprawcą zdarzenia. W treści opinii jest kilka zdań, które sugerują, że właściwie powinienem przewidzieć co się stanie a biedny kierowca cieżarówki nie widzi wszystkiego i powinienem to wiedzieć. Dodatkowo biegły wybrał sobie tylko 2 z 12 zdjęć, które względnie podpasował do swojej analizy.
Dodatkowo pomyślcie - każdy z nas codziennie jadąc autem lewym pasem lub prawym szybciej od innego pojazdu poruszającego się pasem obok dokonuje manewru wyprzedzania. Dwa pasy w jednym kierunku. Ktoś włącza kierunkowskaz (lub nie bo biegły zaznacza, że nie ma to znaczenia) i wjeżdża w Was/zajeżdża drogę. I teraz to Wy jesteście winni bo "należało zaniechać manewru wyprzedzania pojazdu, który zmieniał pas ruchu".

Trochę się rozpisałem. Jak ktoś przez to przebrnie i będzie miał chęć jakkolwiek skomentować to dziękuję.
wojtek2009
 
Posty: 12
Dołączył(a): poniedziałek 18 kwietnia 2016, 23:30

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez ks-rider » wtorek 29 listopada 2016, 17:07

Bedzie sprawa, na niej niekoniecznie musi byc biegly. Slady wskazuja na zmiane pasa ruchu.

Zasada jest prosta, kto zmienia i uderza ten plqci ( i placze )

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez gumik » wtorek 29 listopada 2016, 17:57

wojtek2009 napisał(a):biegły uznał, że to ja jestem winien zdarzenie

Biegły nie jest od oceniania winy. Przedstawia tylko sądowi fachową analizę zdarzenia, a to sąd orzeka winę. Opinia biegłego podlega pod analizę sądu tak samo jak zeznanie świadka.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zmiana pasa ruchu i kolizja z TIRem - dziwna sprawa

Postprzez JAKUB » wtorek 29 listopada 2016, 21:45

Podzielam opinię Ks-rider.
A opinia biegłego to potwierdza.
Jak w pierwszej instancji sądu przegrasz to proś o odpis wyroku i się odwołuj do wyższej instancji sądu. Tam sprawę masz wygraną i wszyscy (kier. Ciężarówki i później Ty) będą zadowoleni.

Do sądów nie chodzi się po sprawiedliwość.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 86 gości