Znaki zakazu - do którego momentu obowiązują

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Znaki zakazu - do którego momentu obowiązują

Postprzez azteka » czwartek 10 listopada 2005, 22:08

Instruktor mi mówił, że znaki zakazu obowiązuja tylko do najbliższego skrzyżowania, Tzn. że jeżeli jest znak np. ograniczenia prędkości to za najbilższym skrzyzowaniem dróg juz nie obowiązuje. Natomiast inny instruktor powiedział że tak nie jest. Więc jak to jest z tymi znakami? Pomóżcie bo w Kodeksie nic nie moge znaleźć na ten temat.
azteka
 
Posty: 13
Dołączył(a): czwartek 10 listopada 2005, 21:35

Postprzez milena » czwartek 10 listopada 2005, 23:22

Porób sobie testy albo pocyztaj podręcznik jeśli jesteś w posiadaniu takowego.
Jak dobrze pamiętam, to tam było napisane, ze obowiązują do najbliższego skrzyzowania.
Ale czy oby dobrze pamietam...
Feci, quod potui, faciant meliora potentes.
Avatar użytkownika
milena
 
Posty: 170
Dołączył(a): niedziela 23 października 2005, 20:12
Lokalizacja: Ryki

Re: Znaki zakazu - do którego momentu obowiązują

Postprzez scorpio44 » czwartek 10 listopada 2005, 23:56

Kiedyś na 100% było wyraźnie określone, że każde skrzyżowanie odwołuje każdy znak zakazu. W aktualnym Kodeksie jednak również nie znalazłem żadnej informacji na ten temat (jeżeli przeoczyłem, to mnie poprawcie), z czego by wynikało, że ta zasada już nie obowiązuje.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez ella » piątek 11 listopada 2005, 00:44

Znak zakazu obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub innego znaku, który go odwołuje.

W przypadku zakazu zatrzymywania i postoju może to być znak zakazu zatrzymywania z tabliczką "koniec", znak odwołania zakazów albo znak zakazu zatrzymywania z tabliczką zawierającą pionową strzałkę skierowaną do dołu.

Skrzyżowanie odwołuje znak zakazu nie tylko wtedy, kiedy droga poprzeczna przecina drogę, na której ustawiony jest znak, ale też kiedy skrzyżowanie ma kształt litery T. Jeśli za takim skrzyżowaniem nie powtórzono znaku zakazu zatrzymywania, zakaz ten nie obowiązuje.

Jednak na drodze dwujezdniowej skrzyżowanie odwołuje obowiązywanie zakazu wyłącznie na tej jezdni, która łączy się z drogą poprzeczną.

Mądrości :wink: zaczerpnęłam (nie chciało mi się mysleć i układać tekstu :oops: ) z

http://www.motofakty.pl/artykul/gdzie_s ... F3w+zakazu
i
http://www.gratka.pl/moto/info.phtml?id=5711
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez jimorrison » piątek 11 listopada 2005, 10:21

no chyba ze wjezdzamy do strefy w ktorej panuje z gory narzucone ograniczenie. Wtedy taki znak jest na bialej kwadratowej tablicy i w sridku jest normalne ograniczenie (cyferki :) w czerwonym okragu) - obowiazuje do czasu az nie bedzie znaku odwolujacego. W konfiguracji 2 znakow pionowych np.: ograniczenie predkosci do 40km/h, a pod tym znak na bialym badz zielonym tle z informacja ze wjezdza sie do danej miejscowosci, to w takim wypadku ograniczenie nie obowiazuje nas do przyslowiowej "pierwszej w prawo" - tylko obowiazuje nas na terenie calej miejscowosci do ktorej wjezdzamy.
pozdr.
jimorrison

prawo jazdy kat.B, 1 podejście
teoretyczny 1.07.2005=>zdany, praktyczny 21.07.2005=>zdany, odebrane 4.08.2005

Był: FSO Caro 2.0 DOHC, FSO Atu 1.6 OHV, FSO Caro 1.4 DOHC
Jest: FSO Caro 1.6 DOHC
Avatar użytkownika
jimorrison
 
Posty: 983
Dołączył(a): wtorek 03 maja 2005, 17:17
Lokalizacja: prohibicja

Postprzez Mauro.Widzew » piątek 11 listopada 2005, 12:00

znaki zakazu obowiązują do momentu kiedy przestajesz na drodze się nimi przejmować 8)
Łódzki Widzew - po ostatnie serca bicie !

prawo jazdy kat.B - zdane za 1.razem 9gru 2005 :-)
Mauro.Widzew
 
Posty: 93
Dołączył(a): sobota 17 września 2005, 00:47
Lokalizacja: Łódź

Postprzez scorpio44 » piątek 11 listopada 2005, 12:33

Bardzo bym prosił, żeby ktoś mi znalazł w Kodeksie to, o czym piszą mądrzy ludzie w artykułach, które Ella zacytowała, i w dodatku biorą to za pewnik. Czyli to, że skrzyżowanie odwołuje znak zakazu.
Nie twierdzę na razie, że tego w Kodeksie nie ma, po prostu póki co nie znalazłem.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez azteka » piątek 11 listopada 2005, 16:16

dzieki za odpowiedzi, uczono mnie tak jak to napisała ella, jednak gdy jechalam ulicą był znak ograniczenia prędkości, zwolniłam, minęłam skrzyżowanie ( które napewno było skrzyżowaniem z drogą twardą a nie gruntową) przyspieszyłam bo nie było ponownie znaku ograniczenia, a instruktor powiedzaiła żebym zwolniła bo kilkaset metrów wczesniej był znak. Więc w tym momencie zgłupiałam.
azteka
 
Posty: 13
Dołączył(a): czwartek 10 listopada 2005, 21:35

Postprzez Tomek_ » piątek 11 listopada 2005, 16:29

Jak juz chcesz przepisy to prosze ;)
Odwolywania zakazow nie reguluje "prawo o ruchu drogowym" ale jedno z wielu uzupelniajacych aktow wykonawczych.

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Znaki zakazu
§ 15. 1. Znaki zakazu obowiązują na drodze, na której są umieszczone, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
2. Zakaz wyrażony znakiem zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
3. Znak zakazu umieszczony pod znakiem E-17a oznacza, że zakaz obowiązuje na obszarze całej miejscowości, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.
4. Znak zakazu umieszczony pod znakiem D-42 oznacza, że zakaz obowiązuje do znaku D-43 lub E-18a, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.

i dalej...

§ 32. 1. Znak B-42 "koniec zakazów" oznacza odwołanie zakazów wyrażonych znakami: B-23, B-25, B-26, B-29 i B-33.
2. Jeżeli zakaz wyrażony przez znaki B-25, B-26, B-29, B-33, B-35, B-36, B-37 i B-38 nie jest uprzednio odwołany znakiem oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania; nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » piątek 11 listopada 2005, 17:52

Tomek_ napisał(a):2. Jeżeli zakaz wyrażony przez znaki B-25, B-26, B-29, B-33, B-35, B-36, B-37 i B-38 nie jest uprzednio odwołany znakiem oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania; nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.

Faktycznie, przeoczyłem ten paragraf. Dzięki.

PS: Widzisz, Tomek, i w tym konkretnym wypadku akurat Twoje cytowanie przepisów okazało się zasadne. ;) Jedno tylko zastrzeżenie, żebyśmy za bardzo nie namotali ludziom w głowach - wszystkie przepisy dotyczące znaków drogowych znajdują się w tym rozporzędzeniu, a nie w "Prawie o ruchu drogowym". ;) Bo tak to zabrzmiało, jakby były tam tylko te dotyczące odwoływania znaków zakazu. A Kodeks Drogowy (a tylko tego terminu używam) to "Prawo o ruchu drogowym" + rozporządzenia dotyczące znaków i sygnałów.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez ella » piątek 11 listopada 2005, 22:12

scorpio44 napisał(a):Bo tak to zabrzmiało, jakby były tam tylko te dotyczące odwoływania znaków zakazu.


Dla mnie to zabrzmiało tak jaki jest tytuł rozporządzenia.
Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
Cos Ty tu namotałeś w tym akapicie :wink: Tomek napisał jasno i logicznie i nic nie motał.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » sobota 12 listopada 2005, 00:53

Tomek_ napisał(a):Odwolywania zakazow nie reguluje "prawo o ruchu drogowym" ale jedno z wielu uzupelniajacych aktow wykonawczych

Chciałem powiedzieć tylko tyle, że sprawy dotyczące wszystkich znaków reguluje wymienione przez Tomka rozporządzenie. A nie "prawo o ruchu drogowym". Nic więcej.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 134 gości