Skrzyżowanie zmiana pasa ruchu

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Czy przy jeździe na wprost można zmieniać na skrzyżowaniu pas ruchu

Tak można zmieniać pas ruchu
8
28%
Nie nie można zmieniać pasa ruchu
21
72%
 
Liczba głosów : 29

Postprzez scorpio44 » czwartek 17 listopada 2005, 23:11

ella napisał(a):Kodeks nie dzieli tych samych przepisów w zależności od pory dnia albo godziny(dodam, że oprócz prędkości w terenie zabudowanym bo zaraz napiszesz, że dzieli :wink: ) Jeżeli jest powiedziane, że coś stwarza zagrożenie to przypisane jest całej dobie. Nawet jeżeli o którejś tam godzinie nie byłoby żadnego samochodu na ulicy. Nie spotkałam się z zapisem, że dany paragraf nie obowiązuje jak nie ma żadnego samochodu w okolicy.

Ella, zrozumiałaś mojego posta kompletnie od dupy strony. ;) Mnie właśnie chodziło o to, że skoro w nocy nie stwrarzam zagrożenia, to nie można uznać, że ten manewr ZAWSZE stwarza zagrożenie, jak sugeruje Kos. A skoro tak, to jego argumentacja jest błędna.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez kopan » czwartek 17 listopada 2005, 23:22

Na skrzyżowaniach mamy linie prowadzące, rozdzielające pasy ruchu do jazdy w przeciwnych kierunkach i linie krawędziowe.
W rozporządzeniu nie ma ani słowa jak ma się uczestnik ruchu zachować w stosunku do tych linii oprócz krawędziowej i rozdzielającej kierunki jazdy, których nazwa mówi sama za siebie.
Te linie są przerywane, ale nigdzie nie pisze czy je można przejeżdżać czy nie.to nie jest linia P6 ani P1

No to życzę powodzenia przy zmianie pasa jadąc na wprost według mnie się nie da należy na chwilę zmienić kierunek jazdy i potem znowu zmienić kierunek jazdy. No chyba że ta jazda na wprost jest w łuku ale to i tak zgodnie z oznaczeniem pasa jazda na wprost oznacza jazdę w łuku a co poza ten łuk na boki to nie jest na wprost.

Można się przekomarzać domniemywać na podstawie czegoś tam, ale o czym to świadczy????
Ze kodeks drogowy ustawa i rozporządzenie jest mocno nieprecyzyjne, aż się prosi by kodeks zawierał przepis że przy jeździe na wprost przez skrzyżowanie zabrania się na tym skrzyżowaniu zmiany pasa ruchu.

Proponuję nowy temat, może wspólnymi siłami pokażemy, co jest nie tak w tych przepisach.
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa

cd

Postprzez kos » czwartek 17 listopada 2005, 23:29

W tej sytuacji tak samo jesteś zobowiązany zachować szczególną ostrożność i unikać działań, które mogłyby spowodować zagrożenie, utrudnienie....
Ocena czy mogłyby może być różna - zależna od miejsca obserwacji i osoby dokonującej obserwacji. :wink:
kos
 
Posty: 109
Dołączył(a): poniedziałek 08 lipca 2002, 20:43

Postprzez ella » czwartek 17 listopada 2005, 23:36

zrozumiałaś mojego posta kompletnie od dupy strony. Mnie właśnie chodziło o to, że skoro w nocy nie stwrarzam zagrożenia, to nie można uznać, że ten manewr ZAWSZE stwarza zagrożenie, jak sugeruje Kos.

Zrozumiałam cię tak jak napisałeś. Bo w zapisie Kosa nie ma nigdzie zapisu "ZAWSZE stwarza zagrożenie"
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » czwartek 17 listopada 2005, 23:49

kopan napisał(a):przy zmianie pasa jadąc na wprost według mnie się nie da należy na chwilę zmienić kierunek jazdy i potem znowu zmienić kierunek jazdy.

Sugerujesz, że zmiana pasa ruchu jest połączona ze zmianą kierunku jazdy? :D Przecież to dwa oddzielne manewry. Zmiana pasa to zmiana pasa. Gdyby zmiana pasa była zmianą kierunku jazdy, to zakaz skrętu w lewo zakazywałby również zmiany pasa ruchu na lewy.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: cd

Postprzez jjaacc » piątek 18 listopada 2005, 00:19

kos napisał(a):W tej sytuacji tak samo jesteś zobowiązany zachować szczególną ostrożność i unikać działań, które mogłyby spowodować zagrożenie, utrudnienie....
Ocena czy mogłyby może być różna - zależna od miejsca obserwacji i osoby dokonującej obserwacji. :wink:

Jak mogę spowodować zagrożenie zmieniając pas na skrzyżowaniu jeżeli nikt oprócz mnie do skrzyżowania się nie zbliża?
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez jjaacc » sobota 26 listopada 2005, 16:57

Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez scorpio44 » sobota 26 listopada 2005, 17:06

Hehe, no jasne że można! Dobry przykład na to, o czym pisałeś wcześniej - że często zmieniamy pas na skrzyżowaniu, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Gdyby istniał zakaz zmiany pasa na skrzyżowaniu, to i w sytuacji przedstawionej na tym rysunku nie można by było zmieniać pasa, co byłoby zupełnie bezsensowne.
Dobry argument za tym, że na skrzyżowaniu MOŻNA zmieniać pas.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 239 gości