Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » wtorek 26 grudnia 2017, 21:12

waw napisał(a):Nie każdy zarządca drogi uznaje zasady "Szkoły Krakowskiej" i nie maluje P-3 .

Ale ok, może być. Tylko to malowanie zadaje kłam twierdzeniom Pana Dworaka, że "z ronda to zawsze w prawo"
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez waw » wtorek 26 grudnia 2017, 21:26

W jakim sensie zadaje kłam?
W każdym razie oglądając Dworaka można dojść do wniosku, że najlepiej jeździć po obwiedni, nawet zawracając i mieć głęboko gdzieś przepustowość i płynność ruchu.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » piątek 29 grudnia 2017, 17:13

LeszkoII napisał(a):Odnośnie "rondlowania", M. Dworak wciąż upiera się przy postulowanych przez SIEBIE normach zwyczajowych.
Pan Dworak upiera się przy obecnie obowiązującym prawie. To że masz odmienne zdanie nie pozwala Ci pisac, że to jego normy zwyczajowe.
waw napisał(a):W każdym razie oglądając Dworaka można dojść do wniosku, że najlepiej jeździć po obwiedni, nawet zawracając i mieć głęboko gdzieś przepustowość i płynność ruchu.
To chyba niedokladnie ogladales progamy Dworaka. Bylo w jednym odcinku o jezdzie wykorzustujac tylko zewnetrzny pasa na rondzie klasycznym i na pewno nie padlo takie stwierdzenie jak piszesz.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » piątek 29 grudnia 2017, 22:21

gumik napisał(a):Pan Dworak upiera się przy obecnie obowiązującym prawie..
Poważnie ? Na którym ? Bo mnie pasuje to prawo jakie było 50 lat temu.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez waw » poniedziałek 01 stycznia 2018, 23:32

gumik napisał(a):
waw napisał(a):W każdym razie oglądając Dworaka można dojść do wniosku, że najlepiej jeździć po obwiedni, nawet zawracając i mieć głęboko gdzieś przepustowość i płynność ruchu.
To chyba niedokladnie ogladales progamy Dworaka. Bylo w jednym odcinku o jezdzie wykorzustujac tylko zewnetrzny pasa na rondzie klasycznym i na pewno nie padlo takie stwierdzenie jak piszesz.

Ja nie pisałem, że Dworak coś powiedział. Napisałem tylko że "można dojść do wniosku". Skoro jazda obwiednią to tylko kłopot, nie jest obowiązkowa i nie ma się pierwszeństwa, jest słaba widoczność na obwiednię to można dojść do takiego, a nie innego wniosku.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » poniedziałek 01 stycznia 2018, 23:40

phpBB [media]


Ale i tak "najwięcej grzechów popełniają rowerzyści" :/
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » wtorek 02 stycznia 2018, 10:10

Mam przeczucie, że największą grupę kierujących nagminnie naruszających dyspozycje związane z przejściem dla pieszych stanowią osoby, które obecnie mają więcej niż 28 lat. W dodatku – jak mniemam – są to ludzie, którzy nie patrzą na kierowanie pojazdem z perspektywy stricte prawa, lecz norm zwyczajowych częściowo leżących u źródeł zasłyszanych od znajomych lub pozyskanych w mediach a częściowo zakorzenionych w nawykach sprzed lat, gdy zdawali egzamin na PJ.
Oczekują oni, że ten "zwyczaj" jest słuszny, ufają swoim źródłom na podstawie różnych kryteriów (np. mój kumpel ma wujka, którego szwagier pracuje w policji :P - a że w pionie śledczym, to już nieistotne). Często akceptacja zakomunikowanej informacji ma związek psychologiczny (sugestywny), więc zwykle nieracjonalny. Dochodzą jeszcze uwarunkowania typu osobowości (tzw. "Polak zna się na wszystkim"), przejawiające się w nieustępliwości, szukania usprawiedliwiania wszędzie poza samym sobą – brak samokrytyki albo krytyka ułomna, tj. zależna od własnej pozycji materialno-zawodowej lub społecznej. W skrócie, tacy ludzie nie wiedzą (albo zapomnieli), czego jeszcze nie wiedzą a jak wiedzą, to bagatelizują te deficyty.

Osoby młodsze (zaproponowałem wiek poniżej 29 lat) miały szansę załapać się na kursy, w których instruktor szczególnie zwracał uwagę na zakazy wyprzedzania przed PdP i wyjaśniał stosunek kierujący – pieszy. Ja np. nie przypominam sobie, żeby 18 lat temu, gdy uczyłem się jeździć, mój instruktor jakoś specjalnie przyciągał uwagi do przedmiotowego "problemu pieszych".
Ostatnio zmieniony wtorek 02 stycznia 2018, 10:17 przez LeszkoII, łącznie zmieniany 1 raz
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » wtorek 02 stycznia 2018, 10:15

Ech...tak samo bym niektórym( prowadzącym) złożył pewne życzenia.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » poniedziałek 15 stycznia 2018, 12:40

waw napisał(a):
gumik napisał(a):
waw napisał(a):W każdym razie oglądając Dworaka można dojść do wniosku, że najlepiej jeździć po obwiedni, nawet zawracając i mieć głęboko gdzieś przepustowość i płynność ruchu.
To chyba niedokladnie ogladales progamy Dworaka. Bylo w jednym odcinku o jezdzie wykorzustujac tylko zewnetrzny pasa na rondzie klasycznym i na pewno nie padlo takie stwierdzenie jak piszesz.

Ja nie pisałem, że Dworak coś powiedział. Napisałem tylko że "można dojść do wniosku". Skoro jazda obwiednią to tylko kłopot, nie jest obowiązkowa i nie ma się pierwszeństwa, jest słaba widoczność na obwiednię to można dojść do takiego, a nie innego wniosku.

A ja pisze, ze jak się dokładnie oglądało, to nie można dojść do takiego wniosku. W jednym z odcinków było dokładnie omówione dlaczego nie należy korzystać zawsze i wszędzie tylko z zewnętrznego pasa (choć można).*

*Na rondzie klasycznym.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » poniedziałek 15 stycznia 2018, 19:07

gumik napisał(a):A ja pisze, ze jak się dokładnie oglądało, to nie można dojść do takiego wniosku. W jednym z odcinków było dokładnie omówione dlaczego nie należy korzystać zawsze i wszędzie tylko z zewnętrznego pasa (choć można).*

*Na rondzie klasycznym.
Nie można. Ponieważ nie masz czegoś takiego jak rondo klasyczne. To umowne określenie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez waw » poniedziałek 15 stycznia 2018, 20:17

gumik napisał(a):A ja pisze, ze jak się dokładnie oglądało, to nie można dojść do takiego wniosku. W jednym z odcinków było dokładnie omówione dlaczego nie należy korzystać zawsze i wszędzie tylko z zewnętrznego pasa (choć można).*

*Na rondzie klasycznym.

To wskaż mi gdzie było to dokładnie omówione bo póki co jedyny argument jaki słyszałem od p. Dworaka to ten, że każda pięść ziemi musi być wykorzystana.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » wtorek 16 stycznia 2018, 10:00

szerszon napisał(a):Nie można. Ponieważ nie masz czegoś takiego jak rondo klasyczne. To umowne określenie.
Pierwszeństwo łamane też jest umownym określeniem jak i wiele innych. Nie znaczy, że nie istnieje.
waw napisał(a):To wskaż mi gdzie było to dokładnie omówione bo póki co jedyny argument jaki słyszałem od p. Dworaka to ten, że każda pięść ziemi musi być wykorzystana.
Jak znajde, to wrzuce. Ale może to potrwać. Teraz przeznaczam ekstremalnie mało czasu na to super-forum. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » wtorek 16 stycznia 2018, 14:51

gumik napisał(a):Pierwszeństwo łamane też jest umownym określeniem jak i wiele innych. Nie znaczy, że nie istnieje.
)
I nawet jest napisane, że droga z pierwszeństwem zmienia kierunek.W przypadku rond nie masz nic na potwierdzenie .
Teraz przeznaczam ekstremalnie mało czasu na to super-forum.
To jest jeden z lepszych, czy wręcz nie najlepszy pomysł.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » środa 17 stycznia 2018, 10:16

szerszon napisał(a):
Teraz przeznaczam ekstremalnie mało czasu na to super-forum.
To jest jeden z lepszych, czy wręcz nie najlepszy pomysł.

"Głupota pcha do przodu, by być widoczną. Mądrość zostaje w tyle, by widzieć." -- Carmen Sylva
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » środa 17 stycznia 2018, 23:33

gumik napisał(a):"Głupota pcha do przodu, by być widoczną. Mądrość zostaje w tyle, by widzieć." -- Carmen Sylva
No to gdzie się pchasz ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości