Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » piątek 22 czerwca 2018, 21:48

waw napisał(a):
LeszkoII napisał(a):Jeżeli udowodnisz wyższość art. 27 ust. 1a nad art. 17, to będę się musiał zgodzić. Trzeba zastosować jakąś regułę kolizyjną. Żeby Cię ukierunkować, zadam pytanie pomocnicze: czy art. 25 ust. 1 (oraz ust. 2) ma pierwszeństwo nad art. 17? O ile w analogicznej sytuacji rowerzysta ma pierwszeństwo nad pojazdem szynowym (wg mnie), o tyle wciąż brak zdrowego argumentu wyłączającego ukształtowaną w doktrynie zasadę wyższości włączania się do ruchu nad innymi przepisami o pierwszeństwie.

W tym miejscu art 27.1a nie ma zastosowania bo rowerzysta nie porusza się drogą którą opuszcza kierujący samochodem, tylko przejeżdża w poprzek jezdni poprzecznej.


Hola hola!
Art 27.1a obowiązuje przy zbliżaniu się do miejsca kolizyjnego. W momencie zbliżania, rowerzysta jeszcze jedzie częścią drogi, którą samochód zamierza opuścić...

...ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » piątek 22 czerwca 2018, 22:31

Włączając się do ruchu też się zbliżasz do miejsca kolizyjnego.
A zamierza się włączyć do ruchu jadąc po "innej części drogi"
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez benio101 » sobota 23 czerwca 2018, 00:30

LeszkoII napisał(a):Oczywiście jazdy wzdłuż a nie wszerz.
Podstawę prawną poproszę.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » sobota 23 czerwca 2018, 19:17

benio101 napisał(a):
LeszkoII napisał(a):Oczywiście jazdy wzdłuż a nie wszerz.
Podstawę prawną poproszę.
Przeznaczenie drogi wynika z jej definicji legalnej. Jezdnia jest częścią drogi, więc dziedziczy i uszczegóławia cechy drogi w odniesieniu do jezdni właśnie. Technika prawodawcza aktów prawnych powszechnie obowiązujących (czyli z wyłączeniem przepisów wewnętrzno-kierowniczych) zakłada, że budowany system norm ma być spójny i zupełny a forma wyrażania tych treści musi spełniać kryterium adekwatności. Mówiąc w skrócie - nie da się skodyfikować wszystkich pojęć, sytuacji i sankcji w sposób nazbyt szczegółowy.

Jezdnia służy do poruszania się WZDŁUŻ. Świadczy o tym - geometria pasów ruchu w jej obrębie (jak i większość znaków drogowych adresowanych do kierujących). Nie dotykamy tutaj roli pieszego w ruchu drogowym, bo ta została skonkretyzowana poprzez dopuszczenie przechodzenia przez jezdnię w poprzek (art 13). Brakuje natomiast analogicznego przepisu dla rowerzystów. Nie stanowi to luki w prawie. Jest to w mojej opinii celowy zabieg legislacyjny, bowiem rowerzysta posiada sposobność przekroczenia jezdni w granicach ustalonych w uPoRD. Służą temu PdR, powierzchnie skrzyżowania rozumiane jako część wspólna przecinających się jezdni (niekiedy przyjmuje się, że obszar skrzyżowania zamknięty jest w granicy zewnętrznej części znaku P-10).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez benio101 » sobota 23 czerwca 2018, 20:04

Interpretacja podobna do tej, bodajże, mp0011, jeśli dobrze pamiętam; odnośnie zawracania łukiem przy najechaniu na przejście dla pieszych. Choć mocno moim zdaniem naciągana, uznaję ją jako racjonalną, choć się z nią nie zgadzam. Dziękuję za odpowiedz. Jest ona dla mnie o tyle cenna, że rozumiem, skąd wynika inne rozumowanie, niż moje. Pozdawiam i życzę miłego dnia.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez waw » niedziela 24 czerwca 2018, 23:23

Jezdnia służy generalnie do jeżdżenia wzdłuż, ale ruch w poprzek jest zakazany tylko na przejściu dla pieszych. W pozostałych przypadkach to uproszczona wersja włączenia się do ruchu i od razu wyłączenia z niego.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » poniedziałek 25 czerwca 2018, 09:59

benio101 napisał(a):
gumik napisał(a):Sluza jest częścią jezdni także nie ma się nad czym rozwodzic.
Jezdnia służy do ruchu pojazdów, śluza rowerowa służy do zatrzymania; więc śluza dla rowerów zdecydowanie nie jest jezdnią (jedynie jej częścią). Jest natomiast niewątpliwie inną częścią drogi.
Odpowiedz sobie na pytanie, czy przejeżdżając przez śluzę opuszczasz jezdnię?

Ten przepis jest zapisany złożonym zdaniem, dosyć skomplikowanym. Może być rozumiany na dwa, a nawet trzy sposoby niezależnie od interpunkcji. Które rozumienie wybrać?
Przepisy ruchu drogowego sa po to, aby wprowadzić bezpieczeństwo i porządek na drogach. Ty interpretujesz przepis wybierając jedną z możliwości, która wprowadzilaby chaos na drogach. Nie zawężaj swojego pola widzenia do tylko tego jednego zdania, ale spójrz na przepis jako integralną część całości Kodeksu Drogowego. Wtedy Twoja interpretacja i przykład rysunkowy ze skrzyżowaniem okażą sie bezpodstawne.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez benio101 » poniedziałek 25 czerwca 2018, 12:03

@gumik Tutaj nie ma miejsca na interpretację. Zgodnie z definicją jezdnia jest przeznaczona do ruchu pojazdów. Śluza dla rowerów jest przeznaczona do zatrzymania pojazdów (dokładnie rowerów), więc ewidentnie nie spełnia definicji jezdni, czy ci się to podoba czy nie. Kłócić się możesz z legislatorami, nie ze mną; ja tej definicji nie tworzyłem. Mam jedynie obowiązek się do niej zastosować. Interpretować możesz np. definicje nieostre w zakresie ich nieostrości.

Tak, zjeżdżając z jezdni na śluzę rowerową, opuszczam jezdnię, gdyż wjeżdżam na inny fragment jezdni, przeznaczony do zatrzymania, a nie do jazdy.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » poniedziałek 25 czerwca 2018, 13:58

OMG, to nie mogę przejechać przez śluzę? A czy skoro jezdnia jest częścią drogi, to jadąc jezdnią nie jadę drogą? No proszę...
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » poniedziałek 25 czerwca 2018, 15:47

jeżeli droga według definicji składa się:
"składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa"
to częścią którego elementu drogi jest ta śluza?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » poniedziałek 25 czerwca 2018, 15:56

Czytając post Benia liczyłem, że po prostu podaje przykład "ślepej interpretacji przepisu"...

śluza dla rowerów – część jezdni na wlocie skrzyżowania...

Skoro coś jest częścią jezdni, obowiązują tam wszelkie prawa podstawowe reguły obowiązujące na jezdni.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez benio101 » poniedziałek 25 czerwca 2018, 19:12

gumik napisał(a):OMG, to nie mogę przejechać przez śluzę? A czy skoro jezdnia jest częścią drogi, to jadąc jezdnią nie jadę drogą? No proszę...
Ot, właśnie :-D

I tym samym doszliśmy do kolejnych sprzecznych ze sobą zapisów w PoRD: śluza rowerowa jest jednocześnie częścią jezdni, zgodnie z definicją śluzy, ale zarazem nią nie jest, ze względu na definicję jezdni.
A to oznacza, że obaliłeś móją wypowiedź sprzed kilku stron, będącą tezą nieprawdziwą, gdzie w sposób ironiczny odpowiedziałem na post usera waw:
benio101 napisał(a):Na chłopski rozum, proszę bardzo (…)
Post #420287

Dowód nie wprost działa na tym forum najlepiej, bo najbardziej lubicie zaprzeczać innym. Nawet, jeśli w ten sposób potwierdzacie czyjąś tezę.
Cieszę się, że przyznałeś mi rację. Nawet, jeśli zrobiłeś to w sposób nieświadomy.

_________________

mp0011 napisał(a):Czytając post Benia liczyłem, że po prostu podaje przykład "ślepej interpretacji przepisu"...
Dokładnie to zrobiłem, ale poprzez dowód nie wprost :twisted:
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » poniedziałek 25 czerwca 2018, 19:52

Benio101 napisał(a):
mp0011 napisał(a):Czytając post Benia liczyłem, że po prostu podaje przykład "ślepej interpretacji przepisu"...
Dokładnie to zrobiłem, ale poprzez dowód nie wprost :twisted:


To trzeba było jakiś prostszy przykład.

Czy wolno - w kontekście Art. 49.9 - czekać na przystanku autobusowym z rowerem na autobus?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 25 czerwca 2018, 20:00 przez mp0011, łącznie zmieniany 1 raz
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » poniedziałek 25 czerwca 2018, 19:58

benio101 napisał(a):I tym samym doszliśmy do kolejnych sprzecznych ze sobą zapisów w PoRD: śluza rowerowa jest jednocześnie częścią jezdni, zgodnie z definicją śluzy, ale zarazem nią nie jest, ze względu na definicję jezdni.
Hmm. Bardzo... oryginalne stwierdzenie. :-) Nie ma tu żadnej sprzeczności. Definicja śluzy mówi, że wyznaczony kawałek jezdni ma specjalne znaczenie, ale w żadnym przypadku nie przestaje być jezdnią i nie przestają go obowiązywać przepisy dotyczące jezdni.

A to oznacza, że obaliłeś móją wypowiedź sprzed kilku stron, będącą tezą nieprawdziwą, gdzie w sposób ironiczny odpowiedziałem na post usera waw:
benio101 napisał(a):Na chłopski rozum, proszę bardzo (…)
Post #420287

Dowód nie wprost działa na tym forum najlepiej, bo najbardziej lubicie zaprzeczać innym. Nawet, jeśli w ten sposób potwierdzacie czyjąś tezę.
Cieszę się, że przyznałeś mi rację. Nawet, jeśli zrobiłeś to w sposób nieświadomy.
Widocznie zależy jaki chłop ma rozum. :lol:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » wtorek 26 czerwca 2018, 05:53

jeżeli śluza nie jest częścią jezdni, to nie może być również częścią drogi, a wiemy że PoRD stosuje się na: drogach publicznych, strefach ruchu i strefach zamieszkania.
czyli z tego wynika, że w lub na śluzie PoRD nie obowiązuje.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości