Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » środa 16 maja 2018, 10:05

LeszkoII napisał(a):Dlaczego Jedź Bezpiecznie uprawia bezprawna propagandę? Może czasem warto pomyśleć nad normami prawnymi niż je cytować (nieudolnie, bez zrozumienia)? Warto, bo inaczej dojdziemy do paradoksu obligacji ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który zamierza skorzystać z przejścia dla pieszych, co w obecnym stanie prawnym nie ma żadnej normatywnej podstawy do takich i podobnych stwierdzeń.
Zgadzam sie, ze niektóre sytuacje w JB sa naciagane. Być może to dlatego, ze w Polsce jest mentalność, ze jak jest jakieś ograniczenie/zakaz, to je można trochę nagiac. Tak jak z dopuszczalna prędkością. Jest 50 - praktycznie wszyscy jada 60 i więcej. Być może tym tokiem rozumowania autorzy chcą przedstawić zagrożenia na drodze. Wiedza ze jak przedstawia takie skrajne sytuacje, to przynajmniej może kierowcy zaczną bardziej uważać na przejściach.
Bardzo popieram idee programu, ale przyznaje - z bólem - ze forma nie jest najbardziej trafna. z opinii w internecie i od znajomych można wysnuć wniosek, ze Dworak jest bardziej pośmiewiskiem niż autorytetem. Pewnie po części przyczyniają sie do tego wypowiedzi forumowych "fachowców", którzy wytykają najmniejszy nawet błąd w programie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » środa 16 maja 2018, 11:46

Ja w takim razie przypomnę jednemu "instruktorowi", że pieszy ma pierwszeństwo na także:
- na placu
- w strefie zamieszkania
- na skrzyżowaniu bez zebry przed pojazdami skręcającymi (jadący prosto nie może ominąć skręcającego, który się zatrzymał)
- podczas przejeżdżania przez chodnik lub drogę dla pieszych
- podczas przechodzenia osoby niepełnosprawnej
- przy włączaniu się do ruchu
- przy cofaniu - czy wolno ominąć pojazd który cofał, lecz zatrzymał się żeby ustąpić pieszemu pierwszeństwa, do czego jest zobowiązany pomimo braku przejścia?

I pewnie jeszcze parę sytuacji by się znalazło.

Są to sytuację, w których nie wolno ominąć pojazdu, który się zatrzymał w celu przepuszczenia pieszego, ale wyprzedzanie w takich miejscach nie jest zabronione.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez waw » środa 16 maja 2018, 21:58

mp0011 mylisz umożliwienie przejścia od ustąpienia pierwszeństwa.

Natomiast są sytuacje naciągane. Pamiętam, że kilka lat temu w Biłgoraju (nie mogę znaleźć artykułu na ten temat) rowerzysta na przejściu wpadł pod samochód. Nic mu się nie stało więc była to kolizja, a było tak że jeden kierowca zatrzymał się by go przepuścić, drugi go ominął i uderzył w rower. skończyło się to mandatem dla kierowcy za omijanie pojazdu który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszego, a rowerzysta - za sprawstwo kolizji.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » środa 16 maja 2018, 22:07

mp0011 napisał(a):Ja w takim razie przypomnę jednemu "instruktorowi", że pieszy ma pierwszeństwo na także:

- podczas przechodzenia osoby niepełnosprawnej
ty mi nie przypominaj tylko naucz sie czytać ze zrozumieniem
7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.
Coś o pierwszeństwie ? Czy za trudne do zrozumienia ?
Cos o omijaniu w pozostałych przypadkach ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » środa 16 maja 2018, 22:18

szerszon napisał(a):
mp0011 napisał(a):Ja w takim razie przypomnę jednemu "instruktorowi", że pieszy ma pierwszeństwo na także:

- podczas przechodzenia osoby niepełnosprawnej
ty mi nie przypominaj tylko naucz sie czytać ze zrozumieniem
7. W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.
Coś o pierwszeństwie ? Czy za trudne do zrozumienia ?
Cos o omijaniu w pozostałych przypadkach ?


Typowy Szerszon.
Jedno wytknie, resztę przemilczy...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » środa 16 maja 2018, 22:48

mp0011 napisał(a):
Typowy Szerszon.
Jedno wytknie, resztę przemilczy...
Mam nie uprawiać prywaty. To tak skromnie tylko jedno. Nie chcę, abyś się pociął szarym mydłem w płynie. :D
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » środa 16 maja 2018, 22:52

gumik napisał(a):Bardzo popieram idee programu, ale przyznaje - z bólem - ze forma nie jest najbardziej trafna. z opinii w internecie i od znajomych można wysnuć wniosek, ze Dworak jest bardziej pośmiewiskiem niż autorytetem. Pewnie po części przyczyniają sie do tego wypowiedzi forumowych "fachowców", którzy wytykają najmniejszy nawet błąd w programie.
Przepraszam bardzo,że wskazuję nonsensy Mr Dvoraca. Nie obiecuję poprawy. Może jednak ci "fachowcy" są jednak fachowcami, skoro jakimś cudem zauważyłeś, że wytykamy nawet najmniejszy błąd, którego nawet nie jesteś w stanie zauważyć. Ba, nawet nie jesteś świadomy tego błędu.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » czwartek 17 maja 2018, 08:17

"Fachowcy" wytykają najmniejsze błędy, które sa nieistotne w kontekście edukacji bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przez to wizerunek programu słabnie.

szerszon napisał(a):wytykamy nawet najmniejszy błąd, którego nawet nie jesteś w stanie zauważyć. Ba, nawet nie jesteś świadomy tego błędu.

Wniosek wyciągnięty z czapy. Nie wiesz czego jestem świadomy, a czego nie. Ale pewnie zaraz walniesz jakiś "mądry" tekst. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Blacksmith » czwartek 17 maja 2018, 11:47

Mnie wyzywa od tchórzy a sam zza nicka jedzie ciągle po Dworaku jak po łysej ******. Dworak przynajmniej coś robi konkretnego. Nawet jeśli czasami się myli to najważniejsze jest jedno.... chce dobrze.
p.s- Nikt nie broni wziąć kamerki i nagrywać swoje programy na YT. I nie potrzeba żadnej Pani z mikrofonem.
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2051
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » czwartek 17 maja 2018, 20:30

szerszon napisał(a):Być może to dlatego, ze w Polsce jest mentalność, ze jak jest jakieś ograniczenie/zakaz, to je można trochę nagiac.
Ten stereotyp w żadnym razie dotyczyć nie może administracji państwowej, do której niewątpliwie należy Policja jako służba (w zasadzie urząd, korporacja obsługująca Komendanta Głównego) podległa na najwyższym szczeblu ministrowi.
szerszon napisał(a):Jest 50 - praktycznie wszyscy jada 60 i więcej.
Nie da się dokładnie zmierzyć, z jaka prędkością porusza się pojazd. Zresztą ograniczenie prędkości na danej drodze posiada pewne "luzy". Prawodawca przyjął, że wartość ta wynosi 10 km/h. I tutaj rozsypuje się cała akcja "o 10 mniej" w O.Z. Nie jest zadaniem kierowcy kontrolować prędkość z dokładnością do 1 km/h, bo z wiadomych przyczyn sprzyja to niestety odciągnięciu uwagi od bodźców zewnętrznych (obserwacja drogi, otoczenia). Innymi słowy, zawsze zarządca drogi stawia znak ograniczenia prędkości, duuuuuużo mniejszy niż wychodzi mu to z obliczeń. To normalne.
gumik napisał(a):Być może tym tokiem rozumowania autorzy chcą przedstawić zagrożenia na drodze.
Nie da się nikomu wbić do głowy potencjalnych "zagrożeń na drodze". Trzeba być ostrożnym i przewidywalnym. Jest to cecha OSOBOWOŚCI, której zazwyczaj zmienić się nie da.
szerszon napisał(a):Dworak jest bardziej pośmiewiskiem niż autorytetem
Krytykuję go, ale dla mnie akurat jest autorytetem (jednym z wielu). Wolałem te starsze odcinki JB - mniej epitetów a więcej meritum. Zdaję sobie sprawę, że nie można w 10-min. programie dokonywać "egzegezy" uPoRD, ale można czasem się przyznać do błędu - co byłoby mile widziane dla widzów.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » czwartek 17 maja 2018, 22:30

LeszkoII napisał(a):Krytykuję go, ale dla mnie akurat jest autorytetem (jednym z wielu).
Nie chodzi o to, czy jest dla Ciebie autorytetem, czy nie. Jak skrytykujesz jedna na 20 wypowiedzi z odcinka, gdzie z reszta będziesz sie w 100% zgadzał, to przeciętny Kowalski stwierdzi, ze w całym odcink, i w innych tez, Dworak plecie głupoty. Chodzi o to, ze malo jest pochwał programu, a dużo krytyki. Choć może dla większej grupy osób program jest dobry. To sprawia bardzo zle wrażenie o programie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » czwartek 17 maja 2018, 23:15

gumik napisał(a):"Fachowcy" wytykają najmniejsze błędy, które sa nieistotne w kontekście edukacji bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przez to wizerunek programu słabnie.

Znasz może przysłowie,że łyżka dziegciu popsuję beczkę miodu ? Mr. Dvorac robi się niewiarygodny. Przeciętny kierowca, czy np osoba nie mająca za wiele pojęcia o PoRD czuje się zdezorientowana..jesteś tego najlepszym przykładem. Nie masz większego pojecia, a usiłujesz się wypowiadać. I wychodzą takie bzdury jak krótki prawy zjazdowy.
Wniosek wyciągnięty z czapy. Nie wiesz czego jestem świadomy, a czego nie. Ale pewnie zaraz walniesz jakiś "mądry" tekst. ;-)
Ale ty cały czas to udowadniasz,że znasz PoRD ...ze słyszenia.Wystarczy poczytać twoje wyczyny. Przecież ty w ogóle nie jesteś zainteresowany przepisami tylko gównoburzą. Chociaż zdajesz sobie sprawę,że na niwie PoRD nie masz żadnych szans. :spoko:
Blacksmith napisał(a):Mnie wyzywa od tchórzy a sam zza nicka .
Nie wysyłam niczego Mr Dvoracowi
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez waw » piątek 18 maja 2018, 00:21

gumik napisał(a):"Fachowcy" wytykają najmniejsze błędy, które sa nieistotne w kontekście edukacji bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przez to wizerunek programu słabnie.

Jeśli o mnie chodzi to wytykam tylko sposób jazdy niezgodny z przepisami i/lub niebezpieczny. A to że przez to później gdy powie coś mądrego nikt mu nie wierzy.
Ale wg mnie to nie największy problem. Do JB bardziej odpycha postawa prowadzącego, który w programie robi z siebie sfrustrowanego marudę któremu nic nie pasuje i ma do wszystkich o wszystko pretensje, a sa pozjadał wszystkie rozumy.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » piątek 18 maja 2018, 07:12

co do chęci i rezultatów:
czy jeżeli chirurg zamiast ślepej kiszki wytnie gościowi powiedzmy genitalia, czy ma on wtedy powiedzieć: "przynajmniej coś robi, czasem się myli, ale ma dobre intencje"?

natomiast co do wiarygodności:
jeżeli ekspedientka w sklepie zamiast ze 100 złotych wyda nam z 10 złotych, to już za każdym razem będziemy liczyć dokładnie resztę.
zaufanie, wizerunek, wiarygodność można bardzo łatwo stracić, ale odzyskać szalenie trudno.

z tym że muszę tu bezstronnie dodać, że ten kanał jest pod tytułem: "Jedź bezpiecznie", a nie "Jedź zgodnie z przepisami".
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » piątek 18 maja 2018, 07:54

szerszon napisał(a):Przeciętny kierowca, czy np osoba nie mająca za wiele pojęcia o PoRD czuje się zdezorientowana..jesteś tego najlepszym przykładem
Wcale nie czuję się zdezorientowany.

Cyryl napisał(a):co do chęci i rezultatów:
czy jeżeli chirurg zamiast ślepej kiszki wytnie gościowi powiedzmy genitalia, czy ma on wtedy powiedzieć: "przynajmniej coś robi, czasem się myli, ale ma dobre intencje"?
Drobnostki w programie nie są takiego kalibru do jakiego chcesz tu porównać. To jest raczej krzywe zaszycie rany. Blizna będzie bardziej widoczna, ale funkcjonalnie nie będzie to miało żadnego znaczenia dla pacjenta.

szerszon napisał(a):
Wniosek wyciągnięty z czapy. Nie wiesz czego jestem świadomy, a czego nie. Ale pewnie zaraz walniesz jakiś "mądry" tekst. ;-)
Ale ty cały czas to udowadniasz,że znasz PoRD ...ze słyszenia.Wystarczy poczytać twoje wyczyny. Przecież ty w ogóle nie jesteś zainteresowany przepisami tylko gównoburzą. Chociaż zdajesz sobie sprawę,że na niwie PoRD nie masz żadnych szans. :spoko:
No i jest mądrość. :-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości