Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez waw » sobota 26 maja 2018, 22:45

W sezonie mniej więcej tak o: https://www.google.pl/maps/@54.792474,1 ... 312!8i6656
poza sezonem pojedyncze samochody przy posesjach.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » poniedziałek 28 maja 2018, 11:19

waw napisał(a):Ograniczenia w parkowaniu to jeden z argumentów przeciwko strefom zamieszkania.

Tak z ciekawości. Jakie jeszcze są argumenty przeciwko strefom zamieszkania? Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale po tym komentarzu wnioskuję, że nie jesteś ich wielkim fanem. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » poniedziałek 28 maja 2018, 12:03

Ostatnio w Warszawie trwa nagonka na kontraruch rowerowy, bo przy skrzyżowaniach wymalowano tak zwane "ogryzki", czyli kilkumetrowe czerwone wyjazdy dla rowerzystów. Powód? O ile janusze szos sobie parkowali tam nielegalnie od zawsze, to teraz też parkują, ale na czerwonym bardziej rzuca się w oczy, więc grozi mandatem ;) Oczywiście poza skrzyżowaniami i obszarem przejść parkowanie pozostało bez zmian - zamalowano tylko miejsca nielegalne.

Podejrzewam, że podobna filozofia powoduje że dla niektórych solą w oku są Strefy Zamieszkania...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » poniedziałek 28 maja 2018, 20:52

mp0011 napisał(a):...O ile janusze szos sobie parkowali tam nielegalnie od zawsze...


a znajdziesz jakiegoś choć jednego rowerzystę parkującego zgodnie z prawem?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » poniedziałek 28 maja 2018, 21:40

Chłopie, nie zaczynaj tej dyskusji, proszę cię ;) nie masz najmniejszych szans jej wygrać :lol:

Tylko czekam na sposobność żeby gdzieś opublikować moją kolekcję kretynów parkujących (i mówię tu dla jasności o kierowcach) gdzie się da, a mijam takich dziennie dziesiątki... A ty mnie wprost prowokujesz :spoko:
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » poniedziałek 28 maja 2018, 22:00

nie wiem dlaczego nie mamy tu powiedzieć jak według prawa powinno się parkować pojazdy, a więc rowery również?
czy uważasz, że do tej wiedzy tajemnej powinni mieć dostęp nieliczni?

według prawa parkowanie na chodniku powinno się odbywać (Art. 47.2) przy krawędzi jezdni.
wszyscy rowerzyści opierają pojazdy o ściany budynków (ja też), zostawiają pod sklepami często w poprzek chodnika, itp.

jeżeli denerwuje Cię parkowanie samochodów, które utrudnia poruszanie się rowerów, to zechciej zauważyć, że takie stawianie rowerów utrudnia (czasem z sposób nieznaczny, ale czasem nie) ruch pieszych.

więc trudno wymagać uczciwości od złodzieja, jeżeli samemu się kradnie.

tu nie chodzi o to kto wygra; chodzi o to, że widzimy grzechy cudze, a swoich nie dostrzegamy.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » poniedziałek 28 maja 2018, 22:08

Już widzę miny kierowców na widok rowerów wzdłuż całego chodnika ;)
Albo jedziesz na parking, widzisz wolne miejsce - a tam rower.

Spoko, mogę tak stawać (chociaż wolę stojaki)... ale czy kierowcy to zdzierżą?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez waw » poniedziałek 28 maja 2018, 22:36

gumik napisał(a):Tak z ciekawości. Jakie jeszcze są argumenty przeciwko strefom zamieszkania? Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale po tym komentarzu wnioskuję, że nie jesteś ich wielkim fanem. ;-)

Nie wiem skąd taki wniosek, była dyskusja o zasadności ograniczenia parkowania w SZ i podałem ciekawy przykład jak to się skończyło w jednej lokalizacji. Osobiście bardziej nie lubię rond z dwoma pasami ruchu bo niejednoznaczne przepisy sprawiają że nie wiadomo jakiej teorii jeżdżenia można się spodziewać po innych kierujących.
Natomiast Strefa zamieszkania z założenia ma być nielubiana przez kierowców by wjeżdżali w nią tylko gdy muszą a jeśli mogą niech omijają ją drogami wygodniejszymi i o lepszych parametrach.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez benio101 » wtorek 29 maja 2018, 03:53

Cyryl napisał(a):a znajdziesz jakiegoś choć jednego rowerzystę parkującego zgodnie z prawem?
:wizard:

Zanim następnym razem się ośmieszysz, to przeczytaj najpierw przepisy.
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 46 ust. 1 napisał(a):Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
Schodząc z roweru, stajesz się pieszym. Pieszy nie jest kierującym pojazdem i nie ma obowiązku "parkowania przy jezdni", o ile w ogóle można mówić o parkowaniu pieszego. :rotfl2:
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » wtorek 29 maja 2018, 07:46

Wychodząc z samochodu też się staję pieszym. Czyli mnie też ten przepis nie dotyczy. Genialne. :spoko:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » wtorek 29 maja 2018, 09:39

waw napisał(a):
gumik napisał(a):Tak z ciekawości. Jakie jeszcze są argumenty przeciwko strefom zamieszkania? Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale po tym komentarzu wnioskuję, że nie jesteś ich wielkim fanem. ;-)

Nie wiem skąd taki wniosek, była dyskusja o zasadności ograniczenia parkowania w SZ i podałem ciekawy przykład jak to się skończyło w jednej lokalizacji. Osobiście bardziej nie lubię rond z dwoma pasami ruchu bo niejednoznaczne przepisy sprawiają że nie wiadomo jakiej teorii jeżdżenia można się spodziewać po innych kierujących.
Natomiast Strefa zamieszkania z założenia ma być nielubiana przez kierowców by wjeżdżali w nią tylko gdy muszą a jeśli mogą niech omijają ją drogami wygodniejszymi i o lepszych parametrach.

To tylko było podejrzenie. Dlatego wolalem dopytac. Swoją drogą nie rozumiem czym kierują sie Ci wszyscy ludzie, którzy pędzą na zbity ryj po strefie zamieszkania. Przeważnie taka strefa jest miejscem docelowym podróży. Nie ciągnie sie tez nie wiadomo ile. Ile można na tym zyskać? Kilka sekund?

benio101 napisał(a):
Cyryl napisał(a):a znajdziesz jakiegoś choć jednego rowerzystę parkującego zgodnie z prawem?
:wizard:

Zanim następnym razem się ośmieszysz, to przeczytaj najpierw przepisy.
Dz.U. 2017 poz. 1260 art. 46 ust. 1 napisał(a):Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
Schodząc z roweru, stajesz się pieszym. Pieszy nie jest kierującym pojazdem i nie ma obowiązku "parkowania przy jezdni", o ile w ogóle można mówić o parkowaniu pieszego. :rotfl2:


Art. 47. 1.
(...)
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy
krawędzi jezdni
całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wy-
znaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » wtorek 29 maja 2018, 15:25

mp0011 napisał(a):Już widzę miny kierowców na widok rowerów wzdłuż całego chodnika ;)
Albo jedziesz na parking, widzisz wolne miejsce - a tam rower.

Spoko, mogę tak stawać (chociaż wolę stojaki)... ale czy kierowcy to zdzierżą?


nie chodzi o to, ale przeczytaj jeszcze raz co napisałeś: osoby parkujące niezgodnie z przepisami lub w sposób utrudniający ruch nazwałeś kretynami, czy chciałbyś, aby każdy Twój błąd, zachowanie niezgodne z przepisami było w podobny sposób komentowane?

Benio, z tego co piszesz wynika, że mogę zespołem pojazdów typu tir i każdym pojazdem zaparkować w każdym miejscu (chodniku, na zakazie, na miejscu dla niepełnosprawnych, w strefie zamieszkania), bo wysiadając z każdego pojazdu jestem pieszym.

idąc tym tropem: jak przejadę skrzyżowanie na czerwonym i wysiądę z auta, nie popełnię wykroczenia, bo jezdnią jechał samochód, a ja jestem pieszym?

wracając do stref zamieszkania: czy ktoś z kolegów domyśla się dlaczego parkowanie dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » wtorek 29 maja 2018, 15:30

Nadinterpretujesz moją wypowiedź. Napisałem tylko, że kretynami są ci z mojej kolekcji, o której zawartości nie masz pojęcia. A to, że ktoś sobie stanie szerzej czy na zakazie, o ile nie utrudnia ruchu, mi nie przeszkadza (bardzo).

Co do wypowiedzi Benio101 - formalnie ma rację. Osoba pchająca rower jest pieszym, więc to nie rowerzyści parkują rowery nielegalnie, tylko piesi ;)
Z drugiej strony - czy wolno czekać z rowerem na autobus na przystanku, czy tylko 15m od znaku...?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » wtorek 29 maja 2018, 16:46

nie bardzo się rozumiemy, przyczyny, sposób parkowania jest drugorzędny.
każdy z nas popełni błędy, bardziej świadomie, mniej, w pośpiechu, w stresie. nazywanie z automatu ludzi, którzy zaparkowali źle kretynami, moim zdaniem nie jest właściwe i prowadzi do większej agresji.
ale każdy ma wybór: chcesz większej agresji na drogach, sam ją prowokujesz.

mamy dróg za mało,
mamy drogi bardzo złej jakości,
mamy źle oznakowane drogi,
a płacimy jedne z najwyższych podatków drogowych na świecie.
rządzący każdej frakcji, aby odwrócić uwagę wywołują wojny:
piesi - kierowcy,
rowerzyści - samochody,
samochody osobowe - ciężarówki,
a my, jak świadczy spora część wypowiedzi, dajemy się wkręcać jak dzieci, eskalując jeszcze te sztuczne konflikty.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez mp0011 » wtorek 29 maja 2018, 17:07

każdy z nas popełni błędy, bardziej świadomie, mniej, w pośpiechu, w stresie. nazywanie z automatu ludzi, którzy zaparkowali źle kretynami, moim zdaniem nie jest właściwe i prowadzi do większej agresji.


Takie parkowanie, a nie nazywanie rzeczy po imieniu doprowadza do agresji. A przynajmniej do ciężkiej kur$%^cy

Obrazek
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 56 gości