Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » wtorek 13 marca 2018, 00:47

PraktykRuchu napisał(a):Na pewno poznasz zamiary kierowcy, który bezmyślnie jedzie przez całe rondo z włączonym lewym kierunkowskazem. :mrgreen: Albo bez kierunkowskazu, "bo przeca prosto jadeh!" :mrgreen:
Dla mnie jadący z lewym kierunkowskazem skręca w lewo lub zawraca. Jest w trakcie wykonywania manewru zmiany kierunku jazdy. Bezmyślny jest jadący bez jakiegokolwiek kierunkowskazu. Przecież wie dokąd jedzie, to po co ma sygnalizować ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez PraktykRuchu » wtorek 13 marca 2018, 04:35

szerszon napisał(a):Jest w trakcie wykonywania manewru zmiany kierunku jazdy.

Uczestników ruchu nie obchodzi, w trakcie czego on jest, tylko co zamierza zrobić. Np. czy zamierza z ronda wjechać w jakąś drogę.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » wtorek 13 marca 2018, 05:57

szerszon napisał(a):...Dla mnie jadący z lewym kierunkowskazem skręca w lewo lub zawraca. Jest w trakcie wykonywania manewru zmiany kierunku jazdy. Bezmyślny jest jadący bez jakiegokolwiek kierunkowskazu. Przecież wie dokąd jedzie, to po co ma sygnalizować ?


jeżeli nie wiesz w którym miejscu ten jadący wjechał na SoRO, sygnalizacja kierunkowskazem daje Ci tą samą informację co brak tej sygnalizacji.
z sygnalizowania lewym kierunkowskazem można wywnioskować, że na pewno nie zjeżdża najbliższym wjazdem, a który to zjazd jest jego lewą stroną lub zawracaniem nie mamy pojęcia.
sygnalizacja lewym może być przydatna dla innych kierujących w przypadku małego SoRO, ale gdy jest ono rozległe lub jeżeli SoRO ma więcej niż cztery wjazdy/zjazdy sytuacja staje się jeszcze mniej czytelna.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » wtorek 13 marca 2018, 08:02

Cyryl napisał(a):z sygnalizowania lewym kierunkowskazem można wywnioskować, że na pewno nie zjeżdża najbliższym wjazdem,
I to już jest dużo. Przynajmniej nie będą się pchali pod nos ( teoretycznie ).
ale gdy jest ono rozległe
Czyli wtedy, gdy każdy sołtys chce mieć u siebie skrzyżowanie oznaczone C-12. To nic,że bez sensu. Tak samo absurdalne jak postawienie C-12 przed wjazdem na ring berliński. Też w kółko, prawda ?
jeżeli SoRO ma więcej niż cztery wjazdy/zjazdy sytuacja staje się jeszcze mniej czytelna.
Dlaczego ? Na palcach jednej ręki w porównaniu do tysięcy można policzyć tego typu ronda. A i tak jest informacja, że nie w pierwszy, ewentualnie drugi zjazd.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » wtorek 13 marca 2018, 17:00

moim zdaniem przepisy co do sygnalizacji na SoRO powinny być na tyle czytelne i jednoznaczne, aby były zrozumiałe dla wszystkich.
to, że wśród instruktorów są inne interpretacje, to, że egzaminatorzy, traktują to różnie, to że sprawa musiała trafić do sądu, aby była rozstrzygnięta (co oczywiście nie przekonało wszystkich), to, że na jednym SoRO każdy z kierowców sygnalizuje inaczej, świadczy, że przepisy nie są jasne.
jeżeli sami egzaminatorzy nie są w stanie wypracować jednego stanowiska, instruktorzy interpretują w odmienny sposób, skąd szary kierowca ma wiedzieć jak ma być?

druga sprawa:
z tego co wiem nie ma dokładnych wytycznych jak duże może być SoRO.
moim zdaniem to przepisy powinne być tak skonstruowane, aby można z nich skorzystać w każdej sytuacji, a nie wielkość skrzyżowań, czy szerokość drogi dostosowywać do wyraźnie ułomnych przepisów.
przecież nie może tak być, że jeżeli SoRO z więcej niż cztery wjazdami/zjazdami jest niewiele, to jasnych przepisów do nich nie trzeba tworzyć.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » wtorek 13 marca 2018, 19:12

szerszon napisał(a):Może i przepis prosty, ale ciebie przerasta. Masz sygnalizować...
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Powtórzę..ZAMIAR...co do ciebie nie dociera, jak większość przepisów, a nie sam fakt kręcenia kierownica w danym punkcie. Będzie skrzyżowanie z wyspą centralna i bez znaczenia czy jest C-12 czy go nie ma. Zamiar sygnalizujesz, a nie moment skrętu. Co mnie obchodzi, że skręcasz. Chcę wiedzieć jakie masz zamiary. No nie dociera. Beton.

Dokładnie o tym piszę. Sygnalizuje zamiar zmiany kierunku. Czyli przed zjazdem, a nie jak juz skręcam. Dobrze, ze chociaż tutaj sie zgadzamy. ;-)
Sygnalizuje tez wyraźnie, czyli jak zjezdzam 3 zjazdem, to nie przed rondem, bo to nie jest wyraźne.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » wtorek 13 marca 2018, 20:03

W najnowszym odc. prowadzący wyprzedził pojazd niezgodnie z literą prawa. Jednak na pytanie, czy wykonał czyn zabroniony, należy udzielić odpowiedzi negatywnej. Chodzi o wyprzedzanie prawym niewyznaczonym pasem toczącego się pojazdu z prędkością około 3-5 km/h. Nie można podchodzić zbyt literalnie do przepisów, wszak te mają zawsze jakiś cel w systemie prawa. Analogicznie: zatrzymaniem przed linią P-12 będzie też przekraczanie jej (bez fizycznego zatrzymania) z prędkością podobną czyli 3-5 km/h - rzecz jasna w pewnych okolicznościach.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » wtorek 13 marca 2018, 23:15

Cyryl napisał(a):moim zdaniem przepisy co do sygnalizacji na SoRO powinny być na tyle czytelne i jednoznaczne, aby były zrozumiałe dla wszystkich.


Ależ są. Tylko pojawiają się leśne dziadki, którzy PJ zdobyli za czapkę gruszek, nie zauważyli,że przepisy sie zmieniają i wala babole.
z tego co wiem nie ma dokładnych wytycznych jak duże może być SoRO.
Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać drogi. Definicja drogi. Kto to słyszał, aby odległość pomiędzy wlotami miała pół kilometra. Toż to odpowiada definicji drogi twardej o długości ponad 20 metrów. To każdemu agentowi trzeba napisać jak krowie na rowie, aby zastanowił się, ze jednak ten C-12 pasuje jak pięść do nosa ? Postawmy C-12 na obwodnicach...w czym problem? Chociaż wesoło będzie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » wtorek 13 marca 2018, 23:23

gumik napisał(a):Dokładnie o tym piszę. Sygnalizuje zamiar zmiany kierunku. Czyli przed zjazdem, a nie jak juz skręcam.
Nie. Ty piszesz o zjeżdzie ze skrzyżowania, co zmianą kierunku jazdy nie jest. Kolejny przykład twojego bezmyślnego i bezrefleksyjnego podejścia do przepisów. SoRO to skrzyżowanie, a nie skrzyzowania. SoRO to skrzyżowanie a nie droga. Bo inaczej wychodzą brednie,że do każdego innego zjazdu jedziesz "prosto" a dopiero przy zjeździe zmieniasz kierunek jazdy. Typowy mr. dvorac :lol: I nie zapomnij o "krótkim zjazdowym"
Sygnalizuje tez wyraźnie, czyli jak zjezdzam 3 zjazdem, to nie przed rondem, bo to nie jest wyraźne.
Masz sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy, z nie zjazd ze skrzyżowania. To jeszcze raz. Jaki kierunek jazdy miałeś przed twoją "zmianą kierunku jazdy w prawo " ? A wyraźnym czy debilnym jest przejazd przez skrzyżowanie zmieniając kierunek jazdy np w lewo pasem zewnętrznym ? Po co dla takich nieogarów budować ronda z większą ilością pasów ruchu niż jeden, skoro i tak nie umiecie po tego typu skrzyżowaniach jeździć ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » środa 14 marca 2018, 06:41

szerszon napisał(a):
Cyryl napisał(a):moim zdaniem przepisy co do sygnalizacji na SoRO powinny być na tyle czytelne i jednoznaczne, aby były zrozumiałe dla wszystkich.


Ależ są. Tylko pojawiają się leśne dziadki, którzy PJ zdobyli za czapkę gruszek, nie zauważyli,że przepisy sie zmieniają i wala babole.
z tego co wiem nie ma dokładnych wytycznych jak duże może być SoRO.
Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać drogi. Definicja drogi. Kto to słyszał, aby odległość pomiędzy wlotami miała pół kilometra. Toż to odpowiada definicji drogi twardej o długości ponad 20 metrów. To każdemu agentowi trzeba napisać jak krowie na rowie, aby zastanowił się, ze jednak ten C-12 pasuje jak pięść do nosa ? Postawmy C-12 na obwodnicach...w czym problem? Chociaż wesoło będzie.


nie przekonałeś mnie do końca.
jeżeli te przepisy są tak jednoznaczne i jasne, to skąd tyle wątpliwości (wśród kierowców, instruktorów i egzaminatorów), dlaczego sprawa ta musiała trafić do sądu?
czy uważasz, że wszyscy Ci, którzy mają wątpliwości, są leśnymi dziadkami, którzy zdobyli PJ za czapkę gruszek? chyba by tych gruszek w Polsce nie starczyło.
wyszłoby na to, że żyjemy w szuflandii, bo oni stanowią większość, a Ty jesteś wyjątkiem.

przykład jaki podałeś obwodnica Berlina (ring) A-10 ma chyba 196 km, więc to lekkie przerysowanie, ale różnice w wielkości SoRO są znaczne nawet między tymi budowanym w granicach rozsądku np.:
Wrocław skrzyżowanie Semaforowa/Centralna, gdzie wysepka ma średnicę 3m,
Wrocław tkz rondo na Iwinach średnica około 50-70m (dwa pasy),
Wrocław skrzyżowanie Czekoladowej z Kwiatkowskiego średnica ponad 100m (trzy pasy),
Wińsko Rynek o podobnych wymiarach jak Iwiny, ale kwadratowy z zielenią i parkingami na środku, gdzie w ostatnich przypadkach nie widać skąd nadjeżdżają pojazdy.

przeglądałem to rozporządzenie w sprawę warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi, ale ograniczenia wielkości (średnicy) czy też kształtu SoRO nie mogłem znaleźć.
mógłbyś mi wskazać właściwy paragraf?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » środa 14 marca 2018, 08:12

PraktykRuchu napisał(a):
szerszon napisał(a):Jest w trakcie wykonywania manewru zmiany kierunku jazdy.

Uczestników ruchu nie obchodzi, w trakcie czego on jest, tylko co zamierza zrobić. Np. czy zamierza z ronda wjechać w jakąś drogę.
Jak jest w trakcie to jeszcze jest w realizacji zamiaru, ponieważ nie zakończył manewru. Według przepisów ma sygnalizować manewr od zamiaru do zakończenia. "Wjazd w drogę" ? To dopiero ciekawe określenie. :lol: :lol: :lol:
Cyryl napisał(a):.

nie przekonałeś mnie do końca.

Nie jestem zaskoczony, ponieważ w rozterki wprawiają ronda lotniska, gdzie nie powinno być stawiane C-12. Dlatego śmieszkuję i podaję za przykład ten ring berliński.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » środa 14 marca 2018, 10:17

szerszon napisał(a):
gumik napisał(a):Dokładnie o tym piszę. Sygnalizuje zamiar zmiany kierunku. Czyli przed zjazdem, a nie jak juz skręcam.
Nie. Ty piszesz o zjeżdzie ze skrzyżowania, co zmianą kierunku jazdy nie jest. Kolejny przykład twojego bezmyślnego i bezrefleksyjnego podejścia do przepisów. SoRO to skrzyżowanie, a nie skrzyzowania. SoRO to skrzyżowanie a nie droga. Bo inaczej wychodzą brednie,że do każdego innego zjazdu jedziesz "prosto" a dopiero przy zjeździe zmieniasz kierunek jazdy. Typowy mr. dvorac :lol: I nie zapomnij o "krótkim zjazdowym"
Sygnalizuje tez wyraźnie, czyli jak zjezdzam 3 zjazdem, to nie przed rondem, bo to nie jest wyraźne.
Masz sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy, z nie zjazd ze skrzyżowania. To jeszcze raz. Jaki kierunek jazdy miałeś przed twoją "zmianą kierunku jazdy w prawo " ? A wyraźnym czy debilnym jest przejazd przez skrzyżowanie zmieniając kierunek jazdy np w lewo pasem zewnętrznym ? Po co dla takich nieogarów budować ronda z większą ilością pasów ruchu niż jeden, skoro i tak nie umiecie po tego typu skrzyżowaniach jeździć ?

Piszę o zjeździe ze skrzyżowania, ponieważ w przypadku typowego skrzyżowania o ruchu okrężnym ("rondo klasyczne") zmiana kierunku jazdy następuje własnie tam. Wszystko zależy od konstrukcji skrzyżowania. Nie ma nigdzie przykazania, że zaczynasz sygnalizowac przed wjazdem na skrzyżowanie, a konczysz po zjeździe.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » środa 14 marca 2018, 21:55

szerszon napisał(a):...gdzie nie powinno być stawiane C-12...


właśnie: dlaczego nie powinno być tam C-12?
jak już wspomniałem, żadnego ograniczenia czy to średnicy, czy też powierzchni w przytoczonym przez Ciebie rozporządzeniu nie znalazłem, ale może niestarannie szukałem.
ciekawy jestem jakie według Ciebie to kryterium wielkości miałoby być i dlaczego?

coś mi się wydaje, że szukasz SoRO pasujących do odpowiedniego sygnalizowania, jeżeli sygnalizacja staje się nieczytelna, nieprzydatna lub myląca, wina skrzyżowania.

jednym słowem:
albo trzeba uściślić przepisy co do sygnalizacji na SoRO pasujące do każdego oznaczonego C-12 niezależnie od wielkości lub kształtu,
albo oznaczać C-12 tylko takie skrzyżowania, gdzie sygnalizacja preferowana przez część kierowców i Ciebie jest właściwa.

właśnie chodzi mi o takie rozwiązanie (obojętnie które z nich), które nie zmuszałoby wnoszenia sprawy do sądu, aby rozstrzygnąć spór.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez waw » środa 14 marca 2018, 22:04

Cyryl napisał(a):jednym słowem:
albo trzeba uściślić przepisy co do sygnalizacji na SoRO pasujące do każdego oznaczonego C-12 niezależnie od wielkości lub kształtu,
albo oznaczać C-12 tylko takie skrzyżowania, gdzie sygnalizacja preferowana przez część kierowców i Ciebie jest właściwa.

właśnie chodzi mi o takie rozwiązanie (obojętnie które z nich), które nie zmuszałoby wnoszenia sprawy do sądu, aby rozstrzygnąć spór.

Podpisuję się pod tym. Jednak proponując takie zasady zaraz pojawi się argument że przepisy nie mogą być za szczegółowe. Otóż mogą jeśli w danej sprawie pojawiają się różne interpretacje.
Ja myślę że sprawa rond nie jest jeszcze tak uregulowana wynika z faktu, że niewielka prędkość pojazdów sprawia że na rondach najczęściej są kolizje, spektakularne wypadki to rzadkość i temat nie jest "chwytliwy".
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » środa 14 marca 2018, 22:19

gumik napisał(a):Piszę o zjeździe ze skrzyżowania, ponieważ w przypadku typowego skrzyżowania o ruchu okrężnym ("rondo klasyczne") zmiana kierunku jazdy następuje własnie tam. Wszystko zależy od konstrukcji skrzyżowania. Nie ma nigdzie przykazania, że zaczynasz sygnalizowac przed wjazdem na skrzyżowanie, a konczysz po zjeździe.
Ale dlaczego wymyslasz sobie przepisy ? Przecież nawet ten sąd napisał,że rondo to zwykłe skrzyżowanie. Ze skrzyżowania X także sygnalizujesz "zmianę kierunku jazdy" prawym kierunkowskazem ?
Jest napisane , że mam sygnalizować zmianę kierunku jazdy. Jeśli skręcam w lewo to kiedy mam sygnalizować ? Przy zjeździe ? Przecież twój punkt widzenia jest ...hmmm...kretyński. Niezależnie w jakim kierunku zamierzasz skręcić, zawsze prawy kierunkowskaz. Poza tym unikasz tego,że to jest jednak jedno skrzyżowanie, a nie cztery. Inaczej droga by ci się skraca lub wydłużała w zależności od zjazdu, którym zjeżdżasz. Przy pierwszym zjeździe, według ciebie skrzyzowaniu dalsza część skrzyżowanie nie istnieje :lol: :lol: :lol: a jak zawracasz, to poprzednie trzy zjazdy nie są skrzyżowaniami. A jak są, to jedziesz "prosto" , bo nie zjeżdżasz to w efekcie według twojego punktu widzenia C-12 wskazuje ci kierunek jazdy na wprost. A to jest bzdura.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 148 gości