Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » środa 14 marca 2018, 22:32

Cyryl napisał(a):
szerszon napisał(a):...gdzie nie powinno być stawiane C-12...


właśnie: dlaczego nie powinno być tam C-12?
jak już wspomniałem, żadnego ograniczenia czy to średnicy, czy też powierzchni w przytoczonym przez Ciebie rozporządzeniu nie znalazłem, ale może niestarannie szukałem.


To słabo szukałeś
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... l2FZ0Z0q9Q
Paragraf 75. Czy omawiane rondo, przy którym skompromitował się "sąd" jest poza obszarem zabudowanym ?
właśnie chodzi mi o takie rozwiązanie (obojętnie które z nich), które nie zmuszałoby wnoszenia sprawy do sądu, aby rozstrzygnąć spór
Tu były strzałki kierunkowe, znaki a i tak nie dotarło do "sądu". Jedyne wyście. "Sąd" musi się w końcu nauczyć czytać ze zrozumieniem, a potem przepisów. Ten wyrok to plucie na wymiar sprawiedliwości, a sędziowie...przepraszam.."sędziowie" do podstawówki.
A i tak się znajdzie idiota twierdzący,że obwiednia to droga jednokierunkowa i zjeżdżajac z obwiedni zmieniamy kierunek jazdy, bo nie może pojać definicji skrzyzowania.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » czwartek 15 marca 2018, 06:30

przejrzałem, ale w dalszym ciągu nie rozwiałeś moich wątpliwości.

w tym rozporządzeniu mamy paragraf 3 z definicjami, ale tam nie jest określone ani pojęcie "rondo", ani pojęcie "SoRO", więc mam wątpliwości, czy opierać się na UPoR czy na rozporządzeniu w sprawie znaków.

zgadza się, w owym 75 paragrafie jest tabelka z wymiarami rond ("Wymiary i zakres stosowania rond"), ale nie jest określone, że muszą one być oznaczone znakiem C-12 i są jednoznaczne z SoRO, czy też nie mogą być oznaczone w ten sposób.

dodatkowo w ostatnim wierszu są warunki dla rond "dużych" mających miejsce na drogach klasy S, G, GP (ekspresowe, główne i ruchu przyspieszonego) poza terenem zabudowanym. otóż wymiary takich rond mają mieć średnicę wyspy większą niż 50m i średnicę zewnętrzną większą niż 65m. ale nie ma wartości maksymalnej, czyli ustawodawca nie określa maksymalnych wymiarów takiego ronda.

więc wracając do Twojego przykładu Berlińskiego Ringu (A-10), to odpowiada on temu rozporządzeniu, ponieważ średnica wewnętrzna jest na pewno większa od 50m i zewnętrzna większa nić 65m.
a to czy można tam postawić znak C-12, czy nie, to rozporządzenie nie określa, pewne jest jedno, że ten ring odpowiada wymiarami temu rozporządzeniu jako rondo.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » czwartek 15 marca 2018, 07:53

Skoro masz wymiary ronda, to siłą rzeczy nie znajdziesz większego ronda z C-12, ponieważ nie będą mieli na czym postawić. Adaptacja na siłę istniejących miejsc jest kuriozalna.
Odległości między wlotami faktycznie odpowiadają definicji drogi, że PdP malują, stosuja P-1, zaparkować można pomiędzy wlotami...i inne kurioza.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » czwartek 15 marca 2018, 15:51

właśnie, tam są podane wymiary "ronda" w przypadku tych największych wymiary minimalne - nie maksymalne, ale jak te ronda zostaną oznaczone, czy C-12 czy nie, nie zostało w tym rozporządzeniu to określone.
dlatego uważam, że powoływanie się na to rozporządzenie jako określające maksymalne wymiary SoRO jest nie końca właściwe.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » czwartek 15 marca 2018, 22:04

Ale zauważ,że te największe ronda są poza obszarem zabudowanym i też nie ma mowy,że C-12 musi być. A tu przede wszystkim mamy C-12 na rondach lotniskach w obszarze.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » piątek 16 marca 2018, 05:42

szerszon napisał(a):Ale zauważ,że te największe ronda są poza obszarem zabudowanym i też nie ma mowy,że C-12 musi być. A tu przede wszystkim mamy C-12 na rondach lotniskach w obszarze.


masz rację, czy jest sens tak oznaczać.
ale to rozporządzenie to, ani tego nie określa, ani tego nie zabrania, więc jest takie oznaczenie może nie jest sensowne, ale jednak jest dozwolone.
nie ma mowy że musi być C-12, ale też nie ma mowy, że nie może być C-12.
więc powoływanie się na to rozporządzenie nie jest do końca właściwe.
w rozporządzeniu o znakach i sygnałach, w załącznikach znalazłem tylko to, jeżeli chodzi o nieustawianie C-12:
"Nie umieszcza się znaku C-12 przed takimi skrzyżowaniami z ruchem dookoła wyspy, przez które przebiega dodatkowo odcinek jezdni przecinający tą wyspę centralną lub gdy jednej z dróg przyznano pierwszeństwo."

czyli Ring Berliński nie mógłby jednak być oznaczony C-12.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » piątek 16 marca 2018, 08:04

ale to rozporządzenie to, ani tego nie określa, ani tego nie zabrania, więc jest takie oznaczenie może nie jest sensowne, ale jednak jest dozwolone.
Wobec innych przepisów jest bezsensowne. Odległość między wlotami ponad 20 metrowa-jakby nie patrzeć to już droga. Stosowanie P-1 jak na drodze, a nie na skrzyżowaniu i wspomniana reszta.
czyli Ring Berliński nie mógłby jednak być oznaczony C-12.
Gdyby był w Polsce to kto wie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez gumik » piątek 16 marca 2018, 14:05

szerszon napisał(a):
gumik napisał(a):Piszę o zjeździe ze skrzyżowania, ponieważ w przypadku typowego skrzyżowania o ruchu okrężnym ("rondo klasyczne") zmiana kierunku jazdy następuje własnie tam. Wszystko zależy od konstrukcji skrzyżowania. Nie ma nigdzie przykazania, że zaczynasz sygnalizowac przed wjazdem na skrzyżowanie, a konczysz po zjeździe.
Ale dlaczego wymyslasz sobie przepisy ? Przecież nawet ten sąd napisał,że rondo to zwykłe skrzyżowanie. Ze skrzyżowania X także sygnalizujesz "zmianę kierunku jazdy" prawym kierunkowskazem ?
Jest napisane , że mam sygnalizować zmianę kierunku jazdy. Jeśli skręcam w lewo to kiedy mam sygnalizować ? Przy zjeździe ? Przecież twój punkt widzenia jest ...hmmm...kretyński. Niezależnie w jakim kierunku zamierzasz skręcić, zawsze prawy kierunkowskaz. Poza tym unikasz tego,że to jest jednak jedno skrzyżowanie, a nie cztery. Inaczej droga by ci się skraca lub wydłużała w zależności od zjazdu, którym zjeżdżasz. Przy pierwszym zjeździe, według ciebie skrzyzowaniu dalsza część skrzyżowanie nie istnieje :lol: :lol: :lol: a jak zawracasz, to poprzednie trzy zjazdy nie są skrzyżowaniami. A jak są, to jedziesz "prosto" , bo nie zjeżdżasz to w efekcie według twojego punktu widzenia C-12 wskazuje ci kierunek jazdy na wprost. A to jest bzdura.

Nie trzeba tworzyć takich teorii i komplikacji jak Ty tutaj. Przepis jest prosty i ogólny. Każe sygnalizowac czytelni i zawczasu. Nie określa w jaki sposób masz to dokładnie robić. Rozna konstrukcja skrzyżowań wymusza inna sygnalizację i tyle. Proste? Proste! :spoko:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » piątek 16 marca 2018, 14:22

szerszon napisał(a):Odległość między wlotami ponad 20 metrowa-jakby nie patrzeć to już droga...


czyli jeżeli odległość między wlotami jest mniejsza niż 20m, to nie jest już drogą, a ja jadąc tym rondem SoRO rozumiem, że jestem włączającym się do ruchu na każdym wlocie?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » sobota 17 marca 2018, 07:44

Cyryl napisał(a):[

czyli jeżeli odległość między wlotami jest mniejsza niż 20m, to nie jest już drogą, a ja jadąc tym rondem SoRO rozumiem, że jestem włączającym się do ruchu na każdym wlocie?
To jest skrzyżowanie zgodnie z definicją. A zgodnie z paragrafem 36 masz pierwszeństwo przed wjeżdżającymi.
gumik napisał(a):Nie trzeba tworzyć takich teorii i komplikacji jak Ty tutaj. Przepis jest prosty i ogólny. Każe sygnalizowac czytelni i zawczasu. Nie określa w jaki sposób masz to dokładnie robić. Rozna konstrukcja skrzyżowań wymusza inna sygnalizację i tyle. Proste? Proste! :spoko:
A co chcesz sygnalizować ? Każdy ruchu kierownicą czy zamiar zmiany kierunku jazdy ? Czytelna będzie jazda cichociemnego w kółko pasem zewnętrznym ?
Ta teoria i komplikacja to przejazd przez rondo by mr dvorac nad którą ciągle się zachwycasz. Bezmyślnie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » sobota 17 marca 2018, 12:05

co do sygnalizowania - nie wypowiadam się, bo szkoda czasu.

ale co do tych rozmiarów ronda nie przekonałeś mnie.
bo:
- nie ma ograniczenia maksymalnych wymiarów (poza obszarem zabudowanym na określonych drogach),
- wspomniane rozporządzenie nie dotyczy SoRO, ale rond,
- nie ma żadnych przepisów (o których mi wiadomo), jakie określałyby, które ronda można oznaczać C-12, a które nie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez PraktykRuchu » sobota 17 marca 2018, 18:15

Kiedyś coś się coś komuś uroiło, że skrzyżowanie "posiada jezdnie", ale został brutalnie wyprowadzony z błędu, więc musi sobie wymyślić nową, karkołomną teorię... która po raz kolejny pada jak mucha pod kapciem.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez LeszkoII » sobota 17 marca 2018, 19:47

Cyryl napisał(a):wspomniane rozporządzenie nie dotyczy SoRO, ale rond
Każde SoRO jest rondem lub placem (choć ministerialni eksperci wnosili postulowali, by derogować z wiadomego przepisu frazę "lub placu"). Ja twierdzę ponadto, że każde rondo jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Definicji legalnej ronda nie ma, ale bardzo łatwo wywodzi się z przepisów, co ten rozporządzeniowy termin oznacza.
Cyryl napisał(a):nie ma ograniczenia maksymalnych wymiarów (poza obszarem zabudowanym na określonych drogach)
Stosowne przepisy zostały tu przywołane, ale ciekawszym jest coś innego. Mianowicie chodzi o dopuszczenie takiego rozwiązania infrastrukturalnego - w myśl wytycznych. Ehh ta bezczynność nadzoru przez inspektoriat nadzoru budowlanego :help:
Cyryl napisał(a):nie ma żadnych przepisów (o których mi wiadomo), jakie określałyby, które ronda można oznaczać C-12, a które nie
Zarządca przed postawieniem C-12 powinien pogrzebać pazurem w dokumentacji skrzyżowania i skonfrontować swój zamiar wprowadzenia organizacji ruchu. Może się bowiem okazać, że obwiednia wokół plant, parków (@szerszonowe "lotniska") nie wchodzi w skład projektu skrzyżowania.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez Cyryl » sobota 17 marca 2018, 22:10

LeszkoII napisał(a):...Ja twierdzę ponadto, że każde rondo jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Definicji legalnej ronda nie ma, ale bardzo łatwo wywodzi się z przepisów, co ten rozporządzeniowy termin oznacza...


chyba trochę za daleko posunięte wnioski.
mamy tu dwie sprawy:
- przepisy dotyczące SoRO z definicją pochodzące z aktów prawnych określających przepisy ruchu drogowego,
- przepisy dotyczące budowy dróg.
oczywiście dobrze byłoby, aby te rzeczy z sobą grały, ale tak nie jest.
rondo jest określeniem ogólnym, a SoRO jednym z nich, ale nie każdym.
mniej więcej jak pojazd i pojazd samochodowy.

dodatkowo ostatnie przepisy nakazujące SoRO (C-12) oznaczać znakiem A-7, wykluczają z tego pojęcia (SoRO) ronda, w których droga z pierwszeństwem przebiega w prawo, lewo itp. więc wjeżdżając na to rondo mamy czasem znak D-1, a na innym wjeździe A-7.
np. - Wrocław rondo Witolda Pileckiego czy pl. Powstańców Śl.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Komentujemy odcinki programu "Jedź Bezpiecznie"

Postprzez szerszon » niedziela 18 marca 2018, 08:13

Cyryl napisał(a):
ale co do tych rozmiarów ronda nie przekonałeś mnie.
bo:
- nie ma ograniczenia maksymalnych wymiarów (poza obszarem zabudowanym na określonych drogach),
.
Definicja drogi twardej.
- wspomniane rozporządzenie nie dotyczy SoRO, ale rond,
Zazwyczaj nie ma C-12 na skrzyżowaniach X. Najwyżej dosypią trochę piachu na środek i jest.
- nie ma żadnych przepisów (o których mi wiadomo), jakie określałyby, które ronda można oznaczać C-12, a które nie.
Ustawowe definicje skrzyżowania i drogi twardej, a dalej to tylko myślenie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości