Droga z pierwszeństwem.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Droga z pierwszeństwem.

Postprzez Makabra » wtorek 13 maja 2014, 11:21

Najpierw definicje z PoRD.

D-1 - Oznacza początek lub kontynuację drogi z pierwszeństwem. Umieszczona pod znakiem D-1 tabliczka T-6a albo T-6b wskazuje odpowiednio rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie lub układ dróg podporządkowanych (gruba linia na tabliczkach oznacza drogę z pierwszeństwem).


D-2 - Oznacza koniec drogi z pierwszeństwem.


A-7 - Ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony. Przepis stosuje się odpowiednio do znaku A-7 umieszczonego przed torowiskiem pojazdów szynowych lub w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu. Umieszczona pod znakiem A-7 tabliczka T-6c lub T-6d wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie. Gruba linia na tabliczkach oznacza drogę z pierwszeństwem.



I teraz sytuacja która mnie nurtuje.

Obrazek

Czy jadąc tak jak zaznaczone mam pierwszeństwo na skrzyżowaniu bez znaków? Wyjechałem spod A7 który ostrzega o skrzyżowaniu z DROGĄ z pierwszeństwem. Dojeżdżam do drugiego skrzyżowania i nie mam A7, B20, D-2. Poruszam się dalej drogą z pierwszeństwem co zwalnia mnie z obowiązku puszczania pojazdów po mojej prawej?

Dodam tylko że podobna sytuacja faktycznie istnieje na drodze.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez kg1956 » wtorek 13 maja 2014, 12:16

Wygląda, że brakuje znaków. Jeśli jest tak - masz pierwszeństwo na podstawie art. 25.1.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez kombi » wtorek 13 maja 2014, 12:26

Makabra, sorry takie mamy prawo...

Wystarczyło by zmienić:
Znak A-7 oznacza, że należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się drogą/jezdnią na którą zamierzamy wjechać.
Tylko tyle.
kombi
 
Posty: 414
Dołączył(a): poniedziałek 05 maja 2014, 17:01

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez szoferemeryt » wtorek 13 maja 2014, 12:42

To że nie ma znaków , co może oznaczać?
Dla mnie jasne i proste - skrzyżowanie jak by stał znak A-5.
Makabra sugeruje że wjeżdżając na drugie skrzyżowanie powinien mieć pierwszeństwo, a nie pomyślał, że może droga poprzeczna również może mieć pierwszeństwo?
Nie ma znaków to stosuj ogólne przepisy.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez ast » wtorek 13 maja 2014, 13:02

szoferemeryt napisał(a):Nie ma znaków to stosuj ogólne przepisy.

Również tak uważam
ast
 
Posty: 28
Dołączył(a): niedziela 30 marca 2014, 14:04

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez szerszon » wtorek 13 maja 2014, 13:49

Bodajże w Rzeszowie mają awersję do stawiania D-1.
Czy w tej sytuacji z rysunku nie ma przypadkiem D-1 dla drogi podporządkowanej od lewej ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez Makabra » wtorek 13 maja 2014, 14:05

Nie ma D1 bo ta droga odchodzi od innej glownej :-D Jak wroce do domu to dorzuce jeszcze pare przykladow.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez szerszon » wtorek 13 maja 2014, 14:47

Podawaj linki do street view
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez taik » wtorek 13 maja 2014, 16:59

Makabra napisał(a):Czy jadąc tak jak zaznaczone mam pierwszeństwo na skrzyżowaniu bez znaków?

Tutaj bym bardzo uważał - błędny w oznakowaniu, akty wandalizmu się zdarzają, trzeba brać to pod uwagę w takich, mocno niepewnych sytuacjach.
Makabra napisał(a):Wyjechałem spod A7 który ostrzega o skrzyżowaniu z DROGĄ z pierwszeństwem.

Makabra, przy takim oznakowaniu, są dwie możliwości, no, w zasadzie trzy:
1) Może ta droga, oznakowana znakiem [A-7], to droga niebędąca drogą publiczną?
Wiele by to wyjaśniało, jest to wysoce prawdopodobne - tyle można przypisać przy obecnym oznakowaniu.

2) Jest to skrzyżowanie w obszarze zabudowanym, na którym nadano pierwszeństwo drodze na pojedynczym skrzyżowaniu, bez wyznaczania trasy z pierwszeństwem. W takiej sytuacji brakuje na poprzecznych wlotach znaków [A-6b]/[A-6c], jest to już mniej prawdopodobna sytuacja - brakuje 2 znaków.

3) W przeciwnym wypadku błąd organizacji ruchu albo, w co mniej wierzę, przeoczenie. W takim przypadku postawiono znak [A-7] błędnie lub postawiono go prawidłowo a brakuje 6 znaków (!).
szerszon napisał(a):Podawaj linki do street view

Popieram, zobaczymy, co się tam dzieje.
Avatar użytkownika
taik
 
Posty: 807
Dołączył(a): poniedziałek 09 września 2013, 13:36

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez Makabra » wtorek 13 maja 2014, 21:45

Miejsce:
https://www.google.pl/maps/@50.081448,1 ... !2e0?hl=pl

Skręcam w prawo ze stopa i jadę, mijajam jedno skrzyżowanie ( jednokierunkowa w którą mogę skręcić ) i dojeżdżam do ulicy Górnej. Mam zakaz skrętu w prawo i osoba jadąca Górną nie ma A7. Ostatnio dostawili tam komplet znaków, ale nie o to chodzi. Chodzi o zasadę wyjazdu ze znaku A7 na drogę z pierwszeństwem.
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez szoferemeryt » wtorek 13 maja 2014, 22:45

Moim zdaniem.
Jadąc ulicą Złoty Róg spod znaku D-4a przez skrzyżowanie z ulicą Czepca na której jest B-20, zauważam brak D-1. Jeśli jednak przyjąć że jest to skrzyżowanie równorzędne, na Czepca nie powinien stać znak B-20. Jest jeszcze jedna możliwość i tak należałoby interpretować tę sytuację, dojeżdżając do skrzyżowania z ulicą Czepca jadący widzi odwrócony znak B-20, mimo braku pierwszeństwa(wg PRD), jedzie jako pierwszy.
Jadąc dalej skrzyżowanie ulic Złoty Róg i Górna jest równorzędne.
szoferemeryt
 
Posty: 1155
Dołączył(a): piątek 11 kwietnia 2014, 16:03

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez papadrive » wtorek 13 maja 2014, 22:51

O jaką zasadę Ci chodzi? A-7 odnosi się do jednego skrzyżowania. Na następnych masz zachować się tak, jak podają znaki. A że ich nie ma? W czym problem? Skrzyżowanie równorzędne. Chyba, że ktoś zapomniał coś tam postawić. :(
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez jasper1 » wtorek 13 maja 2014, 23:32

Jeśli potrzebna jest tu jakaś zasada, to mój instruktor nauczył mnie takiej, że jeśli pomimo znajomości przepisów mam wątpliwość kto ma pierwszeństwo, to mam przyjąć, że ja go nie mam.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez Makabra » środa 14 maja 2014, 00:09

papadrive napisał(a):O jaką zasadę Ci chodzi? A-7 odnosi się do jednego skrzyżowania. Na następnych masz zachować się tak, jak podają znaki. A że ich nie ma? W czym problem? Skrzyżowanie równorzędne. Chyba, że ktoś zapomniał coś tam postawić. :(


Chodzi mi o tą część definicji A7 w której mowa jest o drodze z pierwszeństwem. Wyjeżdżam z pod znaku A7 na drogę z pierwszeństwem i poruszam się tą drogą, co mam zrobić z tą informacją o drodze z pierwszeństwem?
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Droga z pierwszeństwem.

Postprzez kg1956 » środa 14 maja 2014, 09:44

Prędko zapomnieć. :D
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 158 gości