Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez dylek » wtorek 04 lutego 2014, 09:10

szymon1977 napisał(a):Dobre. Czyli mam uwierzyć pismakowi, (...)

Nic pisanego ci nie dałem w filmiku , więc skąd pismak ci się wynalazł?
Lektor ci tam gadał, a nie pismak pisał.
Jak któregoś wyrazu nie zrozumiałeś, to powiedz - napiszę ci drukowanymi.

Jak byś uwazniej oglądał to byś zauważył, kto pod tym filmem się podpisuje...
Tego typu produkcje to nie tylko wypociny jakiegoś domorosłego interpretatora. Pisze się scenariusz, który to następnie jest poddawany konsultacjom - i kazdy wyraz jest dokładnie analizowany, by filmiku nie spaprać jakimś błędem czy nieścisłością.
Ale ty oczywiście wiesz lepiej....
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez szerszon » wtorek 04 lutego 2014, 09:26

Dodam, że proponuje się metodę "dwóch sekund"..

A ja trzech..tak pośrodku i w zupełności wystarcza..jak mi sie nie spieszy i jadę rekreacyjnie to mam na liczniku około 100..ale nie 30..
30 to olewanie Art 3 i 19
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez szymon1977 » wtorek 04 lutego 2014, 10:42

Czy samochód jadący autostradą z prędkością utrudniającą jazdę innym kierującym łamie przepisy? TAK.
Czy samochód jadący autostradą z prędkością 30 km/h utrudnia jazdę innym kierującym? NIEKONIECZNIE.
Czy samochód jadący autostradą z prędkością 30 km/h łamie przepisy? Także NIEKONIECZNIE.

Skoro więc sam fakt, że samochód jedzie autostradą z prędkością 30 km/h nie jest równoznaczne z utrudnieniem jazdy innym kierującym nie możemy stwierdzić, że łamie on przepisy. Zapomnieliście, że prawo działa na zasadzie domniemanej niewinności. Skoro brak dowodów winy (brak w pytaniu utrudnienia jazdy innym kierującym) brak i łamania przepisu. Za trudne?
-----
LeszkoII napisał(a):Właśnie taki krótkowzroczny sposób myślenia, który prezentujesz, powoduje że nie dostrzegasz konsekwencji jazdy z prędkościami zbliżonymi do pojazdów wolnobieżnych.
Wszyscy mylicie dwie sprawy. Nie twierdzę, że pojazd jadący 30 km/h utrudnia jazdę. Być może utrudnia, jest to całkiem prawdopodobne. Bezie trzeba zwolnić (to raczej nie jest zbyt trudne) i wyprzedzić a wcześniej zmienić pas (to może być trudne, zgadzam się). Ale od utrudnienia jazdy do wjechania w d... droga daleka. Przecież nikt stosujący się do Art.19.2.3. w niego nie wjedzie!
-----
LeszkoII napisał(a):Czy wiatr wieje tylko na jeden pojazd?
Czy posiadasz prawo jazdy innej kategorii niż B?
-----
LeszkoII napisał(a):Jaką odległość od poprzedzającego pojazdu Szymon uzna za bezpieczną, jeśli porusza się on z prędkością 130 km/h na autostradzie w warunkach dobrej widoczności, nawierzchni suchej i założenia że Szymon nie będzie gwałtownie hamował (bo przecież za nim jadą inne pojazdy podobną prędkością)
Szymon to osobny przypadek. Zachowuje tak dużą odległość od poprzedzającego pojazdu i patrzy nie tylko na jego jego tylny zderzak ale i przed niego, a także wokół, że potrafi pokonać trasę 200 km nie używając ani raz hamulca. Zdarza mi się zdejmować nogę z gazu jak ten przede mną jeszcze ciśnie.

A jak ktoś Szymonowi za bardzo na d... siedzi to Szymona nie przyspiesza tylko zwalnia. Jazdy z prędkością 30 km/h na autostradzie z migającym i trąbiącym TIR-em na zderzaku jeszcze nie zaliczyłem ale i nie wykluczam.

Przykro mi Leszko ale ja o bezpieczeństwo własne i moich pasażerów opieram na czym innym niż na pędzeniu 150 km/h autostradą na oślep w przekonaniu, że nikt 30 km/h nie jedzie choć takiego zakazu nie ma.

Leszko, ale jadący z prędkością 30 km/h pojazd autostradą nie jest utrudnieniem ruchu dla stosującego się do Art.19.1. a w w szczególności Art.19.2.3. Czy Twoje 2 sekundy do ego wystarczą? Nie wiem i mnie to nie bardzo interesuje. Ale skoro potrafisz wolniej jadący pojazd obwinić za to, że sam komuś w d... wjechałeś to raczej nie.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez szerszon » wtorek 04 lutego 2014, 10:59

Skoro brak dowodów winy (brak w pytaniu utrudnienia jazdy innym kierującym) brak i łamania przepisu. Za trudne?

z pewnością jedzie sam na tej autostradzie..nic po horyzont..akurat nie opytaniu jest w tej chwili dyskusja, tylko o demonach prędkości..
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez LeszkoII » wtorek 04 lutego 2014, 11:32

Temat schodzi na psy (ale to tylko moja opinia). A jaki jest temat? Taki tytuł i otwierający go wpis wskazuje.
Nikt z nas nie twierdzi, że jeśli warunki ruchu są takie a nie inne, to jedzie się te 20 km/h a nawet stoi na autostradzie, adekwatnie do tych warunków. Pytanie dotyczyło łamania przepisu, więc je podaliśmy jako uzasadnienie, że zadane pytanie nie jest precyzyjne, bo mogło zostać ułożone w inny sposób (Dylek podał słuszną propozycję).
szymon1977 napisał(a):Czy posiadasz prawo jazdy innej kategorii niż B?
Nie. Czy z uwagi na wiatr zwalnia się do 30 km/h?
szymon1977 napisał(a):Wszyscy mylicie dwie sprawy. Nie twierdzę, że pojazd jadący 30 km/h utrudnia jazdę. Być może utrudnia, jest to całkiem prawdopodobne.
No to utrudnia czy nie utrudnia, może utrudniać czy nie może. Odpowiedz na podstawie obrazka w pytaniu testowym.
szymon1977 napisał(a):Leszko, ale jadący z prędkością 30 km/h pojazd autostradą nie jest utrudnieniem ruchu dla stosującego się do Art.19.1. a w w szczególności Art.19.2.3. Czy Twoje 2 sekundy do ego wystarczą? Nie wiem i mnie to nie bardzo interesuje.
Sprawa bardzo dyskusyjna, czy jadący 30 km/h na autostradzie, w idealnych warunkach pogodowo-drogowo-ruchowych nie utrudnia ruchu pojazdowi zbliżającemu się do niego. Natomiast bezdyskusyjny jest FAKT, że utrudnia ruch pozostałym jego uczestnikom - rzędowi pojazdów za nim, na tym pasie ruchu.
Jak dla Ciebie korek to nie jest utrudnienie w ruchu... nie mam o czym z Tobą tutaj dalej gawędzić.

P.S. Nie podasz bezpiecznej odległości w metrach? Czego się boisz?
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez szerszon » wtorek 04 lutego 2014, 13:51

w sumie..przeciez obok często jest serwisówka..niech tam jadą zgodnie z przepisami..
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez tatusiek » wtorek 04 lutego 2014, 22:48

Panowie jedno pytanie jaka jest minimalna predkosc na autostradzie?
tatusiek
 
Posty: 21
Dołączył(a): wtorek 26 lutego 2013, 01:01

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez dylek » wtorek 04 lutego 2014, 22:55

tatusiek napisał(a):Panowie jedno pytanie jaka jest minimalna predkosc na autostradzie?

Nie ma takiej spisanej bezpośrednio.
Można pisać o prędkości zapewniającej panowanie ...dostosowanej do warunków itp. itd...
Niemniej jednak z samej definicji autostrady wynika, że jest ona przeznaczona dla pojazdów samochodowych osiągających conajmniej 40km/h. I takiej to predkości nalezy oczekiwać w normalnych warunkach.
Więc jesli nie ma ograniczeń robotami, warunkami atmosferycznymi, zatorem itp, itd....to ci, którzy z jakiś powodów muszą/chcą jechać poniżej 40km/h - dla nich jest pas awaryjny, którym mogą się wlec (ale tylko do najbliższego zjazdu)
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez szymon1977 » środa 05 lutego 2014, 00:20

tatusiek napisał(a):Panowie jedno pytanie jaka jest minimalna predkosc na autostradzie?
Minimalna prędkość na autostradzie nie jest określona. To jest jedyna prawidłowa odpowiedź na Twoje pytanie, a reszta to tylko zbaczanie z tematu. Bo jeżeli nie złamiesz żadnego przepisu związanego z prędkością (i nie tylko) możesz jechać na autostradzie nawet z prędkością równą 1 km/h. Oczywiście czysto teoretycznie, bo w praktyce nie wydaje się to być wykonalne. A może jednak? Na pustej autostradzie przecież nikomu jazdy nie utrudnisz!
-----
dylek napisał(a):Niemniej jednak z samej definicji autostrady wynika, że jest ona przeznaczona dla pojazdów samochodowych osiągających conajmniej 40km/h. I takiej to predkości nalezy oczekiwać w normalnych warunkach.
Bardzo cenna uwaga.

Mamy spadek ciśnienia i zwiększoną wilgotność oraz wysoką temperaturę powietrza (p o prostu latem w górach pada deszczyk). Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę jak wyraźnie spadają osiągi silnika w takich warunkach (w waszych nowoczesnych wozach ciężko to zapewne odczuć, ale np. w zwykłym rodzinnym sedanie o mocy 60 KM obciążonym na maksa bywa to odczuwalne a już np., w maluchu bardzo wyraźne).

Mamy także podjazd pod górkę. Pewnie z tego też nie będziecie sobie zdawać sprawy bo przelecicie przez tą górkę ze stała prędkością równą dopuszczalnej.

I mamy oczywiście pojazd osiągający prędkość maksymalną równe 40 km/h. Oczywiście prędkość maksymalną tego pojazdu określono w warunkach "laboratoryjnych". Piszesz Dylek, że w normalnych warunkach możemy oczekiwać prędkości 40 km/h. Warunki pozostają normalne nastąpił tylko ich wyjątkowo pechowy zbieg. Czy możemy być zaskoczeni, że w takich normalnych przecież warunkach prędkość wehikułu o maksymalnej prędkości 40 km/h spadnie do 30 km/h? Nie wydaje mi się.
-----
LeszkoII napisał(a):Jak dla Ciebie korek to nie jest utrudnienie w ruchu... nie mam o czym z Tobą tutaj dalej gawędzić.
Naprawdę nie mamy o czym dyskutować. Korek to zwykły warunek ruchu. A właściwie to tylko powoli jadący pojazd, którego nie ma sensu wyprzedzać. Nic więcej. A bezsensowne i możliwe do uniknięcia poczynania na drodze, które przyczyniają się powstania korka to inna sprawa. Ale to nadal za mało aby zgonić na jadącego wolno za wjechanie mu w d... A swoja drogą, pojedynczy pojazd jadący z prędkością 30 km/h będzie dla Ciebie zaskoczeniem a korek już nie? Zaraz pewnie przeczytam, że zakładasz, że ostatni w korku ma włączone światła awaryjne bo ostatnio taka moda, itd., itp. A może cały korek powinien dostać mandat i najlepiej się przed Tobą rozstąpić bo przecież utrudnia Ci jazdę z prędkością 150 km/h. Przykro mi Leszko, ale pogrążasz się coraz bardziej.
-----
LeszkoII napisał(a):Nie podasz bezpiecznej odległości w metrach? Czego się boisz?
Boje się po prostu, że pisząc ile metrów wynosi odległość, której w żaden sposób nie mierzę popełnię zbyt duży błąd. Nic więcej Leszko. Jeżeli chcesz coś podać w metrach to musisz to zmierzyć w metrach. Jeżeli chociażby w dziesiątkach metrów musisz to w dziesiątkach metrów zmierzyć. A moje oko ocenia z dokładnością do 100 m. Twoje z nie większą. Więc powiem Ci z taką właśnie dokładnością: jest to coś pomiędzy 0m a 200m więc wychodzi 100m. Mogę podczas jazdy spróbować to oszacować nieco dokładniej. Z tego co pamiętam będzie to pomiędzy 50m a 100m. Choć wydaje mi się, że czasem nawet i więcej niż 100 m bywa, ale wydaje mi się, że bywa także poniżej 50m. Więc biorąc pod uwagę dokładność oka, zasady zaokrąglania liczb i rachunek prawdopodobieństwa pozostaje 100m.

Pasuje Ci odpowiedź? Radaru ani innego pomocnego urządzenia na pokładzie nie mam. A czysto subiektywnie to czasem mam wrażenie, że odległość utrzymuję tak dużą, że nawet jeżeli poprzedzający pojazd zatrzymałby się w miejscu to wyhamuję. Ale mogę się mylić.
-----
LeszkoII napisał(a):Pytanie dotyczyło łamania przepisu, więc je podaliśmy jako uzasadnienie, że zadane pytanie nie jest precyzyjne, bo mogło zostać ułożone w inny sposób (Dylek podał słuszną propozycję).
Przecież w swoim ostatnim poście napisałem, dlaczego pytanie jest precyzyjne i dlaczego prawidłowa odpowiedź brzmi nie. Trzeba tylko znać podstawy j. polskiego i z WOS-u aby zabierać się za pytanie dotyczące prawa. Choć widząc jaki problem niektórym sprawia przyznać muszę, że pytanie mogłoby brzmieć bardziej przystępnie. Czy jednak nie straciłoby na precyzji? Bo to postawione jest bardzo precyzyjne.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez dylek » środa 05 lutego 2014, 00:53

szymon - nie wiem o czym piszesz... skutery osiągają 45km/h a i to tylko dlatego, że mają kaganiec załozony, a na autostradę nie są wpuszczone.
Jesli masz sedana co to w górach pod góreczkę da radę jechać max 30km/h....to zmykaj na pas awaryjny ... i na najblizszym zjeździe opuść autostradę , bo próbując na siłę jechać autostradą zrobisz krzywdę sobie i innym. Tak trudno to pojąć ?
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez szymon1977 » środa 05 lutego 2014, 01:13

dylek napisał(a):Jesli masz sedana co to w górach pod góreczkę da radę jechać max 30km/h...
I tu się właśnie Wam wszystkim dwie sprawy pomyliły. Jeździcie na co dzień samochodami osobowymi, które są pewnie w stanie każdy kilometr autostrady w Polsce pokonać z prędkością równą dopuszczalnej. Ale autostradą mogą się poruszać także pojazdy, które wyciągają nawet o 100 km/h mniej. Całkiem możliwe, że w niesprzyjających ale jeszcze normalnych warunkach ich prędkość spadnie o dalsze 10 km/h i wyniesie zaledwie 30 km/h. Bardzo małe ale jednak istnieje prawdopodobieństwo, że w takich właśnie warunkach i takim właśnie pojazdem przyjdzie kiedyś jechać autostradą odpowiadającemu na pytanie. Nieco bardziej prawdopodobne, że z taką sytuacją się spotka pędząc z prędkością równą dopuszczalnej przeciętnym samochodem. Pytanie postawione jest ogólnie a nie zawężone do przeciętnego samochodu osobowego. Warto na nie znać prawidłową odpowiedź aby nie dać się jak Leszko zaskoczyć.
dylek napisał(a):...bo próbując na siłę jechać autostradą...
To tylko korzystanie z danego mi prawa do przejazdu autostradą.
dylek napisał(a):...zrobisz krzywdę sobie i innym...
A krzywdę to zrobi Leszko, który zakłada, że ktoś kto ma prawo z niego nie skorzysta.

Osobiście z korzystania z prawa do przejazdu autostradą pojazdem, którego prędkość może spaść do 30 km/h nie polecam. Ale mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł wmawiać, że zabroniony jest wjazd na autostradę pojazdem o prędkości maksymalnej 40 km/h choć prawo na to zezwala.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez papadrive » środa 05 lutego 2014, 21:43

Pytanie:
Czy samochód jadący po autostradzie z prędkością 30 km/h, łamie przepisy ruchu drogowego?
Odpiwiedź:
Nie.
I tu pojawiają się wątpliwości.
1. Czy taki pojazd zagraża bezpieczeństwu na drodze/autostradzie?
2. Czy jadąc z taką prędkością utrudniamy ruch innym?
Ad.1. Każdy pojazd poruszający się po drogach (wszystkich) stwarza zagrożenie. W różnym stopniu i być może ewentualne, ale zagrożenie.
A już samo wyjechanie z garażu na drogę może być niebezpieczne. :wink:
Ad.2. Każdy pojazd poruszający się po drogach (wszystkich) utrudnia ruch innym użytkownikom. Mniej lub bardziej, ale utrudnia. Gdyby nie było tylu pojazdów, o ile łatwiej byłoby jeździć samochodem.
Po co oni tak jeżdżą? Ja to muszę. :lol:
Niespodzianki zdarzają się na wszystkich drogach, nie tylko na autostradach, trzeba być jedynie na nie przygotowanym.
Nie zawsze, jazda zgodna z przepisami, gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.
papadrive
 
Posty: 1010
Dołączył(a): poniedziałek 02 grudnia 2013, 22:21

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez oskbelfer » środa 05 lutego 2014, 21:49

tatusiek napisał(a):Panowie jedno pytanie jaka jest minimalna predkosc na autostradzie?


Prędkość minimalna na autostradzie nie jest określona :spoko: ?
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez szymon1977 » czwartek 06 lutego 2014, 00:51

papadrive napisał(a):Niespodzianki zdarzają się na wszystkich drogach, nie tylko na autostradach, trzeba być jedynie na nie przygotowanym.
I właśnie po to jest to pytanie, aby tej niespodzianki uniknąć. Po to aby uświadomić pędzącemu na oślep Leszkowi zanim w ogóle uprawnienia zdobędzie, że na autostradzie może spotkać pojazd, który ma prędkość maksymalna zaledwie 40 km/h, a co za tym idzie w normalnych warunkach jego prędkość może spaść jeszcze niżej, np. do 30 km/h. I wcale nie musi to być sytuacja awaryjna, w której kierujący powinien na pas awaryjny zjechać. Awaryjna sytuacja będzie dopiero, jak Leszko nie przestrzegając Art.19.2.3. się jednak zagapi i żeby nikomu nie wjechać w d... na pas awaryjny wjedzie.

Czy jeszcze są jakiekolwiek wątpliwości?
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Czy samochów jadący autostracą30 km/h łamie przepisy?

Postprzez szerszon » czwartek 06 lutego 2014, 07:54

I wcale nie musi to być sytuacja awaryjna,

Czyli jaka ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 63 gości