Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez m4a1 » czwartek 02 stycznia 2014, 20:02

Witam.

Mam pytanie do bardziej doświadczonych uczestników ruchu niż ja.

Otóż na obrazku przedstawiona jest sytuacja, przed skrzyżowanie stoi ciężarówka na światłach awaryjnych (jest to obszar zabudowany) przy podwójnej ciągłej i czy mogę ją wyprzedzić ?

Niby wypadałoby wyprzedzić a nie stać bezczynnie i czekać. Ale to pytanie nurtuje mnie od jakiegoś czasu więc pytam.

Pozdrawiam
Załączniki
skrz.jpg
skrz.jpg (12.49 KiB) Przeglądane 3654 razy
Avatar użytkownika
m4a1
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 02 stycznia 2014, 19:42
Lokalizacja: Płd mazowsze

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez lith » czwartek 02 stycznia 2014, 20:16

Zgodnie z przepisami nie możesz... ale co innego zrobisz? pod nią nie przejedziesz :P
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez Borys_q » czwartek 02 stycznia 2014, 20:25

Chciałbym zobaczyć jak wyprzedzasz stojącą ciężarówkę.

Tak możesz ją ominąć, oczywiście z zachowaniem jak najszczególniejszej ostrożności ze względu na bliskość skrzyżowania.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez taik » czwartek 02 stycznia 2014, 21:01

Borys_q napisał(a):Tak możesz ją ominąć, oczywiście z zachowaniem jak najszczególniejszej ostrożności ze względu na bliskość skrzyżowania.


Borys dobrze to ujął, z zachowaniem najszczególniejszej ostrożności.

Nie słyszałem, żeby w podobnej sytuacji był nałożony mandat na omijającego.
Policja jest wielokrotnie świadkiem takich "wykroczeń", np. w czasie wypadku, w którym pojazdy blokują przejazd zgodny z przepisami, czy przeszkoda na drodze w postaci urwanej gałęzi, a jednak mandatów nie nakłada.
Można by zakwalifikować powyższe działanie - ominięcie - jako pewną formę kontratypu, ponieważ istnieją określone przesłanki, które warunkują jazdę niezgodnie z prawem - ale to tylko moje gdybanie.
Avatar użytkownika
taik
 
Posty: 807
Dołączył(a): poniedziałek 09 września 2013, 13:36

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez szerszon » czwartek 02 stycznia 2014, 22:22

Dobre gdybanie..oczywiście że omijamy zachowując szczególną ostrozność..
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez mariusz79 » czwartek 02 stycznia 2014, 23:54

taik napisał(a):
Nie słyszałem, żeby w podobnej sytuacji był nałożony mandat na omijającego.
Policja jest wielokrotnie świadkiem takich "wykroczeń", np. w czasie wypadku, w którym pojazdy blokują przejazd zgodny z przepisami, czy przeszkoda na drodze w postaci urwanej gałęzi, a jednak mandatów nie nakłada.

Tylko że to nie są wykroczenia w sytuacjach które wymieniłeś i jak najbardziej m.in. linię ciągłą można przekroczyć, czy najechać na nią.
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez lith » piątek 03 stycznia 2014, 01:06

Czemu nie są?
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez maryann » piątek 03 stycznia 2014, 11:58

Ktoś to ujął tak: winny twojego wykroczenia jest stojący w taki sposób pojazd.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez dylek » piątek 03 stycznia 2014, 12:02

lith napisał(a):Czemu nie są?

Gdyż ponieważ :
Art. 3.
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

Istnieje wprawdzie pewna niekonsekwencja przepisów, a mianowicie :
Art. 5.
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.

Niemniej jednak uważam, że nie to było intencją ustawodawcy, by zakazać omijania w tej sytuacji, dlatego skłaniam się ku interpretacji, że można z zachowaniem szczególnej ostrożności ominąć przeszkodę z najechaniem ciągłej linii.


A tak ciut w temacie, choć nie jako argument ku czemukolwiek, to ciężarówką na swoim egzaminie wziąłem bez zastanowienia właśnie okrakiem podwójną ciągłą, gdyż jakiś dostawczak mi się przy niej ustawił....egzaminator podszedł do tego mojego manewru totalnie obojętnie...
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez atomek666 » piątek 03 stycznia 2014, 12:34

to, że możesz najechać taką linię, wynika z przepisu:

Zabrania się zatrzymania pojazdu: na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli zmusiłoby to innych kierujących pojazdami wielośladowymi do najeżdżania na tę linię.

Kierujący pojazdem ciężarowym zmusza Cię do takiego zachowania, no a skoro Cię zmusza, to nic na to poradzić nie możesz.
atomek666
 
Posty: 12
Dołączył(a): czwartek 26 kwietnia 2012, 10:48

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez lith » piątek 03 stycznia 2014, 14:24

Nie zmusza Cię do najechania na linię. Na linię najeżdżasz, bo nie chcesz stać za nim (i nic w tym dziwnego), ale to Twoja decyzja. Według mnie jest to właśnie zgodne ze zdrowym rozsądkiem, ale cały czas łamanie przepisów (czyli sytuacja jakich tysiące na drodze) Oczywiście nikt normalny za to karał nie będzie, ani jako błąd na egzaminie nie zaznaczy, ale jak trawisz na jakiegoś służbistę to może być różnie. Sam na egzaminie w takiej sytuacji samochód omijałem.

Tak jak z tym czerwonym światełkiem przed przejazdem dla pociągów co egzaminy potrafią przerwać mimo, że się przez przejazd nie przejeżdża, tylko jakiś śmieszny pomocniczy, zdublowany sygnalizator mija. Nikt normalny nie będzie czekał 20 min skoro przez przejazd nie przejeżdża, a jednak jak ktoś się uprze to może oblać za całkiem logiczne i w sumie jedyne rozsądne zachowanie się w takiej sytuacji.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez szerszon » piątek 03 stycznia 2014, 16:06

Istnieje wprawdzie pewna niekonsekwencja przepisów, a mianowicie :

dylek to jest przepis ( Art 3), który jeszcze nie łapie sie pod Art 5 tak samo jak 4 czy 9
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez mariusz79 » piątek 03 stycznia 2014, 18:39

maryann
Ktoś to ujął tak: winny twojego wykroczenia jest stojący w taki sposób pojazd.

Żadnego wykroczenia nie ma. Tzn jest, ale popełnia je gamoń, który zatrzymał się na jezdni wzdłuż linii ciągłej i zmusza mnie do najechania na tą linię.
lith
Nie zmusza Cię do najechania na linię.

Jak najbardziej zmusza.
Na linię najeżdżasz, bo nie chcesz stać za nim ...

Oczywiście że nie chcę, dlatego jadę.
ale to Twoja decyzja.

A jaką inną decyzję mam podjąć? Stać za gamoniem i stać się takim samym bezmyślnym gamoniem?
Może zawrócić? Tylko nie zawsze się da bez najechania na tę linię.
A może cofnąć? Gorzej jak za nami jest już drugi pojazd, a może trzeci, kolejny itd...
Odpowiedź jest prosta. Przejechać w zamierzonym kierunku nie popełniając w ten sposób żadnego wykroczenia.
Według mnie jest to właśnie zgodne ze zdrowym rozsądkiem, ale cały czas łamanie przepisów

Czemu nie są?

dylek już częściowo to wyjaśnił, a szerszon dopowiedział co należało dopowiedzieć.
Następna sprawa to stan wyższej konieczności, który ma zastosowanie nie tylko w Kodeksie Karnym, ale także w Kodeksie Wykroczeń. Oczywiście stan taki nie w każdych okolicznościach ma zastosowanie i jest to sprawa dyskusyjna i niezmiernie trudna.
W omawianych przypadkach mamy do czynienia z kontratypem czyli okolicznością wyłączającą karną bezprawność czynu. Podczas zaistnienia takiej okoliczności zachowanie wypełniające znamiona czynu zabronionego nie jest przestępstwem, czy wykroczeniem, a więc występek który w normalnych warunkach jest wykroczeniem, czy przestępstwem staje się prawnie dozwolonym ze względu na zaistniałą sytuację.
mariusz79
 
Posty: 435
Dołączył(a): piątek 16 kwietnia 2010, 13:01

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez lith » piątek 03 stycznia 2014, 19:32

Jakoś samo to, że 'ja chcę przejechać, bo przecież nie będę za nim stał' nie wydaje mi się zbyt poważną okolicznością. Nie znam sie na kontratypach, ale wydawało mi się, że trzeba mieć jakiś ważny powód, a nie samo 'chcenie przejechać'. Równie dobrze mogę się tłumaczyć z wyprzedzania na zakazie, bo przecież nie będę się za gamoniem tłukł 20 km/h, a nic nie jechało. Albo po co mam stać 5 min na czerwonym, skoro i tak nic nie jedzie.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Skrzyżowanie a podwójna ciągła

Postprzez szerszon » piątek 03 stycznia 2014, 19:39

że trzeba mieć jakiś ważny powód

Aby nie łamac Art 3

Równie dobrze mogę się tłumaczyć z wyprzedzania na zakazie, bo przecież nie będę się za gamoniem tłukł 20 km/h,

To nie to samo, bo mozesz kontynuować jazdę...ale też bym wyprzedził, a gamonia na badanie trzeźwości i stanu technicznego pojazdu

Albo po co mam stać 5 min na czerwonym, skoro i tak nic nie jedzie.

A tu juz kompletnie cos innego...nie ma awarii, taka organizacja ruchu
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 86 gości