Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez taik » środa 11 grudnia 2013, 15:16


Na tym ujęciu (trzeba wyłączyć 45 st.) lepiej widać oznakowanie poziome i różną szerokość wlotu względem wylotu.
Sprawa jest raczej klarowna, droga biegnąca w łuku. Dwa pasy ruchu do jazdy na wprost.
Gdyby traktować jazdę tą drogą w łuku jako skręt w lewo, należało by opuszczać skrzyżowanie w lewo tylko na lewym pasie. Zarządca przewidział inną możliwość opuszczenia skrzyżowania, znaczy to, że traktuje tę drogę jako drogę biegnącą w łuku, co potwierdza oznakowanie poziome.
Avatar użytkownika
taik
 
Posty: 807
Dołączył(a): poniedziałek 09 września 2013, 13:36

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez evo9rs » środa 11 grudnia 2013, 17:50

taik napisał(a):Nie przemyślałeś do końca sprawy. Na przykładzie, które powyżej przedstawił dylek, łatwo wysnuwać generalne teorie, ponieważ jest tam jeden pas ruchu.
Czy w takim przypadku pojedziesz w lewo z prawego pasa ruchu zgodnie z przebiegiem drogi z pierwszeństwem, nie zmieniając kierunku jazdy.
Zastanów się nad odpowiedzią i weź pod uwagę, że jadący lewym pasem może pojechać na wprost przez skrzyżowanie.


Sprawa jest prosta. Pasy ruchu przebiegają zgodnie z pierwszeństwem drogi. (na zdjęciu stelit. widać jeszcze resztki prawie wytartej linii krawędziowej).
Równie dobrze można by odnowić oznakowanie poziome, które zawsze przebiega zgodnie z pasami ruchu drogi z pierwszeństwem.

Taraz przemyśl sprawę kto ma pierwszeństwo:

Czy samochód Nr 1 jadący prawym pasem zgodnie ze swoim wyznaczonym ( lub nie ) pasem ruchu na wprost (wzdłuż) drogi z pierwszeństwem.
Czy samochód Nr 2 który z lewego pasa, najpierw przetnie pas ruchu po którym porusza się NR 1, a w rezultacie zjedzie w prawo z drogi z pierwszeństwem z lewego pasa i złamie art22.2
Nie powinno być wątpliwości co do tego. Z kierunkowskazami również- kierunek jazdy jest wyznaczony przez pasy ruchu drogi z pierwszeństwem.
Każde zjechanie w prawo z drogi z pierwszeństwem w inną drogę jest zmiana kierunku jazdy sygnalizowaną prawym kierunkowskazem.

Taka też jest wykładnia KW.
evo9rs
 
Posty: 346
Dołączył(a): środa 13 listopada 2013, 12:40

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez szerszon » środa 11 grudnia 2013, 22:42

Pasy ruchu przebiegają zgodnie z pierwszeństwem drogi.

Bzdura. Linia P-1e nie wyznacza pasów ruchu.
Przemysl to sobie.
I dalej czekaja na Ciebie dwa pytanka..ignorowanie ich wcale nie oznacza,ze nie istnieją.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez szymon1977 » czwartek 12 grudnia 2013, 00:43

szerszon napisał(a):a szymon strzelił mi ignora.. :mrgreen: nie odpowiedział na pytanie..podziela zdanie kolegi czy nie ? :hmm:
Specjalnie dla Ciebie powtórzę:
droga z pierwszeństwem przejazdu zmienia na skrzyżowaniu kierunek a na tym i jeszcze jednym wjeździe oznakowano ją jako przebiegającą przez skrzyżowanie łukiem. Co ciekawe na innych wjazdach oznakowano ją już jako zmieniającą na skrzyżowaniu kierunek. A ja wobec rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym a oznakowaniem zachowam się... tak, jak robią to tubylcy. Przez skrzyżowanie przejadę na wprost bez użycia kierunkowskazu.

Skrzyżowanie oznakowano niezgodnie z PoRD. Wyciąganie jakichkolwiek wniosków na podst. zachowania kierujących na skrzyżowaniu oznakowanym niezgodnie z PoRD mija się z celem. Ty także na skrzyżowaniu oznakowanym Twoim zdaniem niezgodnie z PoRD zachowujesz się niezgodnie z własna interpretacją PoRD a przez przypadek zgodnie z moją. Czy to oznacza, że zmieniłeś zdanie i podzielasz moje stanowisko? Nie, więc proszę nie wyciągaj pochopnych wniosków na podst przypadkowej zbieżności mojego zachowania na skrzyżowaniu oznakowanym niezgodnie z PoRD z Twoją interpretacją PoRD. Zaznaczam, że gdyby zgodnie z moja interpretacją przepisów i rozróżniania kresek przebiegających przez biały kwadrat ze zmianą kierunku lub łukiem wszystkie wloty oznakowano tabliczką jak poniżej obróconą w odpowiednią stronę nikt nie miałby żadnych wątpliwości.
Obrazek

Ja specjalnie dla Ciebie powtórzyłem to teraz poproszę o rewanż:
...pokażesz mi skrzyżowanie poza obszarem zabudowanym z drogą z pierwszeństwem przejazdu przebiegającą łukiem oznakowane zgodnie z wytycznymi za pomocą znaku A-6 i tabliczki T-6, na której drogę z pierwszeństwem przejazdu przebiegającą przez skrzyżowanie łukiem (o dużym zwrocie lub małym promieniu) pokazano grubą krechą przebiegającą przez tabliczkę T-6 łukiem? Ustawodawca wspomina a takiej możliwości, a jak dotąd Ty każdego z potencjalnych kandydatów odrzucałeś.
-----
evo9rs napisał(a):Każde zjechanie w prawo z drogi z pierwszeństwem w inną drogę jest zmiana kierunku jazdy sygnalizowaną prawym kierunkowskazem.
Ups! Czyżbyś sugerował, że jest możliwe przejechanie przez skrzyżowanie drogą z pierwszeństwem przejazdu, która na skrzyżowaniu zmienia kierunek nie zmieniając kierunku jazdy? Jestem w stanie wczuć się w rolę kogoś, kto nie rozróżnia drogi z pierwszeństwem przebiegającej przez skrzyżowanie łukiem ze zmieniającą na skrzyżowaniu kierunek i mylnie zaliczą ją do zmieniającej kierunek choć Ustawodawca wprost przeciwnie, łączy ją z przebiegającą przez skrzyżowanie na wprost. Ale Twoja wypowiedź przekracza moje zdolności pojmowania.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez szerszon » czwartek 12 grudnia 2013, 00:58

Przez skrzyżowanie przejadę na wprost bez użycia kierunkowskazu.

No ok.. to w ile miejsc na tym skrzyzowaniu będziesz jechał bez kierunkowskazu..prosto bez..w prawo bez ..bo droga w łuku...
dla odmiany nasz nowy kolega prosto chce z lewym..jeszcze czekam jak zasygnalizuje skręt w lewo.

Co ciekawe na innych wjazdach oznakowano ją już jako zmieniającą na skrzyżowaniu kierunek.
Co Cie inne wjazdy...? Jedziesz i widzisz..sygnalizuj..

Ja specjalnie dla Ciebie powtórzyłem to teraz poproszę o rewanż:
...pokażesz mi skrzyżowanie poza obszarem zabudowanym z drogą z pierwszeństwem przejazdu przebiegającą łukiem oznakowane zgodnie z wytycznymi za pomocą znaku A-6 i tabliczki T-6, na której drogę z pierwszeństwem przejazdu przebiegającą przez skrzyżowanie łukiem (o dużym zwrocie lub małym promieniu) pokazano grubą krechą przebiegającą przez tabliczkę T-6 łukiem? Ustawodawca wspomina a takiej możliwości, a jak dotąd Ty każdego z potencjalnych kandydatów odrzucałeś.

Ubawiłeś mnie..ale dobrze ..pogrzebie w zakamarkach pamięci , może cos wynajdę...
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez dylek » czwartek 12 grudnia 2013, 01:46

szymon - powtórzę pytanie : na jakiej podstawie oceniasz, gdzie jest zmian kierunku, a gdzie jazda po łuku ?
Wcześniej odpisałeś, że przesadza tabliczka...dostajesz tabliczkę z łukiem, to gadasz, że jednak nie łuk, tylko zmian kierunku, a tabliczka niezgodna z PoRD... W czym niezgodna ? Co, nie wolno takiej tabliczki postawić przed skrzyżowaniem, czy jak ?
Dla mnie ciągle opierasz się o widzimisię... tu mi się tak widzi, a tu inaczej... A jak jest oznaczone inaczej niż widzi mi się, to mi się widzi, że oznaczono niezgodnie z PoRD
Wątpię, byś kogoś przekonał do takiej filozofii...niemniej trzeba ją docenić za to, że w zasadzie daje ci pełnię możliwości uzasadnienia czegokolwiek, co tylko sobie wymyślisz.

Tu jazda ze zmianą kierunku.
Dlaczego ?
Bo tak.
Jak bo tak...przecież mówiłeś, że jak tabliczka z łukiem, to...
No mówiłem i podtrzymuję zdanie...
To czemu tu nie łuk.
Bo oznaczono niezgodnie z PoRD.
A czemu niezgodnie z PoRD?
Bo tak...itd...itp... i gadaj tu...
Stąd moje ponowienie pytania : jakie kryteria przyjąć, by rozróżniać, gdzie łuk, a gdzie nie ?
Taik podał niezłe...do prędkości odniesione... powiedzmy droga max 50km/h...brak przed miejscem ograniczeń prędkości...to jak dasz radę w deszczu pojechać tym łukiem 50-tką...znaczy łuk... jak nie, to zmiana kierunku... niby logiczne...gdyby na drodze był trudny moment powinno być ograniczenie...
Tylko jak ty niebogo będziesz wtedy rondami w deszczu "po łuku" 50-tką śmigał wokół obwiedni ? :lol: :mrgreen: :o :spoko:
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez evo9rs » czwartek 12 grudnia 2013, 06:16

szerszon napisał(a):
Pasy ruchu przebiegają zgodnie z pierwszeństwem drogi.

Bzdura. Linia P-1e nie wyznacza pasów ruchu.
Przemysl to sobie.

A do czego służy P-1? Czy widziałeś gdzieś pasy ruchu wyznaczone niezgodnie z drogą z pierwszeństwem?
szerszon napisał(a):I dalej czekaja na Ciebie dwa pytanka..ignorowanie ich wcale nie oznacza,ze nie istnieją.

Sygnalizuje się tak samo. Czy mój niewłączony kierunkowskaz zwalnia cię z nieustąpienia pierwszeństwa jeżeli poruszam się drogą z łamanym pierwszeństwem a ty czekasz na drodze podporządkowanej? Jeżeli tak daj namiar na przepis.

szymon1977 napisał(a): Czyżbyś sugerował, że jest możliwe przejechanie przez skrzyżowanie drogą z pierwszeństwem przejazdu, która na skrzyżowaniu zmienia kierunek nie zmieniając kierunku jazdy?

A czy wg ciebie cały czas jadąc swoim wyznaczonym (lub nie) pasem ruchu zmieniasz kierunek jazdy?
evo9rs
 
Posty: 346
Dołączył(a): środa 13 listopada 2013, 12:40

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez szerszon » czwartek 12 grudnia 2013, 08:04

A do czego służy P-1? Czy widziałeś gdzieś pasy ruchu wyznaczone niezgodnie z drogą z pierwszeństwem?

Polecam ochłonąć i zainteresować sie przepisami..i czytać dokładnie..
Nie pisałem o linii P-1, tylko o linii P-1e
Co oznacza linia P-1e stosowana na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym...
Jeśli zajrzysz do odpowiedniej literatury to z pewnością sie dowiesz co to oznacza..jakbys miał z tym problemy, chętnie służę pomocą...
Nie da sie dyskutować z kimś , kto nie zna odpowiednich przepisów...
Sygnalizuje się tak samo.

Czyli jak ?
jadąc prosto właczasz lewy kierunkowskaz i skręcając w lewo włączasz lewy kierunkowskaz ?
Czy mój niewłączony kierunkowskaz zwalnia cię z nieustąpienia pierwszeństwa jeżeli poruszam się drogą z łamanym pierwszeństwem a ty czekasz na drodze podporządkowanej?

Jeśli w ten sam sposób sygnalizujesz jazdę w dwóch róznych kierunkach to gratuluję.
Kierowca z naprzeciwka widzi twój lewy kierunkowskaz...tez ma zamiar skręcic w swoje lewo wymijając sie prawymi bokami i zakładając ,że wasze tory jazdy sie nie przetną...
A tu mu jedzie na wprost z lewym kierunkowskazem..miszczostwo..czy mógłbyś dać namiar , gdzie tak uczą jeździć ?

A czy wg ciebie cały czas jadąc swoim wyznaczonym (lub nie) pasem ruchu zmieniasz kierunek jazdy?

Patrz na początek..P-1e nie wyznacza pasów ruchu..jeśli uzupełnisz w tym zakresie swoja wiedzę, to nie będziesz wypisywał wielce intrygujacyh interpretacji.
Mam zgadywać , gdzie jedziesz ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez evo9rs » czwartek 12 grudnia 2013, 08:57

szerszon napisał(a):
A do czego służy P-1? Czy widziałeś gdzieś pasy ruchu wyznaczone niezgodnie z drogą z pierwszeństwem?

Polecam ochłonąć i zainteresować sie przepisami..i czytać dokładnie..
Nie pisałem o linii P-1, tylko o linii P-1e
Co oznacza linia P-1e stosowana na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym...

Zanim zarzucisz mi brak znajomości przepisów polecam się samemu dowiedzieć co oznacza linia pojedyncza przerywana - prowadząca szeroka P-1e.

Jest to linia segregacyjna której podstawowym zadaniem jest (jak każdej linii segregacyjnej):
ODZIELENIE OD SIEBIE PASÓW PROWADZĄCYCH RUCH w tych samych albo przeciwnych kierunkach.

Rozporządzenie w sprawie znaków mówi jeszcze dobitniej: Znak P-1 (...) WYZNACZA PASY RUCHU.

Skoro już dowiedziałeś się do czego służą linie P-1(wszystkie!) odpowiedz na pytanie:
Czy widziałeś gdzieś pasy ruchu wyznaczone niezgodnie z drogą z pierwszeństwem?
evo9rs
 
Posty: 346
Dołączył(a): środa 13 listopada 2013, 12:40

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez evo9rs » czwartek 12 grudnia 2013, 09:08

szerszon napisał(a):
Czy mój niewłączony kierunkowskaz zwalnia cię z nieustąpienia pierwszeństwa jeżeli poruszam się drogą z łamanym pierwszeństwem a ty czekasz na drodze podporządkowanej?

Jeśli w ten sam sposób sygnalizujesz jazdę w dwóch róznych kierunkach to gratuluję.
Kierowca z naprzeciwka widzi twój lewy kierunkowskaz...tez ma zamiar skręcic w swoje lewo wymijając sie prawymi bokami i zakładając ,że wasze tory jazdy sie nie przetną...
A tu mu jedzie na wprost z lewym kierunkowskazem..miszczostwo..czy mógłbyś dać namiar , gdzie tak uczą jeździć ?
Chyba masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Napisałem o całkiem innej sytuacji.
evo9rs
 
Posty: 346
Dołączył(a): środa 13 listopada 2013, 12:40

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez szerszon » czwartek 12 grudnia 2013, 09:15

Jest to linia segregacyjna której podstawowym zadaniem jest (jak każdej linii segregacyjnej):
ODZIELENIE OD SIEBIE PASÓW PROWADZĄCYCH RUCH w tych samych albo przeciwnych kierunkach.

Niesamowite..masz jakieś własne rozporządzenie ?
Skąd te bzdury ?
Proszę
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 7247,d.bGQ
Załącznik 2...proszę mi to znaleźć i zacytować....
Rozporządzenie w sprawie znaków mówi jeszcze dobitniej: Znak P-1 (...) WYZNACZA PASY RUCHU.

Przeczytaj ...masz podane źródło
Skoro już dowiedziałeś się do czego służą linie P-1(wszystkie!) odpowiedz na pytanie:

Na razie dowiedziałem się, nawet nie teraz tylko juz wcześniej..że masz duże braki...jak mozna z kimś dyskutować na temat przepisów, skoro nawet ich nie znasz...
Chyba masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Napisałem o całkiem innej sytuacji.


Nie wiem , kto tu ma problem, nie pisałem o "innej sytuacji" tylko tej z mojego linku.
A więc ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez evo9rs » czwartek 12 grudnia 2013, 10:43

szerszon napisał(a):
Jest to linia segregacyjna której podstawowym zadaniem jest (jak każdej linii segregacyjnej):
ODZIELENIE OD SIEBIE PASÓW PROWADZĄCYCH RUCH w tych samych albo przeciwnych kierunkach.

Niesamowite..masz jakieś własne rozporządzenie ?
Skąd te bzdury ?
Proszę
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 7247,d.bGQ
Załącznik 2...proszę mi to znaleźć i zacytować....

Czytać nie umiesz czy udajesz?

http://sipdata.lex.pl/dane/dzienniki/20 ... l2%5F2.pdf

Punkt 2.2.1. I kto pisze bzdury?

Rozporządzenie w sprawie znaków mówi jeszcze dobitniej: Znak P-1 (...) WYZNACZA PASY RUCHU.

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 393&type=2
Paragraf 86.1
Do tego się jakoś odniesiesz panie (nie)znający przepisy?



Skoro już dowiedziałeś się do czego służą linie P-1(wszystkie!) odpowiedz na pytanie...

Czy widziałeś gdzieś pasy ruchu wyznaczone niezgodnie z drogą z pierwszeństwem?
evo9rs
 
Posty: 346
Dołączył(a): środa 13 listopada 2013, 12:40

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez kg1956 » czwartek 12 grudnia 2013, 10:53

Czy tabliczka T-6 ma decydujące znaczenie przy sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy?
Nie znalazłem w znakach odpowiedniej, więc ją narysuję.
2013-12-12_093622.jpg

Czy taka tabliczka jednoznacznie nakazuje takie a nie inne sygnalizowanie? Moim zdaniem nie. Zależy to od umiejscowienia skrzyżowania a nie od oznakowania.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez szerszon » czwartek 12 grudnia 2013, 11:20

Punkt 2.2.1. I kto pisze bzdury?

Ty..pkt 2.2.1.5
czyta sie całość, a nie tytuły...przy linii P-1e nie ma nic napisane z tego co Ty usiłujesz tu lansować..czytaj dalej..

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 393&type=2
Paragraf 86.1
Do tego się jakoś odniesiesz panie (nie)znający przepisy?

A może bys zacytował ten paragraf...?
Wyjdzie,ze piszesz zupełnie o czym innym
"linia pojedyńcza przerywana"
czy na łamanym pierwszeństwie jest zastosowana linia pojedyńcza przerywana ?
A więc ?
Skoro już dowiedziałeś się do czego służą linie P-1(wszystkie!) odpowiedz na pytanie...

Na szczęście nie jesteś źródłem wiedzy... :mrgreen:

kg1956 napisał(a):Czy tabliczka T-6 ma decydujące znaczenie przy sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy?
Nie znalazłem w znakach odpowiedniej, więc ją narysuję.
2013-12-12_093622.jpg

Czy taka tabliczka jednoznacznie nakazuje takie a nie inne sygnalizowanie? Moim zdaniem nie. Zależy to od umiejscowienia skrzyżowania a nie od oznakowania.

Tabliczka nic nie nakazuje, ponieważ nie jest znakiem nakazu...
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowanie - Nieustąpienie pierwszeństwa?

Postprzez kg1956 » czwartek 12 grudnia 2013, 11:36

Miałem na myśli jednoznacznie sugeruje. :)
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 154 gości