Kamizelki odblaskowe?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kamizelki odblaskowe?

Postprzez Sławek_18 » sobota 20 sierpnia 2005, 11:59

Czy jest jakis projekt, ktory nalozy na polskich kierowcow miec w samochodzie kamizelke odblaskowa? A jednej aukcji z allegro z kamizelkami napisano, ze juz w tym roku maja taki nakaz obowiazywac. Czy to tylko chwyt (nieuczciwy) reklamowy?
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez miros » sobota 20 sierpnia 2005, 12:13

z tego co slyszalem to takie cos ma obowiazywac w innych krajach unii. my jeszcze bedziemy chyba musieli poczekac, a moze sie myle?? jak ktos wie cos wiecej to niech poda info.
na nowym forum od 05 Lip 2002, na starym od 2001
kat B: wydane 15.04.02
zdane za pierwszym.

Obrazek
Avatar użytkownika
miros
 
Posty: 2049
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:55
Lokalizacja: warszawa

Postprzez Cubaza » sobota 20 sierpnia 2005, 12:24

Hmmm ja nie wiem czy wiem więcej ale jest coś takiego, że za granicą trzeba mieć oblaskowe kamizelki bo dostaje się wielkie mandaty... Można je kupić na stacjach benzynowych;) A w Polsce pamiętam, że policja nie tak dawno miała akcję rozdawania takich kamizelek za przepisową jazdę.... Ale coś czuję, że i tak to wejdzie w życie ta ustawa:)
Cubaza
 
Posty: 237
Dołączył(a): czwartek 15 lipca 2004, 13:35
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Sławek_18 » sobota 20 sierpnia 2005, 12:34

troche sie wlasnie obawiam, jade jutro na slowacje gdzie taka kamizelka jest obowiazkowa. MOze sam bym sie nie bal. Ale jedziemy w 4 chlopa a taki towar w razie zobaczenia przez mundurowych jest smacznym kaskiem. I do tego na polskich blachach. (Mimo tego, ze nie bedziemy tam dlugo)
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Cubaza » sobota 20 sierpnia 2005, 14:32

Ja chociaż nie byłem jeszcze za granicą to taką kamizelkę mam dzięki mojemu tacie. Skąd ja on ma i dlaczego to nie pytajcie ale powiem, że napewno z pewnego źródła i nie kradziona ani nic:) Jak się dowiedziałem, że za granicą jest potrzebna to chociaż nie jeżdżę to wolałem ją mieć bo dużo miejsca nie zajmuje a potem mogę zapomnieć :)
Cubaza
 
Posty: 237
Dołączył(a): czwartek 15 lipca 2004, 13:35
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez ella » sobota 20 sierpnia 2005, 14:42

Taka kamizelka kosztuje chyba 30 zł natomiast kara za jej nie posiadanie w państwach gdzie jest taki obowiązek jest kilkanaście razy większa. Więc po co ryzykować.
W Austrii od 1 maja wszyscy kierowcy samochodów osobowych muszą mieć na obowiązkowym wyposażeniu odblaskowe kamizelki. Mandat za ich brak ma wynosić od 21 do 100 euro.
Odblaskowe kamizelki można kupić na stacjach benzynowych, kosztują około euro i są dostępne w trzech kolorach - żółtym, pomarańczowym bądź czerwonym. Kamizelki odblaskowe obowiązują już w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Cubaza » sobota 20 sierpnia 2005, 22:53

No właśnie mnie zastanawiało czy musi być jakiś specjalny kolor czy może być poprostu odblaskowa. Ja mam taką bardzo odblaskową pomarańczową(jak służby oczyszczania miasta) a myślałem, że musi być na przykład zielona taka jak policja albo coś.... Ale to dobrze, że kolor nie gra różnicy:)
Cubaza
 
Posty: 237
Dołączył(a): czwartek 15 lipca 2004, 13:35
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Feetek » niedziela 21 sierpnia 2005, 23:07

Kierowcy ciężarówek muszą mieć taką kamizelkę od lat. (w 15 krajach UE jeszcze przed poszerzeniem) I to jest pikuś. Trzeba mieć jeszcze kask, buty przemysłowe, okulary ochronne i rękawice.
'Obywatelowi należy ufać i nieustannie go kontrolować'
Avatar użytkownika
Feetek
 
Posty: 69
Dołączył(a): wtorek 01 marca 2005, 00:56
Lokalizacja: Oslo/Gdańsk

Postprzez wiruswww » niedziela 21 sierpnia 2005, 23:40

Feetek napisał(a):...Trzeba mieć jeszcze kask, buty przemysłowe, okulary ochronne i rękawice.


A moge się spytac po co? bo kamizelki to jeszcze rozumiem ale to wszystko?
Czasami mam dość tej całej techniki. Przez tą całą technologie ludzie oduczyli się rozmawiać twarzą w twarz :( I to jest naprawde smutne.
Avatar użytkownika
wiruswww
 
Posty: 553
Dołączył(a): niedziela 29 sierpnia 2004, 13:35
Lokalizacja: Podlasie

Postprzez Feetek » niedziela 21 sierpnia 2005, 23:46

W myśl ustawy o transporcie drogowym kierowca musi być obecny podczas załadunku. Czasami trzeba wleźć gdzieś na magazyn, gdzie sztaplarka ściąga palety z paru kondygnacji nad głową, albo może spaść ci na nogę coś ciężkiego.
'Obywatelowi należy ufać i nieustannie go kontrolować'
Avatar użytkownika
Feetek
 
Posty: 69
Dołączył(a): wtorek 01 marca 2005, 00:56
Lokalizacja: Oslo/Gdańsk

Postprzez wiruswww » poniedziałek 22 sierpnia 2005, 11:24

Ano tak, teraz jest całkowicie jasne, nie wiedziałęm o tym, dzięki za wyjaśniene.
Czasami mam dość tej całej techniki. Przez tą całą technologie ludzie oduczyli się rozmawiać twarzą w twarz :( I to jest naprawde smutne.
Avatar użytkownika
wiruswww
 
Posty: 553
Dołączył(a): niedziela 29 sierpnia 2004, 13:35
Lokalizacja: Podlasie

Postprzez Nevrick » czwartek 31 sierpnia 2006, 08:45

Dokładnie wczoraj rozmawiałem z panną ( córką policjanta) i otóż dowiedziałem się, że u nas też już podobno wymaga się od kierowców samochodów osobowych kamizelki odblaskowej umieszczonej na fotelu kierowcy, ale wiadomości tej nie mam popartej żadnym aktem prawnym czy doniesieniem prasowym, więc trudno powiedzieć...A w "wszystko po 4 zlote" widzialem takie kamizelki...:]
Nevrick
 
Posty: 11
Dołączył(a): środa 21 czerwca 2006, 12:53

Postprzez Agawa » czwartek 31 sierpnia 2006, 09:13

kamizelki odblaskowej umieszczonej na fotelu kierowcy

Tzn. w jaki sposób :?:
Avatar użytkownika
Agawa
 
Posty: 911
Dołączył(a): poniedziałek 05 kwietnia 2004, 14:25
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Tomek_ » czwartek 31 sierpnia 2006, 09:24

Pytanie: W innych krajach Europy?

Odpowiedź: Kamizelki ostrzegawcze dla podróżujących samochodami osobowymi obowiązują w Austrii, Włoszech i Hiszpanii oraz Chorwacji (od 1.1.2006), Finlandii, Hiszpanii, Portugalii. Obowiązek posiadania kamizelek zapowiadali także Niemcy (aktualnie obowiązują dla pojazdów ciężarowych i autobusów). Nie ma znaczenia ich kolor, muszą jednak spełniać wymagania normy EN471. Odblaskowa kamizelka nie może być schowana w bagażniku. Musi być w kabinie samochodu po to, żeby w razie unieruchomienia pojazdu osoba wysiadająca mogła od razu w nią się ubrać. Policja już na granicach sprawdza, czy w samochodzie jest przynajmniej jedna kamizelka, jej brak jest karany mandatem. Samo posiadanie kamizelki nie wystarcza. Każda osoba opuszczająca unieruchomiony na drodze samochód musi ją mieć na sobie.

W Austrii: Od 1 maja 2005 wszedł w życie przepis nakładający na użytkowników dróg (kierowców i pasażerów pojazdów) obowiązek zakładania kamizelek ostrzegawczych, jeśli opuszczają pojazd w razie awarii samochodu lub wypadku. Przepis obowiązuje na autostradach i innych drogach na obszarze niezabudowanym. Policja oraz służby graniczne przy wjeździe do Austrii kontrolują czy wjeżdżający pojazd na terytorium kraju posiada co najmniej jedna kamizelkę. Brak kamizelki jest karany mandatem w wysokości minimum 21 €.

We Włoszech kamizelka jest wymagana podczas pobytu poza autem na autostradach i drogach szybkiego ruchu, również w zatokach parkingowych. Kolor dowolny: czerwonym, pomarańczowy lub żółty.

W Hiszpanii: Przepisy nieco łagodniejsze niż w Austrii. Policja nie może sprawdzać, czy kierowca ma kamizelkę w aucie, lecz tylko czy założył ją w określonych sytuacjach. Za brak kamizelki mandat do 91 €.

W Portugalii: Za brak kamizelki ostrzegawczej policja może ukarać mandatem od 60-600 €.

Pytanie: A w Polsce, czy istnieje obowiązek posiadania i używania kamizelek ostrzegawczych?

Odpowiedź: Kamizelki odblaskowe w Polsce nie są obowiązkowe. Ustawa Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje: "Art. 41. Osoba wykonująca roboty lub inne czynności na drodze jest obowiązana używać w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym." Artykuł ten pochodzi z rozdziału 5 "Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach" w/w ustawy. Polska policja zaczyna promować na polskich drogach używanie odblaskowych strojów ochronnych. Kamizelka odblaskowa winna odpowiadać normie ÖNORM EN 471 (Dyrektywa 89/686/EEC). Tak więc aktualnie kamizelkę muszą posiadać jedynie pewne grupy transportowe jak np. kierowcy przewożący materiały niebezpieczne.

zroddlo: http://www.grupaimage.com.pl/?s=prd&i=informacja&id=6966
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Matylda » czwartek 31 sierpnia 2006, 11:17

Ja kupiłam tę twarzową kamizelkę w kolorze zielonym :lol: w związku z wyjazdem do Niemiec (tam jest wymagana). Od tamtej pory wożę ją w schowku, bo słyszałam że przy kontroli drogowej w Polsce panowie niebiescy lubią zapytać o ten gadzet. Niestety nie wiem czy cos grozi za brak tego ubranka, ale myslę że może byc przydatne na drodze np. przy nieoczekiwanej zmianie koła :) Koszt niewielki ok.10 zł.
Żyj tak, aby nikt nigdy przez Ciebie nie płakał !
Rozpoczęcie kursu: 22.08.2005
Egzamin 1 podejście: 23.11.2005 zaliczony pozytywnie
Prawo jazdy odebrane: 05.12.2005
Matylda
 
Posty: 313
Dołączył(a): niedziela 30 października 2005, 12:19
Lokalizacja: Tarnów

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 207 gości