Parkowanie na pasach

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Parkowanie na pasach

Postprzez Magik » poniedziałek 14 stycznia 2013, 00:55

Nie chodzi mi o przejście dla pieszych, tylko takie coś:

Obrazek

O tę strefę wyłączoną z ruchu. Można na niej parkować? Od instruktorki na to samo pytanie usłyszałem, że można, ale ona czasem mówiła dziwne rzeczy.

Co o tym myślicie?

BTW. samochód na zdjęciu tak czy siak tam chyba nie może stać, bo, o ile mnie pamięć nie myli, trzeba parkować nie bliżej niż 10 metrów od skrzyżowania.
Magik
 
Posty: 76
Dołączył(a): poniedziałek 08 sierpnia 2011, 18:53

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez Pavlo856 » poniedziałek 14 stycznia 2013, 01:23

Masz tu przecież strefe wylaczona z ruchu wiec nie mozesz tu parkowac...
Pavlo856
 
Posty: 51
Dołączył(a): czwartek 15 listopada 2012, 01:12

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez maryann » poniedziałek 14 stycznia 2013, 10:09

...mało tego- za blisko przejścia, za blisko skrzyżowania.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 14 stycznia 2013, 10:42

Kilka wersetów na temat, miejsce o których nie wspomniano wyżej...
§ 90.5. Znak P-21(a) "powierzchnia wyłączona" oznacza powierzchnię drogi, na którą wjazd i zatrzymanie są zabronione.
2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
49. 1. Zabrania się zatrzymania pojazdu: 10) w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu.
Art. 50.1. Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:(...)b) na obszarze zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione. 2. Postój pojazdu, o którym mowa w ust. 1, należy sygnalizować w sposób następujący:(...)b) na obszarze zabudowanym – przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
Pojazd na rysunku jest wyłączony z ruchu, ponieważ:
Art. 17. 1. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez axel234 » poniedziałek 14 stycznia 2013, 13:08

Jeśli faktycznie instruktorka powiedziała, że można tak parkować, to stwierdzam, że ten świat się kończy.
axel234
 
Posty: 138
Dołączył(a): środa 17 października 2012, 23:32

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 14 stycznia 2013, 13:57

A w takiej sytuacji, czy różowy pojazd parkując nie łamie przepisów? [obszar wyłączony z ruchu kończy się jak na rys.]

Obrazek
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez szerszon » poniedziałek 14 stycznia 2013, 16:40

Nie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez 9imar9 » poniedziałek 14 stycznia 2013, 16:47

Magik napisał(a): Od instruktorki na to samo pytanie usłyszałem, że można

Zartujesz prawda? 8)
Avatar użytkownika
9imar9
 
Posty: 207
Dołączył(a): sobota 20 października 2012, 17:00
Lokalizacja: Krś.

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 14 stycznia 2013, 16:52

szerszon napisał(a):Nie.
Tez mi się zdaje, że jest okej. Ale czy ten zapis nie przeszkadza?
Art 49.1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:(...) 5) na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni i na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni;
:help:
Inne pytanie: czy obszar wyłączony z ruchu w postaci znaków P-21 oraz linii P-7b wymalowany żeby rozdzielać kierunki ruchu na długim odcinku, rozdziela drogę na dwie jezdnie? Czy jezdnia jest wciąż jedna?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 14 stycznia 2013, 16:59 przez LeszkoII, łącznie zmieniany 1 raz
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez szerszon » poniedziałek 14 stycznia 2013, 16:56

Nie wiem , skąd ten rysunek, ale czy tam powinna w ogóle znaleźć się P-7b zgodnie z opisem z 220 jaki byłeś łaskaw przytoczyć.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez LeszkoII » poniedziałek 14 stycznia 2013, 17:02

W realu jest P-7b na 100%. Może drogowcom nie chciało się malować P-21 do końca. Odcinek z linia P-7b biegnie przez cała drogę az do skrzyżowania. Z drugiej strony też jest zaczęte P-21...
Obrazek
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez Henq » wtorek 15 stycznia 2013, 20:30

szerszon napisał(a):Nie.

@Szerszon a ja tam widzę 6 metrów od przejścia dla pieszych a powinno być 10 więc łamie przepisy.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez LeszkoII » wtorek 15 stycznia 2013, 20:38

to ul. 1- kierunkowa, można nawet 1cm ZA pasami (o ile spełni się inne warunki, np. odległość od skrzyżowania, znaki itp.)
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez szerszon » wtorek 15 stycznia 2013, 21:08

Henq napisał(a):@Szerszon a ja tam widzę 6 metrów od przejścia dla pieszych a powinno być 10 więc łamie przepisy.

Dla mnie ktoś tam przesadził z farbą.
Właśnie jednokierunkowa, dlatego te 10m od pasów sie nie łapie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Parkowanie na pasach

Postprzez Henq » wtorek 15 stycznia 2013, 21:11

LeszkoII napisał(a):to ul. 1- kierunkowa, można nawet 1cm ZA pasami (o ile spełni się inne warunki, np. odległość od skrzyżowania, znaki itp.)

Nie zwróciłem uwagi że to jeden kierunek, sorry :)
nie musi być za pasami 10m tylko przed.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości