Potrącenie rowerzystki na pasach

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez lith » środa 05 grudnia 2012, 15:49

http://www.portel.pl/artykul.php3?i=61933

"Dziś (5 grudnia) około godz. 10.15 na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Bema i Kiedrzyńskiego miało miejsce potrącenie rowerzystki przez pojazd osobowy.[...]
Za spowodowanie kolizji kierująca seatem została przez policjantów ukarana mandatem w wysokości 500 zł i otrzymała 6 punktów karnych. Rowerzystkę policjanci natomiast ukarali mandatem karnym 100 zł za niedozwolony przejazd przez jezdnię rowerem po przejściu dla pieszych."

Dziwne rzeczy. Ja na miejscu osobówki bym pewnie nie przyjął mandatu. A Wy jak?
Sam nie jestem święty i przez przejścia przejeżdżam czasami, ale nigdy nie pakuję się w takiej sytuacji pod samochód i ustępuję wszystkim.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez LeszkoII » środa 05 grudnia 2012, 16:18

Też bym nie przyjął, ale mam nadzieję że szczególna ostrożność przed przejściem dla pieszych uchroniłaby mnie od takiego dylematu.
"Specjalista to ktoś, kto wie wszystko o czymś i nie wie nic o czymkolwiek innym. W miarę postępów specjalizacji, to w końcu specjalista będzie to ktoś taki, kto wie wszystko o niczym i nie wie niczego o wszystkim" - śp. Józef Kossecki
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez Borys_q » środa 05 grudnia 2012, 18:15

Nie przyjął bym, a więcej napisał skargę na panów policjantów za nie znajomość przepisów prawa, To rowerzystka powinna dostać mandat za spowodowanie kolizji, kierujący samochodem na pewno nie ma obowiązku ustępowania jej pierwszeństwa.
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez Zonaimad » środa 05 grudnia 2012, 18:54

Zabawną filozofię zaprezentowali policjanci. ;-) Rowerzystki nie miało prawa tam być i to przyznali, ale jednak mandat dostała kierująca, która - co sami przyznali - miała prawa nie spodziewać się rowerzysty. Z drugiej jednak strony - równie dobrze mogłaby nie zauważyć wchodzącego na przejście pieszego, myślę że ta konkretna rowerzystka jechała z mniej-więcej taką właśnie prędkością...

Wiele też zależy od tego, w jaki sposób się wytłumaczyła kierująca autem. Może, jak to baba, wprost przyznała się "a ja widziałam, że ona jedzie, ale co się będę zatrzymywała - przecież mam pierwszeństwo". ;-) W tej sytuacji mandat jak najbardziej się należy.
Zonaimad
 
Posty: 964
Dołączył(a): czwartek 04 czerwca 2009, 18:48

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez karol199 » środa 05 grudnia 2012, 21:52

Bardzo często ludzie po prostu uznają wyższość policjantów jako GURU w tych sprawach i zgadzają się z ich werdyktem.
Kat. A - 2010
Kat. B - 2009
Kat. C - 2011
Kat. D - 2012
karol199
 
Posty: 142
Dołączył(a): poniedziałek 31 sierpnia 2009, 15:09

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez winston » środa 05 grudnia 2012, 21:55

Jeżeli rowerzystka nie wjechała bezpośrednio przed jadący pojazd to winna jest kierująca autem. Uderzyła w rowerzystkę znajdującą się na przejściu dla pieszych. Nie ważne czy jest to rowerzysta czy pieszy. Uderzyła kierująca pojazdem, na przejściu, do którego dojeżdżając należy zachować szczególną ostrożność. A jeżeli uderzyła to ponosi winę spowodowania kolizji.


Borys_q, nie ma obowiązku ustępowania ale nie ma też prawa powodować kolizji. Ma prawo "wymusić" pierwszeństwo na rowerzystce (np. zmuszając ją do zatrzymania na tym przejściu) ale w żadnym wypadku nie ma prawa jej na tym przejściu rozjeżdżać!
PJ: ABCD
instruktor kat. B


__________________
ignorowani za trolling:
Drezyna,
Avatar użytkownika
winston
 
Posty: 361
Dołączył(a): piątek 30 listopada 2012, 16:00
Lokalizacja: Pogórze Zachodniobeskidzkie

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez lith » środa 05 grudnia 2012, 23:14

W sumie jestem ciekawy jak to dokładniej wyglądało. Samochód nie mógł jechać szybko, skoro z 10-15m wcześniej ruszył, jeszcze przez tory tramwajowe przejeżdżał po drodze.
Jak coś to tu link do miejsca:
http://goo.gl/maps/EBpCD
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez szerszon » środa 05 grudnia 2012, 23:51

Zonaimad napisał(a): myślę że ta konkretna rowerzystka jechała z mniej-więcej taką właśnie prędkością...

Żartujesz :D raz ,ze z lewej( gorsze postrzeganie dla kierującego pojazdem) i z pewnościa zapitalała "bezpieczne" 30km/h
O ile widzę, to pojazd przecinał drogę z pierwszeństwem. Mógł sie uwijać.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez Overmind » czwartek 06 grudnia 2012, 01:13

Sytuacja jasna, drogówka nie po raz pierwszy wykazała się niekompetencją.

winston napisał(a):Jeżeli rowerzystka nie wjechała bezpośrednio przed jadący pojazd to winna jest kierująca autem.


A jakie to ma znaczenie?

winston napisał(a):Nie ważne czy jest to rowerzysta czy pieszy.


??? Jakby wzdłuż tego przejścia jechał sobie smart, to też by był bez winy w przypadku kolizji z kimś, kto jedzie prawidłowo?

winston napisał(a):Uderzyła kierująca pojazdem, na przejściu, do którego dojeżdżając należy zachować szczególną ostrożność. A jeżeli uderzyła to ponosi winę spowodowania kolizji.


Bzdura. Jak na skrzyżowaniu walnę w kogoś, kto mi wyjechał przed maskę z podporządkowanej, to też moja wina, bo miałem zachować szczególną ostrożność, dojeżdżając do skrzyżowania?
Overmind
 
Posty: 83
Dołączył(a): sobota 16 kwietnia 2011, 10:45

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez Salvadore » czwartek 06 grudnia 2012, 09:18

Po pierwsze kierujący satem musiał jechać wolno, skoro rowerzystka wyszła bez uszczerbku. Po drugie do co najmniej zeszłego roku jest przepis, że rowerzysta nie może przejeżdżać na rowerze przez pasy, bo istnieje ryzyko potrącenia przez niego pieszego - za to rowerzysta dostał mandat! A po trzecie kierowca jak tylko widzi, że ktoś wszedł na pasy, choć jedną nogą (często łapią na tym na egzaminach!) kierowca MUSI się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa!!! Bo pieszy na pasach ma pierwszeństwo! Dlatego przypadek, jak ktoś Ci przetnie drogę wyjeżdżając z podporządkowanej, jest zupełnie inny, bo wtedy oczywiście ty masz pierwszeństwo. Według mnie policja postąpiła słusznie.
________________
wózki widłowe to moja druga pasja...
Salvadore
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 05 grudnia 2012, 17:10

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez BOReK » czwartek 06 grudnia 2012, 09:37

Salvadore napisał(a):Bo pieszy na pasach ma pierwszeństwo!

To jest prawda. Należy do tego dodać, że rowerzysta nie jest pieszym i nie ma prawa pokonywać przejścia dla pieszych tak jak robi to pieszy. Jak skorzysta z przejazdu dla rowerów albo przeprowadzi rower przez przejście to wtedy jak najbardziej należy mu ustąpić, ale rowerzysty jako takiego na przejściu dla pieszych nie ma i żadne pierwszeństwo mu się nie należy.
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez szerszon » czwartek 06 grudnia 2012, 09:48

Salvadore napisał(a): A po trzecie kierowca jak tylko widzi, że ktoś wszedł na pasy, choć jedną nogą (często łapią na tym na egzaminach!) kierowca MUSI się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa!!! Bo pieszy na pasach ma pierwszeństwo!
________________
wózki widłowe to moja druga pasja...
Ale o czym mamy rozmawiać , jak sie nie zna podstawowych przepisów....co musi ? Na pewno musi ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez winston » czwartek 06 grudnia 2012, 10:17

Overmind
Bzdury to ty wypisujesz i to nie od dzisiaj, jak zdążyłem poczytać.

BOReK, ale czy uważasz, że można rowerzystę na przejściu rozjeżdżać?
PJ: ABCD
instruktor kat. B


__________________
ignorowani za trolling:
Drezyna,
Avatar użytkownika
winston
 
Posty: 361
Dołączył(a): piątek 30 listopada 2012, 16:00
Lokalizacja: Pogórze Zachodniobeskidzkie

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez dylek » czwartek 06 grudnia 2012, 10:26

winston, a czy ty uważasz, że można jeździć wzdłuż przejścia ?
Pod katem prawnym to bez różnicy czy seat walnął w rower, motocykl, czy w autobus...
Jest informowany o przejściu i spodziewa się, że coś może mu się na tym przejściu pojawić w tempie piechura... nawet pieszy wbiegający a nie wchodzący już jest sytuacją problematyczną, a co dopiero wjeżdżający pojazd...
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Potrącenie rowerzystki na pasach

Postprzez Drezyna » czwartek 06 grudnia 2012, 11:37

Nie rozumiem o czym tu piszecie. Jeśli kierująca spowodowała kolizję to dostała mandat i punkty, i tak powinno być. Jeśli nie spowodowała, to nie powinna dostać mandatu. Na podstawie tekstu nie można stwierdzić jak było. Rowerzysta powinien dostać mandat, ale to nie ma nic do rzeczy. Reszta to gdybanie.
Drezyna
 
Posty: 1139
Dołączył(a): wtorek 30 sierpnia 2011, 16:59

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości