Koniec ograniczenia prędkości ?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez mpiwowski » czwartek 18 października 2012, 19:22

Mam jedną niejasną sytuacje drogową. :)

Mianowicie wjechałem na drogę z ograniczeniem 70 km/h i jadąc nią nie było odwołania tego znaku. I teraz jak już wjechałem na lewą część rozwidlenia, które jest widoczne poniżej musiałem już jechać 50km/h. I teraz pytanie dlaczego?

Czy to jest już tak jakby kwalifikowane że była to już inna cześć tej ulicy i na niej obowiązuje ograniczenie 50km/h? a na tej prawej 70km/h. Czy był jakiś inny powód tej zmiany. Może pytanie trochę banalne, ale jakoś tego nie widzę. :)

Obrazek
mpiwowski
 
Posty: 14
Dołączył(a): wtorek 25 września 2012, 02:02

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez axel234 » czwartek 18 października 2012, 20:58

Powodem było to, że to rozwidlenie jest skrzyżowaniem i od rozwidlenia 70 km/h już nie obowiązuje.
axel234
 
Posty: 138
Dołączył(a): środa 17 października 2012, 23:32

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez BOReK » czwartek 18 października 2012, 21:02

Ograniczenie prędkości odwołuje odpowiedni znak albo skrzyżowanie - widzisz tam gdzieś skrzyżowanie? Bo ja nie.
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez mpiwowski » czwartek 18 października 2012, 21:10

BOReK napisał(a):Ograniczenie prędkości odwołuje odpowiedni znak albo skrzyżowanie - widzisz tam gdzieś skrzyżowanie? Bo ja nie.


Dokładnie, rozwidlenie to nie skrzyżowanie. :)

No nic jutro najwyżej dopytam. Bo sam szczerze powiem, ze nie wiem.
mpiwowski
 
Posty: 14
Dołączył(a): wtorek 25 września 2012, 02:02

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez axel234 » czwartek 18 października 2012, 21:16

BOReK napisał(a):Ograniczenie prędkości odwołuje odpowiedni znak albo skrzyżowanie - widzisz tam gdzieś skrzyżowanie? Bo ja nie.



skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;


Ja tu jednak widzę skrzyżowanie.
axel234
 
Posty: 138
Dołączył(a): środa 17 października 2012, 23:32

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez mpiwowski » czwartek 18 października 2012, 21:38

hmm

no to chyba już się wyjaśniło dlaczego 50 na godzinę dalej. Tak myślałem, że to dlatego. :)

Dziękuję za pomoc.
mpiwowski
 
Posty: 14
Dołączył(a): wtorek 25 września 2012, 02:02

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez BOReK » czwartek 18 października 2012, 21:57

Tylko jeśli to ma być skrzyżowanie, to powinny powstać dwie drogi, a nie powstają. To po prostu wydzielenie drugiej jezdni.

Kto w ogóle powiedział, że tam się jedzie 50? Instruktor? Egzaminator? Ja tam na egzaminie zasuwałem 70 i było dobrze...
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez mpiwowski » czwartek 18 października 2012, 21:59

BOReK napisał(a):Tylko jeśli to ma być skrzyżowanie, to powinny powstać dwie drogi, a nie powstają. To po prostu wydzielenie drugiej jezdni.

Kto w ogóle powiedział, że tam się jedzie 50? Instruktor? Egzaminator? Ja tam na egzaminie zasuwałem 70 i było dobrze...


Intruktor. No właśnie mi też coś nie gra. Muszę spytać o co chodzi.
mpiwowski
 
Posty: 14
Dołączył(a): wtorek 25 września 2012, 02:02

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez szerszon » czwartek 18 października 2012, 22:31

BOReK napisał(a):Tylko jeśli to ma być skrzyżowanie, to powinny powstać dwie drogi, a nie powstają. To po prostu wydzielenie drugiej jezdni.

Kto w ogóle powiedział, że tam się jedzie 50? Instruktor? Egzaminator? Ja tam na egzaminie zasuwałem 70 i było dobrze...
Przeciez powstają...póżniej... :D
Widzę u Ciebie brak konsekwencji.
W innym wątku co się spieraliśmy widziałeś jednak dwie drogi, a tu nie chcesz zobaczyć... :D
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez BOReK » piątek 19 października 2012, 08:45

Ja nawet dokładnie wiem czemu tam widziałem dwie, tu widzę jedną, a w trzecim jeszcze wątku również widzę jedną (tak samo jak Ty). Dlatego chętnie zobaczę argumentację na ten przypadek. To niewątpliwie jest rozwidlenie drogi, ale drogi, nie dróg - po prostu z jednej jezdni robią się dwie. Innemu rozwiązaniu brak sensu.

Oczywiście dopuszczam możliwość, że mylę się ja, moi instruktorzy, egzaminator u którego zdawałem oraz dziesiątki łódzkich kierowców. ;)
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez maryann » piątek 19 października 2012, 09:34

Jest zamieszanie, bo mamy lukę prawną. Odwołanie przez skrzyżowanie wzięło się z sytuacji, kiedy ktoś mógł od tego miejsca wjechać na daną drogę i nie widzieć wcześniejszego ograniczenia- stąd nie może ono obowiązywać. Przy rozwidleniu taka sytuacja zaistnieć teoretycznie nie może, więc odwołanie nie ma umocowania w logicznym ciągu następstw, i niektórzy tak je rozumieją.
BOReK napisał(a):jest rozwidlenie drogi, ale drogi, nie dróg
... no i być nie może, bo nigdy nie jedziemy "drogami". Interesuje mnie rozwidlenie mojej drogi, nie żadnej innej. To kolejna pułapka językowa, w którą wpadł piszący ustawę; powinno być: "przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie drogi(...). Albo też trzeba przyjąć, że po rozwidleniu mamy już dwie drogi, które są co tylko rozwidlone. Tak czy inaczej- twoja, BORek, interpretacja nigdzie nie przejdzie. Skrzyżowanie mamy i już.
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez BOReK » piątek 19 października 2012, 10:35

Napisałeś nieprawdę, a ja z kolei napisałem zbyt skrótowo, więc się rozwinę...

Definicja ustawowa mówi:
skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy

To nie jest pułapka językowa. Jaki sens miałoby skrzyżowanie drogi samej ze sobą? Jak to widzisz? Pewnie że można to zbudować, ale będzie to miało tyle samo sensu, co sygnalizacja świetlna postawiona dla dowcipu na prostej drodze, bez przejścia dla pieszych czy jakiejś uliczki, torowiska. Byłoby to zwykłe utrudnienie nie służące niczemu.
Tak samo musi być połączenie większej liczby dróg w jedną, aby było to skrzyżowanie. Tak samo musi być rozwidlenie jednej drogi na przynajmniej dwie - bo rozwidlenie jednej drogi na jedną drogę i nazwanie tego skrzyżowaniem to oczywisty absurd, co z czym tu się ma krzyżować?

Może natomiast istnieć połączenie dwóch jezdni tej samej drogi w jedną jezdnię oraz rozwidlenie jednej jezdni w dwie jezdnie należące do tej samej drogi. Nie jest to skrzyżowanie, bo znów - co się tu niby krzyżuje?


Definicja jest skonstruowana całkiem prawidłowo i celowo wskazuje na mnogość dróg, które muszą się krzyżować. Powtarzam pytanie - co to za skrzyżowanie, gdzie droga krzyżuje się sama ze sobą? Jaki jest sens takiej konstrukcji, nie tylko językowej ale i praktycznej?
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez maryann » piątek 19 października 2012, 10:57

Tam na zdjęciu widzimy C11, potem słup latarni z sześcioma lampami. Owe słupek i słup stoją na środku drogi, czy między dwiema drogami?
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez BOReK » piątek 19 października 2012, 11:04

C-11 nie ogranicza się do skrzyżowań, a lampy również mogą stać między jezdniami jednej drogi.
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Koniec ograniczenia prędkości ?

Postprzez maryann » piątek 19 października 2012, 11:53

Nie no- po prostu powiedz co tu widzisz; żadnej pułapki.
Bo jeśli między dwoma drogami, to mamy skrzyżowanie, a jeśli to ta sama, dość osobliwa droga, to...
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3359
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości