Jak to jest z znakami drogowymi

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jak to jest z znakami drogowymi

Postprzez Tejot » piątek 28 lutego 2003, 12:11

Witam!

Mam coś takiego - jadę drogą jednokierunkową z zaznaczoczonymi pasami ruchu, za skrzyżowaniem widzę znak pionowy określający gdzie można skręcać na następnym skrzyżowaniu z którego pasa. Jadę dalej a namalowane na jezdni pasy (znaki poziome :shock:) informują o innej możliwości skręcania z danego pasa.

I tu mam dylemat.
Co jest ważniejsze?
Znak pionowy czy namalowany znak poziomy?

PS.
Wiem, że pewnie jest to w kodeksie o ruchu drogowym, ale
nie potrafiłem tego znaleźć.
Tejot
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 28 lutego 2003, 12:03

Postprzez Sławek_18 » piątek 28 lutego 2003, 13:49

Napewno jest inaczej ? :shock: Ja bym sie chyba kierowal znakami poziomymi. Ale najwazniejsze zebys oczywiscie nie skrecal w z prawego pasa ruchu :) :D albo w prawo z lewego ^^
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Tejot » piątek 28 lutego 2003, 14:31

Na pewno jest inaczej. Różnica nie jest kolosalna - sa cztery pasy z prawego można tylko skręcać w prawo, następny pas opisany jest raz jako tylko jazda na wprost, a drugi raz jako na wprost/prawo :? :D
Tejot
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 28 lutego 2003, 12:03

Postprzez Slawek » piątek 28 lutego 2003, 16:29

To na logikę powinieneś jechać w prawo z prawego, a prosto z tego drugiego. To jeszcze zależy ile pasów do jazdy jest po skręcie w prawo, ale jednak chyba tak się powinieneś zachować.
Avatar użytkownika
Slawek
 
Posty: 769
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:57

Postprzez Tejot » piątek 28 lutego 2003, 16:58

Droga w prawo ma dwa pasy :)
Tejot
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 28 lutego 2003, 12:03

Postprzez Łakom » piątek 28 lutego 2003, 18:06

ja bym tą droge omijał jak najdalej :D
czasmi chciało by sie modlić o istnienie boga
Avatar użytkownika
Łakom
 
Posty: 541
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 22:04
Lokalizacja: bełchatów

Postprzez miros » piątek 28 lutego 2003, 19:32

no i tu jest problem, szukalem w kodeksie drogowym i jakos nie moglem sie doszukac ktore znaki sa wazniejsze. wydaje mi sie ze znaki pionowe ze strzalkami ruchu, tylko informuja nas z jakiego pasa mozna jechac, a znaki poziome zmuszaja nas do tego (mozna powiedziec ze sa to znaki nakazu)

moim zdaniem powinno sie najpierw stosowac do znakow poziomych, a to ze taka sytuacja o ktorej mowiles sie zdarzyla to jest to poprostu blad zarzadu drog.
Avatar użytkownika
miros
 
Posty: 2049
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:55
Lokalizacja: warszawa

Postprzez Tejot » poniedziałek 03 marca 2003, 09:46

Dzieki Miros za naprowadzenie.

Logika w tym jest, że znaki poziome są znakami nakazu - np. linia ciągła jest zakazem zmienia pasa ruchu (nakazem jazdy tym pasem) a nie informacją, że można tak sobie jechać, a nie trzeba. :wink:
Tejot
 
Posty: 4
Dołączył(a): piątek 28 lutego 2003, 12:03

Postprzez miros » poniedziałek 03 marca 2003, 12:34

wiesz nie wiem do konca czy mozna znaki poziome traktowac jako znaki nakazu, ale tak mozna wywnioskowac, a pionowy znak ze strzalkami jest napewno znakiem informujacym, ale tu znowu jest problem czy mozna powiedziec ze znaki nakazu sa wazniejsze od znakow informacyjnych. tego nie jestem do konca pewien.

ja bym jednak najpierw stosowal sie do znakow poziomych.
Avatar użytkownika
miros
 
Posty: 2049
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:55
Lokalizacja: warszawa

Postprzez scorpio44 » niedziela 27 lipca 2003, 21:54

Słuchajcie, sprawa ze znakami jest dużo prostsza niż się Wam wydaje: znaki poziome tak samo jak i pionowe dzielą się na:
1) ostrzegawcze;
2) zakazu;
3) nakazu;
4) informacyjne.
Tyle że jest ich w sumie mniej niż pionowych, dlatego nie ma takiego podziału w Kodeksie. Dodam jeszcze, że znak pionowy wskazujący kierunki na poszczególnych pasach nie należy do żadnej z tych grup (do informacyjnych też nie), ale do uzupełniających. :D Ale to tak na marginesie.

A jeżeli chodzi o sytuację opisaną przez Tejota jest to najzwyczajniej w świecie błędne oznakowanie drogi, niemniej jednak nie ukrywam, że również logicznie byłoby dla mnie w tym momencie stosowanie się do strzałek namalowanych na jezdni.
scorpio44@o2.pl
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości