Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez Spongebob » środa 20 czerwca 2012, 20:06

Witajcie, czy moglibyście stwierdzić czy to było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu? Stałem na pasie do jazdy na wprost i skrętu w prawo, nad jezdnią sygnalizator ogólny z strzałką warunkową w prawo, po prawej stronie przejście dla pieszych z sygnalizacją, opóźnienie pomiędzy sygnalizatorem ogólnym a przejściem dla pieszych to ok 6s. Po przejściu sygnalizatora ogólnego z sygnału czerwonego do sygnału zielonego ruszyłem, zwracając uwagę na przejście dla pieszych i sygnalizację na nim, podczas wjazdu na przejście piesi mieli sygnał czerwony - nikt nie znajdował się bezpośrednio na przejściu dla pieszych.

Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek 21 czerwca 2012, 16:59 przez Spongebob, łącznie zmieniany 1 raz
Spongebob
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 20 czerwca 2012, 19:38

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez ks-rider » środa 20 czerwca 2012, 21:06

Nie gra roli czy pieszy mial sygnal zielony czy czerwony, w tam przypadku nie daje Ci to prawa aby go rozjechac.

Wnioskuje, ze podczas egzaminu - wynik negatywny.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez wlodix » czwartek 21 czerwca 2012, 09:55

Przyczyna przerwania egzaminu
30.4.5.5
"Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi na którą wjeżdża pojazd"
Podstawa :

Art. 26 pkt. 2 PRD
"Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną , jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża pojazd"
wlodix
 
Posty: 19
Dołączył(a): sobota 21 kwietnia 2012, 20:40

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez Amos » czwartek 21 czerwca 2012, 13:33

Pierwsze słyszę, żeby to się tyczyło skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, gdy piesi mają czerwone...
To nie prędkość zabija, tylko bezmyslność, złe przepisy i kiepska infrastruktura...
Avatar użytkownika
Amos
 
Posty: 490
Dołączył(a): czwartek 16 października 2008, 14:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez ks-rider » czwartek 21 czerwca 2012, 13:55

Amos napisał(a):Pierwsze słyszę, żeby to się tyczyło skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, gdy piesi mają czerwone...


Czyli jak pieszy jest juz na przejsciu na czerwonym a Ty wjezdzasz na zielonym, to masz pelne prawo go rozjechac ?

:mrgreen:
ks-rider
 
Posty: 3793
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez lith » czwartek 21 czerwca 2012, 15:44

Jak wejdzie na czerwonym kiedy jechałem na swoim zielonym to mam obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa? Czy tylko starać się nie rozjechać?
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez Spongebob » czwartek 21 czerwca 2012, 16:58

Na przejściu dla pieszych nikogo nie było... Byli tylko piesi oczekujący przed przejściem na sygnał otwierający ruch pieszych. Nie odnoszę wrażenia abym zakłócił(zmusił) pieszego/pieszych do zmiany swojego położenia/kierunku ruchu. Kiedy już opuszczałem pojazdem przejście dla pieszych wtedy został otwarty ruch pieszych - nadany sygnał zielony. Cóż, kosztowna nauczka na przyszłość.
Spongebob
 
Posty: 2
Dołączył(a): środa 20 czerwca 2012, 19:38

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez Amos » czwartek 21 czerwca 2012, 18:32

ks-rider napisał(a):
Amos napisał(a):Pierwsze słyszę, żeby to się tyczyło skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, gdy piesi mają czerwone...


Czyli jak pieszy jest juz na przejsciu na czerwonym a Ty wjezdzasz na zielonym, to masz pelne prawo go rozjechac ?

:mrgreen:

Mam starać się go nie rozjechać, ale on nie ma pierwszeństwa nade mną i uzasadnianie ewentualnego przerwania egzaminu na podstawie art. 26, pkt. 2 PoRD w sam raz nadaje się na odwołanie...
To nie prędkość zabija, tylko bezmyslność, złe przepisy i kiepska infrastruktura...
Avatar użytkownika
Amos
 
Posty: 490
Dołączył(a): czwartek 16 października 2008, 14:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez wlodix » czwartek 21 czerwca 2012, 19:45

Hmmm to może 30.4.5.4 "Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu"
a wracając do poprzedniego to czy tak interpretując nie dojdziemy do sytuacji gdzie po zapaleniu się zielonego światła możemy wjechać w pojazd który nie zdążył opuścić skrzyżowania bo zmienił się cykl :> - przecież nic nikomu się nie stanie a przynajmniej się nauczy, że nie wolno blokować drogi......... :eek2:
Dla mnie przerwanie z 30.4.5.5 jest zasadne ponieważ nie jest nigdzie napisane, że sytuacja ta nie dotyczy pieszych na przejściach z sygnalizacją.Pieszy przechodzi przez jezdnię na skrzyżowani drogi na którą wjeżdżasz a ustawodawca nie zaznaczył wyjątków więc dotyczy i tego przypadku. Najważniejsze jest respektowanie bezpieczeństwa pieszych jako nie chronionych uczestników ruchu a kandydat na kierowcę jako mało doświadczony szczególnie powinien uważać na pieszych ponieważ może a nawet wiem że nie wie jeszcze jak łatwo wyrządzić krzywdę.
A co do "starać się go nie rozjechać".... być może kiedyś wjedziesz na "wczesnym czerwonym" i wtedy kierowca wielkiego pojazdu członowego który akurat ma zielone też będzie się starał Ciebie nie rozjechać ;)
wlodix
 
Posty: 19
Dołączył(a): sobota 21 kwietnia 2012, 20:40

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez Cyberix » czwartek 21 czerwca 2012, 20:53

A dla mnie się to kupy nie trzyma, żeby przerwać egzamin w momencie jak pojazd właściwie opuszcza przejście dla pieszych...

Spongebob napisał(a):Kiedy już opuszczałem pojazdem przejście dla pieszych wtedy został otwarty ruch pieszych

Więc albo opisujący sytuację nie bardzo pisze tak jak było, albo egzaminator stosuje teorię, że trzeba się zatrzymać przed przejściem, bo a nóż widelec ktoś będzie przechodził...
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez kg1956 » czwartek 21 czerwca 2012, 23:14

O co chodzi z tym egzaminatorem? Autor nic nie pisał o egzaminie. Pisał jedynie o tajemniczej "kosztownej nauczce na przyszłość". Może mandat?
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez szymon1977 » piątek 22 czerwca 2012, 02:31

ks-rider napisał(a):Czyli jak pieszy jest juz na przejsciu na czerwonym a Ty wjezdzasz na zielonym, to masz pelne prawo go rozjechac ?
Amos napisał(a):Mam starać się go nie rozjechać, ale on nie ma pierwszeństwa nade mną i uzasadnianie ewentualnego przerwania egzaminu na podstawie art. 26, pkt. 2 PoRD w sam raz nadaje się na odwołanie...
Na jakiej podstawie Art.26.2. nie obowiązuje na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną? Czy może jest jeszcze jakiś inny powód, dla którego jesteśmy zwolnienie ze stosowania Art.26.2. w tej sytuacji?
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez wlodix » piątek 22 czerwca 2012, 06:12

Jeśli nie zaistniały znamiona nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu to oczywiście nie ma mowy o naruszeniu przepisów, natomiast koledzy pisali o staraniu się ominięcia pieszego, wtedy co innego.
wlodix
 
Posty: 19
Dołączył(a): sobota 21 kwietnia 2012, 20:40

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez kg1956 » piątek 22 czerwca 2012, 07:22

@szymon1977
Art 26 nie działa dlatego, że działa art.5. Światła są ponad przepisami. Zielone przed czerwonym.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu?

Postprzez Cyberix » piątek 22 czerwca 2012, 07:48

Proponuję jeszcze zapoznać się z:

2. Sygnał zielony nie zezwala na wjazd za sygnalizator, jeżeli:
1) ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom,

I zweryfikować, czy pieszy "wszedł" na czerwonym, czy "nie zdążył" zejść na zielonym.

Pytanko do autora. Sprawa dotyczy egzaminu, czy mandatu?
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 50 gości