Ustąp pierwszeństwa

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Ustąp pierwszeństwa

Postprzez Gazik » środa 05 października 2011, 11:48

Hej, jeżeli jest znak A-7 ustąp pierwszeństwa, to ustępujemy pierwszeństwa tylko drodze, która się z nami styka, czy pojazdom z naprzeciwka również(jeżeli np. pojazd jadący z naprzeciwka będzie chciał skręcić w lewo, a ty będziesz chciał jechać na wprost)?
Gazik
 
Posty: 32
Dołączył(a): niedziela 20 marca 2011, 15:33

Re: Ustąp pierwszeństwa

Postprzez rocko19 » środa 05 października 2011, 13:37

Jeżeli zaczynasz przygode z kursem na prawo jazdy to ok ale jezeli jestes po kursie, to pytanie troche nie na miejscu. Jeżeli stoisz na drodze podporządkowanej tj masz przed sobą np znak A-7 to ustępujesz pierszenstwa przejazdu wszystkim pojazdom na drodze z pierszenstwem, jezeli przy tym skręcasz w lewo a pojazd z naprzeciwka zamierza pojechać na wprost, to równiez temu pojazdowi dajesz pierszenstwo przejazdu. Zajrzyj do kodeksu, wszystko masz jak na dłoni podane!
rocko19
 
Posty: 1158
Dołączył(a): wtorek 11 września 2007, 17:07

Re: Ustąp pierwszeństwa

Postprzez Gazik » środa 05 października 2011, 14:59

Chodzi mi o to czy mając znak A-7 przed nosem, chcąc jechać na wprost lub w prawo(skręt bezpośredni), ustępujesz pierwszeństwa pojazdom z naprzeciwka, które chcą jechać w twoją prawą. W opisie jest napisane tylko, że ustępujesz pierwszeństwa pojazdom na drodze, przed którą ustawiony jest znak A-7. Wiem, że jadący na wprost mają pierwszeństwo przed skręcającymi na skrzyżowaniach równorzędnych. Skąd mam wiedzieć czy osoba chcąca skręcić w moją prawą nie ma przypadkiem po swojej stronie znaku pierwszeństwa?
Gazik
 
Posty: 32
Dołączył(a): niedziela 20 marca 2011, 15:33

Re: Ustąp pierwszeństwa

Postprzez DEXiu » środa 05 października 2011, 15:19

Jeżeli pod znakiem A-7 nie ma tabliczki określającej nietypowy przebieg drogi z pierwszeństwem, to ZAWSZE zakładasz, że Twoja droga "na wprost" jest podporządkowana (a więc ten z naprzeciwka też ma znak A-7, czyli jesteście względem siebie w sytuacji równorzędnej), a droga "w poprzek" jest drogą z pierwszeństwem. W innych sytuacjach - patrz tabliczka i przebieg drogi z pierwszeństwem. Pamiętaj, że jeżeli Ty jesteś na podporządkowanej i "on" jest na podporządkowanej, to schodzisz do przepisów (jesteście w sytuacji równorzędnej). Tak samo jeśli obaj jesteście na drodze z pierwszeństwem.
DEXiu
 
Posty: 1093
Dołączył(a): wtorek 12 czerwca 2007, 17:17
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ustąp pierwszeństwa

Postprzez Gazik » środa 05 października 2011, 17:33

I to jest to co chciałem usłyszeć. Dzięki;).
Gazik
 
Posty: 32
Dołączył(a): niedziela 20 marca 2011, 15:33

Re: Ustąp pierwszeństwa

Postprzez Gazik » niedziela 06 listopada 2011, 19:13

A jak jest ze znakiem pierwszeństwa(o ile nie ma narysowanego przebiegu)? Czy droga przeciwna również ma ten znak i skręcając w lewo należy przepuścić tych jadących na wprost? Logiczne wydaje się, że tak, bo to ta sama droga przecież.
Gazik
 
Posty: 32
Dołączył(a): niedziela 20 marca 2011, 15:33

Re: Ustąp pierwszeństwa

Postprzez michooo » czwartek 10 listopada 2011, 13:04

Tak.
michooo
 
Posty: 430
Dołączył(a): środa 29 grudnia 2010, 14:01


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 43 gości