Rondo turbinowe.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez kg1956 » sobota 18 czerwca 2011, 13:03

Czy na skrzyżowaniu (w tym wypadku na rondzie) wolno zmieniać pas?
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez Kathar » sobota 18 czerwca 2011, 13:15

Oczywiście, że można. Ustępując pierwszeństwo pojazdom znajdującym się na innym pasie ruchu i pojazdom wjeżdżającym na pas ruchu z prawej strony.
Kathar
 
Posty: 8
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 00:58

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez kg1956 » sobota 18 czerwca 2011, 13:24

To dlaczego w omawianym przypadku nie wolno zmienić pasa i wykorzystać kierunku na tym pasie dozwolonego?
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez Kathar » sobota 18 czerwca 2011, 13:53

Ano z tego względu, że z prawego pasa dozwolona jest jazda tylko na wprost. Wcześniej masz linie P-2 i
zawczasu tego pasa zmienić nie możesz. Zresztą przed samym rondem również są wyznaczone kierunki jazdy z poszczególnych pasów ruchu.
Kathar
 
Posty: 8
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 00:58

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez gumbo » sobota 18 czerwca 2011, 15:41

No to jeszcze jedno pytanie.

Skręcając w prawo na tym rondzie zajmujemy prawy pas czy wjeżdżając na rondo możemy je opuścić zarówno wewnętrznym i zewnętrznym czy tylko zewnętrznym ??
gumbo
 
Posty: 40
Dołączył(a): niedziela 06 grudnia 2009, 18:43

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez Kathar » sobota 18 czerwca 2011, 16:16

Ja rozumiem to tak, że jeśli chcesz na tym rondzie skręcić w prawo to:

- po pierwsze przed wjazdem na rondo włączasz prawy kierunkowskaz i zajmujesz prawy pas ruchu
- wjeżdżając na pas zewnętrzny wyłączasz kierunkowskaz i jedziesz zgodnie z P-2 prosto
- zjeżdżając z ronda nie włączasz kierunkowskazu

I nie wiem co ma do tego pas wewnętrzny. Pas wewnętrzny możesz zająć tylko kiedy na rondzie jedziesz prosto i w lewo.

Ja przynajmniej tak to rozumiem. Jeśli jest inaczej, niech mądrzejszy mnie poprawi.
Kathar
 
Posty: 8
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 00:58

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez kg1956 » sobota 18 czerwca 2011, 16:21

==>gumbo
Twoje pytanie dzielę na dwie części:
1. Chcąc na tym rondzie pojechać w prawo, należy ustawić się na skrajnym prawym pasie.
2. Zjazd z tego ronda prosto odbywa się obydwoma pasami, bo tak namalowano znaki poziome.

==>Kathar
Coś kręcisz. Wolno zmienić pas na tym rondzie w miejscu, gdzie jest linia jednostronnie przekraczalna czy nie? Ja nie pytam z którego pasa gdzie wolno jechać, tylko czy wolno zmienić pas. :?
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez Kathar » sobota 18 czerwca 2011, 16:31

Zadałeś pytanie ogólne to odpowiedziałem, że można zmieniać pas ruchu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.

W tym wypadku jednak nie można, co już napisałem ze względu na znaki poziome. Linia jednostronnie przekraczalna nie ma nic do tego.
Kathar
 
Posty: 8
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 00:58

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez kg1956 » sobota 18 czerwca 2011, 17:56

Które to znaki poziome zabraniają zmiany pasa?
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez Kathar » sobota 18 czerwca 2011, 18:35

Znaki poziome przed skrzyżowaniem.
Kathar
 
Posty: 8
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 00:58

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez gumbo » sobota 18 czerwca 2011, 18:54

Kathar napisał(a):Znaki poziome przed skrzyżowaniem.


kathar miotasz się gadałeś że można zmienić pasa na rondzie a teraz że znaki tego zabraniają

To jak to jest w końcu ???
gumbo
 
Posty: 40
Dołączył(a): niedziela 06 grudnia 2009, 18:43

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez Kathar » sobota 18 czerwca 2011, 19:44

Czy na skrzyżowaniu (w tym wypadku na rondzie) wolno zmieniać pas?
- pytanie ogólne

Oczywiście, że można. Ustępując pierwszeństwo pojazdom znajdującym się na innym pasie ruchu i pojazdom wjeżdżającym na pas ruchu z prawej strony.


To dlaczego w omawianym przypadku nie wolno zmienić pasa i wykorzystać kierunku na tym pasie dozwolonego?


Ano z tego względu, że z prawego pasa dozwolona jest jazda tylko na wprost. Wcześniej masz linie P-2 i zawczasu tego pasa zmienić nie możesz. Zresztą przed samym rondem również są wyznaczone kierunki jazdy z poszczególnych pasów ruchu.


Naprawdę tego nie rozumiesz? Pierwsze pytanie odnosiło się ogólnie do skrzyżowań, następne do tego konkretnego. A jeśli dalej uparcie twierdzisz, że jest inaczej to odpowiedz sobie na pytanie:

Czy jeśli przed zwykłym skrzyżowaniem w kształcie + masz wyznaczone znakami poziomymi i pionowymi kierunki jazdy z poszczególnych pasów ruchu, to np z pasu do jazdy na wprost, możesz zmienić pas ruchu będąc NA SKRZYŻOWANIU na pas do skrętu w lewo i skręcić w lewo?
Kathar
 
Posty: 8
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 00:58

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez gumbo » sobota 18 czerwca 2011, 20:07

Dobra zakładam że można na tym rondzie skręcić w prawo oczywiście z prawego pasa jak wskazują strzałki kierunkowe 2 sprawa opuszczamy rondo( możliwość zajęcia zarówno 1jak i 2 pasa jak się podoba )

tak. czy ktoś uważa inaczej
gumbo
 
Posty: 40
Dołączył(a): niedziela 06 grudnia 2009, 18:43

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez kg1956 » sobota 18 czerwca 2011, 20:09

Jeśli znaki poziome tego nie uniemożliwiają to myślę, że wolno.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Rondo turbinowe.

Postprzez szymon1977 » niedziela 19 czerwca 2011, 01:21

Niby wspaniale rondo oznaczone. Ale proszę wyobrazić sobie sytuację:

Jedziemy przez rondo w lewo (zjeżdżamy trzecim zjazdem), oczywiście z lewego pasa.
Przy wjeździe mijamy pierwszy zjazd bez kierunkowskazu.
Mijamy drugi zjazd, włączamy lewy kierunkowskaz (opuszczamy wyznaczony pas ruchu).
Jedziemy dalej po rondzie bez kierunkowskazu.
Dojeżdżamy do trzeciego zjazdu i opuszczamy rondo bez kierunkowskazu. Polecam kierowcom o silnych nerwach, lub jak ktoś chcesz żyć z cudzego OC. Walimy w każdego, kto nie zna tego nowoczesnego sposobu oznaczania rond. Dodam, że jadąc dookoła tego ronda można bez problemu przekroczyć przepisowe 50 km/h, co większość kierujących robi.

Inna sprawa, że takie oznaczenie generuje korki - jadący prawym pasem prosto musi ustąpić pierwszeństwa opuszczającym rondo. I tak stoi, i stoi, a tamci nie przestają jechać. Myślę, że byłoby dobrze, gdyby z prawego pasa można tylko jechać w prawo.
Kilka kilometrów dalej takie samo, ulubione przez egzaminatorów.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 243 gości