Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez cman » czwartek 16 czerwca 2011, 16:09

Z tego co widzę, to właściwie nie ma się do czego odnosić. No chyba, że tego rodzaju wypowiedzi chcesz traktować poważnie...

Więc pozostaje to co napisałem, ew. mogę Ci dorzucić cytaty:
PRD napisał(a):Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
(...)
34) pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;
(...)
45) motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy;
46) motorower - pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
47) rower - pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; (poprzednia definicja)

Punkty 45, 46 i 47 to jedyne definicje pojazdów, które mogą być jednośladowe, wszystkie inne są wielośladowe.
Oczywiście to niekoniecznie musi pokrywać się z rozumowaniem Twojego wykładowcy, który może mieć jakieś własne wizje w tym temacie.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez Zonaimad » czwartek 16 czerwca 2011, 16:15

Pierwsze pytanie brzmi: jakie w ogóle ma znaczenie to, jakim walec jest pojazdem? ;)

Z ilości śladów, jakie miałby zostawiać w zależności od swojej konstrukcji nie wynikają żadne konkretne skutki. Nikt więc nie definiował tego, ile konkretnie śladów musi pozostawiać walec drogowy, żeby być walcem.

Liczba śladów jest ważna jedynie w przypadku motocykla czy motoroweru (bo musi to być pojazd samochodowy jedno lub dwuśladowy - innej opcji nie ma). Kiedyś było ważne w przypadku roweru - rower wielośladowy nie miał kilku istotnych przywilejów, ale już to zamieniono na inne przepisy.

Mało tego, w PRD w ogóle nie mamy żadnej definicji jednośladu (pojazdu jednośladowego). Ilekroć więc ustawa odwołuje się do tego pojęcia, musimy sięgnąć po wykładnie językową. Słownik PWN mówi:

pojazd jednośladowy «pojazd o kołach ustawionych w rzędzie jedno za drugim tak, że podczas ruchu pojazdu po linii prostej pozostawiają tylko jeden ślad»

Czyli ważne jest po prostu to, w jaki sposób został ten walec drogowy skonstruowany. Jeżeli został skonstruowany jako pojazd jednośladowy - jest jednośladem. Jeżeli został skonstruowany jako dwuślad - jest dwuśladem. Tylko... co z tego? ;)

Oczywiście zanim ustalimy, czy walec drogowy jest pojazdem jednośladowym, musimy wziąć pod uwagę fakt, czy w ogóle jest pojazdem. Tu już mamy jasną, ustawową definicję: pojazd - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane. Czyli kluczowe znaczenie ma fakt, czy walec, o którym rozmawiamy jest jednocześnie w stanie poruszać się po drodze, czy tylko ją budować, a przyjechać na miejsce "akcji" musi np. na lawecie, albo na ciężarówce - wtedy nie jest to pojazd, a zwykłe narzędzie.

Co do opinii niektórych przedmówców:

cman napisał(a):Jednośladowy może być tylko rower, motorower lub motocykl, a walec jest pojazdem wolnobieżnym (o ile jest dopuszczony do ruchu).


Przepisy nigdzie nie zamykają katalogu pojazdów jednośladowych do roweru, motocykla i motoroweru bo w ogóle nie definiują pojazdów jednośladowych. Definicja pojazdu wolnobieżnego także nie wyklucza jednośladów - więc nie wiem, co ma piernik do wiatraka. Wypowiedź kompletnie nie na temat, w dodatku błędna.

Teoretycznie pojazd jednośladowy o pojemności skokowej silnika pow. 50 cm^3 mogący konstrukcyjnie rozwinąć prędkość jedynie do 25 km/h będzie pojazdem jednośladowym (wykładnia językowa) i wolnobieżnym jednocześnie.

maryann napisał(a):A czy walec jest dopuszczony do ruchu?

Jak ktoś go dopuści, to będzie dopuszczony... ;) Widywałem takie walce w zamierzchłej przeszłości.

kg1956 napisał(a):Moim zdaniem walec jest pojazdem specjalnym.

Musiałby być jednocześnie pojazdem samochodowym. Możliwe? Teoretycznie tak... Ale takiego walca nie spotkałem w praktyce...

qwer0 napisał(a):Predzej jest to maszyna. Ale nawet to wg mnie nie wyklucza tego, ze jest jedno- czy wielo- sladowy.

Otóż to, 100% racji. Tak naprawdę, to tak, jak sobie ktoś walec skonstruuje, to takim będzie pojazdem. Musielibyśmy się zastanawiać nad konkretnym egzemplarzem walca. ;)
Zonaimad
 
Posty: 964
Dołączył(a): czwartek 04 czerwca 2009, 18:48

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez cman » czwartek 16 czerwca 2011, 16:26

Zonaimad napisał(a):Przepisy nigdzie nie zamykają katalogu pojazdów jednośladowych do roweru, motocykla i motoroweru bo w ogóle nie definiują pojazdów jednośladowych. Definicja pojazdu wolnobieżnego także nie wyklucza jednośladów - więc nie wiem, co ma piernik do wiatraka. Wypowiedź kompletnie nie na temat, w dodatku błędna.

Kompletnie nie na temat, w dodatku błędna? Ojejku, ale wpadka... :oops:

Oczywiście, że przepisy zamykają katalog pojazdów jednośladowych, przedstawiając definicje poszczególnych pojazdów i w niektórych przypadkach określają je jako pojazdy jednośladowe.

Teraz trzymając się Twojego, błędnego rozumowania, napisz mi czy to:
Obrazek
- jest samochodem osobowym?


Widzisz ZAB, wystarczy, że Twój wykładowca jest podobnym filozofem, bajkopisarzem jak Zonaimad i zgadnij co taki wymyśli.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez ZAB » czwartek 16 czerwca 2011, 16:30

Ok spokojnie ;)
Dziękuję bardzo za wasze wypowiedzi :) Po godzinie 20 napiszę Wam,co mój wykładowca na to.Jeszcze raz dziękuję wszystkim :)
ZAB
 
Posty: 10
Dołączył(a): czwartek 16 czerwca 2011, 11:14

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez Zonaimad » czwartek 16 czerwca 2011, 16:33

cman napisał(a):Oczywiście, że przepisy zamykają katalog pojazdów jednośladowych, przedstawiając definicje poszczególnych pojazdów i w niektórych przypadkach określają je jako pojazdy jednośladowe.


:lol: To, co jest po lewej stronie myślnika to pojęcie, a to, co po prawej - to definicja. ;)

To, że w definicji wspomniano o tym, że pojazd - by mieścić się w granicach definiowanego pojęcia - musi być jednośladowy nie oznacza, że definiuje się w ten sposób pojęcie pojazdu jednośladowego. :)

Porażające. Ludzie, uczcie się czytać! Ta umiejętność jest dziś potrzebna jak nigdy wcześniej!
Zonaimad
 
Posty: 964
Dołączył(a): czwartek 04 czerwca 2009, 18:48

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez cman » czwartek 16 czerwca 2011, 16:38

Zonaimad napisał(a): :lol: To, co jest po lewej stronie myślnika to pojęcie, a to, co po prawej - to definicja. ;)

No i co? W związku z czym?


Zonaimad napisał(a):To, że w definicji wspomniano o tym, że pojazd - by mieścić się w granicach definiowanego pojęcia - musi być jednośladowy nie oznacza, że definiuje się w ten sposób pojęcie pojazdu jednośladowego. :)

Oczywiście, że nie. Sugerujesz, że coś takiego napisałem?


Zonaimad napisał(a):Porażające. Ludzie, uczcie się czytać! Ta umiejętność jest dziś potrzebna jak nigdy wcześniej!

Ta... A odpowiedzi na moje pytanie doczekam się może?
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez Zonaimad » czwartek 16 czerwca 2011, 16:50

cman napisał(a):Ta... A odpowiedzi na moje pytanie doczekam się może?


Jak zapewne zdążyłeś zauważyć już na własnym przykładzie, nie mam w zwyczaju odpowiadać na głupie pytania. ;)

cman napisał(a):Oczywiście, że nie. Sugerujesz, że coś takiego napisałem?


Sformułowałeś karkołomną hipotezę, stwierdzającą że użycie jakiegoś słowa (w tym przypadku pojazd jednośladowy) w definicji jakiegoś pojęcia (w tym przypadku pojęć: motorower, rower), zawęża znaczenie tego słowa do definiowanego pojęcia. ;)

Tym samym zresztą wyłączyłeś rower z grona pojazdów jednośladowych. :lol: Ale to tak na marginesie. ;)
Zonaimad
 
Posty: 964
Dołączył(a): czwartek 04 czerwca 2009, 18:48

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez cman » czwartek 16 czerwca 2011, 16:58

Zonaimad napisał(a):Jak zapewne zdążyłeś zauważyć już na własnym przykładzie, nie mam w zwyczaju odpowiadać na głupie pytania. ;)

Wiesz, pytanie wynika po prostu z teorii, które usiłujesz sprzedawać, więc skoro pytanie wydaje Ci się głupie, to sam bez trudu powinieneś się domyślić, co można powiedzieć o Twoich teoriach.

Ale proponowałbym, żebyś mimo wszystko jednak odpowiedział na to pytanie, zwłaszcza, że nie potrzeba do tego wielkiego wysiłku - wystarczy: tak lub nie.


Zonaimad napisał(a):Sformułowałeś karkołomną hipotezę, stwierdzającą że użycie jakiegoś słowa (w tym przypadku pojazd jednośladowy) w definicji jakiegoś pojęcia (w tym przypadku pojęć: motorower, rower), zawęża znaczenie tego słowa do definiowanego pojęcia. ;)

Nie. Wszystkie zdefiniowane pojęcia i użycie w nich określenia: jednośladowy - zamyka katalog pojazdów, które mogą być jednośladowe. Zresztą powtarzam się, chwilę wcześniej to samo napisałem - a Ty coś wspominałeś o umiejętności czytania, chyba sobie to powinieneś od czasu do czasu wspominać.


I nie bój się jednak odpowiedzieć na moje pytanie, to, że odpowiedź ta położy automatycznie wszystkie Twoje teorie na łopatki, nie oznacza, że trzeba za wszelką cenę unikać i odwlekać ten moment.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez qwer0 » czwartek 16 czerwca 2011, 17:06

cman
Czyli gdy "to cos", co znajduje sie na zdjeciu, ktore zamiesciles, predkosc tej maszyny bedzie konstrukcyjnie ograniczona do 25km/h, biorac pod uwage, ze nie zakwalifikuje sie wtedy jako pojazd samochodowy (wiec z automatu nie jest to motocykl), to oznacza, ze jest to pojazd wielosladowy??
A moze bedzie to pojazd wielosladowy zostawiajacy jeden slad??
Biorac pod uwage walec drogowy, ktory nie jest dopuszczony do ruchu, a wiec nie porusza sie po czyms o nazwie "droga publiczna", nalezy zatem stosowac jezyk polski - jak zostawia jeden slad to jest jednosladem, jak zostawia wiecej niz jeden slad to jest wielosladem.

Dobry przyklad nasuwa wiki, wg ktorej szybowce i niektore samoloty sa jednosladami.
Gdy zobacze na polu szybowiec, to powiem "o, szybowiec!", a nie "o, pojazd!".
Bo pojazdem jest, wg definicji mozna to podciagnac pod maszyne, ktora moze sie toczyc po drodze.
Oczywiscie, ze szerokosc do tego nie dopuszcza, ale taki walec tez nie spelnia zbyt wielu warunkow (wymiary czy masa), a jednak koniecznie chcecie go wrzucac do jednego wora i szukac mu na sile definicji. I czy biorac pod uwage mase walca, czy na pewno jest to maszyna PRZYSTOSOWANA do poruszania sie po drodze??
W koncu ustawa przewiduje cos takiego jak np. dopuszczalny nacisk osi dla pojazdow. A skoro nie jest przystosowany, to nie jest to pojazd w mysl PoRDu, a zatem walec jest po prostu walcem.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez Zonaimad » czwartek 16 czerwca 2011, 17:09

cman napisał(a):Nie. Wszystkie zdefiniowane pojęcia i użycie w nich określenia: jednośladowy - zamyka katalog pojazdów, które mogą być jednośladowe.


:lol: Nie mam pojęcia, skąd wytrzasnąłeś taką teorię, ale to po prostu najzwyczajniejsza w świecie bzdura. Wypisujesz, w mentorskim zresztą tonie, zwykłe głupoty, które powinny być Tobie wybite z głowy na poziomie dzisiejszego ogólniaka, jak nie wcześniej.

I nie bój się jednak odpowiedzieć na moje pytanie, to, że odpowiedź ta położy automatycznie wszystkie Twoje teorie na łopatki, nie oznacza, że trzeba za wszelką cenę unikać i odwlekać ten moment.


:lol: Już nie tylko moje teorie, ale nawet ja sam zostałem położony na łopatki, naturalnie ze śmiechu.
Zonaimad
 
Posty: 964
Dołączył(a): czwartek 04 czerwca 2009, 18:48

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez cman » czwartek 16 czerwca 2011, 17:20

qwer0 napisał(a):Czyli gdy "to cos", co znajduje sie na zdjeciu (...) ??

Ja pierwszy zadałem pytanie.


qwer0 napisał(a):Biorac pod uwage walec drogowy, ktory nie jest dopuszczony do ruchu...

Który nie jest dopuszczony do ruchu to nie jest, a który jest to jest: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019401,tit ... omosc.html


qwer0 napisał(a):...nalezy zatem stosowac jezyk polski - jak zostawia jeden slad to jest jednosladem, jak zostawia wiecej niz jeden slad to jest wielosladem.

Tyle tylko, że pytanie nie pochodzi z lekcji języka polskiego, a z wykładów dotyczących ruchu drogowego, a więc PRD.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez lith » czwartek 16 czerwca 2011, 17:34

No ja tez jakoś nie mogę dojść do tego dlaczego stwierdzenia, że pojazd samochodowy jednośladowy nazywamy motorem, motorowery mogą być jedno, lub dwusladowe, a rowery jedno lub wielośladowe- miałyby wykluczać istnienie pojazdu silnikowego jednosladowego niebędącego pojazdem samochodowym...
Nigdzie nie jest napisane, że pojazd wolnobieżny musi być wielośladowy...

...a walec będzie tylo śladowy ile śladów zostawia ;p.. w niektórych przypadkach będzie jadąc do tyłu jedno, a do przodu wielośladowy xD
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez cman » czwartek 16 czerwca 2011, 17:37

lith napisał(a):Nigdzie nie jest napisane, że pojazd wolnobieżny musi być wielośladowy...

A jest gdzieś napisane, że samochód osobowy musi być wielośladowy? Moje pytanie z załączonym zdjęciem pozostaje aktualne.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez lith » czwartek 16 czerwca 2011, 17:41

Tak, zgodnie z obecną definicją motocykl jest samochodem osobowym :)
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Walec drogowy to jednoślad czy wieloślad?

Postprzez cman » czwartek 16 czerwca 2011, 18:03

cman napisał(a):...czy to:
Obrazek
- jest samochodem osobowym?
lith napisał(a):Tak...

No, i chyba ten zestaw, pytanie i odpowiedź, wykazuje wystarczając wyraźnie, że ten tok rozumowania nie może być prawidłowy.


PS Co miałem napisać - napisałem. Tyle ode mnie.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 100 gości