jednoslad srodkiem pasa ruchu

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez rusel » niedziela 22 maja 2011, 10:42

obecnie nowe przepisy pozwalaja na sytuacje w ktorej dojezdzajac do skrzyzowania i na nim na pasie ruchu wynaczonym/niewyznaczonym gdzie jest mozliwosc obrania wiecej niz jednego kierunku jazdy kierujacy np rowerem moze skutecznie blokowac ruch jadac srodkiem pasa ruchu, ciekawe jakie byly argumenty za wprowadzeniem tego zapisu
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez netsatan » niedziela 22 maja 2011, 12:34

Tak jak jadący samochodem może skutecznie blokować taki pas...
netsatan
 
Posty: 180
Dołączył(a): sobota 19 czerwca 2010, 21:01
Lokalizacja: Katowice

Re: jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez rusel » niedziela 22 maja 2011, 12:47

moze, teraz dolozyli cala reszte, juz widze te ambitne "pedaly" w godzinach szczytu "przeciez mam prawo srodkiem!"
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez netsatan » niedziela 22 maja 2011, 23:57

Dla nich to na pewno bezpieczniejsze. Pas do skrętu w prawo i jazdy prosto - taki rowerzysta chce z prawej krawędzi pasa skręcić, a wali w niego samochód jadący prosto, bo "nie zauważył" etc. Jeśli przepis zakłada taką sytuację tylko w obrębie skrzyżowań - to co w tym złego?

Tylu głupich i kiepskich kierowcach jeździ po drogach, że zmuszanie ich nawet butem do szanowania innych nie jest takim złym pomysłem.
netsatan
 
Posty: 180
Dołączył(a): sobota 19 czerwca 2010, 21:01
Lokalizacja: Katowice

Re: jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez lith » poniedziałek 23 maja 2011, 02:19

netsatan napisał(a):Pas do skrętu w prawo i jazdy prosto - taki rowerzysta chce z prawej krawędzi pasa skręcić, a wali w niego samochód jadący prosto, bo "nie zauważył"

Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić o.O
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez rusel » poniedziałek 23 maja 2011, 09:29

Pas do skrętu w prawo i jazdy prosto - taki rowerzysta chce z prawej krawędzi pasa skręcić,


no teraz moze zrobic to ze srodka na wprost,w prawo, w lewo tylko jaki to ma sens skoro przy kierunku tylko na wprost, tylko w prawo/w lewo musi juz stac przy prawej krawedzi jezdni/pasa
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez netsatan » poniedziałek 23 maja 2011, 13:34

Pf, przepraszam, byłem rozkojarzony. :D Chodziło mi oczywiście o pas do skrętu w LEWO i jazdy prosto i rowerzystę skręcającego w LEWO. :) Przepraszam za zamieszanie.
netsatan
 
Posty: 180
Dołączył(a): sobota 19 czerwca 2010, 21:01
Lokalizacja: Katowice

Re: jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez Zonaimad » poniedziałek 23 maja 2011, 16:17

To może ja zacytuję samego siebie, z tego drugiego topicu. :)

No i dobrze - już nie raz i nie dwa się zdarzało, że gdy jechałem przepisowo rowerem przy prawej krawędzi i zamierzałem jechać prosto przez skrzyżowanie, jakiś debil skręcając w prawo wyprzedzał mnie i zajeżdżał mi drogę. Jazda środkiem pasa (zwłaszcza, gdy wcześniej czekać trzeba na światłach) pomoże uchronić się przed tragicznymi skutkami debilizmu takich agentów. Na środku pasa jestem bardziej widoczny, ergo bezpieczniejszy. I o to chodzi.


I z tego, co wiem, taki był między innymi cel zmian. :)
Zonaimad
 
Posty: 964
Dołączył(a): czwartek 04 czerwca 2009, 18:48

Re: jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez rusel » poniedziałek 23 maja 2011, 17:18

ale jest zapis o ustapieniu pierszenstwa rowerzyscie ktory jedzie na wprost gdy pojazd skreca w prawo, jaki to ma sens przy skrecie w lewo czy jezdzie na wprost?
Avatar użytkownika
rusel
 
Posty: 4301
Dołączył(a): wtorek 25 listopada 2008, 11:16

Re: jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez Cyberix » poniedziałek 23 maja 2011, 20:47

No ja ostatnio widziałem jak rowerzysta grzał środkowym pasem przez rondo o 3 pasach (2 na wprost, środkowy zawijający się). Powiem tyle, teraz trzeba mieć oczy dookoła głowy. I powiem jeszcze coś. Tiry na tory, rowerzyści na ścieżki rowerowe. Sam dużo jeżdżę rowerem ale to co wyprawia większość rowerzystów to jest po prostu CHORE.
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Re: jednoslad srodkiem pasa ruchu

Postprzez Zonaimad » poniedziałek 23 maja 2011, 21:11

Tiry na tory, rowerzyści na ścieżki rowerowe.


Tak! Więcej linii kolejowych! Więcej ścieżek rowerowych! Moje lewackie serce aż skacze z radości na widok tych haseł!

Zapis o jeździe środkiem pasa ruchu jest zaś całkiem praktyczny dla aut, powiem Wam. Dzisiaj, jako rowerzysta, z niego parę razy skorzystałem i powiem, że mam wrażenie, że to całkiem praktyczna sprawa.

Przykłady: jadę drogą podporządkowaną, skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem. Zamierzam skręcić w lewo. Gdy musiałem ustawiać się, jak dotychczas, przy osi jezdni, była to dość spora przeszkoda dla tych samochodziarzy, którzy nadjeżdżali z mojej prawej i chcieli skręcić w drogę, z której ja próbowałem wyjechać. Zawsze mieli przy tym pełno gimnastykowania się, zwłaszcza kierowcy większych aut.

Pomijam, że rzadko kiedy kto pomyślał o tym, że wygodniej byłoby mu mnie puścić, żebym zjechał z krzyżówki, ale to insza inszość. ; ]

Teraz, gdy mogę stać bliżej środka jezdni, tym z głównej skręca się łatwiej.

Tak samo przy jeździe prosto na trochę rozleglejszych skrzyżowaniach. Gdy stałem blisko prawej krawędzi na A-7, a za mną stali ludzie w autach do prawoskrętu, musieli de facto poczekać, aż ja będę miał czystą prawą i pojadę sobie prosto, a oni w końcu będą mogli bezpiecznie skręcić. Teraz, gdy stoję na środku przy jeździe prosto, mogą sobie mnie omijać wygodnie z mojej prawej, jeżeli z lewej strony z głównej nic nie nadjeżdża.
Zonaimad
 
Posty: 964
Dołączył(a): czwartek 04 czerwca 2009, 18:48


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości