Kto ma pierwszeństwo?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez adamkif » niedziela 28 listopada 2010, 12:47

W tej sytuacji w momencie spotkania się samochodu 1 i samochodu 2 kto kogo musi przepuścić, a kto jedzie pierwszy?

Obrazek
adamkif
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela 28 listopada 2010, 12:43

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Razor1990 » niedziela 28 listopada 2010, 13:04

1 puszcza 2, bo ma tam linię warunkowego zatrzymania
Razor1990
 

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez scorpio44 » niedziela 28 listopada 2010, 13:29

Akurat tę linię zatrzymania to można sobie o kanta bądź innego filozofa potłuc, jeżeli nie ma tam znaku A-7. Istotniejsze jest to, że sposób wymalowania linii sprawia, że pojazd 1, chcąc dostać się na lewy pas, najpierw zajmuje prawy, a dopiero potem może go zmienić na lewy - a co za tym idzie, musi przy zmianie pasa ustąpić pierwszeństwa pojazdowi 2, jeżeli już się na nim znajdzie.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez mk61 » niedziela 28 listopada 2010, 14:30

A mnie zastanawia, co oznacza "Światło zielone w lewo"?
S-1, S-2, S-3?
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Cyberix » niedziela 28 listopada 2010, 15:14

Znaki A-7 i poziome trójkąty "nie działają" przy włączonej sygnalizacji. Zatem mamy jedno skrzyżowanie, na którym pojazdy stojące naprzeciwko siebie mają zielone światło. Przy czym jeden z tych pojazdów skręca w lewo a drugi w prawo. Kto zatem w myśl przepisów ma pierwszeństwo?? I pytanie pomocnicze, gdzie wy tam widzicie jakiś drugi (prawy pas - rozbiegowy)? Takiego pasa ja tam nie widzę.
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez scorpio44 » niedziela 28 listopada 2010, 15:41

Przepraszam, nie zauważyłem, że tu są jakieś światła. W takim razie również proszę o uszczegółowienie sprawy. :)

Cyberix ==> moim zdaniem sposób poprowadzenia oznakowania poziomego sprawia, że pojazd zielony wykonuje manewr zmiany pasa ruchu. Tak jak pisałem wcześniej.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Cyberix » niedziela 28 listopada 2010, 18:26

Obrazek
Zmianę pasa, który się kończy, widzę w dwóch miejscach, które zaznaczyłem na żółto. Natomiast w miejscu niebieskim nie widzę żadnego dodatkowego pasa - widzę tylko przestrzeń utworzoną przez przecięcie się dwóch jezdni pod kątem. Gdyby było tak jak mówisz w tamtym miejscu powinien stać dodatkowy znak A-7 a jednak go tam nie ma.

Przydałoby się zobaczyć, jak to jest rozwiązane na "dole" tego skrzyżowania. Czyli pojazd czerwony skręca w prawo a zielony w lewo. Ciekawe jak tam są pasy poprowadzone.
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez scorpio44 » niedziela 28 listopada 2010, 18:52

Cyberix ==> jak byś się intuicyjnie zachował, skręcając w prawo jak pojazd 1? Pomińmy w tym momencie kwestię pierwszeństwa i ewentualnej obecności pojazdu 2. Chodzi mi o to, jak dokładnie wyglądałby Twój skręt - jechałbyś cały czas z prawym kierunkowskazem, wyłączając go dopiero znajdując się na pasie "właściwym" (wcześniej i tak by Ci odbił :P) i traktując, że dopiero w tym momencie zakończyłeś wykonywać manewr skrętu w prawo?
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Cyberix » niedziela 28 listopada 2010, 19:08

Zachowałbym szczególną ostrożność. Przypominam także, że kierowca wjeżdżający na drogę z pierwszeństwem (chociaż tutaj właściwie nie oto chodzi bo jest sygnalizacja) nie nabywa pierwszeństwa w chwili wjechania na drogę z pierwszeństwem... I co już wspomniałem wcześniej, mamy tutaj jedno skrzyżowanie, fachowo chyba nazywa się skanalizowane.
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez scorpio44 » niedziela 28 listopada 2010, 19:12

To teraz jeszcze odpowiedz na moje pytanie. :D
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez adamkif » niedziela 28 listopada 2010, 21:23

Widok skrzyżowania z dalszej odległości...

Obrazek
adamkif
 
Posty: 3
Dołączył(a): niedziela 28 listopada 2010, 12:43

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez mk61 » poniedziałek 29 listopada 2010, 12:24

Cyberix napisał(a): powinien stać dodatkowy znak A-7 a jednak go tam nie ma.

Skąd wiesz? Bo ja widzę, że w miejscu zielonej kreski ją chyba narysowane trójkąty na jezdni.
A poza tym, pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem, a nie na nim.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez maryann » poniedziałek 29 listopada 2010, 12:55

scorpio44 napisał(a):jak byś się intuicyjnie zachował, skręcając w prawo jak pojazd 1?
Ja intuicyjnie ustapiłbym temu po lewej, ponieważ skłoniłaby mnie do tego linia najwyraźniej
P1, o ktorej czytamy:
"Linia pojedyncza przerywana, w którym kreski są krótsze od przerw lub równe przerwom, wyznacza pasy ruchu. Znak P-1 o podwójnej szerokości, w którym kreski i przerwy są równe, informuje ponadto, że wyznaczony pas ruchu jest pasem:
•ruchu powolnego,
•zanikającym
•przeznaczonym wyłącznie dla pojazdów wyjeżdżających na inną drogę lub jezdnię."
Więc chociaż pas wygląda jak swoja karykatura, to linia ta go jednak nobilituje i przekraczanie jej uznałbym za zmianę pasa..
falsum in uno falsum in toto
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Cyberix » poniedziałek 29 listopada 2010, 13:15

mk61 napisał(a):
Cyberix napisał(a): powinien stać dodatkowy znak A-7 a jednak go tam nie ma.

Skąd wiesz? Bo ja widzę, że w miejscu zielonej kreski ją chyba narysowane trójkąty na jezdni.
Ale to dotyczy sytuacji kiedy nie działa sygnalizacja świetlna. Same z siebie trójkąty nic nie znaczą.
mk61 napisał(a):A poza tym, pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem, a nie na nim.
No właśnie, przed wjazdem na skrzyżowanie, jeden pojazd skręca w prawo a drugi w lewo i... który ma pierwszeństwo?

Zobaczcie wszystkie inne drogi mają wyraźnie zaznaczone pasy włączeniowe, a ta jedna nie ma? Więc może po prostu tam tego pasu nie ma?
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez mk61 » poniedziałek 29 listopada 2010, 15:50

Cyberix napisał(a):Ale to dotyczy sytuacji kiedy nie działa sygnalizacja świetlna. Same z siebie trójkąty nic nie znaczą.

Więc po co w ogóle zaczynasz temat ze znakiem, że niby go nie ma, skoro:
1. Nie wiesz, czy jest, czy go nie ma.
2. Nie ma on zupełnie wpływu na tą sytuację, ponieważ przyjmujemy, że sygnalizacja działa prawidłowo. :)
Zobaczcie wszystkie inne drogi mają wyraźnie zaznaczone pasy włączeniowe, a ta jedna nie ma? Więc może po prostu tam tego pasu nie ma?

A może jednak jest, tylko fizycznie zabrakło mu długości?
To raczej z cyklu "co autor miał na myśli", ale jednak zwykły szaraczek może mieć tam niemały problem.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości