Kontynuacja pasa ruchu, a zmiana pasa ruchu

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kontynuacja pasa ruchu, a zmiana pasa ruchu

Postprzez kubica2 » środa 21 lipca 2010, 18:50

Obrazek

1. Czy będąc na zaznaczonym pasie ruchu z zamiarem wjechania na 3 poruszam się cały czas jednym i tym samym pasem ruchu (wyznaczonym przez linie przerywane), czy kolejno zmieniam pasy ruchu.

2. Gdyby ktoś był na zewnętrznym pasie ruchu do lewoskrętu (obok mojego), i też chciał wjechać na 3 to kto ma pierwszeństwo. Niby ja mam ustąpić, bo on jest po prawej, ale ja mam dokładnie wyznaczony pas ruchu.

Jest to rondo mateczne w KRK
kubica2
 
Posty: 22
Dołączył(a): sobota 17 lipca 2010, 14:48

Postprzez dylek » środa 21 lipca 2010, 21:23

O regule prawej ręki to możesz mówić wtedy gdy nie ma kierującego/świateł/znaków lub gdy te wyżej w hierarchii nie rozstrzygają....

Tutaj zakładam, że jak by były światła to by nie było pytania.... Zapewne są znaki A-7 i C-12 i to one mówią, że ci co są w ruchu okrężnym mają pierwszeństwo przed wjeżdżającymi...

Dla mnie wg tego opisu co dałeś to kręcąc się po rondzie masz pierwszeństwo nad tymi po prawej, którzy chcą przejechać prosto...

Oni mogą wjechać na powierzchnię przecinania się kierunków ruchu po ustąpieniu tym, co już są w ruchu okrężnym....

P.S. Po przyjrzeniu się fotce dochodzę do wniosku, że są tam światła.... (linie warunkowego zatrzymania :D ) .... Hmmm... W takim razie odpowiem tak :
Pierwszeństwo mają ci co mają zielone :D:D:D po poczekaniu aż zjadą ci co przed nimi... Jak za dużo się napcha przed ciebie tamtych... światła się zmienią a ty musisz kwitnąć to pozostaje strąbić dziadów i niestety czekać.... Można też zamontować sobie system nagrywający i jeśli będzie na filmie data, godzina oraz nr rejestracyjny zapychacza skrzyżowania to na policję z nagraniem, a policja rachunek za bezmyślność wystawi....

P.S. 2 .... dziwnie mi wyglądają znaki przy miejscu gdzie wskazałeś, że się znajdujesz.... tak jakby A-7 .... Jesli tak, to zawracasz gitarę mówiąc o rondzie tam gdzie nie ma ronda..... Może ktoś z KRK ci pomoże....
Z fotki wygląda, że jest to zwykłe skrzyżowanie z wyspą centralną i sygnalizacją..... Pytanie o nie to jak pytanie: kto ma pierwszeństwo jak ja mam zielone, a ci co się mi wepchali czerwone....
Raczej nie na miejscu tutaj.....
może www.forum.przedszkolaków.pl będzie właściwsze ....
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Postprzez bac » środa 21 lipca 2010, 22:24

dylek napisał(a):może www.forum.przedszkolaków.pl będzie właściwsze ....

Może czytanie ze zrozumieniem będzie przydatne.

kubica2 napisał(a):1. Czy będąc na zaznaczonym pasie ruchu z zamiarem wjechania na 3 poruszam się cały czas jednym i tym samym pasem ruchu (wyznaczonym przez linie przerywane), czy kolejno zmieniam pasy ruchu.

Jedziesz jednym i tym samym pasem.

kubica2 napisał(a):2. Gdyby ktoś był na zewnętrznym pasie ruchu do lewoskrętu (obok mojego), i też chciał wjechać na 3 to kto ma pierwszeństwo. Niby ja mam ustąpić, bo on jest po prawej, ale ja mam dokładnie wyznaczony pas ruchu.

Ty masz pierwszeństwo, bo jedziesz swoim pasem. Przedłużeniem zewnętrznego pasa do lewoskrętu jest pas nr 4.
bac
 
Posty: 589
Dołączył(a): poniedziałek 16 lutego 2009, 12:58

Postprzez maryann » piątek 23 lipca 2010, 11:49

dyLek, nakombinowałeś jak koń pod górę, a tymczasem zasada jest prosta- pilnujesz swojego pasa; jesli po skręcie mamy jeden więcej do dyspozycji, to żaden nie ma do niego większych praw. Potem można go zająć na ogólnych zasadach zmiany pasa ruchu.
Avatar użytkownika
maryann
 
Posty: 3358
Dołączył(a): czwartek 22 lipca 2010, 09:38
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Postprzez szofer. » niedziela 25 lipca 2010, 19:59

a skrzyżowanie jest rondem tylko z nazwy.
szofer.
 
Posty: 35
Dołączył(a): sobota 10 lipca 2010, 18:03

Postprzez VladimirDebish » niedziela 25 lipca 2010, 22:18

Dylek pisząc tutaj chyba pomylił tematy.

bac napisał(a):Ty masz pierwszeństwo, bo jedziesz swoim pasem. Przedłużeniem zewnętrznego pasa do lewoskrętu jest pas nr 4.


Można dodać, że z pasa na którym jesteś można zająć pas 1,2,3 a z pasa zewnętrznego 4 i bus.

Wydaje mi się, że z zewnętrznego można również zająć pas 3, po uprzednim ustąpieniu pierwszeństwa samochodom wjeżdżającym na niego z wewnętrznego. Chociaż nie wiem jak to się ma do zasady, którą przedstawił kiedyś cman o tym, że jezdnia, w którą przechodzą pasy dzieli się w stosunku tych pasów niezależnie od tego ile sama posiada?
VladimirDebish
 
Posty: 148
Dołączył(a): wtorek 06 stycznia 2009, 00:00

Postprzez Cyberix » poniedziałek 26 lipca 2010, 11:13

VladimirDebish napisał(a):Można dodać, że z pasa na którym jesteś można zająć pas 1,2,3 a z pasa zewnętrznego 4 i bus.

Wydaje mi się, że z zewnętrznego można również zająć pas 3, po uprzednim ustąpieniu pierwszeństwa samochodom wjeżdżającym na niego z wewnętrznego.


Z pasa zewnętrznego tylko na 4 i bus. Są linie prowadzące więc trzeba się ich trzymać. Zmiana pasa na skrzyżowaniu, chociaż nie zabroniona, niepotrzebnie sieje zamęt.
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Postprzez Pinhead » poniedziałek 26 lipca 2010, 14:25

VladimirDebish napisał(a):Wydaje mi się, że z zewnętrznego można również zająć pas 3, po uprzednim ustąpieniu pierwszeństwa samochodom wjeżdżającym na niego z wewnętrznego.


Dokładnie tak. Z pasa 4 możemy wjechać na pas 3 przy zasadach zmiany pasa ruchu co jest w 100% dozwolone.
Jednak nie działa to w drugą stronę czyli z pasa oznaczonego 3 nie można wjechać na pas 4. Problem polega na tym że nie da się jednocześnie wykonywać skrętu w lewo i odpowiednio sygnalizować zmiany pasa na prawy.
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 62 gości