Rondo - Nie jasna sytuacja

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Rondo - Nie jasna sytuacja

Postprzez Lili » środa 29 lipca 2009, 21:26

Obrazek

Witam. Miesiac temu zdalem za pierwszym podejsciem. Jutro musze wybrac sie do "wiekszego" miasta w moich terenach i mam pytanie dotyczace tego ronda:

Rondo 2 pasmowe.

Chce skrecic na nim w lewo wiec musze zajac wewnetrzny pas prawda?

I tutaj pytanie. Mam sie zatrzymac w miejscu zielonego kolka i ustapic pierszenstwa samochodom czerwonym i dopiero wtedy przejechac czy to oni maja poczekac az ja wyjade? Nie mialem okazji jezdzic na rondach 2 pasmowych dlatego pytam... Jest to najwieksze rondo w miescie i bardzo ruchliwe, obstawiam ze samochodow czerwonych bedzie masa i nie bardzo wiem jak mam sie zachowac... Nie chcialbym doprowadzic do takiej sytuacji:
zaczynam skrecac i samochod czerwony wjezdza na zewnetrzny pas (1) i we mnie puka :/

Co mam zrobic w tej sytuacji?.
Lili
 
Posty: 12
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 21:19

Postprzez qwer0 » środa 29 lipca 2009, 21:39

Co mam zrobic w tej sytuacji?.

Nauczyc sie jezdzic...
Niebieska linia zaznaczylem Ci, jak powinienes prawidlowo pojechac, aby nie doprowadzic do takiej sytuacji.
Obrazek
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Postprzez dargot » środa 29 lipca 2009, 22:19

witam a jak by zrobił tak
sorry ze daje link ale nie wiem jak dąć zdjęcie
chodzi mi o to ze po ostatnim zjeździe daje kierunkowskaz i zmieniam pas ruchu i zjeżdżam z ronda



http://srv104.odsiebie.com/XnsHBgkCCh0J ... /rondo.jpg
dargot
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 20 kwietnia 2009, 15:27

Postprzez jasiek23 » środa 29 lipca 2009, 22:42

Poprostu, mniej więcej pomiędzy wjazdową a zjazdową które masz przed sobą(czekając na wjechanie na rondo) zmieniasz pas na prawy i zjezdzasz z ronda. Nie zjezdza się z ronda z lewego pasa.
jasiek23
 
Posty: 542
Dołączył(a): poniedziałek 30 marca 2009, 19:51

Postprzez KannaRRo » środa 29 lipca 2009, 22:54

A ja mam podobny problem...

Ktory samochod ma pierwszenstwo ZIELONY 2czy CZERWONY 1
zielony zjezdza z ronda czerwony jedzie dalej...

Obrazek
KannaRRo
 
Posty: 10
Dołączył(a): czwartek 16 kwietnia 2009, 14:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez mk61 » środa 29 lipca 2009, 22:59

KannaRRo, w myśl przepisów, czerwony ma pierwszeństwo.
Zielony, zmieniając pas musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się już na tym pasie.
W myśl logiki, czerwony jest idiotą, który nie potrafi poruszać się po rondach i jedzie według niego "bezpiecznie", bo przez cały ten przejazd nie będzie musiał nikomu ustępować.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez jasiek23 » czwartek 30 lipca 2009, 10:37

W takiej sytuacji obydwaj kierowcy nie znają przepisów mówiących o zajmowaniu pasów na rondzie. Kierowca w samochodzie czerwonym powinien zająć pas wewnętrzny ronda a kierowca zielonego zewnętrzny. Co do pierwszeństwa - samochody będące na zewnętrznym pasie ronda mają pierwszeństwo.
jasiek23
 
Posty: 542
Dołączył(a): poniedziałek 30 marca 2009, 19:51

Postprzez karampuk » czwartek 30 lipca 2009, 19:39

jasiek23 napisał(a):Kierowca w samochodzie czerwonym powinien zająć pas wewnętrzny ronda a kierowca zielonego zewnętrzny.


Ten z zielonego może jechać wewnętrznym.

jasiek23 napisał(a):Co do pierwszeństwa - samochody będące na zewnętrznym pasie ronda mają pierwszeństwo.


Oczywiście nie zawsze, ale w tej sytuacji tak.
karampuk
 
Posty: 114
Dołączył(a): piątek 28 listopada 2008, 00:05

Postprzez BOReK » czwartek 30 lipca 2009, 20:00

Inaczej - samochody będące na danym pasie mają zawsze pierwszeństwo przed tymi, które nań wjeżdżają. Przy standardowym układzie ronda pokrywa się to z pierwszeństwem tych na zewnętrznym pasie.

Natomiast co do zajmowania pasów to jest tak, że zewnętrzny zajmuje się tylko wtedy, gdy nasz zjazd jest nie dalszym niż drugi z kolei.
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Postprzez jasiek23 » czwartek 30 lipca 2009, 23:23

Nawet w przypadku drugiego zjazdu z kolei nie ma sensu pchac się na wewnętrzny pas.
jasiek23
 
Posty: 542
Dołączył(a): poniedziałek 30 marca 2009, 19:51

Postprzez Ania8228 » piątek 31 lipca 2009, 19:37

Lili- jeśli nie jest to rondo równorzędne to TY masz pierwszeństwo jeśli jest rónorzędne to ci co są z prawej.
Jeśli masz znaki "ustąp pierwszeństwa" przy wjazdach na rondo to ważniejszy jest ten kto jest na rondzie.


Kanarro- zmieniając pas ustępujesz temu który już jest na tym pasie i temu kto chce nań wjechać z prawej strony
Obrazek
Avatar użytkownika
Ania8228
 
Posty: 105
Dołączył(a): piątek 08 sierpnia 2008, 11:57
Lokalizacja: ze wsi :)

Postprzez karampuk » sobota 01 sierpnia 2009, 20:55

jasiek23 napisał(a):Nawet w przypadku drugiego zjazdu z kolei nie ma sensu pchac się na wewnętrzny pas.

Tu się oczywiście zgadzam. Są również sytuacje zależne od specyficznego natężenia ruchu, usprawiedliwiające wjazd na prawy pas i potem zjechanie wylotem nr 3.
karampuk
 
Posty: 114
Dołączył(a): piątek 28 listopada 2008, 00:05

Postprzez piotrekbdg » wtorek 18 sierpnia 2009, 00:21

Lili, a gdzie Ty prawko zdałeś jak Ty tradycyjnego ronda nie umiesz pokonać??? :shock:
piotrekbdg
 
Posty: 2139
Dołączył(a): wtorek 18 sierpnia 2009, 00:18

Postprzez absolutny » wtorek 18 sierpnia 2009, 15:37

piotrekbdg napisał(a):Lili, a gdzie Ty prawko zdałeś jak Ty tradycyjnego ronda nie umiesz pokonać??? :shock:


Wiesz... w każdej szkole uczą jeździć inaczej... W moim mieście jest tylko jedno takie rondo. Dopiero jak powiedziałem instruktorowi, że chce przejechać zgodnie z przepisami to pojechaliśmy przez wewnętrzny pas... Może gdyby jeździł tam egzamin to by uczyli jak trzeba... Rzeczywiście gdy jechałem L-ką tak jak należy to ciężko mi było zmienić pas na rondzie... Teraz jak nabrałem wprawy jest ok.
Avatar użytkownika
absolutny
 
Posty: 31
Dołączył(a): czwartek 13 sierpnia 2009, 20:30

Postprzez adi_king1 » czwartek 20 sierpnia 2009, 09:38

Ja bym dodał że na rondzie tego typu gdzie pasy przebiegają wokół ronda jak na rysunkach w kształcie "pierscieni" otaczających rondo nie powinno sie opuszczać ronda z lewego i środkoweg pasa tylko w celu opuszczenia ronda zjąć pas prawy. Często sie zdaża że kierowcy nie stosując sie do tego zajeżdzają z ronda tego typu nie z prawego pasa zajeżdzają drogę tym co jadą prawym pasem a wystarczy tylko pomyśleć i zmienić pas wcześniej na prawidłowy.
adi_king1
 
Posty: 16
Dołączył(a): poniedziałek 01 czerwca 2009, 12:00
Lokalizacja: WARSZAWA

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości