Skręt w lewo z sygnalizatorem kolizyjnym

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Skręt w lewo z sygnalizatorem kolizyjnym

Postprzez krzysztofj » poniedziałek 27 lipca 2009, 13:21

Za kilka dni mam egzamin na kategorię A. Czeka mnie skręt w lewo na skrzyżowaniu z sygnalizatorem kolizyjnym. Tuż przed skrzyżowaniem jest pas ruchu do skrętu w lewo.
Interesuje mnie następujący przypadek:
Dojeżdżam do skrzyżowania z zamiarem skrętu w lewo. Przede mną jedzie samochód również z zamiarem skrętu w lewo. Na sygnalizatorze świeci się zielone światło. Samochód przede mną wjeżdża na skrzyżowanie. Z przeciwnej strony skrzyżowania na skrzyżowanie wjeżdża samochód na wprost. Za nim np. w odległości 10-20 m jedzie następny samochód na wprost. Trudno jest mi ocenić sytuację na skrzyżowaniu, tzn. czy będę mógł opuścić skrzyżowanie jeszcze w trakcie palenia się dla mnie zielonego światła oraz czy opuszczenie skrzyżowania będzie możliwe.
Czy mam wjechać w takim przypadku na skrzyżowanie za samochodem, który jedzie i wjeżdża na skrzyżowanie przede mną ? Czy raczej powinienem zatrzymać samochód przed sygnalizatorem z palącym się zielony światłem i obserwować skrzyżowanie i samochód, który wjechał przede mną i jeśli on opuści skrzyżowanie (po przepuszczeniu samochodu, bądź samochodów jadących z przeciwka na wprost), to wtedy ja wjeżdżam na skrzyżowanie ?
krzysztofj
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 27 lipca 2009, 13:06

Postprzez tristan » poniedziałek 27 lipca 2009, 19:12

Trzeba wyczuć. Jedno auto na pewno. Drugie tak pół na pół. Trzecie już prawie zawsze nie. Czyli jak jesteś trzeci - prawie na 100% czekasz. Jak jesteś drugi, to musisz ocenić sam.
Ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota [...] (Mt 7,14)
Avatar użytkownika
tristan
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek 12 maja 2008, 21:07
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Damianus » niedziela 23 sierpnia 2009, 13:05

A jeśli wjadę już na skrzyżowanie i ustąpię pierwszeństwa przejazdu samochodom jadącym z przeciwka i w tym czasie światło na sygnalizatorze za mną zmieni się na czerwone, to muszę czekać aż ponownie zapali się zielone, czy nie zwracam już na to uwagi?
Damianus
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 23 sierpnia 2009, 12:54

Postprzez mk61 » niedziela 23 sierpnia 2009, 13:13

A jakim sposobem zobaczysz, że masz już czerwone, skoro już jesteś za sygnalizatorem?
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez Damianus » niedziela 23 sierpnia 2009, 13:15

No, np, dlatego, że inne samochody jadące na wprost, stoją. Pytam, bo po prostu chcę się upewnić a niedługo mam egzamin.
Damianus
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 23 sierpnia 2009, 12:54

Postprzez mk61 » niedziela 23 sierpnia 2009, 13:21

Wedy zablokujesz całe skrzyżowanie. Możesz opuścić skrzyżowanie, gdy się na nim znajdujesz, choć dla kierunku, z którego jechałeś, będzie już czerwone światło.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez kamix500 » niedziela 23 sierpnia 2009, 14:01

mk61 napisał(a):Wedy zablokujesz całe skrzyżowanie. Możesz opuścić skrzyżowanie, gdy się na nim znajdujesz, choć dla kierunku, z którego jechałeś, będzie już czerwone światło.


raczej musi wtedy zjechać inaczej zablokuje całe skrzyżowanie, jednak co do wjazdu na skrzyżowanie kiedy masz zielone światło a inny samochód tam stoi- pamiętaj jeśli nie masz możliwości opuścić skrzyżowania to nie wjeżdżaj na nie bo oblejesz ...
kamix500
 
Posty: 288
Dołączył(a): niedziela 23 listopada 2008, 08:47
Lokalizacja: Izdebnik k Krakowa


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości