Obcokrajowiec na nieostrym zdjęciu radaru

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Obcokrajowiec na nieostrym zdjęciu radaru

Postprzez Lewandowski » poniedziałek 12 stycznia 2009, 11:47

Na początku roku dostałem pismo z radomskiej straży miejskiej, w którym poinformowano mnie, że samochód zarejestrowany na mnie przekroczył prędkość o 25 km/h.

Do listu dołączona jest wyraźna fotografia samochodu oraz bardzo niewyraźna fotografia kierowcy, który jest na jej podstawie niemożliwy do zidentyfikowania.

Straż miejska proponuje mi, abym w ciągu 7 dni od otrzymaniu ww. wezwania przyjął punkty karne oraz zapłacił mandat LUB wskazał osobę, która w chwili wykroczenia kierowała pojazdem, w tym przypadku nie jest napisane, jakie mogą być/są konsekwencje.

Kolejne akapity informują o skierowaniu wniosku do Sądu o ukarania w przypadku braku odpowiedzi.

A. Jako że nie jestem mieszkańcem Radomia nie miałem możliwości osobistego stawienia w komendzie straży miejskiej. W przyczyn subiektywnych nie odpowiedziałem na pismo w ciągu 7 dni.

Odpowiedzieć jeszcze na pismo czy sprawa została już skierowana do sądu i powinien poczekać na wezwanie?

Czy w przypadku skierowaniu sprawy do Sądu będę musiał udać się do Radomia czy też będę mógł kontaktować się z Sądem z mojego miejsca zamieszkania.

B. Na zdjęciu prawdopodobnie jest przyjaciel rodziny, który jest obywatelem Francji. Jednakże bardzo trudno go rozpoznać i nie jestem co do tego pewien.

Czy jeśli miałbym odpowiedzieć na pismo to podać jako kierowcę pojazdu mojego przyjaciela z Francji?

Na kogo wówczas zostanie wystawiony mandat oraz punkty karne i kto będzie musiał uiścić opłatę za mandat?

Co jeśli nie wskażę osoby kierującej?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
Lewandowski
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 12 stycznia 2009, 11:28

Postprzez Sławek_18 » poniedziałek 12 stycznia 2009, 17:05

Jeśli nie wskażesz kierującego pojazdem, zostaniesz ukarany mandatem (bez pkt karnych) za nie udzielenie informacji kto kierował pojazdem.

khm.... jeśli przyjaciel z Francji nie ma polskiego obywatelstwa to teoretycznie powinien zapłacić na miejscu na komendzie. Ale jak to zrobić? (oczywiście przyjaciel z Francji pkt karnych nie dostanie) :roll: Może ktoś będzie wiedział....
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez mistrzro » poniedziałek 12 stycznia 2009, 22:03

jestes pewny ze tylko mandat bez punktow za nie wskazanie kierujacego? :) to przeciez za kazdym razem mozna sie ta k tlumaczyc, punktow jak nie bylo tak nie ma, a mandat i tak pewnie nizszy od tego co by sie dostalo za predkosc...[/i]
mistrzro
 
Posty: 25
Dołączył(a): czwartek 16 października 2008, 19:18

Postprzez Sławek_18 » wtorek 13 stycznia 2009, 10:35

Tak mi wszyscy mówią(i w tv nieraz o tym mówili), jak nie zapomnę a przyjdzie do mnie wezwanie na komisariat z wygłupów na pustym placu to się dowiem może jak to z tymi pkt.
Ale jak się nie przyznajesz, że to Ty kierowałeś, i nie jesteś w stanie powiedzieć kto. To z jakiej paki masz dostać pkt? Niby w KD jest napisane, że na wniosek organów należy powiedzieć kto w danym czasie kierował pojazdem, ale co masz zrobić jak nie pamiętasz? Dostaniesz mandat tylko i wyłącznie za NIE WSKAZANie. a tego chyb a w taryfikatorze niema....
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez BOReK » wtorek 13 stycznia 2009, 12:33

Jeśli właściciel nie jest w stanie wskazać kierowcy, to przyjmuje się, że to on kierował pojazdem i dostaje pełny mandat (bo czemu nie?). Punktów nie przyznaje się chyba tylko wtedy, gdy właścicielem jest osoba prawna, czyli np. jakaś firma. Ale zwykle jakiś szef szybko dochodzi do tego, kto popełnił wykroczenie i taki pracownik dostaje też pełny mandat.
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości