Oznakowanie skrzyżowania (ver.1 prosta)

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Postprzez ella » czwartek 01 lipca 2004, 14:25

tor jazdy był na wprost, to też powinienem przepuścić pieszych?
Gdyby tor jazdy był na wprost to piesi nie moga miec takiego samego światło co samochód. To byłoby bez sensu. Przeciez nigdzie tak nie ma . Jak samochód na zielone to pieszy czerwone i odwrotnie. Na tych rysunkach tak jest bo tam jest ewidentna zmiana kierunku jazdy. To nie jest skręcająca ulica, tylko to jest zmiana ulicy.Dlatego te światła takie są.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Na wprost

Postprzez jacek195 » czwartek 01 lipca 2004, 14:40

OK, wiem, że to wygląda nia czepianie się.
Mnie się wydawało, że o tym czy jadę "na wprost" decyduje wymalowany na jezdni tor ruchu, ewentualnie znaki nakazu skrętu, a nie moja "subiektywna" ocena czy jeszcze jadę na wprost, czy już skręcam.

Jak widać, mój błąd.

Jest takie skrzyżowanie w Łodzi (Ogrodowa Zachodnia), gdzie zmieniono organizację ruchu na czas remontu (nie można pojechać na wprost). Zlikwidowano zielone dla skręcających w lewo, zrobiono zielone i wymalowano tor ruchu w lewo. I jest małe zamieszanie na skrzyżowaniu.

Jacek
jacek195
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 28 czerwca 2004, 09:15

Re: Skrzyżowanie

Postprzez kos » piątek 02 lipca 2004, 10:20

jacek195 napisał(a):Sytuacja jest jak na rysunku Sławka. Niestety nie wiem jak załączyć rysunek do tej wiadomości.
Ja mam zielone światło i namalowany przerywaną linią pas ruchu skręcający w drogę poprzeczną. Po skręcie natykam się na pasy dla pieszych i przechodzących ludzi. Przed pasami nie ma sygnalizatora. Jest sygnalizator dla pieszych i na nim też jest zielone.

Rzeczywista sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, ale to trzeba by narysować. Dla mnie jest istotne, że mam zielone światło dla mojego pasa ruchu, który jest jednoznacznie wyznaczony na jezdni i nie mogę pojechać inaczej. A nagle mam pieszych na przejściu przed maską i oni też mają zielone. Wydaje mi się, że to jest zakręt ma znaczenie drugorzędne( w grę mogą wchodzić różne kąty skrętu:), a ważniejszy dla mnie jest ten pas ruchu namalowany na jezdni.

Jacek

Krótko:
1. Przy czynnej sygnalizacji swietlnej - ona decyduje o pierwszeństwie przejazdu (a nie znaki poziome czy pionowe)
2. Tylko sygnalizator kierunkowy (z zieloną strzałką zamiast zielonego) pozwala nam na jazdę bezkolizyjną. Malowane tory ruchu i malowane strzałki kierunkowe nie dają jazdy bezkolizyjnej.
3. Każdy skręt w lewo na sygnalizatorze zwykłym zielonym wymaga ustąpienia pierwszenstwa pojazdom z naprzeciwka jadącym prosto, skręcającym w prawo oraz pieszym i rowerzystom.
pozdr :wink:
kos
 
Posty: 109
Dołączył(a): poniedziałek 08 lipca 2002, 20:43

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości